Melisa Çayının Faydaları

Melisa Çayı

Melisa bitkisi (Melissa officinalis) nane familyasındandır ve genel olarak sakinleştirici etkisiyle bilinir. Özellikle stres ve kaygıyı azaltmak, uyku düzenini sağlamak, iştah açmak için kullanılan melisa çayı Orta Çağ, hatta daha önceki dönemlere kadar giden bir geçmişe sahip. En eski kullanımının böcek ısırıklarına karşı olduğu biliniyor.

Yabani olarak güney Avrupa ve Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerde yetişen melisa limona benzer hafif bir kokuya sahiptir ve yaz aylarının sonuna doğru küçük beyaz çiçekler açar. Bilinen diğer adları; nane balsamı, mavi balsam, bal bitkisi, oğulotu ve tatlı balsamdır. Melisanın genel kullanımı kurutulmuş yapraklardan hazırlanan çaydır ancak kapsül, krem, yağ formlarında bulunabilir.

 • Uyku sorunlarında kullanılır
 • Sinirleri yatıştırır
 • Stresi azaltır
 • Mide rahatsızlıklarını azaltır
 • Sindirim sorunlarına karşı kullanılır
 • Gaz giderir
 • Ateş düşürür
 • Ter atılmasını sağlar

Melisa Çayı Nasıl Hazırlanır?

Yarım litre kaynamış suyu ateş üzerinden alıp 10 gram kurutulmuş melisa atıp 10 dakika demlenmesini bekledikten sonra içebilirsiniz. Hazırladığınız melisa çayından bir bardak içip geri kalanını buzdolabında 2 güne kadar saklayabilirsiniz. Günlük olarak tüketilmesi tavsiye edilen olan 1.5 – 4 gram (1 ile 3 çay kaşığı arası) arası kurutulmuş melisadır.

Melisanın Sağlığa Faydaları

Melisa çayının stresi azaltma, uyku bozukluklarını düzenleme ve sakinleştirme özelliklerinin yanı sıra içeriğinde melisa bulunan cilt kremlerinin uçuk tedavisinde etkili olduğu biliniyor. Yine aynı şekilde mantar ve egzama gibi cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılabilir. Özellikle melisa yağı güçlü bir anti bakteriyeldir. Bu alanda çok az sayıda çalışma bulunmasına karşın bazı araştırmaların Alzheimer hastalarında melisanın bilişsel işlevde gelişme sağladığı yönünde sonuçları bulunmaktadır.

Melisanın Tarihi

Melisanın, Plinius (Roma, MS 23-79), Dioscorides (Yunanca, MS 40-90), Paracelsus (1493-1541 Avusturya) ve John Gerard (İngiltere, 1545-1612) tarafından bitkisel ilaç olarak çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde kullanıldığı biliniyor. Melisa adı Yunanca “arı” kelimesinden gelmektedir. Avrupa kıtasındaki popülerliğini Orta Çağ’da kazanmıştır.

Melisa Çayının Yan Etkileri

Melisa sedatif ilaçlar ve tiroit ilaçlarıyla etkileşime girebilir. Uykusuzluk ya da kaygı için ilaç kullanıyorsanız melisa çayı tüketmemelisiniz. Tiroit ya da glokom hastalığınız varsa doktorunuzun tavsiyesi ile onun verdiği dozajlarda kullanmalısınız. Hamilelik ve emzirme döneminde kullanımının güvenliği ile ilgili bilgiler eksiktir. Yine de güvenli tarafta yer almak için bu gibi hassas dönemlerde kullanmaya başlamadan önce doktorunuza danışmanız ve çocuklarda kullanmamanız tavsiye edilir.

Kaynaklar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir

48 Yorum

 1. murat diyor ki:

  Melisa çayı ile yeşil çay birlikte kullanılır mı?

 2. Nurşen diyor ki:

  Melisa çayı sara ve migrene iyi geliyormuş? Nasıl kullanmalıyız?

