Papatya Çayının Faydaları

Yüzyıllardır uyku bozukluklarının tedavisinde, soğuk algınlığına ve mide rahatsızlıklarına karşı kullanılan papatya üzerine 20 yıldan bu yana yapılan araştırmalar geleneksel olarak kullanımının yararlarını bilimsel sonuçlarla destekliyor. Papatya bitkisinin bu kadar çok popülerlik kazanması modern tıpta üretilen pek çok ilacın içerisinde etken madde olarak kullanılmasını sağlıyor.

ABD merkezli “Herb Research Foundation” kurumunun yaptığı açıklamaya göre dünya genelinde her gün 1 milyon bardak papatya çayı tüketilmekte.

Ülkemizde olduğu gibi pek çok yerde papatya dendiğinde anlaşılan Alman (German chamomile) papatyasıdır ve papatyanın sağlığa faydaları hakkında yapılan araştırmalar genellikle bu türe aittir.

Alman papatyasından sonra en çok rastlanan diğer papatya türü ise Roma (Roman chamomile) papatyasıdır.

 • Uyku bozuklukları tedavisinde kullanılır
 • Romatizmal rahatsızlıklar için kullanılır
 • Deri döküntüsüne yol açan cilt hastalıklarının belirtilerini hafifletir
 • Yemeklerden sonra sindirime yardımcı olarak kullanılır
 • Gastrit ve ülseratif kolit tedavisinde kullanılır
 • Sabah bulantılarını hafifletir
 • Alerji belirtilerini azaltır
 • Stresi azaltır
 • Mide kasılmalarını engeller
 • Kaygıyı azaltır ve genel bir rahatlama sağlar
 • Bağırsak sorunlarını giderir
 • Bağırsak iltihaplanması tedavisinde yardımcı olarak kullanılır
 • Kasları gevşetir, krampları azaltır
 • Bağırsak hareketini arttırır
 • Diş eti hastalıklarını önler
 • Ağız iltihaplarını iyileştirir
 • Sakinleştirir
 • Karaciğeri çalıştırır
 • Adet dönemi kasılmalarını hafifletir
 • Sırt ve bel ağrılarını hafifletir
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir
 • Boğaz ağrısını alır
 • Apse tedavisinde gargara suyu olarak kullanılırPapatya Çayı Nasıl Hazırlanır?

İyi bir papatya çayı hazırlamak için 2-3 yemek kaşığı kurutulmuş papatya çiçeğinin üzerine yarım litre kaynamış su ekleyerek 3-5 dakika demlenmesini beklemeniz yeterli. Daha sonra papatyayı süzerek çayınızı içebilirsiniz. Tatlandırmak için bal ya da bir kaç damla limon ekleyebilirsiniz. Öğünler arası tüketmeniz tavsiye edilir.

Papatyanın Sağlığa Faydaları

Papatya çayı tüm dünya genelinde çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde en çok kullanılanlar bitkisel çaylar arasında yer alıyor. Yüksek fosfor içeriği ile kemiklerin güçlendirilmesinden kaygıyı gibi ruhsal sorunlara, antioksidan etkisiyle kanserle mücadeleden sinir sistemi sağlığının korunmasına kadar çok geniş bir kullanım alanına sahip.

Papatya yağı cilt iltihaplanmalarının tedavisinde, egzama, mantar gibi cilt hastalıklarının belirtilerinin hafifletilmesinde kullanılıyor. Doğal bir sakinleştirici olmasının yanı sıra papatya çayı, iltihap önleyici ve kasılmaları hafifletici özelliği ile reflü yanmalarını, adet kasılmalarını, mide bulantısını, mide ekşimesini ve baş ağrısını azaltır.

Kurutulmuş papatya yapraklarının kaynatılmasıyla elde edilen papatya suyu cilt bakımı için en etkili çözümlerden biri. Papatyanın ortasında bulunan ve aktif bileşenlerinin çoğunun yer aldığı sarı bölge cildin yumuşamasını, akne ve sivilcelerin görünümlerin azalmasını sağlıyor. Papatya çiçeklerini kaynatıp suyunu süzerek, soğumasını bekledikten sonra yüz yıkama suyu olarak kullanabilirsiniz.

