Hibiskus Çayının Faydaları

Hibiskus Çayı

“Agua de Jamaica” veya “Jamaika Gülü” adı verilen “hibiscus sabdariffa” bitkisi Jamaika, Meksika, Orta Amerika, Güney Amerika ve Karayip adalarına özgü bir bitkidir. Jamaika’da genellikle zencefil ile birlikte karıştırılıp, çay veya soğuk içecek olarak tüketilir. Hibiskus çayı “ekşi çay” olarak da bilinir. Kafeinsiz olan ve yüksek C vitamini içeren hibiskus bağışıklık sistemini güçlendirir. ABD’de özellikle Kaliforniya eyaletinde en popüler çaylar arasında yer alan hibiskus çayı, başta Kuzey Afrika, Kuzey Amerika ve Güney Amerika ülkeleri olmak üzere tüm dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır.

 • Tansiyonu düşürür
 • Tip 2 diyabette yüksek kan basıncını düşürmek için kullanılır
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir
 • Antioksidandır
 • Kolesterolü düşürür
 • Mide kanserine karşı koruma sağlar
 • Şişliği alır
 • Sindirim sistemini çalıştırır
 • Kalp ve karaciğer hastalıklarına karşı kullanılır
 • Kilo vermeye yardımcıdır

Hibiskus Çayı Nasıl Hazırlanır?

Hibüskus çayını sadece kurutulmuş hibiskus çiçeğinden hazırlayabilir ya da tat vermesi için bir miktar zencefil, tarçın veya limon suyu kullanabilirsiniz. Bir bardaklık suyu kaynattıktan sonra 1-2 çay kaşığı kuru hibiskus yaprağını içine atın. Demlenmesini beklerken ağız tadınıza göre tarçın veya zencefili bu aşamada ekleyebilirsiniz. 15-20 dakika demlenmesini bekledikten sonra süzüp içebilirsiniz. Daha güçlü bir tat için ya daha fazla hibiskus kullanabilirsiniz. 20 dakikadan fazla demlerseniz çayın tadı biraz acılaşacaktır. Yine ağız tadınıza göre limon suyu veya balla tatlandırabilirsiniz. Daha fazla hazırlayıp depolamak isterseniz buzdolabında 3 güne kadar tazeliğini korur.

Hibiskusun Sağlığa Faydaları

“Journal of Alternative and Complementary Medicine” adlı yayının Ağustos 2009 sayısında yayınlanan araştırmaya göre günde 1 ay boyunca günde 2 bardak hibiskus çayı içenlerin toplam kolesterol, LDL (kötü kolesterol) ve trigliserit düzeylerinde önemli azalmalar tespit edilmiş. Aynı kişilerde HDL (iyi kolesterol) seviyesinde yükselme belirlenmiş.

Yüksek kan basıncını düşürmek için kullanılan hibiskus çayı bu alanda bazı araştırmalara da konu olmuş ve olumlu sonuçlar alınmış. Ocak 2009′da “Journal of Human Hypertension” dergisinde yayınlanan makaleye göre günde 2 bardak hibiskus çayı içmek hipertansiyon hastalarında olumlu etkilere yol açıyor. Tansiyon düşüren bitki çayları yazımızda hibiskus çayının yüksek tansiyon üzerine etkisi hakkında daha geniş bilgiler bulabilirsiniz.

“Chemico-biological Interactions” adlı tıbbi yayının Ocak 2007 sayısında hibiskus özünün kanserli hücre sayısını azalttığı ve mide kanserinin yayılmasını engellediği belirtiliyor. Antioksidan etkisi bulunan bitkinin özellikle mide kanserinin tedavisinde yardımcı doğal ürün olarak kullanılabileceğinin altı çiziliyor.

Hibiskus Çayının Yan Etkileri

Hibiskus çayı genel olarak güvenli kabul edilirken bazı özel durumlarda kullanılması tavsiye edilmiyor. Hamilelik döneminde kullanılan hibiskus çayının düşüğe yol açtığı vakalar görülmüştür. Emzirme dönemindeki kadınlara önerilmemektedir. Hibiskus çayı veya özü tansiyon ve kolesterol ilaçlarıyla etkileşime geçebilir ve olumsuz etkilere neden olabilir. Bu yüzden düzenli olarak ilaç kullananların hibiskus veya diğer bitkisel çayları kullanmaya başlamadan önce doktora danışmaları gerekmektedir.

