Kırkkilit Otu Çayının Faydaları

Eski çağlarda, Antik Roma ve Yunan imparatorluklarında çeşitli hastalıkların tedavisinde yaygın olarak kullanılan kırkkilit otunun Latince adı olan “Equisetum” at (equus) ve kıl (seta) kelimeleri birleştirilerek türetilmiştir. Bu nedenle İngilizcesi “horsetail” olan kırkkilit otu ülkemizde “atkuyruğu” otu olarak da bilinir.

Kırkkilit otunun en önemli faydası “silica” içeriğiyle kemikleri güçlendirmesidir. Bu özelliğiyle, kemik dokusunda boşluklara yol açan osteoporoz tedavisi için önerilen bitkiler arasında yer alır.

 • Böbrek taşlarının vücuttan atılmasına yardımcı olur
 • Safra taşlarının tedavisinde kullanılır
 • İdrar söktürücüdür
 • Ödemi azaltır
 • İdrar yolu enfeksiyonuna iyi gelir
 • Cilt yüzeyinde kullanıldığında hafif yanık ve yaralara iyi gelir
 • Kilo vermeye yardımcı olur
 • Gut hastalığında eklem ve kıkırdakları güçlendirmek için kullanılır
 • Kemikleri güçlendirir
 • Mide ülserine iyi gelir
 • Şişliği alır
 • Eklemlere iyi gelir
 • Saçların daha sağlıklı uzamasına yardımcı olur
 • Kanamayı durdurucu özelliği vardır
 • AntiseptiktirKırkkilit Otu Çayı Nasıl Hazırlanır?

Aktarlarda genellikle kurutulmuş kırkkilit otu bulunuyor ama çayı taze kırkkilit otundan da hazırlamak mümkün. 1 büyük kupa bardak çay için 2 çay kaşığı ufalanmış kuru kırkkilit otu yeterli olacaktır. Taze ottan hazırlayacaksanız 2 dalı bardağa koymanız yeterli. Kırkkilit otunu bardağa koyun, suyu kaynattıktan sonra 6-7 dakika soğumasını bekleyip bardağa dökün. 8-10 dakika demlenmesini bekleyin. Eğer taze ot kullanıyorsanız süreyi biraz daha uzun tutun.

Kırkkilit Otunun Sağlığa Faydaları

Kırkkilit otunun faydaları konusunda yapılan bilimsel araştırmaların sayısı maalesef oldukça az. Ancak yapılan çalışmalar otun özellikle böbrek ve safra taşlarının düşürülmesinde etkili olduğunu ortaya koyuyor. İdrar söktürücü etkisi ile fazla suyun vücuttan atılmasına yardımcı olan kırkkilit otuyla ilgili yapılan bazı çalışmalarda antioksidan özelliğinin kanserli hücre oluşumunu önlediği sonucu elde edilmiş.

Aşağıda kırkkilit otunun faydaları ile ilgili araştırma sonuçlarına dayalı bazı bilgilerle geleneksel kullanım alanlarına dair bilgiler bulabilirsiniz.

Osteoporoz: Kırkkilit otunda bulunan ve kemik dokusunu güçlendiren bileşenler nedeniyle kemik dokusunda boşluklar oluşturan ve kemik kırılganlığını artıran osteoporoz tedavisi için önerilmektedir. İtalya’da kırkkilit otu ve kalsiyum takviyesi kombinasyonları kemik kırıklarının iyileşme süresini kısaltmak için kullanılmaktadır.

Şişlik: Vücudun fazla sıvı tutması nedeniyle ortaya çıkan şişlik güçlü bir idrar söktürücü olan kırkkilit otu çayıyla hafifletilebilir.

Eklem Sağlığı: Silica ve mineraller bakımından zengin olması kırkkilit otunun eklem ve kıkırdak hastalıkları tedavisinde kullanılmasını sağlamaktadır.

Saç ve Tırnaklar: Kırkkilit otu çayı zayıf tırnaklar ve sağlıksız, kolay kırılan saçlar için önerilmektedir. Çayı soğutup 1/3 oranında normal suyla karıştırarak şampuandan sonra saçlarınızı durulamak için kullanabilirsiniz.

Yaralar: Antiseptik özelliği olan kırkkilit otu ay zamanda kanın pıhtılaşma süresini kısalttığı için tarihte pek çok savaşta yaraların tedavisinde kullanılmıştır. Hazırladığınız çayı soğutup hafif yanık veya kesiklerin üzerine bir parça pamukla sürebilirsiniz.

İdrar Yolu Enfeksiyonu: Kırkkilit otu çayının idrar yolu enfeksiyonuna iyi geldiği yönünde herhangi bir bilimsel çalışma bulunmamakla birlikte geleneksel olarak idrar yolunda görülen enfeksiyonların tedavisinde kullanılmaktadır.

Diğer Geleneksel Kullanım Alanları: Kırkkilit otu çocuklarda idrar kaçırma, kilo verme, ağrılı adet dönemi, akciğer hastalıkları, varis, ağız içi yaraları, mide ülserinin tedavisinde geleneksel olarak kullanılmaktadır.

Kırkkilit Otunun Yan Etkileri

3 hafta boyunca , günde 2 bardak genel olarak güvenli kabul edilmekle birlikte kırkkilit otu çayının uzun dönemli kullanımı önerilmemektedir. 3 haftadan uzun sürelerde tüketimi B1 vitamini (tiyamin) eksikliğine yol açabilir.

Etkili bir (en güçlülerinden biri) idrar söktürücü olduğu için aşırı tüketilmesi durumunda vücudun susuz kalmasına neden olabilir.

Diyabet hastalarında kan şekerinin düşmesine neden olabileceği için doktora danışarak ve kan şekeri seviyesi dikkatli takip edilerek tüketilmelidir.