Cilt bakımında olduğu gibi saç bakımında da papatya suyu kullanılmaktadır. Sarı saçlar için doğal bir parlatıcı olan papatya suyunu durulama suyu olarak kullanabilirsiniz. Kınayla karıştırılıp saça uygulandığında koyu saçların açılmasını, gölgelenmesini sağlar.

Papatya Çayının Tarihi

Papatya çayının kökeni Eski Mısır’a kadar gidiyor. Eski Mısır’da halk güneş tanrısı Ra için düzenlenen törenlerde papatya çayı kullanırmış. Yine bu çağlarda mumyalama ve çeşitli hastalıkların tedavisinde papatyanın kullanıldığı biliniyor. Romalılar döneminde sık olarak tüketilen papatya çayı ayrıca hoş kokusuyla tütsü olarak da kullanılmış.

Antik Yunan’da ise güneş çarpması tedavisi, kolik ve ateşli hastalıkların tedavisinde kullanılırmış. 1600’lü yıllardan itibaren sinir sistemi üzerindeki olumlu etkileri keşfedilen bitki bu dönemde uykusuzluk, sinirlilik gibi durumlarda kullanılmaya başlanmış. Yine aynı yıllarda bel ve sırt ağrıları ile romatizmal ağrıları hafifletmek için kullanılmış.

Papatya Çayının Yan Etkileri

Saman nezlesine sebep olan yaygın bir ot olan Ambrosia ailesinden gelen papatyaya karşı alerjiniz olup olmadığını öğrenmek için önce bir alerji testi yaptırabilirsiniz. Kan inceltici ilaç kullananların papatya çayı, suyu ya da yağı kullanması tavsiye edilmez. Hamilelik ve emzirme döneminde kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Bebek ve çocuklarda yaratabileceği yan etkiler üzerine yeterli miktarda çalışma olmadığı için risk almamak adına kullanmamanız daha iyi olacaktır.

Papatya çayı uyku verdiği için dikkat gerektiren (araba kullanmak gibi) aktivitelerden önce kullanılmamalıdır. Kullanım miktarı yaşa, kiloya, sağlık durumuna bağlı olarak değişebildiği için size uygun dozaj doktorunuz tarafından belirlenebilir. Papatya çayı gibi sinir sistemi üzerinde etkisi bulunan bitki çaylarının aşırı miktarlarda uzun süreli tüketimi tavsiye edilmez.

Papatya çayı östrojen hormonu etkilerine benzer etkiler yarattığı için geçmişinde hormon dengesizliği sorunları bulunan kadınların önce doktora danışmaları gerekir. Çayın şeker hatalığı tedavisinde kullanılan ilaçlarla birlikte tüketilmesi çok düşük kan şekerine neden olabilir.

Kaynaklar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir

Papatya Çayının Faydaları İçin 96 Yorum Yapılmış

 1. koray 20/11/2012 #

  Onu bunu bilmem de Doğuş papatya çayı bana uyku yapmıyor, Lipton’u denemedim.

  • sevgi 20/11/2012 #

   Koray Bey aktardan demleme çayı alabilirsiniz. Lipton ve Doğuş çaylarının katkılı olabilme ihtimali yüksek. Ada çayı bir de oğul otu çayları uyku için birebir. Sakinleştirici etkisi var, “no sıkıntı, “no” stres.

  • papatya 28/05/2013 #

   Hazır poşet papatya çayları işe yaramıyor aktarlardan falan alıp orijinal papatya kullanacaksın. Ben en çok uyku problemi yaşayanlardan biriyim, inanılmaz faydasını gördüm.

   • CTürk 10/05/2016 #

    Aktarlarda satılanlar genelde bayat oluyor,Aktarlarda Senelerce bekleyen şifalı bitkiler var özelliklerini kaybediyor,..ama Markalı oldukdan sonra Hazır poşet çayları daha taze.

  • Elif 23/02/2015 #

   Papatya içiyorum. Feci uyku getiriyor. İlaç kadar etkili olmasına şaşırdım. Özellikle gece uyumadan önce içince deliksiz uyutuyor.Bende şaşırdım doğrusu.

   • Mehdi 13/12/2015 #

    Ne kadar sürede etkiliyor?

