Ihlamur Çayının Faydaları

Avrupa’da, halk arasında yüzyıllardır çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan ıhlamur, Tilia olarak bilinen ıhlamur ağacından (lime tree) elde edilir. En sık rastlanan ıhlamur ağacı türleri, Tilia cordata ve Tilia platyphyllos’dur. İki ağacın birbirinden farkı, yapraklarının büyüklüğüdür. Ihlamur çayı geleneksel olarak sinirleri yatıştırmak ve kaygı giderici olarak kullanılmaktadır.

Ihlamur ağacı oldukça hızlı büyür ve 15-25 metre uzunluğa erişebilir. Sağlığa faydalı ve çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan bölümü ise sarı-beyaz renklerde açan çiçekler ve yapraklarıdır. Çiçekler, bahar aylarında açar ve bu mevsimde toplandıktan sonra kurutulur. Kalp şeklindeki bu çiçekler 5-10 santim uzunluğa kadar büyür. Ihlamur ağacı kabuğu gri, yumuşak ve liflidir.

Ilıman iklimlere özgü ıhlamur ağacı kışın yapraklarını döker. Ağacın ürüne bağlı olarak güçlü ve yumuşak kokulu çiçekler açabilir. Çiçeklerinde bulunan yağ sayesinde aromatik bir tadı vardır. Kurutulmuş çiçekleri ise hafif tatlı ve yapışkandır.

 • Terlemeyi teşvik eder
 • Ateş düşürür
 • Öksürüğe iyi gelir
 • Gribe ve nezleye iyi gelir
 • Migren ağrılarını hafifletir
 • Kaygıyı azaltır
 • Stresi azaltır ve rahatlama sağlar
 • İshal tedavisinde kullanılır
 • Kan basıncını düşürür
 • Karaciğer rahatsızlıkları tedavisinde kullanılır
 • Damar sertliğine karşı kullanılır
 • Sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını sağlar
 • Kas spazmlarını giderir
 • Safra kesesi rahatsızlıklarına karşı kullanılır
 • Boğaz ağrısını alır
 • Hazımsızlığa iyi gelir
 • Çarpıntıyı giderir
 • Toksinlerin atılmasına yardımcı olur


Ihlamur Çayı Nasıl Hazırlanır?

Yemeklerden sonra siyah çay ya da kahve içme alışkanlığınız varsa bunların yerine ıhlamur çayı içerek hem sindirim sisteminizin daha iyi çalışmasını hem de ruhsal olarak rahatlama sağlayabilirsiniz. Ihlamur çayı hazırlarken bardak başına bir çay kaşığı tepeleme kurutulmuş ıhlamur ölçüsünü kullanabilirsiniz. Ihlamuru suyla birlikte kaynatmayın. Önce suyu kaynatın ve önceden ıhlamur koyduğunuz demliğe kaynamış suyu boşaltıp ağzını kapatın ve 10 dakika demlenmesini bekleyin. Yemeklerden sonra günde 3 kere ıhlamur çayı içebilirsiniz.

Ihlamurun Sağlığa Faydaları

Ihlamur çayı ülkemizde olduğu gibi farklı kültürlerde geleneksel olarak grip nedeniyle yükselen ateşi düşürmek için kullanılmaktadır. Ihlamur çayının buharı burun tıkanıklığını açmaya yararken, sıcak çay boğaz ağrısını, öksürüğü alır. Diğer popüler kullanımı ise sakinleştirici etkisi ile sinirleri yatıştırmak içindir.  Yatıştırıcı etkisi bulunan ıhlamur çayı gerginliği alır, kaygı nedeniyle gerilen sinirleri yatıştırır, stresi azaltır ve uykuya geçişi kolaylaştırır.

Kalp çarpıntısına ve yüksek tansiyona karşı tavsiye edilen ıhlamur çayı, C vitamini kaynağı olan limon suyu ile birlikte tüketildiğinde bağışıklık sistemini güçlendirir. Ihlamur çiçeği ile hazırlanan cilt kremleri, kaşıntılı deri hastalıklarının belirtilerini hafifletmek için kullanılmaktadır. Çeşitli kozmetik markaları selülit kremleri içerisinde ıhlamur kullanmaktadır.

