Ihlamur Çayının Faydaları

Ihlamur Çayının Faydaları

Avrupa’da, halk arasında yüzyıllardır çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan ıhlamur, Tilia olarak bilinen ıhlamur ağacından (lime tree) elde edilir. En sık rastlanan ıhlamur ağacı türleri, Tilia cordata ve Tilia platyphyllos’dur. İki ağacın birbirinden farkı, yapraklarının büyüklüğüdür. Ihlamur çayı geleneksel olarak sinirleri yatıştırmak ve kaygı giderici olarak kullanılmaktadır.

Ihlamur ağacı oldukça hızlı büyür ve 15-25 metre uzunluğa erişebilir. Sağlığa faydalı ve çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan bölümü ise sarı-beyaz renklerde açan çiçekler ve yapraklarıdır. Çiçekler, bahar aylarında açar ve bu mevsimde toplandıktan sonra kurutulur. Kalp şeklindeki bu çiçekler 5-10 santim uzunluğa kadar büyür. Ihlamur ağacı kabuğu gri, yumuşak ve liflidir.

Ilıman iklimlere özgü ıhlamur ağacı kışın yapraklarını döker. Ağacın ürüne bağlı olarak güçlü ve yumuşak kokulu çiçekler açabilir. Çiçeklerinde bulunan yağ sayesinde aromatik bir tadı vardır. Kurutulmuş çiçekleri ise hafif tatlı ve yapışkandır.

 • Terlemeyi teşvik eder
 • Ateş düşürür
 • Öksürüğe iyi gelir
 • Gribe ve nezleye iyi gelir
 • Migren ağrılarını hafifletir
 • Kaygıyı azaltır
 • Stresi azaltır ve rahatlama sağlar
 • İshal tedavisinde kullanılır
 • Kan basıncını düşürür
 • Karaciğer rahatsızlıkları tedavisinde kullanılır
 • Damar sertliğine karşı kullanılır
 • Sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını sağlar
 • Kas spazmlarını giderir
 • Safra kesesi rahatsızlıklarına karşı kullanılır
 • Boğaz ağrısını alır
 • Hazımsızlığa iyi gelir
 • Çarpıntıyı giderir
 • Toksinlerin atılmasına yardımcı olur

Ihlamur Çayı Nasıl Hazırlanır?

Yemeklerden sonra siyah çay ya da kahve içme alışkanlığınız varsa bunların yerine ıhlamur çayı içerek hem sindirim sisteminizin daha iyi çalışmasını hem de ruhsal olarak rahatlama sağlayabilirsiniz. Ihlamur çayı hazırlarken bardak başına bir çay kaşığı tepeleme kurutulmuş ıhlamur ölçüsünü kullanabilirsiniz. Ihlamuru suyla birlikte kaynatmayın. Önce suyu kaynatın ve önceden ıhlamur koyduğunuz demliğe kaynamış suyu boşaltıp ağzını kapatın ve 10 dakika demlenmesini bekleyin. Yemeklerden sonra günde 3 kere ıhlamur çayı içebilirsiniz.

Ihlamurun Sağlığa Faydaları

Ihlamur çayı ülkemizde olduğu gibi farklı kültürlerde geleneksel olarak grip nedeniyle yükselen ateşi düşürmek için kullanılmaktadır. Ihlamur çayının buharı burun tıkanıklığını açmaya yararken, sıcak çay boğaz ağrısını, öksürüğü alır. Diğer popüler kullanımı ise sakinleştirici etkisi ile sinirleri yatıştırmak içindir.  Yatıştırıcı etkisi bulunan ıhlamur çayı gerginliği alır, kaygı nedeniyle gerilen sinirleri yatıştırır, stresi azaltır ve uykuya geçişi kolaylaştırır.

Kalp çarpıntısına ve yüksek tansiyona karşı tavsiye edilen ıhlamur çayı, C vitamini kaynağı olan limon suyu ile birlikte tüketildiğinde bağışıklık sistemini güçlendirir. Ihlamur çiçeği ile hazırlanan cilt kremleri, kaşıntılı deri hastalıklarının belirtilerini hafifletmek için kullanılmaktadır. Çeşitli kozmetik markaları selülit kremleri içerisinde ıhlamur kullanmaktadır.

İdrar söktürücü olarak karaciğer ve safra kesesi hastalıklarının tedavisinde yardımcı olarak kullanılır. Ihlamurun faydaları üzerine yapılan çalışma sayısı oldukça az olmakla birlikte bazı klinik araştırmalar kas kasılmalarını azalttığı yönünde sonuçlara sahiptir.

Ihlamuru piyasada kurutulmuş ıhlamur çiçekleri, hazır poşet çay, kapsül, ıhlamur özü ve tentür olarak bulabilirsiniz.

Ihlamurun Tarihi

Ihlamur ağacının çiçekleri Ortaçağ’dan bu yana geleneksel olarak terlemeyi teşvik etmek ve ateş düşürmek için kullanılmaktır. Tarih boyunca idrar söktürücü, spazm çözücü, mideyi sakinleştirici, öksürük ve boğaz ağrılarına karşı, balgam söktürücü, migren ağrılarına karşı, karaciğer ve safra hastalıklarına karşı kullanıldığı bilinmektedir.

