Sarı Kantaron Çayının Faydaları

Ana vatanı Avrupa, Kuzey Afrika ve Batı Asya olan sarı kantaron günümüzde Kuzey Amerika’da dahil olmak üzere dünyanın pek çok bölgesinde yetiştirilmektedir. Uzun ömürlü bir bitki olan sarı kantaronun parlak, yıldız şeklinde sarı çiçekleri vardır. Büyümesi için özel bir bakım gerekmez ve yabani ot gibi yol kenarlarında büyüyebilir. Modern zamanlarda besin takviyesi olarak kullanılan bitki, bu özelliği ile Amerika’da en çok satılan bitkiler arasında yer almaktadır. Ancak bitkinin en popüler özelliği orta dereceli depresyon tedavisinde etkili olmasıdır.

 • Orta ve hafif dereceli depresyon tedavisinde kullanılır
 • Yaralanmalar sonucu meydana gelen ağrıları hafifletir
 • Bel ağrısına iyi gelir
 • Cilt sağlığı için kullanılır
 • Baş ağrısını alır
 • Stresi azaltır
 • Sakinleştirir
 • Anemi tedavisinde yardımcı olarak kullanılır
 • Sarılık tedavisinde kullanılır
 • Göğüs ağrılarına iyi gelir
 • Uykusuzluk tedavisinde kullanılır

Sarı Kantaron Çayı Nasıl Hazırlanır?

Sarı kantaron çayını bitkinin kabuğundan, tohumundan, taze veya kurutulmuş yapraklarından hazırlayabilirsiniz. Ülkemizde en çok kullanılan hali kurutulmuş yapraklarıdır. Çeyrek litre kaynamış suyu ocaktan alarak 2-3 çay kaşığı kurutulmuş sarı kantaron ekleyin ve 10 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Sıcak ya da soğuk olarak tüketebilirsiniz. Çayın daha lezzetli olması için bir iki damla limon ya da organik bal kullanabilirsiniz.

Sarı kantaron çayının kullanımı için tavsiye edilen oran ise 4-6 hafta boyunca 1-3 bardak arası tüketmek ve daha sonra 2 hafta ara vermek.

Sarı Kantaronun Sağlığa Faydaları

Sarı kantaron bitkisi en çok depresyon tedavisinde kullanılmaktadır ancak menopozal semptomların azaltılmasından doku romatizmasına, sinek ısırığı kaşıntısını geçirmekten bel ağrısına kadar çok çeşitli sağlık sorunları için kullanılabilir. Depresyon tedavisindeki etkisi bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır ve bu alandaki uzmanlar tarafından kabul görmektedir. American Journal of Natural Medicine’de yayınlanan istatistiklere göre Almanya’da doktorlar sarı kantaronu “Prozac” gibi depresyona karşı kullanılan ilaçlardan 20 kat daha fazla önermektedir. British Medical Journal’da yayınlanan, 23 farklı araştırma da aynı sonuca işaret ediyor; sarı kantaron hafif ve orta dereceli depresyon tedavisinde en etkili çözümlerden biri.

Bitki sadece ruh sağlığını korumak için değil depresyonun yarattığı fiziksel sorunları gidermek içinde kullanılabilir. Ayrıca yapılan çalışmalar sarı kantaronun “premenstrüel sendrom” belirtilerini %50 oranında azalttığını ortaya koymaktadır. Diğer bitkiler ile birlikte kullanıldığında menopoz semptomlarını azaltabilir.

Sarı kantaron yağı egzama ve benzeri cilt sorunlarında ve hemoroit tedavisinde kullanılmaktadır.

Sarı Kantaronun Tarihi

Sağlığa faydaları ilk olarak “Hipokrat” tarafından dile getirilen sarı kantaron 14. yüzyıldan günümüze; kaygı, nevroz ve depresyon tedavisinde kullanılmaktadır. Geleneksel olarak yatak ıslatma, romatizma ve gut tedavisinde kullanılan bitki bazı kültürlerde yanık ve yara tedavisinde kullanılmış.

Sarı Kantaronun Yan Etkileri

Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar hamilelik döneminde sarı kantaron kullanımının doğum kusurlarına yol açabileceği yönünde sonuçlara sahiptir. Bu nedenle gebelik ve emzirme döneminde kullanılmamalıdır. Sarı kantaron kullanan anne sütüyle beslenen bebeklerde kolik, uyku hali ve halsizlik görülebilir. Ayrıca uzmanlar hamile kalmaya çalışan kadınlara sarı kantaron önermemektedir.

