Karabaş Otu Çayı

Akdeniz bölgesine özgü bitkilerden biri olan karabaş otu Fransız lavantası, İspanyol lavantası olarak da bilinir ve Latince adı “Lavandula stoechas”dır. 30-100 santime kadar uzayan bitki, ilkbaharın son aylarında ya da yaz aylarının başında çiçek açar.

Çiçekleri pembe ve mor renkleri arasındadır. Karabaş otu geleneksel olarak sinirleri sakinleştirmek ve kan dolaşımını düzenlemek için tüketilmektedir.

 • Hafızayı güçlendirir
 • Kan dolaşımını hızlandırır
 • Damar tıkanıklığına iyi gelir
 • Kanserli hücre oluşumunu yavaşlattığı söylenmektedir
 • Sinirleri yatıştırır
 • Sinirsel baş ağrısına iyi gelir
 • İdrar yolu enfeksiyonu tedavisine yardımcı olur
 • Harici olarak kullanıldığında egzama gibi cilt hastalıkları belirtilerini hafifletir
 • Yaraların iyileşme sürecini kısaltır
 • Kaygı ve stresi hafifletir
 • Genel olarak enfeksiyonlara iyi geldiği söylenmektedir
 • Antioksidanlar bakımından zengindir
 • Sigarayı bırakmayı kolaylaştırır


Karabaş Otu Çayı Nasıl Yapılır?

Karabaş otu çayını kurutulmuş ya da taze bitkiden hazırlayabilirsiniz ancak aktarlarda genellikle kurutulmuş karabaş otu satılmaktadır. 2 büyük bardak çay için 3-4 çay kaşığı kurutulmuş karabaş otunu kaynamış suya atın (ocağı kapatın) ve 4 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Taze bitkiden hazırlarken demleme süresini 3-4 dakika daha uzatabilirsiniz.

Karabaş Otunun Diğer Kullanım Alanları

Faydaları lavanta bitkisiyle benzeşen karabaş otu kozmetik sanayinde sabun ve parfüm yapımında kullanılan bitkiler arasındadır. Çiçekleri dökülmeye başlarken toplanan bitki gövdelerinden elde edilen yağ çeşitli cilt hastalıkları tedavisinde ve kremlerde sık kullanılır. Bu yağ aynı zamanda taze yaraları temizlemek için bir antiseptik olarak kullanılır. Rahatlatıcı ve kasları gevşetici etkisi nedeniyle tercih edilen masaj yağları arasındadır.

Karabaş Otunun Yan Etkileri

Düzenli olarak ilaç kullanıyorsanız karabaş otunu doktorunuza danışmadan kullanmayın. Gebelik ve emzirme döneminde karabaş otu çayı içilmesi önerilmemektedir. Aşırı tüketimi mide bulantısı, baş dönmesi ve kusmaya yol açabilir. Bazı kaynaklarda günde 1 bardaktan fazla içilmemesi ve 15 gün kullandıktan sonra 15 gün ara verilmesi tavsiye edilmektedir.

Karabaş otu ülkemizde ve diğer Akdeniz ülkelerinde yaygın olarak kullanılmasına karşın faydaları ve yan etkileri konusunda yapılan bilimsel araştırmaların sayısı oldukça yetersiz. Karabaş otunun kullanım alanları ve faydaları hakkındaki bilgiler, daha çok nesilden nesile aktarılan bilgilerden ve bir kaç bitki uzmanının tavsiyesinden oluşuyor. Bu nedenle bu otu düzenli olarak tüketmeye başlamadan önce bir doktora danışmak olası yan etkilerinden korunmak adına en güvenli yol olacaktır.

Kaynaklar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir

, , , ,


Karabaş Otu Çayı İçin 16 Yorum Yapılmış

 1. afik 13/05/2014 #

  Cilt hastalıkları için yazmışsınız ama ayrıntı yok lütfen dermatit için kullanılabilir mi ve haricen kullanırken nasıl uygulanmalı belirtir misiniz? Bilgiler için çok teşekkürler.

 2. eşref 02/11/2014 #

  Ben bu otu migrene dayalı baş ağrısı için kullandım. Günde bir fincan içtim. 4 ay boyunca kullandım kullandıktan sonra sigarayı da bıraktım bu ot sayesinde o günden bu yana baş ağrım hiç olmuyor allaha Şükür. Etkilerinden bir kaç tanesi de (bende olan) erken uyku getirmesi ve bağırsak hareketlerini çok hızlandırması.

  • Mustfa 08/06/2015 #

   Ara ara için 3 hafta için 1 hafta dinlenin aralıksız içildi mi tehlikeli olabiliyor.