Almanya’da resmi olarak şifalı bitki kabul edilen ıhlamur, doktorlar tarafından soğuk algınlığına karşı tavsiye edilmektedir. Bazı kültürlerde sadece ıhlamur ağacı altında oturarak epilepsinin tedavi edilebildiğine inanılırmış.

Yunan mitolojisinde, tanrılara onu ölümlüler arasında bırakmaması için yalvaran Philyra’nın bu isteğinin karşılığında uzun ömürlü ıhlamur ağacına dönüştürüldüğüne inanılırmış.

Ihlamurun Yan Etkileri

Ihlamur kısa süreli ve tavsiye edilen oranlarda kullanıldığında bir yan etkisi yoktur. Ancak uzmanlar uzun süreli kullanımının kalp hasarına neden olabileceğini belirtiyorlar. Ayrıca ıhlamur ağacı kabuğuna temas etmek ciltte tahrişe yol açabilir. Gebe ve emzirme dönemindeki kadınların ıhlamur çayı içmeden önce doktorlarına danışmaları tavsiye edilmektedir.

Kaynaklar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir

25 Yorum

 1. Utekus diyor ki:

  Ihlamur çayımı her yudumlayışımda, ruhuma rahatlık verdiğini sizinle paylaşmalıyım :)

 2. Niyes77 diyor ki:

  Çok iyi bir konuya değindiğiniz ve açıkladığınız için siz ve ekibinize teşekür ederim.

 3. hatice diyor ki:

  Bebeğim 7 aylık ona verebilir miyim ıhlamur?

  • Çaykolik diyor ki:

   Hatice hanım,

   Bu kaynakta ıhlamurun bebeklerde gazın azaltılmasına yardımcı olabileceği belirtilmiş ancak yine aynı kaynak, herhangi bir bitkisel çayın veya ürünün doktora danışmadan bebeğe verilmemesi öneriyor. Bu nedenle daha güvenli olması açısından öncelikle doktorunuza sormalısınız.

  • afraa diyor ki:

   Benimki de 7 aylık ben veriyorum.

   • Ulaş diyor ki:

    Kardeşim insanları kandırma doktora danışsın bilginin tezini kanıtlasın bebeğe bir şey olursa vicdan azabı çekmeyecek misin? Lutfen interneti doğru kullanalım ve her yazılana inanmayalım.

 4. damla diyor ki:

  Ben ishalim ama hiç bir faydasını göremedim. Neden acaba?

  • Faruk diyor ki:

   Benim bildiğim ıhlamur asıl soğuk algınlığa iyi gelir. İshal olduysanız bol bol su içip, patates haşlayıp tuzla afiyetle yemenizi tavsiye ederim.

 5. Erdem diyor ki:

  Faydaları çok iyi de bir de kokusu olmasa! Kokmuş çorap gibi :D

  • Faruk diyor ki:

   Güzel kardeşim sen hiç yaz mevsiminde bir ıhlamur ağacının altında oturdun mu? Otur bakalım nasıl kokuyor da bir gör. Benim şahsen hayatımda tattığım en güzel kokulardan biridir taze ıhlamur çiçeğinin kokusu. Ama sen kuru ve bayatlamış ıhlamuru kokladıysan o başka. Günümüz insanı doğadan ve doğallıktan o kadar uzak kaldı ki ağlanacak haline gülüyor ne yazık ki.

 6. Burak diyor ki:

  Bende uyku getiriyor.

 7. mertali diyor ki:

  Ihlamur çayı bayağı faydalıymış.

 8. FoRLiVe diyor ki:

  Çok güzel geliyor adama.

 9. buket diyor ki:

  Çok iyi geldi.

 10. murad diyor ki:

  Çok teşekkür, biz Azerbaycan’dan yazıyoruz.

 11. zulfü diyor ki:

  Kurban olduğum allah ne güzel nebatat veriyor, Allaha nekadar teşekkür etsek az.

 12. vedat diyor ki:

  İki gündür içiyorum arı gibi hissediyorum kendimi.

 13. erkan diyor ki:

  Soğuk algınlığı başlangıcım olduğu dönemlerde sabah ve akşam olarak ıhlamuru içiyorum. Terlememin artmasına ve öksürüğümün azalarak, balgamı çabuk sökmeme çok yardımcı oluyor.

 14. isa diyor ki:

  Bana çok yaradı valla.

 15. xumar diyor ki:

  Selam ıhlamur çayını hep diziden duydum hiç kullanmadım. Azerbaycan’da olursa kullanmak isterim. Balgam söktürücü özelliği var onun için. Hem de sakinleşmek, stresi atmak için faydası olur inşallah.

 16. edremit diyor ki:

  Öksürüğüm var ve 5-6 gündür ıhlamur çayını içiyorum ama bir faydası da olmadı neden olabilir?

 17. Dilsu diyor ki:

  Ihlamurun içine bal konulmasında bir sakınca var mı acaba?

 18. muammer diyor ki:

  Ertesi gün önemli sınavı, toplantısı vs. olanlara gece içmelerini tavsiye ediyorum. Kaygıyı ve stresi azaltıp rahat uyumayı sağlıyor.

 19. kemal diyor ki:

  Depresyon ve anksiyete ıhlarmur çayı faydası var mı acaba kaç ay kullanılır. Cevap veriseniz sevirim şimdiden teşekkür. Cevap vermeseniz üzgünüm.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>