Anason Çayının Faydaları

Mısır, Yunanistan, Girit ve Asya’nın bazı bölgelerine özgü bir bitki olan anason ilk olarak Mısırlılar tarafından işlenmiş ve çeşitli amaçlarla kullanılmıştır. Avrupa kıtasında ise ilk olarak Roma döneminde Toskana bölgesinde işlenmiştir. Orta Çağ’da bu kıtada yaygınlaşan anason, alkollü içeceklere, yemeklere, ete tat vermek ve sabun yapımı ile parfümlere güzel koku vermek için kullanılmış.

 • Etkili bir balgam söktürücüdür
 • Boğaz ağrılarını hafifletir
 • Akciğerleri rahatlatır
 • Soğuk algınlığının daha çabuk geçmesini sağlar
 • Sinüzite iyi gelir
 • Bronşit tedavisinde kullanılır
 • Kolik tedavisine yardımcı olur
 • Şişkinliği azaltır
 • Hazımsızlığa iyi gelir
 • Hıçkırıktan kurtulmak için kullanılır

Anason Çayı Nasıl Hazırlanır?

Anason çayını bitkinin taze ya da kurutulmuş yaprakları ile tohumlarından hazırlayabilirsiniz. Bir bardak anason çayı için 1 çay kaşığı kurutulmuş anason yaprağı veya 3 çay kaşığı taze yaprak yeterlidir. Kaynamış suya bu miktarlarda anasonu atarak ateşi kapatın ve çayın 5-10 dakika demlenmesini bekleyin.
Eğer çayı kurutulmuş anason tohumlarından yapacaksanız 1 çay kaşığı tohumu havanda iyice ezdikten sonra suya atın ve demlenmesini bekleyin. Uyku verdiği için yatağa girmeden önce içilmesi tavsiye edilir.

Anasonun Sağlığa Faydaları

Anason tüm dünyada özellikle sindirim sorunları için geniş çapta kullanılan bir bitkidir. Yemeklerden sonra içilen anason çayı sindirime yardımcı olarak hazımsızlığı ve şişkinliği giderir. Geleneksel olarak öksürüğün tedavisinde ve ağız kokusuna karşı kullanılır. Ağız hijyenini sağlamak için gargara suyu hazırlanabilir.

Anason yağı saçlarda bitlenmeye karşı etkilidir ve tarihte bu özelliği ile pek çok farklı kültürde kullanılmıştır. Bağırsak iltihabının tedavisinde anason yağı oldukça etkilidir.

Anasonun Tarihi

Geçmişi 4000 yıl öncesine dayanan anason kullanımı ilk olarak Eski Mısır’da başlamış. Bitki olarak çeşitli rahatsızlıklara karşı kullanılan bitki ilk olarak parfüm imalatında kullanılmaya başlanmış. Anasonun kullanımıyla ilgili bulunan en eski yazılı belgeler bitkinin idrar söktürücü ve sindirim sorunlarına karşı olarak kullanıldığı yönünde.

Antik Yunan’da ise ağrıları hafifletme, ağız kokusuna ve susuzluğa karşı kullanılmış. 1800’lü yıllardan itibaren ise anason yağı koku imalatı, yemeklerde, alkollü içeceklerde, sabun ve krem üretiminde kullanılmaya başlanmış.

Günümüzde ise ticari olarak içki üretiminde, öksürük şuruplarında, sakız, dondurma, tütün, sabun, cilt kremi, diş macunu üretiminde kullanılmaktadır.

Anasonun Yan Etkileri

Anasonun yan etkileri konusunda bilimsel araştırma bulunamamasına karşın genel olarak tüketilmesi güvenli bir bitki olarak kabul edilmektedir. Yine de yüksek tansiyonu bulunan hastaların, hamilelik ve emzirme dönemindeki kadınların anason çayı veya yağı kullanması tavsiye edilmez.

Kaynaklar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir

, ,

Anason Çayının Faydaları İçin 19 Yorum Yapılmış

 1. yunus 23/01/2013 #

  Güzel ve faydalı olmuş. Teşekkürler.

 2. burcu 02/02/2013 #

  Benim midem bılanıyor. Anason çayı iyi gelir mi? Lütfen acil cevap.

  • mehmet 28/11/2013 #

   Karnı rahatlatır.

 3. irfan 23/05/2013 #

  Teşekkürler.

 4. mira 15/05/2014 #

  2 aylık bebeğim var uyku problemi var anason çayı iyi gelir mi?

 5. Kadriye 29/10/2014 #

  Benim bebeğim 1.5 aylık ve süper etkili aksam yatmadan önce ver hem rahatlatıyor hem uyutuyor.

 6. fevzi 27/12/2014 #

  Ben kronik bronşit hastasıyım 7.24 zorlan nefes alıp vermeye çalışıyordum 15 gündür anason çayını zencefil çayı ile içiyorum dünya varmış çok rahatladım sanki akciğerim boşaldı müthiş balgam söktürüyor. Allah razı olsun büyük marketlerden sallama çay alıyorum.

  • Emrah 27/05/2017 #

   Odaniza himelaya tuz lambasi alin ve cam kozaligi kuru uygulayin insaEllah

 7. ülkü 08/02/2015 #

  3 aylık bebeğim hiç uyumuyor ve ağlıyor ne yapmalıyım?

  • vedu 12/02/2015 #

   Yarım çay bardağı sıcak suya bir çay kaşığı anason koyup on dk. Demleyin bir çay kaşığı içirin hem bebeği rahatlatır hem de uyumasında yardımcı olur benim oğluma da aynı yöntemi uygulamıştık çok rahatladı ve uykusu düzene girdi yalnız çok sık uygulamayın. Bu yöntemi uygulayarak memnun kaldım umarım size de faydası olur ülkü hanım.

 8. Merve 01/04/2015 #

  Merhaba benim kızım 41 günlük gazı çok var sürekli kasılıyor çıkarıyorum gazını ama yine kasılmalar oluyor ben ne kullanmalıyım, uyku uyumuyor 15 dk sonra kalkıyor çocuk sancıdan.

  • ibrahim 12/05/2015 #

   Rezene çayını siz içerseniz sütünüzden bebeğe geçerek rahatlamasını sağlar.

 9. Fatma 25/04/2015 #

  Merhaba 5 yaşında kızım var her gün kahvaltıda bir bardak veriyorum. Her gün vermemin bir sakıncası olur mu?

 10. Hasan 13/07/2015 #

  Cilt lekelerine etkisi olur mu ?

 11. murat 25/12/2015 #

  herhangi bir şeyi düzenli olarak kullanılmaması gerektiği çünkü vücudun bu maddeye alışıp etkisinin azalacağı söylenir. bazı zaman benzer faydası olanları kullanmak lazım.

 12. serkan 19/04/2016 #

  uykusuzluga birebir ucuruyo 😉

 13. serkan 19/04/2016 #

  burcu hanim mide bulantisina metpamid yada dramamine kullanin

 14. Seda ÖZDEMİR 26/04/2016 #

  benim sinüzütim var ronik ve alerjim var acaba işe yarar mı

 15. Elçin kaya 01/12/2016 #

  Emziren anne lerin kullanmaması gerek demiş aksine sütü artırır diye biliyorum yanlışmı biliyormuşum su ana kadar

Bir Cevap Yazın