  • Çaykolik diyor ki:

   Merhaba Nurşen Hanım,

   Melisa çayının geleneksel kullanımı arasında migrenin bulunduğu, Georgetown Üniversitesi’nin bu sayfasında yer alıyor ve migrene iyi gelmesinin nedeni olarak kaygıyı ve stresi azaltması gösteriliyor. Ancak modern alternatif tıpta daha çok sakinlik verici ve sindirime yardımcı bir çay olarak tüketilmesi öneriliyor. Maryland Tıp Fakültesi’nin bu sayfasında ise kediotu kökü ve melisa karışımının sedadif etkisinin saraya iyi geldiği belirtiliyor. Ancak aynı sayfada sedatif etkisi bulunan bitkilerin çeşitli ilaçlarla etkileşime geçtiğinden sadece doktor kontrolünde tüketilmesi öneriliyor.

 3. Ayşe diyor ki:

  Merhabalar,
  Doğum kontrol hapıyla melisa aynı anda kullanılabiliyor mu? Kantaronun kullanılmaması gerektiğini okumuştum da melisada da böyle bir durum söz konusu mudur?

  • Çaykolik diyor ki:

   Merhaba Ayşe Hanım;
   Melisa çayının doğum kontrol hapıyla birlikte kullanımı hakkında hiç bir kaynakta olumlu ya da olumsuz bir bilgi bulamadım. Ben daha güvenli olması açısından melisa çayı içmemenizi önerebilirim ama bu konuyla ilgili olarak en doğru bilgiyi doktorunuzdan alabilirsiniz.

 4. Aysegül diyor ki:

  Merhabalar,
  Ben zehirli guatr hastasıyım ve melisa çayı içiyordum. Az önce öğrendiğime göre ilaç etkisini azaltıyormuş. Diğer içtiğim çaylar nar çiçeği, kuşburnu, adaçayı, yeşil çay. Bu bitkiler de ilaç etkisi azaltır mı?

  • Çaykolik diyor ki:

   Merhaba Ayşegül Hanım,
   Bitkisel çaylar ve diğer bitkisel ürünler aynı ilaçlar gibi bazı yan etkiler yaratabilir. Sizin sağlık koşullarınızda, kullanılması ve kullanılmaması gereken bitkisel çaylar hakkında en doğru bilgiyi doktorunuzdan alabilirsiniz.

 5. mehmet diyor ki:

  Günde kaç bardak melisa çayı tüketebiliriz?

 6. Şennur diyor ki:

  Melisa çayını hiç bir şeyi kafaya takmamak için kullanmak istiyorum. Her şeyi kafaya takarak kendimi sürekli huzursuz hissediyorum ve bu bende baş ağrılarına neden oluyor. Beynimi rahatlatmak istiyorum. Çocuğumla sakin kafayla ilgilenmek istiyorum. Sizce doğru seçim melisa çayımı? Bana yardımcı olun. Teşekkür ederim.

  • Çaykolik diyor ki:

   Merhaba Şennur Hanım,
   Öncelikle şunu söyleyeyim bitki çayları süregelen huzursuzluk, tekrarlayan baş ağrıları, derin kaygı ve depresyon için kesin bir çözüm değildir. Ayrıca bu çayların uzun dönemli ve sürekli tüketiminin bazı yan etkileri olabileceğini unutmamak gerekiyor.

   Sizin sorununuza gelince; melisa çayı, sarı kantaron çayı ve papatya çayı gibi çaylar, sinirleri gevşeterek bir miktar rahatlama sağlayabilir ancak bence bu çaylara başlamak yerine, baş ağrısına kadar varan sıkıntılarınıza çözüm bulmak için bir uzmanla görüşmeniz daha doğru olacaktır. Belki onun vereceği tavsiyelerle ve uygulayacağı tedaviyle sıkıntılarınızdan kalıcı olarak kurtulma şansını yakalayabilirsiniz.

 7. ferdi diyor ki:

  Günde ne kadar tüketmek lazım? Antidepresan ile birlikte kullanılabilir mi?

  • Çaykolik diyor ki:

   Ferdi Bey,
   Antidepresan ve melisa çayının birlikte kullanımı konusunu doktorunuza danışmalısınız. Çünkü bildiğiniz gibi pek çok farklı antidepresan var ve bazıları bitkisel çaylarla etkileşime geçebilir.

 8. nihal diyor ki:

  Sitenizi çok beğeniyorum. İnsanlara bilimsel niteliği olan bilgiler sunmanız çok güzel. İlginiz için teşekkürler.

