Emzirme Döneminde Bitki Çayları İçilir mi?

Emzirme döneminde anneler bazı durumlarda süt kalitesini ve miktarını arttırmak için bitki çaylarına başvuruyor. Çemen otu, ahududu, devedikeni ve rezene çaylarının anne sütünü arttırdığı geleneksel olarak kabul görmekle birlikte bu bitki çaylarının anne sütünü arttırıp arttırmadığı konusunda yapılan bilimsel araştırma sayısı çok az.

Siz yine de güvenliği elden bırakmamak adına bu çayları tüketmeye başlamadan önce doktorunuza danışın.

Emzirme döneminde tavsiye edilmeyen, anne sütü kalitesini düşüren veya süt üretimini azaltan çaylar arasında ise adaçayı, nane çayı, kuş otu, kekik ve maydanoz çayı ilk sıralarda geliyor.

Emzirme Döneminde Bitki Çayları

Emzirme döneminde annenin tükettiği tüm besinlerin içinde bulunan iyi veya kötü bileşenler süt yoluyla bebeğe geçer. Tek besin kaynağı sizin verdiğiniz süt olan bebeğiniz için bu hassas dönemde tükettiğiniz tüm yiyecek ve içeceklere önem göstermelisiniz.

Anneniz, akrabalarınız, tanıdıklarınız bu dönemde size onların kullandığı yöntemle sütü arttırmanız için bazı tavsiyeler verebilir ancak her uygulama her insan için aynı olumlu sonucu yaratmayabilir. Örneğin çemen otu anne sütünü arttırmak için yüzyıllardır kullanılır ancak fazla çemen otu çayı içmek bebeğinizde ishale ve mide sorunlarına yol açabilir.

Burada önemli nokta bitki çayı veya herhangi bir bitki takviyesi almaya başlamadan önce aynı hamilelik döneminde olduğu gibi doktora danışmalı ve kullandığınız bitkisel ürünlerin dozajını iyi ayarlamalısınız.
Bazı bitkilerse kafein içerir ve fazla miktarda kafein tüketimi emziren annelere önerilmez. Türk çayının da üretildiği “Camellia sinensis” bitkisinin yapraklarından elde edilen yeşil çay da kahvenin yarısı kadar kafein bulunmaktadır.

Ayrıca mate çayı, kakao bitkisinden üretilen çaylar, guarana çayında da kafein bulunur. Satın aldığınız bitkisel çayın kafein içerip içermediğini öğrenmek için ürün etiketinde bulunan “içindekiler” bölümünü dikkatlice okuyun.

Güvenli Bitki Çayları

Bu listede bulunan çaylar genel olarak emziren anneler için güvenli olarak kabul edilmektedir. Ancak bu çayların fazla tüketiminin mide bulantısı, kusma, uykusuzluk gibi yan etkileri olabileceğini unutmadan az miktarda tüketmelisiniz. Doktorunuzdan günlük olarak içebileceğiniz miktar hakkında sağlıklı bilgi alabilirsiniz.

Zencefil: Kurutulmuş değil taze zencefili dilimleyerek çayınızı hazırlayabilirsiniz. Kan akışını arttırır ve mide ağrısını, bulantısını yatıştırır.

Kırmızı Ahududu: Anne sütünü arttırdığı söylenir. Hem anne hem de bebek için faydalı çok sayıda mineral içerir.

Isırgan Otu Çayı: Geleneksel olarak süt miktarını ve yoğunluğunu arttırmak için kullanılır.

Kuşburnu: Yüksek oranda C vitamini içerir ve enerji verir.

Devedikeni: Anne sütünü arttırır.

Ekinezya Çayı: Meme ağrılarını hafifletir, enfeksiyonların daha çabuk geçmesine yardımcı olur, anneyi soğuk algınlığına karşı korur.

Çemenotu Çayı: Sütü arttırır. Fazla tüketimi sindirim sorunlarına ve bebekte ishale neden olabilir.

Süt Üretimini Azaltan Çaylar

Nane, adaçayı, karahindiba çayı ve keklikotu çayları süt üretimini azaltabilir. Karahindiba çayı şişliği almasına karşın fazla su kaybetmenize neden olabilir. Bu çayların emzirme döneminde içilmesinin ne gibi yan etkileri bulunduğu konusunda bilimsel bir çalışma olmamasına karşın geleneksel olarak tüketilmeleri önerilmemektedir. Bu çaylardan uzak durmak en azından bebeğiniz 6 aylık olana kadar daha doğru bir seçim olacaktır.

