Karaciğere İyi Gelen Bitki Çayları

Kanı filtreleyen, vitamin ve mineralleri işleyen, kırmızı kan hücrelerini yenileyen ve sindirim için safra üreten karaciğer, bu hayati fonksiyonlarını yerine getirirken pek çok toksin maddeyi de depolar.

Karaciğerin temizlenmeye ihtiyacı olduğunu aşırı yorgunluk, nedensiz nefes kokusu, ciltte kaşınmalar, sindirim sorunları ve iştah kaybı gibi belirtilerden anlayabilirsiniz.

Bu toksinlerin ve diğer zararlı birikimlerin vücuttan atılması, karaciğerin temizlenmesi için kilit nokta safra üretimini teşvik etmektir. Bunun için de, safra üretimini arttırdığı bilinen devedikeni ve karahindiba gibi çaylar kullanılabilir.

Bu çayların kontrollü tüketiminin herhangi bir yan etkisi bulunmamakla birlikte, bitkisel ürünleri tedavi amaçlı tüketmeye başlamadan önce doktora danışmak en güvenli yoldur.Devedikeni

Meryemana dikeni, boğa dikeni, mübarek dikeni gibi adlarla da bilinen devedikeni (Silybum marianum) karaciğeri temizlemek için en çok önerilen bitkiler arasında ilk sırada geliyor. Devedikeninin içinde bulunan “silymarin” ve “silyin” adlı kimyasallar gıdalar yoluyla alınan zararlı toksinlerin vücut tarafından emilmeden sistemden atılmasına yardımcı oluyor. Ayrıca Dünya Sağlık Örgütü tarafından yayınlanan çeşitli dosyalarda devedikeni, mantar zehirlenmesine karşı etkili bir bitki olarak yer alıyor.

Karahindiba

Sindirim sistemini destekleyen bir ot ola karahindiba (Taraxacum officinalis) safra üretimini arttırarak karaciğerde biriken zararlı toksinlerin dışkı yoluyla atılmasına yardımcı oluyor. Aynı zamanda bitkinin iltihap önleyici özelliği, karaciğer tahribatına yol açan iltihaplanmaların tedavisine yardımcı olabilir. Karahindiba çayının diğer faydaları arasında; kan şekeri düzeyini koruması, kolesterolü düşürmesi, idrar söktürücü olması ve antioksidan olması gösteriliyor.

Karaciğeri Temizlemek İçin Diğer Öneriler

 • Az alkol tüketin
 • Karaciğerdeki kolesterol seviyesini düşüren pektin bakımından zengin portakal ve elma tüketin
 • Yeşil yapraklı sebze, soğan tüketin
 • Yağ alımını azaltın
 • Sodyum (tuz) tüketimini azaltın
 • Yüksek kolesterol içeren gıdaların tüketimini sınırlandırın
 • Kahve ve çayı azaltmak karaciğerin temizlenmesine yardımcı olacaktır
 • Düzenli olarak limon suyu içmek karaciğeri toksinlerden arındırır
 • C ve E vitamini bakımından zengin domates tüketin
 • Karaciğeri temizlerken yeşil çay içmek bağışıklık sisteminizi güçlendirir
 • Günde 8 bardaktan az olmamak üzere bol bol su için
 • Selenyum ve antioksidan bakımından zengin sarımsak tüketin

İnternette pek çok kaynakta bulabileceğiniz “karaciğer temizleme (detoks) diyetleri” konusunda bilimsel bir araştırma sonucu ve bu diyetlerin faydaları hakkında yabancı hastane kaynaklarında bir veri bulamadım. Hatta bu diyetlerin bazılarının aşırı kilo kaybına yol açtığı ve vücudu yorduğu söyleniyor. Bu nedenle detoks diyetine başlamadan önce, olası yan etkilerinden korunmak için bir uzmana danışmanızı ve kulaktan dolma bilgilerle detoks yapmak yerine, sizin için özel olarak hazırlanmış detoks diyetini uygulamanızı öneririm.

Kaynaklar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir

, , ,


Karaciğere İyi Gelen Bitki Çayları İçin 14 Yorum Yapılmış

 1. Levent Atilla 19/06/2013 #

  Yabancı hastane kaynaklarından bir veri bulamadım yazmışsınız benim bildiğim Maryland Üniversitesi Washington’un yaptığı bir araştırma var diye hatırlıyorum.

  • Çaykolik 04/07/2013 #

   Bildiğiniz bir makale varsa buradan bizimle paylaşabilirsiniz.