 9. Orhan diyor ki:

  Merhaba,
  Citoles ve lustral ilaçları ile melisa çayı içilebilir mi?

 10. filiz diyor ki:

  Melisa çayıyla kekik çayını karıştırıp içiyorum. Bir zararı olur mu?

 11. Özlem diyor ki:

  Acaba sigaraya falan hiç faydası olur mu?

 12. osman diyor ki:

  Merhabalar,
  Bende zaman zaman mide bulantısı ve mide bulantısı hissi oluyor, melisa sayı içerek bu sorunlarımı azaltabilir miyim?

  • Çaykolik diyor ki:

   Merhaba,
   Melisa genel olarak mideyi sakinleştirir ancak mide bulantısı için en sık kullanılan çay zencefil çayıdır. İkisini de 3′er gün deneyin, hangisi size daha iyi gelirse o çayı kullanabilirsiniz.

 13. aytaç diyor ki:

  Panik atak, anksiyete, sosyal fobi gibi psikolojik rahatsızlıklara etki eder mi acaba?

  • Çaykolik diyor ki:

   Merhaba Aytaç,
   Bazı bitki çaylarının sakinleştirici etkisi vardır ve kişiyi rahatlatabilir. Ancak bahsettiğiniz psikolojik rahatsızlıkların hangi derecede olduğu önemli. Terapi ve ilaç tedavisi ile iyileştirilebilecek kadar ilerlemiş rahatsızlıklar sadece bitkisel çaylarla tedavi edilemez. Ancak melisa, satı kantaron, çarkıfelek ve papatya çayının stresi ve kaygıyı azalttığı bilinmektedir. Eğer düzenli olarak ilaç kullanıyorsanız bu çayları düzenli olarak tüketmeye başlamadan önce olası yan etkilerinden korunmak için öncelikle doktorunuza danışmanızı öneririm.

 14. sema diyor ki:

  Merhabalar,
  Yaklaşık 1 ay önce doktor kontrolünde kullanmış olduğum paxil adlı ilacımı bıraktım, doktorun tavsiyesi üzerine günde 3 kere sarı kantaron ve melisa çayı içiyorum. Yatmadan öncede kedi otu çayı içiyorum. İlacımı gebelik düşündüğüm için bıraktım. Benim sorum hamile kalana kadar bu bitki çaylarının herhangi bir zararı olup olmadığı. Cevap verirseniz çok sevinirim.

  • Çaykolik diyor ki:

   Merhaba,
   Melisa, sarı kantaron ve diğer çayların gebelik döneminde yan etkileri olabilir. Ancak gebe kalmaya çalışırken herhangi bir yan etkisi olup olmadığı konusunda belirli bir araştırma bulunmuyor. Ben, doktorunuza gebelik düşündüğünüzü söyleyerek bu çayların hangilerini tüketebileceğinizi danışmanızı öneririm.

 15. sinan diyor ki:

  Merhaba, melisa çayı boy uzatıyor mu?

 16. uğur diyor ki:

  Sayın ilgili,
  Uzun zamandan beri depresyon ve çok kuvvetli anksiyete sorunları ile uğraşıyorum. Şuan cimbalta 60 mg kullanıyorum, fakat çok değişen bir şey olmadı. Lütfen bu rahatsızlıklara yardımcı olabilir misiniz? Hangi bitkilerden faydalanabilirim?
  Saygılarımla

  • Çaykolik diyor ki:

   Uğur bey depresyon ve kaygı eğer belirli bir noktaya ulaştıysa sadece doktor önerisiyle verilen ilaçlar ve bazı durumlarda terapi ile tedavi edilebilir. Bilinçsiz ilaç ve bitkisel ürün kullanımı tedaviden çok durumun daha da derinleşmesine neden olabilir. Bu yüzden alternatif ilaçlar için öncelikle doktorunuza danışmalısınız.

 17. gökhan diyor ki:

  Melisa çayı sedef hastalığında etkili midir?