  • sami 02/01/2016 #

   Merhaba değerli arkadaşlar,papatya konusunda bende acizane bilgilerimi size aktarmak istiyorum, papatya şifası saymakla bitmeyen değerli bir bitki ancak, usulüne uygun toplama ve hakiki papatyayı bulabilmek, malesef , bazı üreticiler düşük maliyetle elde ettikleri papatyaları paketliyorlar(işin doğrusunu yapanları tenzih ediyorum)doğada her gördüğümüz papatyanın çayı içilmez , içlerinde sağlığa zararlı olanı bile var.örnek vermek gerekirse;mayıs ayında çıkan mayıs papatyası, tomurcukları biraz küçük olur ama kopardığınız zaman mis gibi bir kokusu vardır,tomurcukları iri olanların malesef hiç bir şifası yoktur kopardığın zaman, acı bir kokusu vardır. ikincisi alman papatyası mayıs papatyasından, biraz daha iri ve tomurcuğunun içinde boşluk vardır, buda mayıs papatyasına eşdeğerdir, birde şunu açıklamak istiyorum; almanyada papatyanın tarımı yapılıyor, ülkemizde dahil olmak üzere birçok ülkeye çay üreten firmalara satıyor,ancak buhar distilasyonuyla içindeki aromasını aldıktan sonra kurutup satıyor, bu ürünün ucuz ve gösterişli olması sebebiyle paketleme firmaları tercih ediyor, böyle bir çayı içtiğimizde hiç bir şifa göremeyiz malesef, benim tavsiyem açık satılan ve kokladığında hoş bir aroması olan papatyayı tercih etmenizdir.

   • Süleyman 14/07/2017 #

    Usta bende uyku problemim var yanlış iciyom açığını hiç denemedim posette içtim kaşıntı yaptı alerji bıraktım sizce acıklı alsam daha iyidir acaba

  • Belma 21/02/2017 #

   Aktardan alın poset sallama kullanmayin bana cok ii geliyo

 2. sevgi 20/11/2012 #

  Haydi bakalım, aldım papatya çayını. Umarım etkisini çabuk gösterir. Uyku sorunu sürekli, bir kaygı, burun tıkanması… Buğu olayını deneyeceğim inşallah faydalı olur. Sinüzit için okaliptüs yağı da aldım ek olarak papatya ile birlikte 15 damla kullanıp buharını soluyacakmışım. Cildime de iyi geleceği söylenenler arasında. Allahım dert verip de derman aratma ne olur.

  • Gulcan 22/09/2013 #

   Merhaba Sevgi. Bende de kaygı bozukluğu yani panik atak oldu sonrasında da burun tıkanıklığı oldu bunun tıpta ki adını bulamadım çözümü nedir. Neden oluyor biliyor musun?

   • gladioalperen 17/12/2014 #

    Uyku apnesi sendromu olabilir.

   • Davut 28/03/2016 #

    Sarı kantaron kullan canım.

   • umut 04/10/2016 #

    Suanki durumunuz nedir.gulcan hanim, atlayabildiniz mi, olduysa nasil. bende de panik bozuklugu var stresli durumlari hemen atlatamiyorum

   • eren 14/11/2016 #

    varya anı seyleri yasıyoruz kardeşim bende de kaygı mutsuzluk nefes alamıyorum korkusu ve titreme giriyor bedenime kusuyorum stresten.lavanta yağı kokluyorum birde papatya çayı içmeye başladım bugun allah cc herkeze sıfa versin

    • Seda 18/01/2017 #

     Aynı şeyler bencede oldu psikiyatri gittim ilaç verdi onu kullanıyorum iyi geldi ama arada nefes darlığı oluyor arada Allah yardımcımiz olsun 🙁

     • Eda 29/05/2017 #

      Merhaba aynı durum bendede var 2 aydır nefes alamıyorum sizinki gectim

   • Sevgi 21/11/2016 #

    Merhaba Gülcan burun Eti büyüklüğü ve sinizüt dendi papatya çok etkili oldu benim için sinizüt ise başımı korudum hep 🙄

 3. Burcu 30/12/2012 #

  Niye marketlerdeki demleme çaylardan alıyorsunuz? Gidin aktardan alın ya da mevsiminde toplayıp kurutun daha güvenilir ve katkısız.