 3. Hakan 13/11/2014 #

  Bu otu 2 gün önce bir ihtiyar amca sigarayı bırakmam için tavsiye etti. Öyle birden bırakamadım ama günde 2 paket içen birisi olarak büyük etkisini gördüm. Bu gün tam 10 tane sigara içtim. Ve kendim bile inanamadım. Allahın izniyle komple bırakıcam. Ve bir özelliği daha var bende olan inanılmaz derecede acıkıyorum ama az yiyorum. Sanırım yıllar boyunca almak istediğim ve alamadığım kilolarımı alacam. Şimdilik bir yan etkisini de görmedim. Ha uykum da düzene girecek gibi hissediyorum.

  • Ali 06/11/2015 #

   Kardeşim ben de kullanıyorum ve çok memnunum uykum düzene girdi ve sigarayı bırakmama en büyük etken. Kullanmaya başladıktan birinci günden buyana çok sakinim oysaki sigara içerken bile çabuk sinirlenen biriydim kullanmaya başladıktan bugüne kadar 9 ay oldu bas ağrılarım kesildi burun tıkanıklıklarım yok oldu bunu karabaş otuna borçluyum şimdiye kadar da zararını görmedim selamlar.

 4. mehmet tuzun 11/02/2015 #

  Sigara bırakmakta zorlanıyorum, o nedenle kullanıyorum, her yolu denedim olmadı, bir de bunu denemek için bilgi aldım, teşekkür.

 5. gulyabani 06/03/2015 #

  Sigarayı hiç aratmıyor nasıl canım çekmiyor anlamadım her neyse sigarayı bırakanlara tavsiye ederim.

 6. hülya 24/04/2015 #

  Ben karabaş otu çayına bugün başladım günde iki paket sigara içiyordum bugün sadece bir tane sigara içtim tavsiye ederim çok faydalı.

 7. Talat Semiz 07/08/2015 #

  Başım ağrıyordu. Bir dostun önerisiyle günde iki fincan kadar içtim. Bir kaç gün sonra kronik olarak düşündüğüm baş ağrısının geçtiğini gördüm. Her akşam bir fincan içip içemeyeceğimi bilmiyorum. Ancak limon kabuğu koyarak farklı bir aroması oluşuyor ve insanın hoşuna gidiyor.

 8. Masal Demircan 21/08/2015 #

  Slm arkadaşlar karabaş otunu bu gün aldım ilk kez deniycem. Arkadaşlarım bu karabaş otu sayesinde sigarayı bıraktı inş. ben de bırakırım faydasını görenler yorum yapsın ne kadar kullanıcam kaç a,y günde ne kadar içmem gerekiyor, tehlikesi nedir bilgi verin arkadaşlar tşkler…

 9. buket 15/09/2015 #

  Merhabalar mesleğim kuaför ve bir müşterim bana karabaş otunu önerdi pek sallamadım desem yeridir bir gün alıp deneyeyim ne çıkar ki dedim ve denedim gerçekten işe yaradı mayıs ayında basladım 4 ay sigarayı bırakmıştım kokusuna bile tahammül edemez olmuştum o derece nişanlımın ceza evine girmesi sonucu tekrar başladım maalesef ama 2 gündür tekrar basladım karabaş otuna arkadaşlar bırakmaya meyilli olan arkadaşlara kesinlikle tavsiye ediyorum gerçekten bıraktırıyor şiddetle sigara içen arkadaşlara tavsiye ediyorum.

 10. zeki 21/12/2015 #

  Seker poli artrit Hiper tansiyonun var kan sulandırıcı kullanıyorum karabaş otu çayı kullanabilir miyim?

 11. hasan saydam 05/01/2016 #

  ”Damar tıkanıklığına iyi gelir”
  Komşum tıkanmış her iki damarının günde bir çay ile açıldığını söyledi.

  Fakat almanyadaki sitelerin hepsinde yaraları çabuk iyileştirir yani kanı kısa zamanda pıhtılaştırarak akmasını önler yazıyor .

  Yani tam tersi. Acaba hangisi doğru?

 12. serkan 14/01/2016 #

  Gerçekten sigara içenlere tavsiye ederim 25 seneden beri sigara içiyordum ben inanmadım ama bana 4 gün içinde sigarayı bıraktırdı gerçekten tavsiye kullanın faydasını görün.

 13. Mesut 24/11/2016 #

  Bunların hepsi dogrumu acaba ?

 14. Gaye 08/12/2016 #

  Sigara yi bırakmak için aldim.İki gün oldu kullanmaya başyali ilk gün evet sigara isteği olmadı.1 paket tüketiyordum günde .2 günde yarıya indirdim

Bir Cevap Yazın