Hiperaktivite bozukluğu ya da dikkat eksikliği yaşayanlar belirtilerin daha da kötüleşmemesi için sarı kantaron kullanmamalıdır. Depresyon ve mani döngüsünde bulunan “bipolar bozukluk” hastaları sarı kantaron kullanmamalıdır. Sarı kantaron bu döngü süresini kısaltabilir. Sarı kantaron şizofren hastalarında psikoza neden olabilir.

Bitki; Alzheimer hastalarında demansa katkıda bulunabileceği için kullanılmamalıdır. Anestezi gerektirencerrahi bir müdahale geçirecekseniz 2 hafta öncesinden sarı kantaron kullanmayı bırakmalısınız.

Sarı kantaronun yan etkileri genellikle hafiftir ve mide rahatsızlığı, ürtiker veya diğer deri döküntüleri, yorgunluk, huzursuzluk, baş ağrısı, ağız kuruluğu, baş dönmesi ya da akıl karışıklığı olarak görülebilir.

Sarı kantaron antidepresan, kan inceltici, oral kontraseptif, tansiyon ilaçları ve astım ilaçları ile birlikte kullanılmamalıdır.

Sarı kantaron ve diğer bitkilerin sağlığa yararlarının yanı sıra yan etkileri de kuvvetli olabilir. Bu nedenle sağlığınızda olumsuzluklar hissediyorsanız kullanımı hemen durdurun ve doktorunuza danışın.

Kaynaklar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir

,


Sarı Kantaron Çayının Faydaları İçin 67 Yorum Yapılmış

 1. Gila 01/10/2012 #

  Ben bir şey anlamadım faydalarıyla zararları birbirine tezat oluşturmuş. Abuk sabuk olmuş. Adam gibi açıklayıcı yazı değil. Depresyona faydalı mı zararlı mı, menopoza iyimi geliyor çocuk mu düşürüyor.

  • Çaykolik 19/10/2012 #

   Gila Bey;
   Yazıyı “adam” gibi okusaydınız yazının içinde soruların cevapları yer alıyor. Ben sizin anlamanız için “basitçe” tekrar edeyim. Hafif ve orta dereceli depresyon tedavisinde kullanılıyor ancak başka bir ruh sağlığı sorunu olan “bipolar bozukluk” için önerilmiyor. Menopoz belirtilerine iyi geliyor. Hamilelik ve emzirme döneminde tavsiye edilmiyor. Bu bilgileri anlayamadıysanız “rahatsızlığınız” için bir doktora görünmenizi tavsiye ederim.

   • Narud 30/05/2013 #

    Bipolarda depresif zamanlarda bu çay işe yaramıyor mu?

    • crook 24/07/2014 #

     Ya o kadar ince detayını adam ne bilsin. Bu konuların detaylı kısmını mutlaka psikoloğa danışmak gerek. Bipolar bozukluk; mani ve depresyon arasında sürekli gel git yaşayan insanlardır. Yani duygu hali sürekli değişen kişilerde kullanılması uygun değil bu çayın. Ama major depresyon ve depresyon durumlarında kullanılması uygun olacaktır. Depresyon anındaki bipolar hastası çayı içtiği zaman ani bir şekilde mani ye geçebilir. Yukarıdaki açıklamanın Türkçesi / özeti bu. Geçmiş olsun.

   • Merhamet 09/09/2014 #

    Ben faydasını gördüm. Gerçekten sakinleştirici bir özelliği var henüz iki hafta oldu kullanıyorum. Fakat huzursuzluk devam ediyor. Buda yan etki yapıyor sanırım.

    • Çaykolik 09/09/2014 #

     Merhaba, evet yan etkisi uzun dönemli kullanımda veya gün içinde çok içiyorsanız olabilir. 2 haftadır kullanıyorum demişsiniz bence 1 hafta ara verin.

  • berfin 31/01/2015 #

   Merhaba ben 3 yıl sürekli adını bilmediğim panik atak krizi yaşıyordum psikoloğa gittim ilaç fobim olduğu için tedavi olamıyordum internette sarı kantaronu çok araştırdım Allahıma şükürler olsun 5 yıldır kullanıyorum şuan çok iyiyim sarı kantaron panik atağa mükemmel etkisi oldu.