 4. ali 07/01/2013 #

  Burada yazmayan bir faydasını da ben söyleyeyim. Papatya çayı özellikle başlamış olan basura çok faydalı. 2-3 fincan sonra faydasını görmeye başlıyorsunuz.

 5. karamurat 25/02/2013 #

  Allah’ım yarattıkların için sana hamd olsun, herşeyi biz insanların faydalanması için yaratmışsın. Lakin şükür yok
  çok şükür Rabbim.

  • Fatma 26/12/2017 #

   Ne güzel yazmissin kardesim..

 6. melisa 01/04/2013 #

  Sağ olun çok teşekkürler, 100 alırım herhalde. Allah razı olsun.

 7. füsun 02/04/2013 #

  Doğal yetişen papatya kurutulup kullanılabilir mi? Alman papatyası nereden bulunabilir? Aktarlara ne kadar güvenilir? nasıl kurutuluyor hijyen var mı?

  • pınar 24/04/2013 #

   Doğal yetişen papatyalar kurutulup kullanılabilir. Marketlerde satılan poşet çaylara da laf atmak olmaz usulüne uygun hazırlanıp, belirli bir izinle satışa sunuluyorlar zaten. Ama toplamak istiyorsanız da şehrin kötü havasından uzak yerlerde yetişen papatyalardan toplamanızı tavsiye ederim. Ayrıca bir drogun etkili maddesi 2 yıl kalıyor daha sonra etkili maddesini yitiriyor. Bazı aktarlarda 2 yılı geçkin süredir kalmış olanları satmaya çalışabilirler diye düşünüyorum. Bu yüzden araştırıp eğer aktardan almak istiyorum diyorsanız, taze drog satan yerlerden alışveriş yapmak lazım. Kuruturken direk güneş ışığında değil de hafif gölgede kurutmak daha iyi olacaktır. Bildiklerim bu kadar umarım yardımcı olmuştur.

   • Tuğçe 28/08/2014 #

    Çok haklısın pınar sonuna kadar katılıyorum aktarlara hiç güven olmuyor 3 yıllık papatyayı da taze diye verebilirler marketlerdeki çaylar daha sağlıklı 😉

   • CTürk 10/05/2016 #

    Aynen dediğiniz gibi şifalı bitkiler Aktarlarda fazla kalmakdan kurtlanıyor..ve öyle satıyorlar ama Poşet çaylar rafda beklemeden daha çabuk tükeniyor? biline markalı alınırsa katkısız oluyor zaten fiyatlarından anlarsınız? kaliteli olanlar daha pahalı.

  • Bilgiaradım 25/06/2016 #

   Arkadaşlar her papatya toplanmaz bakın araştırın mayıs papatyası olacak. Ortası dışa doğru bombeli olacak ve içe çökük olmayacak sarısı

 8. Çaykolik 29/04/2013 #

  “Papatya çayının faydaları” denilince en çok merak edilen konulardan biri de papatya çayının, daha doğrusu papatyanın saça faydaları. Özellikle yaz aylarının yaklaştığı şu günlerde pek çok okuyucu papatya çayıyla saç rengi açmanın mümkün olup olmadığını soruyor. Buna kısaca “evet” diyebilirim çünkü papatya çayı, suyu geleneksel olarak saçların rengini açmak için kullanılan en popüler bitkiler arasındadır. Tabii saçınızın doğal rengine göre papatya çayı kullandıktan sonra elde edeceğiniz renk farklı olabilir. Bence papatyayı tüm saçınızda kullanmak yerine önce küçük bir bölgeye sürün ve güneşe bu şekilde çıkın. 3-4 gün sonra papatya kullandığınız bölgedeki saç rengi hoşunuza giderse tüm saçınızda kullanabilirsiniz. Papatya suyunu hazırlamak için aktardan aldığınız veya poşet çay olarak kullandığınız papatya çayını demleyin. Ateşten aldıktan sonra su ılıyana kadar bekleyin ve banyodan çıkmadan önce saçlarınızı bu suyla durulayın. Güneşe çıkarsanız saçlarınız daha fazla ve daha kısa sürede açılabilir.

