Rezene Çayı Nasıl Yapılır?

Rezene çayı yapmak için siyah çaydan farklı bir yol izlemeniz gerekmiyor. 250 gram kaynamış iyi suya 1-2 çay kaşığı kurutulmuş rezene atarak 5-10 dakika demlemeniz yeterli olacaktır. Demleme süresini ne kadar uzun tutarsanız çay o kadar kuvvetli olur. Süzdükten sonra limonla tat katabilir ya da balla tatlandırabilirsiniz.

Rezene çayı hazırlarken tavsiyemiz porselen demlik kullanmanız. Çünkü bazen metal demlikler suya metal tadı verebiliyor ve porselenden daha çabuk soğuduğu için çayı istenilen oranda demleyemiyor.

Mutlaka iyi su kullanın ve rezeneyi kaynamış suya attıktan sonra ateşi kapatın. Rezene çayının faydalarını görmeniz için tavsiye edilen miktar günde 2 bardaktır.

Rezene çayı en çok baş ağrısına ve adet kramplarına karşı kullanılmakla birlikte soğuk rezene çayının suyuyla saçları durulamanın kepek sorununa iyi geldiği söylenmektedir.

Rezene çayı genellikle bir yan etkiye yol açmaz ancak aşırı miktarda ve uzun sürelerde rezene çayı tüketirseniz kusma, mide bulantısı, kasılma gibi bazı hafif yan etkiler yaşayabilirsiniz.

Nadir olmakla birlikte fazla rezene (yağ veya bitkinin özü formunda) tüketiminin ciğerlerde su birikmesine yol açtığı vakalar görülmüştür.

Bitki çayı içerken 2 haftadan uzun süreler kullanmamaya özen gösterin. Örneğin 2 hafta düzenli olarak rezene çayı içtikten sonra 10 gün vücudunuzu dinlendirmeniz yan etkilerinden korunmak adına tavsiye edilmektedir.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir

,

Rezene Çayı Nasıl Yapılır? İçin 6 Yorum Yapılmış

 1. Süleyman 25/11/2013 #

  Anne sütünü arttırır mı? Arttırmazsa ne tavsiye edersiniz? Şimdiden teşekkürler.

  • hayal 22/01/2014 #

   Çayımızın içine tarçın atabiliriz.

 2. nurgul yilmaz 27/01/2015 #

  Çocuğumuz 6 aylık rezene cay faydası olur mu sakin olmasına ve ne faydaları olur?

 3. Fuathan 15/04/2015 #

  Ben kabızlık için kullanıyorum acaba 1 gün yatmadan önce içip bir gün içmesem yine de yan etkilerini görür müyüm.

 4. Hilal 14/09/2015 #

  Eşimin gaz ağrısı var rezene çayı iyi gelir mi?

Bir Cevap Yazın