Potasyum eksikliği yaşayanlar için önerilmez çünkü potasyumun idrarla birlikte vücuttan atılmasına neden olur.

Böbrek ve safra taşlarının düşürülmesi için etkilidir ancak böbrek veya safra taşınız varsa olası yan etkilerden korunmak adına doktorunuza danışmadan kırkkilit otu kullanmamalısınız.

Kan inceltici, idrar söktürücü ilaç ve lityum kullananlara önerilmez. Alkolle ve nikotin bandıyla birlikte kullanılmamalıdır.

Gebelik ve emzirme dönemindeki kadınların kırkkilit otu çayı içmesi önerilmemektedir.

Kaynaklar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir

, , , ,

Kırkkilit Otu Çayının Faydaları İçin 20 Yorum Yapılmış

 1. hakan 25/01/2015 #

  Selamın aleykum benim arka çapraz bağ yırtık hangi bitki iyi gelir acaba yardımcı olur musunuz dizimi bükemiyorum.

  • murat 31/03/2015 #

   Bunun için propolis kremin etkili olduğunu düşünüyorum. Birçok derde iyi gelmektedir. Onarıcı özelliği vardır. Çörekotu yağı veya kantaron yağı ile karışımı daha da etkili olur. Çörek otu yağını tercih etmekte fayda var diye düşünüyorum.

  • Selim 07/01/2018 #

   Yırtık büyük değilse. Zeytin yağı ve alıç sirkesi bir yemek kaşığı. Bir çay bardağı içinde karıştırın. Sabah ve akşam masajı yapın. Yün bir havluyla sarın. 40 gün

 2. BBA 28/06/2015 #

  1998 yılından bu yana bu otu sadece böbrek taşını düşürmek için kullanıyorum. En önemli özelliği, ağrısız-sızısız böbrekteki taşları düşürüyor. Ancak mesaneye düştükten sonra, vücuttan atılana kadar geçen süreçteki yanmaya faydası olmamaktadır. Bol su içmenin dışında bunun da çaresini bulan varsa paylaşsın lütfen.

  • mehmet 17/10/2015 #

   Kullanım şeklini yazmamışsınız tarif eder misiniz?

  • Hamza 01/05/2017 #

   Gilaburu suyu veya eşkina balığı taşı nı kullanabilirsiniz.

 3. Süleyman KÖR 06/08/2015 #

  Avokado yaprağını 4 tanesini yıka çaydanlık altında 1 lt suda kaynat günlük olarak 7 gün iç bir hafta ara ver bir hafta yine iç böbrek taşlarını ağrısız sızısız eritir ve temizler allah şifa verir inşallah.

 4. murat 03/09/2015 #

  Böbrek taşı için her sabah aç karnına yarım limon suyuna aynı miktarda hakiki zeytin yağı konur güzelce karıştırılıp içilir kahvaltıyı 1 saat sonra yapılacak su dahi içilmeyecek bu karışımın böbrekler tarafından süzülmesi için ben bizzat denedim ağrılar dayanılmaz oluyor hastalıkta şifada yaradandan sebeplere sarılmak kuldan Âllah yâr ve yardımcımız olsun şifa ile.

 5. adnan 05/02/2016 #

  baldırlarımda yürümeye başladımmı çok ama çok şiddetli ağrılarım oluyor baldır kaslarımdaki ağrının nedenini bilemiyorum ayrıca her iki kalçamda kireçlenme var yürümem gerekli ama bu kas ağrısı nedeniyle yürüyemiyorum lütfen bana yardımcı olun teşekkür ederim

 6. Nazan 29/02/2016 #

  Merhaba. Böbrek üst bezi tümöründe de kırk kilit otu çayı kullanabilir miyim. Bana ne önerirsiniz, kullanımıyla birlikte anlatırsanız çok sevinirim.

 7. mehmet 12/12/2016 #

  Bel fıtığına iyi gelir mi?

  • Şeref Tünay 23/11/2017 #

   Kıkırdak yapısını güçlendirme için faydalı çünkü içerisinde silika maddesi içeriyor ben dizimdeki kıkırdak yırtığı için kullanıyorum.

 8. esma kavak 23/12/2016 #

  safra kesesinde de kilit otu cayını kullanabilirmiyim beraberinde anlatır iseniz çok mutlu olurum

 9. Ozdem 22/02/2017 #

  Kas erimelerine faydasi olurmu.

 10. Talip Gokmen 27/02/2017 #

  İdrar kanalımda 9mm taş var idrar kesesine yakınmış idrar yaparken cok yanma oluyor nasıl kurtulabilirim

 11. Nilgün 29/03/2017 #

  Kırkkilit otunun çayı boyun fıtığına faydası olur mu

 12. Mahmut mustafa gündoğdu 08/06/2017 #

  Kırk kilit bitkisinin ibrahim saracoglunun dediği gibi ense kokunden kuyruk sokumuna kadar 1 ay kadar surede surulmesi brl fıtığıni tedavi ediyormu

 13. bekir bayrak 28/06/2017 #

  hakiki zeytinyagi ile limonu bir cay bardagina karistirip sabahlari kahvaltidan en az yarim saat once icilmeli 20 25 gun devam edilmeli. benim 7 yil once idrar yollarindaki tasi bu sekil dusurum. sukur ALLAHA sim cok rahatim. denemenizi tavsiye ederim.

 14. Huseyn 22/08/2017 #

  Kirk kilit otu azerice nece adlanir bilen varsa cox xahis edirem yazin

 15. mehmet 04/01/2018 #

  bende uyku abnesi var uyuyorum ama sabah kalktıgımda yinede uykum geliyor mayışma donukluk dikkatsizlik var bunun dogal tedavisi nelerdir

Bir Cevap Yazın