 9. özlem 24/05/2013 #

  Antideprasan kullananlar papatya çayı içebilir mi?

  • Çaykolik 25/05/2013 #

   Bazı antidepresanlar “Cyp1a2” adlı enzim tarafından metabolize edilir. Papatya çayı bu enzimin üretimini baskıladığı için ilacın etkisi yan etkiye yol açabilecek boyutta artabilir. Bu konuda doktorunuza danışmanızı öneririm.

 10. omer 03/07/2013 #

  Ellerimde sedef hastalığı var bana faydası olur mu? Nasıl kullanmam gerekir?

  • Çaykolik 05/07/2013 #

   Merhaba, bazı kaynaklarda papatya suyunu, sedefin şiddetini arttırdığı bölgelere uygulamanın bitkinin iltihap azaltıcı özelliği nedeniyle iyi geldiği belirtiliyor. Ayrıca papatya yağı veya özü içeren cilt kremleri sedef hastalığına karşı öneriliyor. Ancak bu konuda yayınlanmış bilimsel bir makaleye ulaşamadım. İyi gelip gelmediğini denemek için papatya çayını demledikten sonra soğumasını bekleyip bir parça pamukla sürebilir ya da papatya içeren kremlerden kullanabilirsiniz. Sonucu buradan diğer okuyucularımızla paylaşırsanız seviniriz. Çünkü hem papatya hem de melisa çayı için böyle çok soru gelmekte.

 11. yeni bir tat 21/08/2013 #

  Merhabalar günde 5 fincan papatya çayı içmeye başladım acaba zararı olur mu? Sanırım zararını görmeyene kadar içmeye devam edeceğim.

  • Osman 27/05/2014 #

   Fazla içmekte sinir sistemi için iyi değilmiş arkadaş ona göre bilgin olsun.

   • Emine turk 12/03/2016 #

    Her bitki çayı faydalı fakat her şeyin fazlası zararlı.

  • Neyse ney 06/02/2016 #

   Çok içmemek gerekli, yani her çaya 2 haftadan sonra ara vermek gerekiyormuş karaciğeri yormasın diye. Başka caya geçin ara verip. Allahım şifa versin.

 12. selin 24/09/2013 #

  Ben ilk defa papatya çayı kullanacağım umarım bir faydası olur.

 13. ayça 03/06/2014 #

  Ayrıca bunun yanı sıra karaciğeri akciğeri temizler. Bu yüzden yüzünüze pembelik gelir yüzünüz canlı ve renkli olur. Sanki beyazlamış ten gibi görünmenize yardımcı olur. Eğer teniniz çok koyu veya renkse en iyi ve kalıcı etki papatya çayı birde abur cubur yemeyip bol meyve tükettiğiniz sürece bu cilt güzelliği bu eşsiz cilt rengi beyazlık kalır.

 14. Tuğçe 28/08/2014 #

  Poşet papatya çayını deneyin gerçekten lezzetli sakinleştirici ve stresten kurtuluyorsunuz 2 günde bir içiyorum aktarlardan alınan papatya her yerde. Toplanan papatya olabilir yol kenarından katkımız derken katılımında katkısı olabilir artık her aktara güvenilmiyor.

 15. ebru 30/10/2014 #

  Merhabalar annem şeker hastası sekerin en düşük hali 200 300 civarı. Papatya çayı düşürür mü yada ciddi zararı var mıdır varsa neler. İnsülin de kullanıyor teşekkürler.

  • Rabia 21/06/2016 #

   Hibuskus cayi sekere cok iyi geliyor

 16. emine 31/10/2014 #

  Arkadaşlar boğaz ağrısı için papatyayı sütle demledim tadı bence çok güzel ama ne kadar faydası olur bilemiyorum.

 17. hakan 09/12/2014 #

  Papatya çayının gerçekten inanılmaz faydaları var.

 18. huseyin 26/01/2015 #

  Diğer çaylarla karıştırılabilir mi (biberiye vb) ?

 19. kendirli 31/01/2015 #

  Arkadaşlar merhaba, papatya çayı mide problemine ne derece iyi gelir? Kullanan oldu mu henüz bir doktora başvurmadım 3-4 gündür de bir ağrı oluşuyor göğüs kafesimin altında ortada ne yapsam sonuç alırım.