  • Çaykolik diyor ki:

   Merhaba, melisa çayı daha doğrusu demlenip soğutulduktan sonra pamukla cilde uygulanan melisa çayının iltihabı azaltıcı özelliği vardır. Bilimsel araştırmalarla kesin olarak kanıtlanmış olmamasına rağmen geleneksel olarak kaşıntılı, iltihaplı cilt hastalıklarının tedavisine yardımcı olarak kullanılmaktadır. 1-2 hafta deneyerek iyi gelip gelmediğini görebilirsiniz. Sonucu buradan diğer okuyucularımızla paylaşırsanız seviniriz. Çünkü hem papatya hem de melisa çayı için böyle çok soru gelmekte.

 18. Burak diyor ki:

  Lütfen cevap verin melisa çayı boy uzatır mı? Belki uykudan dolayı büyüme hormonu salınımı artırıyordur ama? Sizin bilginizi da almak isterim.

 19. gulsum diyor ki:

  İyi aksamlar ben hamileyim ilaç kullanmam yasak sizce bu çay bebeğe bir zarar verir mi şimdiden teşekkürler.

 20. Tülay diyor ki:

  Bende guatr başlangıcı var melisa çayının bir zararı olur mu?

  • Çaykolik diyor ki:

   Merhaba Tülay Hanım,
   Bazı kaynaklarda melisa çayı, hormonları dengeleme özelliği ile guatr için tavsiye edilmekte ancak, bu konuda yayınlanmış, güvenilir kaynaklı bilimsel bir çalışma bulamadım. Güvenli olması açısından düzenli olarak melisa çayı içmeye başlamadan önce doktorunuza danışmanızı öneririm.

 21. Ayça diyor ki:

  Merhaba,siteniz ve sorulara cevap verme şekliniz çok düzeyli. Benim 9 aylık bebeğim var ve emziriyorum, bu dönemde bu çayı içebilir miyim sizce?

 22. kemal diyor ki:

  Melisa çayı panik atak anksiyete iyi gelir mi acaba?

  • Buse diyor ki:

   Bunu bende merak ediyorum keşke böyle bitki çayları ilaç kullanmamızı engellese ama faydası olduğunu duydum.

 23. suheyla diyor ki:

  Merhaba arkadaşlar ben 1 ay hiç uyumadım, uyku problemin vardı, melisayı ilk içtiğim akşam uykum düzene girdi. Belki bu da psikolojiktir ama ben faydasını gördüm.

 24. şeyma diyor ki:

  Ygs sınavına gireceğim melisa çayını önerdiler faydalı olur mu ?

 25. sema diyor ki:

  Benim 4 yaşında oğlum var atipik otizm hastası melisa çayı iyi gelir mi acaba kaç yaşındaki çocuklar kullanabilir?

 26. cansu diyor ki:

  Melisa çayı boy uzatır mı?

 27. mediha diyor ki:

  Melisa çayı saç dökülmesi için kullanılır mı lütfen cevap verin.

 28. Beyza diyor ki:

  Melisa çayını boy uzatma kürü içinde duymuştum. Acaba gerçekten yararı olur mu?

 29. Pelin diyor ki:

  Merhaba; Melisa çayının boy uzattığını duydum. Bunun hakkında biraz bilgi alabilir miyim? Boy uzatmak icin ne yapmam gerekiyor? Yardımcı olursanız cok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

 30. Buse diyor ki:

  Merhaba öncelikle böyle bir sitenin olması ve insanları bilgilendirmeniz beni mutlu etti OKB hastasıyım ama ileri derece değil ve ilaç kullanıyorum melisa çayı ile içilmediğini duydum gün içerisinde ilaç almadığımda içsem faydası olur mu? Şimdiden teşekkür ederim rabbim herkese şifa versin. Hayırlı günler.

 31. yasemın diyor ki:

  Otistik çocuklar içinde kantaron, melisa, papatya çayını yani üçünü bir arada içebilir mi? Birde bir hafta içtikten sonra bir hafta içilmemesi mi gerekli?

 32. serife diyor ki:

  Merhaba. Benim bir sorum olacak. Tiroit bezim yavaş çalışıyor, limonlu melisa çayının zararı var mı?

 33. büşra diyor ki:

  Merhaba ben 16 yaşındayım ve boyumun uzamasını istiyorum melisa çayının boy uzattığını söylediler acaba kullansam faydası olur mu? Yardımcı olursanız sevinirim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>