Hafızayı Güçlendiren Bitki Çayları

Beynin fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için düzenli beslenme ile gerekli vitamin ve minerallerin alınması önemli. Beynin ihtiyaç duyduğu gıdaların tüketilmesi kısa vadede hatırlama, daha hızlı çalışma, karar vermede kolaylık, anlama yetisinin gelişmesini sağlarken uzun vadede unutkanlık ve Alzheimer hastalığı gibi beynin fonksiyonlarının bozulması nedeniyle oluşabilecek hastalıklardan koruma sağlıyor.

Beyni besleyen gıdalara ek olarak kan dolaşımını arttıran, toksinlerin vücuttan atılasını sağlayan bitki çayları kullanarak hafızanızı güçlendirmeniz mümkün. Ayrıca bazı bitki çayları tam da beyin için gerekli vitamin ve mineralleri içeriyor.

Hafızayı Güçlendiren Çaylar

Ginkgo Biloba Çayı: Çin’in doğusunda yetişen ve en eski ağaç türlerinden biri olan ginkgo ağacı yapraklarından yapılan ginkgo biloba çayı kan akışını arttırarak beyne daha çok oksijen gitmesine olanak tanıyor.

Bazı çalışmalar ginkgo biloba çayının beynin glikozu kullanma yetisini arttırarak sinir uyarılarının hızlanmasına ve kısa vadeli belleği geliştirdiği yönünde sonuçlar sunuyor.

İyi bir ginkgo biloba çayı hazırlamak için kaynamış iyi suya 4-5 yaprak atarak 5-7 dakika demlenmesini bekleyin.
Gotu Kola Çayı: Hindistan, Sri Lanka, Bangladeş ve Tayland’da yemeklerde sık olarak kullanılan bir bitki olan gotu kola bu ülkelerde yüzyıllardır beyin fonksiyonlarını geliştirmek için geleneksel olarak kullanılmaktadır. Bitki anti bakteriyel, iltihap önleyici, dolaşımı tetikleyen, idrar söktürücü ve yatıştırıcı bileşenlere sahiptir. Bir bardak kaynamış suya 1 çay kaşığı kadar kuru gotu kola atıp 5 dakika demleyerek çayınızı hazırlayabilirsiniz.

Biberiye Çayı: Yıl boyunca yeşil olan biberiye bitkisi bizim mutfağımızda daha çok yemeklere tat vermek amacıyla kullanılsa da pek çok kültürde geleneksel olarak zihin açıklığından hafızayı güçlendirmeye kadar pek çok alanda kullanılmaktadır. Beyin fonksiyonları iyileştire özelliği bulunan biberiye çayı ile ilgili daha detaylı bilgileri, hazırlanışını ve sağlığa yararlarını biberiye çayının faydaları sayfamızda bulabilirsiniz.

Adaçayı: Sakinleştirici, stresi azaltan antiseptik özelliği bulunan adaçayı hafızayı güçlendirmek için içebileceğiniz çaylardan. Bilimsel çalışmalar ile nörolojik fonksiyonları geliştirmemize yardımcı olduğu tespit edilen adaçayı binlerce yıldır pek çok sağlık sorununa karşı tüketilmekte. Adaçayının faydaları sayfamızda çayın hazırlanışı tarihi ve sağlığa faydaları ile ilgili diğer bilgileri bulabilirsiniz.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir

, ,

Hafızayı Güçlendiren Bitki Çayları İçin 10 Yorum Yapılmış

 1. süleyman 07/03/2013 #

  Çok güzelmiş. Bunları nasıl yapabiliriz?

 2. rahatladinmi 01/08/2013 #

  Bende adaçayı kullanıyorum ve çok memnunum biberiye çayı aldım ama daha denemedim 🙂

 3. mahbob bashirpor 22/08/2015 #

  Çok güzelmiş. Bunları nasıl yapabiliriz? Nereden alabiliriz reca ederim bitkilerin resimlerle gösterin ben İran’dan sizin sitenizi izliyorum.

  • Yusuf 07/01/2017 #

   bitkisel çay satan dükkanlarda bulabilirsin

 4. mahbob bashirpor 22/08/2015 #

  ltfen şifalı bitkilerin resimlerini fazla gösterin saygılar ve sevgilerle teşekkür ederim.

  • Çaykolik 27/08/2015 #

   İsteğinizi mutlaka dikkate alacağız, teşekkürler..

 5. huriye 16/10/2015 #

  Her yerde bulabilir miyiz peki denemek istiyorum.

  • rumeysa 08/02/2017 #

   Her aktarda bulabilirsiniz

 6. Burak 25/03/2017 #

  Ada çayıni her sabah düzenli olarak 1 şu bardağı içiyorum. Magnezyum yönünden çok zengin deniyor ama magnezyum eksikliğinden ortaya çıkan kramplarımi bir türlü geçiremedim.

 7. can CUNA 18/07/2017 #

  Anadolu topraklarında yetişen.
  Karabaş Lavanta
  Oğul otu (melisa) + Limon Melisa
  Papatya (Matricaria chamomilla)
  Sarı Kantoron
  Havuç + Kırmızı pancar suyu
  hafıza geliştirmek için birebir dir.
  Tecrübe ila sabittir.

Bir Cevap Yazın