 20. Meltem 13/02/2015 #

  Ben trioid hastasıyım. Hormonları etkilediği için acaba bir zararı olur mu? Papatya çayının.

 21. tülay 18/02/2015 #

  Bende papatya çayını ilk kez denedim çok stresli olduğum bir gündü beni inanılmaz rahatlattı adet günümdü çok ağrılı geçiriyorum normalde ama papatya çayı hem adet ağrılarımı hafifletmek hem de gerginliği almak için birebir.

 22. yasemin 04/03/2015 #

  Bende bugün başladım diyetisyen verdi bakalım ne kadar uyku yapıyormuş uyku ilacı bile fayda etmedi.

 23. ecre 04/03/2015 #

  Ter kokusuna iyi geliyor mu?

 24. mrtttt 15/03/2015 #

  Kurutulmamış papatyalardan çay yaptım zararı olur mu acaba?

 25. şen 11/04/2015 #

  Bende aktardan tane şeklinde aldım ama uyku falan yaptığı yok.

  • meryem 28/04/2016 #

   2 sene papatya nın etkisi wvar senin aldığın eski olabilir

 26. duygu 26/04/2015 #

  Ben zehirli guatr hastasıyım ve başımdaki sinüzit için papatya bitkisi kullanıyorum guatrıma zarar verir mi?

  • Ezgi 30/01/2017 #

   Duygu zehirli guatr için nasıl tedavi görüyorsun gözlerinde büyüme var mı

 27. melek 27/05/2015 #

  Benim bir sürü alerjim var toz ev akarı polen v.s gıdalara ve en kötüsü ilaçlara ilaç kulanamadığım için bütün rahatsızlıklarım fazla. Midede reflü ve gastrit uyku problemi ürtiker v.s ben bitki çayları içmek istiyorum özellikle papatya melisa adaçayı zencefil v.b alerjim olduğu için bu çaylar bana dokunur mu bitkilerden faydalanabilir miyim?

 28. Kaan 28/05/2015 #

  Papatya çayı mide bulantısına iyi geliyor, bir bardak kesmezse ikinciyi de için derim.

 29. mustafa 29/05/2015 #

  Arkadaşlar mayıs papatyası olacak mayısta kurutulup bir yıl boyunca tüketilecek bir su bardağı kaynamış suya 15 tane atılıp beş dakika demledikten sonra için. Not ege depresyon ve kaygı bozukluğu kendini dinleme gibi bir problem iniz varsa kekik çayı daha etkilidir nasıl yapmanızda önce ince bir tülbent yada temiz bir bez parçasının içine iki çay kaşığı kekik çayını koyuyorsunuz ve azını bağlıyorsunuz bir su bardağı sıcak suyun içine bırakıp beş dakika demledikten sonra içime hazır oluyor bu çayın papatyadan daha çok faydası var harika deneyin göreceksiniz.

 30. ayse 17/06/2015 #

  Arkadaşlar ben köyde kalıyom onun için mayıs ayında tarlalardan toplayıp güneş ışığından uzak kurutuyorum çok lezzetli oluyor ve çok iyi geliyor 🙂 🙂

 31. caner 30/06/2015 #

  Çok güzel bir çay 🙂

 32. hakan 07/07/2015 #

  Merhaba bende aşırı derecede boyun kasılması oluyor ve peşinden bulantı geliyor bu boyun kaslarının sertleşmemesi için önereceğiniz bir çay var mı ya da papatya çayı iyi gelir mi?

  • elvira 22/04/2016 #

   Selam. Eger boyun ağriları ve bulantı varsa doktara görünün. Boyun Düzleşmesi ola bilir

 33. engin 21/08/2015 #

  Faydası çok ama tadı hiç güzel değil 🙁

 34. mustafa 18/09/2015 #

  Papatyayı ben Mayıs ayında kendim topluyorum akşamları bir çay bardağı sıcak suya demleyip içiyorum şükürler olsun allahıma çok iyiyim buğusunu da çekiyorum yarım litre suya iki çorba kaşığı papatya atıyorum buharına beş dakika duruyorum on dakika ara verdikten sonra beş dakika daha çekiyorum harika kullanın arkadaşlar allahın bize bir lütfu.