 2. ece 30/01/2013 #

  Selam,
  Benim sorum, annemde astım hastalığı var bu çayı içerse bir zararı olur mu acaba? Ben bunun kendi bitkisini getirdim Türkiye’den ama biraz çekiniyorum kaynatıp anneme vermeye. Onun için bilginize ihtiyacım var. Beni bilgilendirirseniz çok memnun olurum. Güzel bilgileriniz için çok teşekkürler. Allah’a emanet olun.

  • Çaykolik 31/01/2013 #

   Ece Hanım,
   Öncelikle geçmiş olsun. Baktığım kaynaklarda sarı kantaron çayının astım hastalarında kullanımı hakkında bir bilgi bulamadım. Ancak bu kaynakta astım ve kronik bronşit tedavisinde kullanılan, solunum yollarının açılmasına yardımcı “Theophylline” ve benzeri ilaçlarla birlikte sarı kantaron çayı tüketilmesi önerilmiyor. Eğer anneniz astım veya diğer bir rahatsızlık nedeniyle düzenli olarak ilaç kullanıyorsa sarı kantarona başlamadan önce doktora danışmanızı tavsiye ederim. Ayrıca sarı kantaronun aşırı tüketiminin bazı diğer yan etkileri olabileceğini unutmayın.

 3. hamide 07/02/2013 #

  Benim babamın beyninde yumak var ve bazen çok agresif olabiliyor hastalığı dolayısıyla. Acaba bu çayı içmesinde bir sakınca var mı?

  • Çaykolik 07/02/2013 #

   Hamide Hanım,
   Öncelikle geçmiş olsun. Sitemizde her zaman söylediğimiz gibi çeşitli hastalıkları bulunanlar ve düzenli olarak ilaç kullananların bitki çaylarını tüketmeye başlamadan önce doktorlarına danışmaları, çayın olası yan etkilerinden korunmak adına en doğrusu olacaktır.

 4. Gulsen 14/02/2013 #

  Selam benim kızım bir buçuk ay önce ameliyat oldu. Estetik ameliyatı, fakat ameliyat yeri çok gerildiği için yırtılmalar meydana geliyor. Bunu engelleyebilir miyim? Sarı kantaron yağı ile eğer oluyor ise nasıl kullanabilirim günde kaç kere? Sarı kantaron yağının yanı sıra tatlı badem yağı ve sedir ağacı yağı da aldım tavsiye ettiler. Fakat nasıl kullanacağım hakkında hiç bir bilgim yok. Bir sorum daha var büyük kızımın da egzaması var onun içinde uygun mu ve ona da nasıl kullanabilirim? Sorum biraz uzun oldu hakkınızı helal edin. Şimdiden teşekkür ederim.
  Saygılar, Gülsen.

  • Çaykolik 14/02/2013 #

   Merhaba Gülsen Hanım,
   Sarı kantaron yağı egzamanın neden olduğu kaşıntıları hafifletmek için kullanılabilir, ancak yağın egzamanın tedavisine yardımcı olup olmadığı konusunda bir bilgim yok. Kızınızda egzamaya bağlı kaşıntılar oluştuğunda, etkilenen bölge üzerine ve birazda çevresine sarı kantaron yağı sürebilirsiniz. Eğer egzama yayılma eğilimindeyse bir doktora giderek merhem önerisi olmak daha güvenli olacaktır. Diğer sorunuz olan cilt çatlaklarına gelince; tatlı badem yağı iyi bir nemlendiricidir ve cildi yumuşatarak, gerilen derinin neden olduğu çatlakları önlemek için kullanılabilir. Banyodan sonra ve gün içinde kuruyan bölgelerde kullanabilirsiniz. Eğer cilt kuruluğu ve gerilme devam ediyorsa doktorunuzdan daha etkili bir krem tavsiyesi alabilirsiniz. Geçmiş olsun.

 5. Merve 04/04/2013 #

  Benim annem rahim ve kolon kanseri içinde yaralar var. Sarı kantaron iyi gelir mi acaba?

  • beyaz 14/05/2014 #

   Kardeş kanser hastalıklarında kesinlikle ökse otu ve ısırgan tohumu çayı içirmenizi tavsiye ederim. İtalyada kansere ökse otu kullanırlar haberin olsun. ben almanya da bir hastama ökse ve ısırgan tohumu gönderdim hasta kedeşim tamamen iyileşti.