Uzak Durulması Gereken Çaylar

Bazı bitkiler emzirme döneminde tüketilmesi önerilmeyen “alkaloidler” içerir. Bu bitkiler C vitamini bakımından çok zengin olsa bile anne sütü kalitesini yakından etkileyen “folik asit” üretiminin azalmasına neden olabilir. Bu çaylar bebekte sindirim sorunlarına, ishale yol açabilir ve süt kalitesini düşürebilir.

 • Yeşil Çay
 • Ravent
 • Ginseng
 • Papatya
 • Boyotu
 • Gingko
 • Maydanoz
 • Hodan
 • Akdiken
 • Kekik
 • Sarı Kantaron
 • Anason Çayı

Bu liste tam liste değildir ve liste dışında kalan bazı çaylarında emzirme döneminde tüketilmesinin yan etkileri bulunabilir. Sonuç olarak hamilelik, emzirme gibi vücutta değişimlerin yaşandığı hassas dönemlerde tüketilecek gıdalar hakkında en doğru bilgiyi doktorunuzdan alabilirsiniz.

Kaynaklar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir

, , , ,

Emzirme Döneminde Bitki Çayları İçilir mi? İçin 37 Yorum Yapılmış

 1. seda 25/12/2012 #

  Şu anda bebek beklediğim için bana gereken sayfaların olduğunu gördüm.

 2. yemek 20/01/2014 #

  Anason çayının anne sütü artırıcı etkisinin olduğunu biliyordum.

 3. zerrin 17/03/2014 #

  Emziren anne melisa çayı içebilir mi?

  • Elif 19/12/2017 #

   Bende merak ediyorum bi cvp geldimi

 4. idris 16/12/2014 #

  Beyaz çay emzirenlere gelir mi?

 5. ilknur 04/06/2015 #

  Emziren anneler beyaz çay içebilir mi acaba cevap yazabilir misiniz. Teşekkürler.

 6. Birgül 06/11/2015 #

  Merhaba 2 aylık bebeğim var emziriyorum kilo vermek için hibiskus çayı içebilir miyim yada önerdiğiniz bir zayıflama çayı var mı?

  • Çaykolik 11/11/2015 #

   Birgül Hanım henüz bebeğiniz çok küçük, bu emzirme döneminde herhangi bir zayıflama çayı ya da bitkisel kür sizin için uygun olmayacaktır.

 7. Hande 20/11/2015 #

  Merhaba altın otu çayı emziren anneler içebilir mi oğlum 19 aylık.

 8. Deniz 21/11/2015 #

  Her yerde emziren anneler kesinlikle ekinezya içmemeli yazıyor hangisine inanacağım şaşırdım.

 9. Kubra 18/12/2015 #

  İki aylık bebegim var emziriyorum kirkkilit otu çayı kullanmamin sakincasi olur mu bebegime zararı olur mu olursa ne zararı vardır

 10. nesrin 11/01/2016 #

  Bebeğim 2 aylık sütüm yetmiyor sizce ne yapmalıyım cevaplarsanız sevinirim.

  • Çaykolik 26/10/2016 #

   Bol su için. Rezene çayı da tüketebilirsiniz. Bebeğinizi sık sık emzirin, emzirdikçe vücut süt yapmaya programlanır.

 11. Elif 13/01/2016 #

  Sedef için aktardan bitkisel çay ve bal aldım bebeğim 11 aylık emziriyorum bebeme bir zarar verir mi diye korkuyorum (kara hindibalı deve dikenli bal karışımı) (sahtereli bitkisel karışımlı çay)

 12. gozde 14/01/2016 #

  Benim bebeğim bir yaşında kilo vermeye çalışıyorum emziriyorum ek besin de alıyor 2 gündür yeşil çaya başladım ne önerirsiniz?

 13. zayıfla 18/01/2016 #

  14 aylık oğlum var çınar zayıflama çayı içsem bir şey olur mu kayısılı?

  • Çaykolik 09/04/2016 #

   Emzirme döneminde zayıflama çayı içmemelisiniz.

 14. yılmaz 02/03/2016 #

  Merhaba grip olduğumda ayva yaprağı çayı içtim 5 aylık bebeğime bir zararı dokunur mu ya da sütü azaltır mi ilaç kullanmak istemedim.