 35. gizem 28/09/2015 #

  18 aylık oğlum var diş çıkartıyor papatya çayı iyi gelir mi acaba hiç uyumuyor.

  • Abdulbaki 09/11/2016 #

   Aynı sıkıntı bende de var cevabını bilen söylesin lütfen

  • canan alp 08/02/2017 #

   papatyayı bilmem ama aktarlarda küçük hindistan cevizi var hem uyku yapıyo hem rahatlatıyo besliyo gaz çıkarmmasına yardımcı oluyo ben 4 çocuğumada kullandım bebeklede uyku gaz ve beslenmesine çok yardımcı oluyo kesin garantisini veriyorum aktardan bebekler için hindistan ceviizi gaz için uyku için dediğinde veriyo zaten …yapılışı küçük hindistan cevizini rendeliyosun sonra havanda eziyosun toz haline gele kadar sonra ister sütle ister mamasına ister çorbasına çay kaşığının ucuyla katıyorsun gör bak nasıl rahatlıyacak hem uykusu hem varsa gazı ayrıca çocuğu besliyo hiç bir yan etkisi yok

   • -lila 17/02/2017 #

    Canan hanim küçük Hindistan cevizi dediginiz baharat Muskat özellikle ıspanak yemegin de kullanılır buruk tadı Yok etmek icin

 36. Şüheda 15/10/2015 #

  Ben papatya ve ıhlamur karışık içiyorum bal tarçın ve limon da katıyorum grip için acayip uyku veriyor ve sakinleştiriyor resmen boş boş gülüyorum.

 37. Serkan 20/10/2015 #

  İnanılmaz 2 fincan içtim uyumamak için savaşıyorum 🙂

 38. ahmet 04/11/2015 #

  Fibromiyalji için çok etkili olduğunu düşünüyorum yorgunluğu alıyor sakinleştiriyor.

 39. Acı 05/11/2015 #

  Tadı acı veya nasıl desem içmekte aşırı zorlaştırıcak şekilde fena. Bu normal mi, yoksa bir şeyi yanlış mı yapıyorum (aktar)?

  • Çaykolik 11/11/2015 #

   Sayın Acı, çayı fazla demliyor olabilirsiniz ya da çok miktardaki bitkiyi az suyla demliyor olabilirsiniz.

 40. Misafir 30/11/2015 #

  Sayın Acı.. Hem acı hem tatlı olmak üzere iki cins papatya var tatlı papatya Akdeniz bölgesinde yetişiyor genelde.

 41. fazilet 18/12/2015 #

  adet söktürücü olarak kullanılabiliyor mu ? özellikle balla karıştırılıp

 42. eee 09/02/2016 #

  ben papatyayi bahceden toplar kuruturum. her beyaz yaprakli da papatya deil. gercek papatyanin acimsi bi kokusu var ve buyuk buyuk ciceklerinin basi. cok faydali bir bitki icerken isgence cekiyo insan ama migdeye hazma cok iyo geliyo

 43. GÜRSOY GÜRLER 18/02/2016 #

  Arkadaşlar Allah hepinizden razı olsun sizlerden baya bir bilgi aldım Allah hepinize acil şifalar versin yanı sıra bana da.

 44. ai 23/02/2016 #

  hazır poşetlerden almayın herşeyin orjinalı baraharcıda acık şekilde alacaksın o daha etkili

 45. ikbalyusuf 02/03/2016 #

  19 aylık kızımın uykularının düzelmesi için ne kadar içirmeliyim 1 günde?

  • Çaykolik 09/04/2016 #

   Sayın ikbalyusuf buradaki öneriler yetişkinler içindir. Küçük çocuklar bitkilere karşı hassas olabilir. Lütfen doktoruna danışmadan çocuğunuza bitkisel kür uygulamayınız.

 46. Öksürük 15/03/2016 #

  Bronşit hastasıyım. Çok fazla öksürüyorum. Öksürüğe iyi gelir mi acaba?