 6. ömer 19/04/2013 #

  Öncelikle vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederim. Ben tansiyon ilacı kullanıyorum, kantaron çayını yanlış anlamadıysam ilaçla birlikte almamak gerekiyor herhalde değil mi? Yoksa hiç kullanmamak mı gerekiyor? Teşekkürler.

  • Çaykolik 20/04/2013 #

   Merhaba,
   Eğer düzenli olarak tansiyon ilacı kullanıyorsanız sarı kantaron çayı içmemelisiniz veya içmeye başlamadan önce olası yan etkilerinden korunmak için doktorunuza danışmalısınız. Yazıda, tansiyon ilacıyla birlikte (aynı anda) alıp almamak değil tansiyon ilacı aldığınızda günün herhangi bir saatinde sarı kantaron çayı içmemek gerektiği kastediliyor.

 7. aytaç 22/04/2013 #

  Kolay gelsin. Anksiyete için melisa çayı mı sarı kantaron mu daha faydalı acaba?

  • Çaykolik 24/04/2013 #

   Merhaba,
   Her iki bitkinin de rahatlatıcı etkisi vardır. Biri diğerinden daha etkilidir diyemeyeceğim.

  • hattab 12/05/2013 #

   Aytaç kardeş, ikisi de bir arada kullanabilirsin. Ben kullandım ve hala kullanıyorum faydasını gördüm.

 8. kemal 07/05/2013 #

  Tanslap ebegümecili karışık bitki çayı içiyorum ritim bozukluğu, psikoloji stres panik atak iyi gelir mi acaba?

 9. Ilkay 17/06/2013 #

  Kemoterapi gören çocuklarda bağışıklı sistemini kuvvetlendirmek ve hücre yenilenmesini sağlamak için kantaron otu yada yağını kullanabilir miyim?

  • Çaykolik 17/06/2013 #

   Merhaba, bu kaynakta az miktarda sarı kantaronun bağışıklık sistemini güçlendirebileceği, çok miktarda kullanmanın ise tam tersi etki yaparak bağışıklık sistemini zayıflatabileceği belirtiliyor. Ben daha kesin bir bilgi ve az veya çok dozajın ne olduğu konusunda doktorunuza danışmanızı öneririm.

 10. esin 17/06/2013 #

  Merhaba,
  Ben ms hastasıyım acaba sarı kantaron şu anki depresif halime iyi gelip rahatlatır mı? 6 ay kadar Prozac 40 mg kullandım, şu an bıraktım ancak tekrar depresyon semptomları başladı (ilacı bırakalı 7 ay oldu). Bu arada sigarayı da bıraktım, acil bir rahatlatıcıya ihtiyacım var sanırım. Ne önerir siniz? Sarı kantaron iyi gelir mi? Şimdiden teşekkürler, saygılar.

  • Çaykolik 17/06/2013 #

   Merhaba,
   Sarı kantaron çayı hafif dereceli depresyon için önerilen çaylar arasında yer almaktadır ancak kullanımının etkili olabilmesi için depresyonun hangi aşamada olduğunun belirlenmesi gerekir. Şu anda yaşadığınız depresyonun derecesi ve nasıl bir tedavi süreci gerektirdiği ancak bir doktor tarafından belirlenebilir. Benim söyleyebileceğin sarı kantaron ve papatya çaylarının stresi azaltan ve gerginliği alan bir etkisi vardır.

 11. fatih 03/08/2013 #

  9 yaşındaki kızımda bazı takıntılar ve tik sorunu var. Psikiyatriste gittik bize risprdl adlı ilacı kullanabileceğimizi ancak çocuğun durumu çok ciddi olmadığı için ilaç kullanım konusundaki kararı bize bıraktığını söyledi. Biz de ne yapacağımızı bilemez durumdayız. Bizim de psikolojimiz bozuldu. İsmini yazdığım ilaçla ilgili internette yaptığım araştırmalarda ciddi tereddütlerim oluştu. O yüzden kullanmak istemiyorum. Lütfen bana hangi bitkisel ürün ya da ürünleri ya da çayları kullanmam gerektiği hususunda detaylı bilgi yazabilir misiniz? Gerçekten zor durumdayız. Çocuğun durumda düzelme de yok. Yardım edin lütfen.

  • emre 19/12/2013 #

   Benim çocuğumda da aynı şikayetlerden mevcut. Biz 6 ay ilaç kullandık takıntı azaldı, tik aynen devam, fazla üstüne gitmemek, çocuğa hissettirmemek ve bu konu hakkında çocuğun üstüne çok düşmemek gerekir diye düşünüyorum. Çocuğun üstüne düşüldüğünde çocuk bununla besleniyor ve durum daha da kötüleşiyor.