Kaynaklar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir

39 Yorum

 1. hakan diyor ki:

  Jamaika gülü falan değil, Mekke gülü diye geçer Arap yarımadasında kullanılır. Mesela kahve kültürü olan ülkelerde ikram olarak verilir.

  • murat diyor ki:

   Şeker hastalarına iyi geldiği ve kandaki şekeri düzenlediğini duydum doğru mudur acaba? Cevap verirseniz şimdiden teşekkürler.

   • Çaykolik diyor ki:

    Murat Bey,
    Bazı kaynaklarda hibiskus çayının, şeker hastalarında şeker seviyesini değil de yüksek kan basıncını düşürmeye yardımcı olduğu yönünde bilgiler bulunuyor. Ocak 2009 yılında sonuçları “Journal of Human Hypertension” adlı bilimsel dergide yayınlanan araştırmada 60 şeker hastasının yarısına bir ay boyunca, günde 2 kez olmak üzere hibiskus çayı, diğer yarısına da siyah çay içirilmiş. Hibiskus çayı içen şeker hastalarının %16′sında sistolik kan basıncının düştüğü, siyah çay içenlerde ise yükseldiği tespit edilmiş.

    Benim tavsiyem bunu doktorunuza danışmanız, çünkü sizin sağlık koşullarınıza bağlı olarak etkisi değişebilir. Ayrıca düzenli olarak şeker ilacı kullanıyorsanız hibiskus çayı içmeniz kullandığınız ilacın etkisini arttırabileceğinden doktorunuzdan yan etkiler konusunda bilgi almalısınız.

 2. Nurgül diyor ki:

  Hibiskusun emziren annelere ne gibi zararı var? Ben emzirme döneminde süt artırsın diye soğuk olarak çok tükettim. Bir şikayetimde olmadı aksine sütümü arttırdı. Bir seneyi geçmesine rağmen hala emziriyorum. Ama sakıncalı denmesi kafamı karıştırdı. Hiç duymamıştım. Olabilecek zararları açıklarsanız sevinirim.

  • Çaykolik diyor ki:

   Merhaba Nurgül Hanım,

   Referans kaynaklarda, hibiskus çayının emzirme döneminde içilmesinin etkileri hakkında yayınlanmış çalışma bulunmadığı için güvenli tarafta yer almak adına tüketilmemesi tavsiye ediliyor. Bazı anneler ise forumlarda hibiskusun vücutta detoks etkisi yarattığını ve bunun süt kalitesini düşürdüğünü belirtiyorlar ancak yine bilimsel olarak belirlenmiş bir durum yok.

   Burada ve bu kaynakta ise uzun dönemli hibiskus tüketiminin doğruganlığı azaltabileceği ve hamile kalmaya çalışan kadınlarda adet kanamalarını tetikleyebileceği belirtiliyor.

   Sonuç olarak biz sitemizde tüm bitki çaylarının olası yan etkileri ve etkileşimleri hakkında en doğru bilgileri vermeye çalışıyoruz. Çünkü bu bitki çaylarının etken maddeleri kişinin sağlık koşulları üzerinde olumsuz etki yapabilir. Hibiskus çayının emzirme dönemindeki faydaları veya zararları hakkında net bir bilgi olmadığı için tüketilmemesi, en azından düzenli olarak içmeye başlamadan önce bir doktora danışılması en doğrusu olacaktır.

 3. beman diyor ki:

  Hibiscus ile nar çiçeği aynı bitki mi? Aktar öyle dedi de. Pek inanmadım.

  • Çaykolik diyor ki:

   Nar çiçeği, Mekke gülü, Jamaika gülü, gülhatmi, amber çiçeği, Çin gülü, Japon gülü, ağaç hatmi, bamya çiçeği adları çeşitli aktarlarda “hibiskus” için kullanılmaktadır.

  • zeynep diyor ki:

   Hayır.

 4. faruk diyor ki:

  Henüz aldım, kullanmak istiyorum. Şişkinlik için nasıl ve ne kadar kullanmalıyım?