 2. Onur U. 17/08/2014 #

  “Karaciğeri temizlerken yeşil çay içmek bağışıklık sisteminizi güçlendirir.” denilmiş yazıda, buna dair bir kaynak bulup mu yazdınız? “Karaciğer temizliği” kavram olarak zaten başlı başına sorunlu iken “yüksek oranda tüketildiğinde” karaciğere hasar veren ve kimi vakalarda karaciğer nakline kadar götüren yeşil çayı önermeniz gayet sıra dışı. Karaciğer detoksu diye bir tabiri tıbbi kaynaklarda bulamadıysanız muhtemelen bu konu tıbbi olmadığı için olabilir mi? Karaciğer detoksundan ve karaciğerde toksin birikmesinden kastınız nedir? Mesela metabolizmada ağır metal birikimi varsa bu şelasyon terapisi ile hastane ortamında yapılır. Bitki ile bu yapılamaz, EDTA vb. şelasyon sağlayacak moleküller kullanılır. Zaten ağır metal sorunu varsa sadece karaciğerde de birikmez. Karaciğeri korumaya gelince; bunu ancak karaciğere zarar veren maddelerden uzak durarak yapabilirsiniz. Uzak durulması mümkün değilse(mesela yüksek doz parasetemol alınması gerekiyorsa vs.) asetilsistein ile karaciğerin hasar görmesi engellenir. Bu tip sayfaları karaciğer hastalarının da okuduğunu lütfen göz önünde bulundurunuz. Bir dönem diyet furyası diye yeşil çaya abandı millet; şimdi bu insanlar için karaciğer nakli yapıp duruyor cerrahlar. Yapılamazsa da kısa sürede ölüm gerçekleşiyor. (Böbrek gibi diyalize bağlama şansı da yok.) Benzer şekilde hastalar da siz uyarsanız bile uzman falan dinlemeden burada yazılanlara umut bağlayıp sağlıklarını tehlikeye atıyorlar. Sadece hatırlatmak istedim.

  • Çaykolik 24/08/2014 #

   Yazıda bitkisel ürünlerin dikkatli kullanımı ve doktora danışılması gerektiği uyarısı mevcut. Eğer hastalar sizin yazdığınız gibi uyarıları dikkate almadan bir şey yapmaya karar verirse bu yazıyı okumalarına gerek yok, sağdan soldan duyduklarıyla da bunu yapabilirler değil mi?

  • Sbl 11/10/2014 #

   Yeşil çayı karaciğere direk bağlamanız yanlış. Yeşil çayın birçok faydası var bu bilimsel olarak kanıtlanmış. Her şeyin fazlası zarar orası kesin ama faydalarını da görmeniz lazım.

  • ayşe67 17/10/2014 #

   Merhaba onur yazdığın yazı ilgimi çekti bu kadar net konuşabiliyorsan karaciğer konusunda ya deneyimlisin yada doktorsun. bende aktif karaciğer hepatit b rahatsızlığı var gerçekten hiç bir bitki karaciğere yarar sağlamaz mı yada şöyle deyim karaciğere ne fayda sağlar. Doktora düzenli gidiyorum ama değer 15000 fazla yüksek olmadığından hastalığı pasife döndürmek için ilaç yazmazlar.

   • kemali 23/12/2014 #

    Teşekkürler çok yararlı bilgiler var, ayrıca nefes kokusu sebebi olduğunu bildirmeniz önemli, insanların çoğu bunun karaciğerle de ilgili olduğunu bilmiyor.

 3. merve 12/10/2014 #

  Merhaba kayınvalidemin hem kanında hem de karaciğerinde iltihap oluşmuş önerebileceğiniz bitki var mı? Eşimde Akdeniz anemisi taşıyıcısı ve kendini sürekli halsiz hissediyor ne yapmamızı önerirsiniz?

 4. Kamil 02/02/2015 #

  Hepatit b için bol sıvı kaysı kompostusu her gün bir iki litre karaciğeri temizliyor ben fayda gördüm selamlar.

 5. evren 06/03/2015 #

  Karaciğere destek olarak enginar tablet denedim kaşıntı sorunum hafifledi tavsiye ederim. Aktarcılarda bulabilirsiniz.

 6. barış c 07/03/2015 #

  Lavanta çayı tavsiye ediyorlar hepatit c ve hepatit b için karaciğere de genel olarak iyi gelen bir bitki diye lavanta çayının demlenişi çok garip; 1 cezveye 1 su bardağından az fazla su konup kaytartılacak kaynara çıkınca bir tatlı kaşığı lavanta atılıp 5 dakika çok kısık ateşte kaynatılacak sora hemen bir süzgeç vasıtasıyla süzülüp suyu ılımaya bırakılacak ve ılık şekilde tüketilecek içerisine her hangi bir katkı konulmayacak. Varsa başka bilgi paylaşalım.

 7. halis 06/06/2015 #

  Kaşıntı için cam ağacı yaprağını kaynatıp biraz kıvam alınca kaşınan bölgelere sürün geçecektir faydasını gördüm.

 8. kadir 22/08/2015 #

  Hepatit B hastasıyım. Bu hastalık için ne önerirsiniz?

 9. Jasmin 25/10/2015 #

  Salam men Azeriyem Türkiye’de hepatit c ye yakalandım, lavanta çayının iyi geldiğini eşittim hemen aktara gittim ama orda bana önermediler, lavanta zehirliyormuş çok içildiğinde, haftada bir bardak içilmeli.

Bir Cevap Yazın