 12. kemalkacmaz 15/08/2013 #

  Merhaba sarı kantaronu her gün içiyorum günde 1 bardak. Panik atak, sıkıntı ve boğulma hissine iyi gelir mi acaba. Şimdiden teşekkürler.

 13. ramazan 31/08/2013 #

  Merhaba, ben çok utangaç biriyim bana arkadaşımın biri bu bitkiyi kullanmamı önerdi acaba faydası olur mu?

 14. şükriye 01/11/2013 #

  Merhaba ben Adana’dan yazıyorum. Bütün yazışma ve gelen şikayetleri okudum. Benim edindiğim tecrübelere göre kantaron yağı çok eski zamanlarda yaralı askerlerin yaralarını tedavi etmek amacıyla kullanılırmış ve Akdeniz bölgesinde hala bunun için kullanılır. Midede oluşan gastrit, yanma, yara gibi on iki parmak bağırsağında yara, kabızlık gibi, hatta plastik cerrahlar bile hastalarına kullanırlarmış yeni yapılan kantaron yağı sabah aç karna 1 kaşık, eski üzerinden 1 sene geçmiş ve güneşte kalmış olan yağ yaralara kullanılır diye biliyoruz. Saygılar.

 15. serdar 25/11/2013 #

  İyi günler, ben sarılık hastasıyım acaba kantaron çayının sarılık hastasına faydası var mıdır?

 16. Lara 27/11/2013 #

  Selamlar, ben panik atak hastasıyım bana diğer ilaçlar iyi gelmediği için sarı kantaronun bitkisel ilacı verildi. 16 gündür kullanıyorum ama hala paniğim devam ediyor. Bunun yanı sıra papatya çayı içiyorum. sarı kantaron bitkisel ilacımla papatya çayı beraber kullanılabilir mi?

  • Çaykolik 05/12/2013 #

   Merhaba, bir ilacın olumlu etkilerini görebilmek için 16 gün yeterli olmayabilir. Kullandığınız ilaçla papatya çayı içmenin bir yan etkisi olup olmadığını ise ilacı veren doktora danışmanızı öneririm.

  • köksal 21/12/2013 #

   Benim size tavsiyem ıspanak maydanoz ve ıspanak tere kürünü kullanmanız çok faydasını görürsünüz.

 17. Sinem 13/12/2013 #

  Merhaba,
  Benim 8 yaşındaki kızım geceleri altını ıslatıyor. Kaldırıyoruz ama bazen yetişemediğimiz zamanlar oluyor. Uykusu çok ağır kesinlikle uyanmıyor, uyku halinde tuvaletini yaptırıyoruz. Psikologa götürdük, kesinlikle uyandırmanız lazım diyor ama çocuk uyanmıyor. Bugün tv’de sarı kantaron çayının iyi geldiğini anlattı bir prof., iyi gelir mi sizce de yoksa yarar yerine zarar vermeyelim çocuğumuza. Şimdiden çok teşekkürler.

 18. selda 23/02/2014 #

  Merhaba bende polikistik over var 2 yıllık evliyim hala çocuk yok adetlerim çok düzensiz ve hiçbir zaman çocuğumun olmayacağını düşünmek bile beni hayattan koparıyor belki çok komik gelecek ama ben su ana kadar kantaronun ne olduğunu bilmiyordum bitki mi hayvan mı ilaç mı hiç bir fikrim yoktu akşam rüyamda kendisini görmedim sadece bir erkek sesi bana “hastalığın için kantaron kullan geçecek” dedi hatta uyandığım gibi unutmayayım diye bir kağıda yazdım ve netten aradım ne olduğunu gerçi benim rüyalarımın gerçekle pek alakası yoktur bu aralar kendimi çok sinirli her an birine saldıracakmış gibi hissediyorum en ufak şeylerde elim ayağım titriyor bebek için doktora gittiğimde doğum kontrol hapını verip yolluyorlar ama hapı bıraktığım gibi adetim yine düzensizleşiyor ne yapmam gerekir sizce bide kantaronu denemeli miyim?

 19. yusuf canberk 26/03/2014 #

  Ben çabuk sinirlenebilen biriyim, bu yüzden eşimle çok sorun yaşıyoruz. Sakinleştirici ilaç kullanmak yerine bitkilerde çare aramaya başladım. Acaba bu bitkinin bir faydasını görür müyüm yada ne kullanmalıyım?