İdrar söktürücü olarak karaciğer ve safra kesesi hastalıklarının tedavisinde yardımcı olarak kullanılır. Ihlamurun faydaları üzerine yapılan çalışma sayısı oldukça az olmakla birlikte bazı klinik araştırmalar kas kasılmalarını azalttığı yönünde sonuçlara sahiptir.

Ihlamuru piyasada kurutulmuş ıhlamur çiçekleri, hazır poşet çay, kapsül, ıhlamur özü ve tentür olarak bulabilirsiniz.

Ihlamurun Tarihi

Ihlamur ağacının çiçekleri Ortaçağ’dan bu yana geleneksel olarak terlemeyi teşvik etmek ve ateş düşürmek için kullanılmaktır. Tarih boyunca idrar söktürücü, spazm çözücü, mideyi sakinleştirici, öksürük ve boğaz ağrılarına karşı, balgam söktürücü, migren ağrılarına karşı, karaciğer ve safra hastalıklarına karşı kullanıldığı bilinmektedir.

Almanya’da resmi olarak şifalı bitki kabul edilen ıhlamur, doktorlar tarafından soğuk algınlığına karşı tavsiye edilmektedir. Bazı kültürlerde sadece ıhlamur ağacı altında oturarak epilepsinin tedavi edilebildiğine inanılırmış.

Yunan mitolojisinde, tanrılara onu ölümlüler arasında bırakmaması için yalvaran Philyra’nın bu isteğinin karşılığında uzun ömürlü ıhlamur ağacına dönüştürüldüğüne inanılırmış.

Ihlamurun Yan Etkileri

Ihlamur kısa süreli ve tavsiye edilen oranlarda kullanıldığında bir yan etkisi yoktur. Ancak uzmanlar uzun süreli kullanımının kalp hasarına neden olabileceğini belirtiyorlar. Ayrıca ıhlamur ağacı kabuğuna temas etmek ciltte tahrişe yol açabilir. Gebe ve emzirme dönemindeki kadınların ıhlamur çayı içmeden önce doktorlarına danışmaları tavsiye edilmektedir.

Kaynaklar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir

,


Ihlamur Çayının Faydaları İçin 47 Yorum Yapılmış

 1. Utekus 11/11/2012 #

  Ihlamur çayımı her yudumlayışımda, ruhuma rahatlık verdiğini sizinle paylaşmalıyım :)

 2. Niyes77 14/12/2012 #

  Çok iyi bir konuya değindiğiniz ve açıkladığınız için siz ve ekibinize teşekür ederim.

 3. hatice 12/01/2013 #

  Bebeğim 7 aylık ona verebilir miyim ıhlamur?

  • Çaykolik 15/01/2013 #

   Hatice hanım,

   Bu kaynakta ıhlamurun bebeklerde gazın azaltılmasına yardımcı olabileceği belirtilmiş ancak yine aynı kaynak, herhangi bir bitkisel çayın veya ürünün doktora danışmadan bebeğe verilmemesi öneriyor. Bu nedenle daha güvenli olması açısından öncelikle doktorunuza sormalısınız.

  • afraa 04/02/2014 #

   Benimki de 7 aylık ben veriyorum.

   • Ulaş 11/05/2014 #

    Kardeşim insanları kandırma doktora danışsın bilginin tezini kanıtlasın bebeğe bir şey olursa vicdan azabı çekmeyecek misin? Lutfen interneti doğru kullanalım ve her yazılana inanmayalım.

 4. damla 30/01/2013 #

  Ben ishalim ama hiç bir faydasını göremedim. Neden acaba?

  • Faruk 15/09/2013 #

   Benim bildiğim ıhlamur asıl soğuk algınlığa iyi gelir. İshal olduysanız bol bol su içip, patates haşlayıp tuzla afiyetle yemenizi tavsiye ederim.

 5. Erdem 21/02/2013 #

  Faydaları çok iyi de bir de kokusu olmasa! Kokmuş çorap gibi 😀

  • Faruk 14/09/2013 #

   Güzel kardeşim sen hiç yaz mevsiminde bir ıhlamur ağacının altında oturdun mu? Otur bakalım nasıl kokuyor da bir gör. Benim şahsen hayatımda tattığım en güzel kokulardan biridir taze ıhlamur çiçeğinin kokusu. Ama sen kuru ve bayatlamış ıhlamuru kokladıysan o başka. Günümüz insanı doğadan ve doğallıktan o kadar uzak kaldı ki ağlanacak haline gülüyor ne yazık ki.