 5. selin diyor ki:

  Annem şeker ve tansiyon hastası. Yaklaşık 1 sene kullandı hem şeker hem tansiyonu dengelendi. İçerisine tarçın ve karanfil ekledi. 10 kiloya yakın kilo kaybetti.

 6. sevgi diyor ki:

  Sayın çaykolik, gül hatmi yani hatmi çiçeği denen şeyle hibiskus aynı şey değildir. Hatmi yol kenarlarında rengarenk olur ve daha ince olup ortasında sarı tohumu yoktur, öksürük ve boğaz ve akciğer hastalıklarına faydalıdır, akatarınız bilmiyor ama ben bitkilerle çok ilgilenir ve onları dönem dönem farklı şeyler icin kullanırım.

  • Çaykolik diyor ki:

   Merhaba Sevgi Hanım,
   Gül hatmi, hibiskus bitkisiyle aynı familyadandır (Malvaceae). Bu familyadan olan diğer bitkilerin görünüşleri birbirinden farklı olmakla birlikte aktarlarda genel olarak hibiskus olarak satılırlar. Zaten bu nedenle gülhatmi bitkisinin sözlük anlamında hibiskusu, hibiskus’un sözlük anlamında ise gülhatmi olduğunu görebilirsiniz.

 7. Zuhal diyor ki:

  İyi akşamlar,
  Hibiskus çayını şekeri düşürdüğü için içmemi tavsiye ettiler. Doğru mudur? Bilgi verirseniz çok memnun olurum.

  • Çaykolik diyor ki:

   Merhaba,
   Hibiskus çayının direkt kan şekerini düşürdüğü yönünde bir bilgi bulamadım ancak tip 2 diyabet hastalarında kötü kolesterolü düşürmeye yardımcı olduğu şeklinde bazı araştırma sonuçları mevcut.

 8. sevgi diyor ki:

  Ben ısrarla ayni olmadığını söylüyorum, hatmi ebegümecigillerdendir, ve boyu 2m’ye kadar uzar hibiskus da ağaç da olur mevsimi geldimi çiçekleri acar mevsim dışında ağaç olarak durur hatmi ise mevsiminde çiçekleri toplandımı bitkisi de kurur gelecek yıl köklerinden geri fışkırır. Hatminin kurusu papatya tarzındadır ortası bombelidir, faydaları bile farklıdır hatmi genelde soğuk algınlığına öksürük , boğaz ağrısına iyi gelir, hibiskusda tansiyon damarlar, kolesterol şeker vs için kullanılır aktardan hatmi deyince hatmi, hibiskus deyince de hibiskus veriyor. Birbirinin yerine vermiyor yani.

 9. arda diyor ki:

  Hibiskus çayı kür olarak ne kadar süre kullanılmalı acaba?

 10. Atilla diyor ki:

  Ben iş gereği Mısır’da yaşıyorum, karkade çay soğuk olarak turistlere ikram ediliyor ve yüksek tansiyona iyi geldiği burada söyleniyor fakat genç erkekler cinselliği bitiriyor diye içmiyor. Benden söylemesi.

 11. Seyyare hnm diyor ki:

  konuyla pek ilgisi yok ama şöyle ki, sarımsak ta bir bitki. Çok sarımsak yiyorum ama kokuyorum. Bir de fena halde gaz yapıyor, bazen tutulmuyor tabi ay ayıp oldu ama bence bol bol sarımsak yiyin. Akşamları yatarken de bir bardak iyi kaliteli içme suyunun içine limon sıkın. Mesela yarım limona yakın veya arzunuza göre sıkın. Sonra onu için. Ben kiloluyum mesela.Ama tansiyonum düşük.

 12. veysel diyor ki:

  Öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok çok teşekkür ediyorum. Babam by-pass ameliyatı geçirdi ameliyattan sonra karnında şişlik oluştu yani asitli sıvı. 9 ay sonra tekrar göğüs kafesini açtılar kalp ve akciğer üzerinde zar şeklinde oluşan enfeksiyonu temizlediler. 5 ay oldu ama halen karnında şişlik var. Şişlik çoğalmıyor artık ama azalmıyor da. Bunun için nar çiçeğini önerdiler yaklaşık 2 aydır kullanıyor. Benim sorum şu fazla kullanmasının bir zararı olur mu, ne kadar kullanması gerekir. Teşekkürler.