 47. shahrukkhan 18/03/2016 #

  Eğer sinüzitseniz bahçede çıkan papatyalar var ya onlardan bir tutam toplayıp bir tencerenin içine koyun ama su fazla koymayın papatyaları geçsin yeter (papatyaların sadece başını koyun) su iyice kaynadıktan sonra bir havluyla aşınız ve tencereyi kapatacak şekilde örtün ve burnunuzdan nefes alıp ağzınızdan verin ama nefes almak çok zor olabilir iki üç dakika öyle yaptıktan sonra oturun ve alnınız ve gözünüzün etrafını ovun affedersiniz burnunuz akacak işte o bütün iltihabı götürüyor bunu iki üç günde bir tekrarlayın geçmiş olsun 😃😃😃

 48. Elif 26/05/2016 #

  Aşırı boyun kasılma yaşıyorum başıma vuran ağrılar da oluyor bu ağrılar beni öldürecek 3 ayrı Dr gittim bir sürü ilaçlar kullandım fizik tedavi gördüm ve hiç birinden fayda görmedim papatya çayınin faydası olur mu arkadaşlar.

 49. sarbehan 01/06/2016 #

  sigarayı bırakmak isteyenler için de papatya çayını tavsiye ederim. sakinleştirici etkisiyle sigarayı bırakmanın verdiği sinir, stres şikayetlerini azaltmanıza yardımcı olur.

 50. Betül 22/06/2016 #

  Bende dedim nie bukadar uyku bastrdi meger papatya çayindanmis 🙂

 51. Zuhal 13/07/2016 #

  Ben amatem hatasıyım benim uyku ilaçlarım acayip kilo aldırdı onları içmeden uyumam mümkün deyildi bigün mide agrısından ölüyodum eczaneden milupanın adaçayını verdiler mide agrım geçtigi gibi resmen sarhoş oldum uyudum harika bişey buyaa

 52. Ramazan 29/07/2016 #

  Meraba arkadaslar benim kucuk aptestimi kacirma proplemim var ne doktorlara gittim ama derdime care bulamadilar bugun bi arkadasim papatya cayini icmemi soyledi faydasini gorursun dediler basina gelen varmi arkadaslar lutfen nolur yardimci olurmusunuz tesekkkur ederim butun herkese

 53. hanife 29/08/2016 #

  Bebegim 4.5aylik bir hafta once beyin ameliyati sant takildi bugun biraz papatya cayo werdom huzursuzdu sakincasi olurmu acil cvn yazsanz

 54. bakisacisi 31/10/2016 #

  Saclarimda egzama var papatya çayı iyi gelir mi acaba????😓

 55. Mehmet 26/12/2016 #

  Hadi bakalım bende papatya çayını içmeye başladım inşaallah faydasını görürüm.

 56. Hatice 30/12/2016 #

  Yüz için yıkama suyu olarak nasıl kullanılıyor acaba yani tonik gibi kuru yüze mi sürülmesi lazım

 57. Papatyam 20/02/2017 #

  Bende şimdi başladım. Midemde bir gurultu yaptı sadece iceli yarım saat oldu fakat uyku yapmadı 1 su bardağı na 25 30 adet atmıştım birlikte kaynattim dogrumu yaptim acaba. Biraz fazla papatya atmisim buradaki yazilari okuyunca anladim tadı aciydi biraz sekerli içmek faydasını azaltirmi

 58. Pınar 08/03/2017 #

  Taze papatyadan çay yapılıyor mu

 59. Özlem 22/03/2017 #

  Günde kaç fincan papatya suyu icilebilir

 60. serpil 17/05/2017 #

  papatyanin kurusunu alarak kullanımı en doğrusu hazır poset deki lerin çok da etkisi olmuyor aktar işi ile uğraşıyoruz biz doğru bir aktarci yi seciniz bunun için gerçekten çok şifalı bir bitki birde.bi tür doğal bitkiler öyle kocaman bardaklarla icilmemeli sürekli günde ya bir çay bardağı veya bir kahve fincan i tukelmeli fazlası karaciğer üzerinde etki yapabilir.

 61. ümit 19/08/2017 #

  sadece 1 yudum içtiğimde bile bünyesi aşırı tepki veren bir tek benmiyim?

Bir Cevap Yazın