   • Ayten 17/12/2014 #

    Aynen, tebrik ediyorum sizi Faruk bey.

 6. Burak 23/02/2013 #

  Bende uyku getiriyor.

  • emrullah yaman 10/01/2015 #

   Yanlış bilmiyorsam o bitki çayıdır iyi günler.

 7. mertali 09/03/2013 #

  Ihlamur çayı bayağı faydalıymış.

 8. FoRLiVe 28/03/2013 #

  Çok güzel geliyor adama.

 9. buket 03/05/2013 #

  Çok iyi geldi.

 10. murad 28/06/2013 #

  Çok teşekkür, biz Azerbaycan’dan yazıyoruz.

 11. zulfü 06/07/2013 #

  Kurban olduğum allah ne güzel nebatat veriyor, Allaha nekadar teşekkür etsek az.

 12. vedat 02/10/2013 #

  İki gündür içiyorum arı gibi hissediyorum kendimi.

 13. erkan 13/11/2013 #

  Soğuk algınlığı başlangıcım olduğu dönemlerde sabah ve akşam olarak ıhlamuru içiyorum. Terlememin artmasına ve öksürüğümün azalarak, balgamı çabuk sökmeme çok yardımcı oluyor.

 14. isa 11/12/2013 #

  Bana çok yaradı valla.

 15. xumar 30/12/2013 #

  Selam ıhlamur çayını hep diziden duydum hiç kullanmadım. Azerbaycan’da olursa kullanmak isterim. Balgam söktürücü özelliği var onun için. Hem de sakinleşmek, stresi atmak için faydası olur inşallah.

  • Günel 26/01/2016 #

   Salamlar. Azərbaycanda ıhlamura cökə deyilir.

 16. edremit 03/02/2014 #

  Öksürüğüm var ve 5-6 gündür ıhlamur çayını içiyorum ama bir faydası da olmadı neden olabilir?

  • Mustafa 13/03/2016 #

   Her derde deva rabbime hamdolsun.

 17. Dilsu 14/03/2014 #

  Ihlamurun içine bal konulmasında bir sakınca var mı acaba?

 18. muammer 28/03/2014 #

  Ertesi gün önemli sınavı, toplantısı vs. olanlara gece içmelerini tavsiye ediyorum. Kaygıyı ve stresi azaltıp rahat uyumayı sağlıyor.

 19. kemal 28/05/2014 #

  Depresyon ve anksiyete ıhlarmur çayı faydası var mı acaba kaç ay kullanılır. Cevap veriseniz sevirim şimdiden teşekkür. Cevap vermeseniz üzgünüm.

  • Aytekin 10/11/2014 #

   Uzun zaman Kullanım kalple alakalı sorun yapar yazmışşsınız.

 20. nazmiye 31/08/2014 #

  Bebek emziriyorum ve gribim şuan bugünse tam 8 büyük fincan ıhlamur içmişim zararı olur mu bebeğime sizce.

 21. ibrahim 25/10/2014 #

  Nazmiye hanımefendi internete bu yazıyı yazdığınıza göre bu dünyadasınız demektir. Ortalık hekim kaynıyor, siz tutturmuşsunuz sağdan soldan kulaktan duyma misali buradan millete sesleniyorsunuz zararı var mı? diye! Sadece siz mi! sizin aklınızdan ortalık dolu. Bir veya birkaç kişi konuyla ilgili uyarıyor, siz hala soruyorsunuz.

 22. Özlem 02/11/2014 #

  En fazla kaç gün içmeliyiz?

 23. İbrahim 13/11/2014 #

  Merhabalar. Bende idrarı tam boşaltamama sıkıntısı vardı. Tesadüfen ıhlamur çayı içtim öyle bir rahatlama oldu ki anlatamam. Böyle bir rahatsızlığı olana kesin çözüm diye ısrarla tavsiye ediyorum.