  • Çaykolik diyor ki:

   Merhaba, bu kadar ciddi operasyonlardan sonra vücutta ödem oluşabilir ve şişlik görülebilir. Benim tavsiyem doktora danışmadan herhangi bir doğal destek kullanılmaması, eğer kullanılıyorsa aşırıya kaçılmaması yönünde.

 13. meral diyor ki:

  İyi günler, ben göbek bölgem için denemek istiyorum aşırı yemek yiyen biri değilim fakat artık yaşımız gereği vücut gevşemeye başladı! Ağır spor yapamadığım için 1 yıl önce kalp ameliyatı geçirdim. İlaçta kullandığım için yan etkisi olabilir mi? ve reflüm var midem de hep şişkinlik var. Bana faydası olur mu? Beni bilgilendirirseniz sevinirim.

 14. Rauf diyor ki:

  Nereden buluruz? Azerbaycana ne zaman gonderilecek?

 15. semra diyor ki:

  Merhaba, ben tansiyon ilacı kullanıyorum. Bu bitkiyi kullanabilir miyim? Cevaplarsanız sevinirim. Teşekkürler.

  • Çaykolik diyor ki:

   Merhaba, Hibiskus bitkisinin yüksek tansiyonu düşürücü etkisi var. Bu nedenle yüksek tansiyon için kullandığınız ilacın etkisini arzu edilmeyecek şekilde arttırarak düşük tansiyona yol açabilir. Yazıda da belirtildiği gibi tansiyon ilaçlarıyla birlikte düzenli olarak hibiskus çayı içmek önerilmemektedir. Bu konuda en sağlıklı bilgileri doktorunuzdan alabilirsiniz.

 16. Çiğdem diyor ki:

  Merhaba, benim tansiyonum normalde biraz düşüktür.Bu çayın zararı olur mu? Teşekkürler.

 17. tülay diyor ki:

  Merhaba benim tiroid problemim var ama hapımı her gün kullanıyorum. Duydum ki hibiskus çayı zayıflatıyormuş bir zararı olur mu? Hibiskus çayı aldım briazda olsa bana zayıflamada bir faydası olur mu?

 18. FİGEN diyor ki:

  Hibuskus çayı zayıflama da etkili midir?

 19. Ziynet diyor ki:

  Merhaba, bugün hibiskus bitki çayını içmeye başladım, tadı çok güzel. Günde 2 bardak değilde daha fazla içilse (suyu çok içen biri değilimde) yaşanacak problemler neler olabilir. Yanıtınıza şimdiden teşekkür ederim.

 20. havva diyor ki:

  Hibiskus çayını çocuklarda içebilir mi? 10 yaşında bir oğlum 2 yaşında bir kızım var.

 21. havva diyor ki:

  Bir de kendim de hipotroit hastasıyım hibiskus çayını kullanmalı mıyım?. Teşekkürler.

 22. ezo diyor ki:

  Aç mı yoksa tok karna mı içmek lazım. Bir de günde kaç defa içmek normal olur?

 23. merve diyor ki:

  Merhaba ben hibiskus çayının kilo verdirdiğini duydum. Yalnız sabahları içiyorum bazen akşam içmiyorum. etkisini görebilir miyim? Bu sekilde yoksa sabah akşam aksatmadan içmem mi gerekiyor. Cevabınız için teşekkürler.

 24. çimen diyor ki:

  Merhabalar 2 yaşında yeğenimde şeker hastalığı çıktı ve insülin vuruyoruz hibiskus çayını vermemiz ne kadar doğrudur acaba, sizden konu ile alakalı olarak bana cevap vermenizdir. Teşekkürler

 25. Banu salur diyor ki:

  Hibiskus kansızlığa iyi gelir mi yoksa tam tersi bir etkisi olur mu?

 26. Nimet Gülsen Ertem diyor ki:

  Arkadaştan duydum, ben de alıp kullanmak istiyorum. Kilo ve kolesterol açısından faydalı deniyor. Günlük limit nedir lütfen deneyenler paylaşsın. Teşekkür ederim.

 27. inci diyor ki:

  Ben tip 2 diyabet hastasıyım dengelesin diye içtim ama çok fazla şekerimi düşürdü. Bana yaramadı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>