Hamilelikte Bitki Çayları Kullanımı

Hamilelik boyunca yediğiniz tüm yemekler, içtikleriniz, kullandığınız ilaçlar ya da besin takviyeleri gelişmekte olan fetüs sağlığı üzerinde önemli etkiye sahiptir. Gebelik döneminde bitki çayları genellikle sabahları oluşan bulantıyı hafifletmek için kullanılır.

Ancak sizin ve bebeğinizin sağlık koşullarınız için herhangi bir bitki çayını kullanmanız ya da kullanmamanız gerektiğini en iyi doktorunuzdan öğrenebilirsiniz.

Ayrıca düzenli olarak ilaç kullanıyorsanız bitki çayları bu ilaçlarla etkileşime geçebileceğinden mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Hamilelik ve Bitki Çayları

Eczanelerde, marketlerde veya internet mağazalarında çeşitli vitamin ve mineralleri içeren, gebelik döneminde anneye faydalı olduğu söylenen pek çok bitkisel çay markasının ürünlerini bulabilirsiniz.

Ancak bitkisel çayları, besin takviyelerini, vitamin desteklerini vücudun hassas olduğu ve pek çok değişikliğin yaşandığı bu dönemde kullanmak her anne adayında aynı olumlu etkiyi sağlamayabilir.

Özellikle ülkemizde bu gibi “doğal” ürünler çok detaylı olarak incelenmemekte ve yan etkileri konusunda bilimsel araştırmalara dayalı sonuçlar bulunmamaktadır. Bu nedenle normal beslenmenizin dışında tüketmek istediğiniz her ürün için doktorunuza danışarak sağlıklı bilgi almalısınız.
Başta da söylediğimiz gibi kafein içermeyen ve mide bulantısını azaltan zencefil çayı, melisa çayı, papatya çayı, kuşburnu çayı, ahududu çayı gibi bitkisel çaylar kadınlar arasında geleneksel olarak kullanılmaktadır. Siyah çay, yeşil çay ve oolong çayı belirli miktarda kafein içerir ve kafein plasentadan geçerek fetüse ulaşabildiği için bu çayların hamilelikte içilmesi önerilmez.

Eğer evde tadı olan sıcak bir şeyler içmek isterseniz tavsiyemiz kafeinsiz olduğunu bildiğiniz ve paketten çıkmadığı için içinde sürpriz içerikler bulunmayan taze meyvelerden kendi çayınızı hazırlamanız. Armut, elma ya da portakal gibi meyveleri ince dilimler halinde kaynatıp suyunu çay gibi içebilirsiniz. Tadını arttırmak içim bir miktar tarçın veya nane ekleyebilirsiniz.

Sonuç olarak hamilelik döneminde tüm bitki çayları zararlı ya da faydalı diyemeyiz. Bazı bitki çayları bu dönemde besleyici olabilirken bazıları fetüsün gelişiminde olumsuzluklara neden olabilir. Hangi bitki çayını güvenli olarak kullanabileceğinizi ancak doktorunuzdan öğrenebilirsiniz.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir

, ,

Hamilelikte Bitki Çayları Kullanımı İçin 4 Yorum Yapılmış

 1. mrv 02/01/2014 #

  Bebek düşünüyoruz ama fazla derecede baş ağrısı ve sinirlilik var bitki çayı olarak ne kullanabilirim.

 2. pinar 01/10/2014 #

  Merhabalar ben 7 haftalık hamileyim ve kabızlık sorunu yaşıyorum daha önce oolong cay içiyordum fakat su an da tereddütlerim var sizce haftada iki üç bardak içmemim bir sakıncası var mi?

 3. anne adati 14/07/2015 #

  Canım bende kronik kabızlık vardı hamile kaldığımda çok endişelenmiştim ama hurma bu kabızlık sorunumu tamamen ortadan kaldırdı. Sabah aç karnına 5 adet bol suyla yersen kabızlık diye bir şey kalmaz Allah’ın izniyle ben denedim faydasını gördüm.

 4. KEREM 03/03/2016 #

  ya kardeşim bitki çayının faydası var ama sakıncalı olabilir diyorsunuz. Antibiyotiğin de faydası var fakat sakıncalı olabilir. Çaylar için burada önemli olan hangi bitki olduğu, miktarı, kullanım şekli ve demleme süresidir. Zaten benzer kıstaslar doktorların yazdığı sentetik ilaçlar için de geçerlidir. Doktorların bitkiler konusunda bir halt bildikleri yok. Verdikleri ilacın prospektüsünde hamileyken kullanmayın yazıyor bir altında hamileyken doktor gözetiminde kullanın diyor doktor hastalık için kullanmasa bir endikasyon gelişse neden kullanmadın deniyor. Herkes kendini işin içinde sıyırıyor.

Bir Cevap Yazın