Elma Çayı

Elmanızı soyup afiyetle yedikten sonra soyduğunuz kabuklarını lezzetli bir çay hazırlamak için değerlendirebilirsiniz. Üstelik hazırlaması oldukça kolay elma çayı daha fazla kalori yakmanıza ve zayıflamanıza yardımcı olabilir.

Çünkü elma kabuğunda bulunan “ursolik asit” üzerine yapılan araştırmalarda, bu doğal bileşenin kalori yakmayı hızlandırarak kas kütlesinin artmasını sağladığı yönünde sonuçlar elde edilmiş.

Zayıflamaya yardımcı olsun olmasın, elma kabuğu çayının oldukça tatlı ve içimi zevkli bir çay olduğunu söyleyebilirim. Ayrıca sadece elma kabuğu çayı yapmanız gerekmiyor, halihazırda içtiğiniz diğer çayları tatlandırmak için de bir kaç adet elma kabuğu atabilirsiniz.

Elma Çayı Tarifi

Elma çayını yeşil veya kırmızı elma kabuklarıyla hazırlayabilirsiniz. Kabukları tarım ilaçlarından iyice arındırmak için musluk altında 2-3 dakika yıkayın. 1 bardak çay için 3-4 adet orta uzunlukta kabuk yeterli olacaktır.

İhtiyacınız kadar suyu kaynattıktan sonra içine kabukları atın ve 5 dakika kadar kaynatın. 3-4 dakika soğumasını bekledikten sonra kabukları süzüp çayınızı içebilirsiniz. Bu kadar basit. Elma kabuğunu diğer bir bitki çayıyla birlikte kullanmak isterseniz kabukları kaynattıktan sonra tencereden alın ve bu suyu bitki çayınızı demlemek için kullanın. Çubuk tarçınla birlikte hazırlanan elma çayını tavsiye edebilirim.
Elma Çayının Faydaları

Ekstra kalori yakmayı sağlayan ursolik asit dışında elma kabuğu, B6 vitamini bakımından da oldukça zengindir. B6 vitamini güçlü bir bağışıklık sistemi için kritik önemi bulunan vitaminler arasındadır ve aynı zamanda beyaz kan hücresi üretiminde kullanılır. Ayrıca yüksek oranda besin lifi içeren elma kabuğu sindirimi düzenleyerek daha kolay tuvalete çıkmanıza yardımcı olabilir.

Elma kabuğu yüksek oranda A ve C vitamini içerir. 1 adet bütün elmada bulunan C vitamininin neredeyse yarısı hemen kabuğun altındaki kısımda yer alır. C vitamini vücudunuzu hastalıklara karşı güçlendirirken A vitamini göz sağlığının korunmasına yardımcı olur. Yine elma kabuğundan alabileceğiniz önemli mineraller ise; kalsiyum, folat, fosfor, demir ve potasyumdur.

Son olarak elma kabuğu, flavonoidler ve fenolik asit gibi güçlü antioksidanlar bakımından zengindir. Bu fitokimyasallar çeşitli hastalıkların önünü açan serbest radikallere karşı vücudun korunmasına yardımcı olur.

Kaynaklar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir

, , , ,

Elma Çayı İçin 9 Yorum Yapılmış

 1. ayse 07/10/2014 #

  Öksürüğe iyi gelir mi?

  • gamze 27/10/2014 #

   Evet öksürüğe iyi gelir.

 2. nazlı 30/08/2015 #

  Ben çook beğendim.

 3. Sümeyye 31/08/2015 #

  Acaba zayıflatıyor mu ?

 4. stah 24/09/2015 #

  değerli arkadaşlar..emin olun ki hiç bir bitkinin çayı direk olarak zayıflatmaz..ölçülü kalori ve spor ile zayıflama konusunda gösterilen gayretlere yardımcı olur o kadar..bu birinci konu..

  diğer bir konu ise ;

  1 haftada 4-5 kilo verme masaldır..hem de tehlikeli bir masaldır..böyle bir durum ya çok ağır hastalıklarda olur ya da böyle bir eylem, çok ağır hastalıklara sebep olabilir..

  kesinlikle inanmayın..

  en sağlıklı kilo verme miktarı 1 ayda 3-4 ya da en fazla 5 kilo verdiren sistemlerdir..

  bu sistemin içinde ”düzenli spor yer almadığı sürece” verilen kiloların insan vücudunda yaratacağı sarkmalar,sağlıksız ve dahi vitaminsiz beslenmenin getireceği cilt solukluğu ve kuruluğu, sizi kilo verdiğinize pişman edebilir…

  özetle;

  1-dengeli ve bilinçli olarak alınan düşük kalori..

  2-sağlıklı yiyecekler..

  3-spor..

  1 ay içinde verilecek ortalama 4 kilo..

  işte sağlık…

  kolay gelin..

 5. Rıza 13/12/2015 #

  Teşekkürler 🙂

 6. Hasretim 16/10/2016 #

  Balgamlı öksürüğe iyi gelir mi?

 7. Kamuran 12/12/2016 #

  Elma çayının balgam sökme özelliği var mıdır?

 8. feridun 16/03/2017 #

  bitki çaylarını çok severim devamlı tüketirim hepsinin ayrı faydası var tavsiye ederim

Bir Cevap Yazın