 15. Fadime 09/03/2016 #

  1 buçuk yaşında oğlum emziriyorum yeşil cay içebilir miyim kilom var.

  • Çaykolik 11/04/2016 #

   Fadime Hanım bu kadar sabrettiyseniz birazcık daha sabredin. Zaten çocuğun emzirme dönemi de yakında bitecek herhalde. O zaman içersiniz.

 16. Ceren ceylin 01/04/2016 #

  1 yaşında kızım var emziriyorum form kayısı çayı içebilir miyim?

  • Çaykolik 08/04/2016 #

   Ceren Hanım emzirme döneminde doktorun önerdiği dışında herhangi bir bitki çayı içmeyiniz.

 17. Mujde 04/04/2016 #

  Merhaba benim iki yaşında kızım var hala emziriyorum zayıflamak için bitki çaylarından içsem süte etkisi olur mu?

  • Çaykolik 08/04/2016 #

   Sayın Mujde emzirme döneminde doktorunuz önermediği sürece hiçbir bitki çayı içmeyiniz.

 18. Yeliz 24/07/2016 #

  1.5 yaşında oğlum var.emziriyorum.ödem var vucudumda kiraz sapi cayi içebilir miyim.bebegimi etkiler mi

 19. Mbr 26/07/2016 #

  Merhaba, 7 aylik bebegim var.. safra kesemde ve yolnda camur ve tas cikti. Karahindiba ve kirkkilit otlarnn cayini icebilir miyim?bebegim icin bir risk olur mu?

 20. Gunka 09/08/2016 #

  Emizdiren ana zencefil ice bilərmi? ?

 21. seher 13/08/2016 #

  Merhaba 6 aylık kizim var emziriyorum yeşilçay ve biberiye karışımı olan bir kür verdi diyetisyen içersem bebeğe zararı olurmu ?

 22. Nebile 27/12/2016 #

  Merhaba hamilelik döneminden kalma kabızlık problemim var açlık otu bagirsaklari calistiriyomus diye duydum bebeğim 10 aylık emziriyorum bi zararı olur mu?

  • Hatice 19/06/2017 #

   Bu sorunun cevabını arıyorum banada yazarmisiniz

 23. akdeniz 28/12/2016 #

  Sütün kalitesini artırmak için neler tüketmeliyiz.

 24. Aylin 27/01/2017 #

  Merhaba iki aylık bebeğim var emziriyorum makat çatlağı hastalığına yakalandim bogurtlen kökünü kaynayıp icsem zararı olurmu hastalığa iyi geliyomus

 25. Emziren Anne Çayı 16/02/2017 #

  Merhaba Çemen otu ( meyve ) , Keçi Sedef Otu (çiçek),Anason (meyve), zencefil (kök ), Nane (yaprak), Ihlamur (çiçek), Hayıt(yaprak), Rezene(Meyve), Dereotu(yaprak), Isırgan(yaprak), Frenk Kimyonu (meyve),Hint Cevizi (Muskat-meyve), Papatya (Çiçek), Melisa (yaprak) bunlar anne sütünü arttırmaya yardımcı bitkilerdir. Bunları karıştırıp bitki çayı yapabilirsiniz. Emzirme döneminde sizlere katkı sağlayacaktır. İnternet’de daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz yukarıdaki bitkiler hakkında

 26. gamze 15/03/2017 #

  Benimde Bebeğim var 5 aylık sütüm az geldiği için mamada veriyorum bende bu yüzden hibiskus zayıflama bitki çayı aldım 15 kilo fazla var isem bebeğim e bır sakıncası olabilir mi lütfen sizden önem ve rica ediyorum bu yazdığımı dikkate alırsınızda bana acil olarak bır cevap verirsiniz

 27. Nilufer Musa 02/06/2017 #

  Merhaba 4 aylik bebegim var , kilo vermek icin kuinoali yeşil çayli karışık bitki cayi icebilir miyim. emziren anneler icebilir diye soylediler alirken lutfen cevaplar misiniz?

 28. Handan 24/08/2017 #

  15 aylık bebeğim var açlık otu çayını icebilirmiyim

 29. Fts 26/10/2017 #

  Merhaba iyi günler 1 aylık bebeğim var akdeniz bölgesinde Çalba otu yada şalba otu adıyla kullanılan bitki çayını içebilir miyim bilgisi olan arkadaş var mı?

Bir Cevap Yazın