 24. Hakan 21/11/2014 #

  Ihlamurun uzun süreli kullanımında kalbe hasarı olacağını yazmışsınız, uzun süreli derken tam olarak neyi kast ettiniz? Tam olarak açıklarsanız çok yararlı olur benim ve birçok arkadaşın vereceğiniz cevabı merak ettiğimiz bir soru çünkü. Teşekkürler.

 25. bulut 17/12/2014 #

  Birkaç saatlik bir etkisi vardır değil mi hadi 24 saat olsun ama geçicidir değil mi.

 26. yusuf 09/02/2015 #

  Ihlamur çayı şeker hastaları için de tavsiye edilir mi?

 27. fatma 07/04/2015 #

  Ihlamursuz olmaz bence.

 28. emre 22/06/2015 #

  Ben doktorum. Kesinlikle 1 yaş altı bebeklere ıhlamur yada diğer çayları vermeyiniz. ilk 6 ay sadece anne sütü sonra anne sütüyle birlikte ek gıdalar sadece. Ayrıca ıhlamur aslında polen olduğundan bebekte allerjik reaksiyon verme ihtimali çok yüksektir.

 29. Büşra 16/10/2015 #

  Soğuk algınlığım var koca bir bardak ıhlamur çayı alıyorum boğazım yumuşuyor yumuşayınca öksürüğüm kesiliyor ve öyle bir rahatlama oluyor ki sanki koltukla birleşmiş gibi hissediyorum kendimi ve uykuyu getiriyor koltukta biraz kestiriyorum hasta günlerin baş tacı ıhlamur bence :)

 30. Muhammed 20/10/2015 #

  Günde 3 fincan için hatta çay içmeyin ıhlamur için Allahın izniyle zararı yok tabi aşırıya kaçmadıkça hadis şerifte denildi gibi çok yemek kalbi karartır hastalık yapar 3 fincan günlük ihyacınızı görür sabah öğle aksam ben öyle yapıyorum bir zararını görmedim gerçekten terletiyor balgam söktürüyor ve ateşe iyi geliyor öksürünüz varsa bir cay kaşığı zencefil katarak içebilirsiniz ve bal katarsanız daha şifalı olur tabii ki ılıkken katın ki kaynar olduğunda içindeki besin değeri düşer ve bir hadis şerif daha söyleyeyim sizin için iki şifa vardır biri Kuran i kerim biri de bal isterseniz araştırın Selametle Allah şifa versin hepimize.

 31. harun 27/10/2015 #

  Bence sallama olanı bir işe yaramıyor doğru mu?

 32. alptekin63 03/11/2015 #

  Ihlamur çayı (bitki çayı) sağlığa ve vücut sıhhatine çok iyi gelir. Yukarıda okuduğunuz gibi. Çok şeye faydalıdır tavsiye ederim. :)

 33. zeynoo 18/11/2015 #

  Bir de limon sıkarsanız birkaç damla daha da faydalı olur ben öyle yapıyorum.

 34. Inci tanem 22/11/2015 #

  Çok faydalı ben kendimi iyi hissediyorum :)

 35. Burak 11/03/2016 #

  Ben endişe bozukluğu ve OKB için sarı kantarondan beklediğim etkiyi bulamayınca, Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu hocamın videosunu izledikten sonra yatmadan önce bir bardak içmeye başladım ve beni iki günde 180 derece değiştirdi. Saraçoğlu bir şey diyorsa, kulağınız kapalı inanabilirsiniz arkadaşlar, ömrümü ne gereksiz şeyleri dert edinerek geçirmişim diye düşünüyorum ve Allah’a böyle bir nimet yarattığı için şükrediyorum. Yazılanları dikkate almayın, sizde olumlu etki yaratıyorsa devam edin, olumsuz etki yaratıyorsa bir bilene danışıp içmeyi bırakın, kendi başınıza kesinlikle iş yapmayın, güçlü bir antidepresandır. İnşallah beklediğiniz faydayı görebilirsiniz.

 36. Erhan 02/04/2016 #

  İnsanı rahatlatan sabahları kahvaltıda çay yerine tükettiğim soğuk algınlığı üşütme varsa hastalığın önüne geçen insanı rahatlatan kokusuyla insanın ruhuna iyi gelen bir bitkidir ıhlamur. Aşırıya kaçılmadığı sürece insanın ömrünü uzatır ıhlamur.

Bir Cevap Yazın