  • adnan 11/04/2014 #

   Ben 2004 yılından sonra bazı çevresel ve benim hassas biri olman nedeniyle depresyon, sosyal kaygı bozukluğu ve manik depransif rahatsızlığa yakalandım. Psikologlara hastane ve araştırma hastanelerine gittiğim halde verdikleri ilaçlar hiçbir sonuç vermedi. Hatta bir gün unutup içmedinmi deliye dönüyosun. Burada tavsiye edilen sarı kantaronu sabah akşam bazen aç bazen tok kaynamış bir bardak suya bir tutam sarı kantaron otu atıp 5 dk dinlendirip için 15 gün sonra allahın izniyle sonucunu kendin hissedeceksiniz.

  • nilüfer sultan 19/12/2014 #

   Adet getirmenin en iyi çözümü civanperçemini kullanmak civanperçemi adet getirici özelliğiyle menopozu önlüyor üstelik beden temizliği yapıyor tavsiye ederim.

 20. Gülizar 21/04/2014 #

  Ben panik atak hastasıyım. Son 10 yıldır yasemin çayı, melisa çayı, papatya çayı ve ada çayı hep tükettim. Dün aktarım sarı kantaron çayının da strese çok iyi geldiğini söyledi. Kaç kullanımdan sonra fayda sağlar?

 21. hakan 23/06/2014 #

  Benim anksiyete rahatsızlığım var bu bitki çayını içersem bir sıkıntısı olur mu? Şimdiden teşekkür ederim.

 22. tuana 15/07/2014 #

  Selam. Benim dayım 5 6 ay önce mide, bağırsak ameliyatı oldu. Ameliyattan sonra 2 ay falan sonra beyin kanaması geçirdi :( ama simdi çok şükür iyi bu otu yese iyi olur mu? Zarar verir mi, yan etkileri var mı?

 23. busra 17/07/2014 #

  Merhaba benim mide ülserim ve midemde mikrop var ilaç kullanıyorum yanında bir kantaron çayı önerdi mideye bu cay iyi geliyor mu?

 24. selma 18/07/2014 #

  Merhaba.Ben kpss sınavına hazırlanıyorum, sınav öncesi uyuyamıyorum ve çok stresli ve panik oluyorum. Sınavdan önceki gece uyuyabilmek için içsem sınav sırasında herhangi bir yan etkisi olur mu? Sersemlik, dikkat dağınıklığı gibi.

  • nilüfer sultan 19/12/2014 #

   Gece uyuyamayanlara melisa çayı öneririm ya da papatya çayı içine bal katmanız gerekiyor melisa çayının bir özelliği de sakinleştirici ve kulak rahatsızlığına sinir sistemine faydalı bir bitkidir tavsiye ederim.

 25. gülay 25/08/2014 #

  Kurdeşen hastasıyım 3-5 yıldır haftada bir gün ilaç kullanıyorum. Sarı kantaron çayı içsem zararı olur mu?

 26. Dkjsd 22/09/2014 #

  Ben çok çabuk sinirleniyorum aileme hemen ufacık bir şeyde bağırıyorum gerçi onlarında yanlışları var ama benimde sakin davranmam lazım bu cay gerçekten ise yarar mı astımım var ama uzun zamandır bir rahatsızlığım yok ilaçta kullanmıyorum.

  • Rıza 29/10/2014 #

   Sen bir ömre bedelsin kardeşim. :)

 27. bergama 23/10/2014 #

  Merhaba ben stres vardı, sarı kantaron günde büyük bardak içiyorum yeter sanırım.

 28. sevgi 08/11/2014 #

  Ben sara hastasıyım. Daha kullanmadım şimdi öğrendim bana iyi geleceğini ama nasıl kullanacağım kadar sıklıkta kullanacağım bilmiyorum. Çalıştığım için kullanırsam uyku falan yapar mı bunu bilmek istiyorum? İlaç kullandığım için buna bir zararı dokunur mu acaba?

 29. songul 16/11/2014 #

  Ben 8 yıllık göğüs kanseri hastasıyım. Ben sari kantaron çayı içebilir miyim?

 30. Sabri Yusuf 02/12/2014 #

  Bazı kaynaklarda yaşlılık nedeniyle oluşan ve gözdeki Sarı nokta hastalığına iyi gelir diye yazıyor ne dersiniz?

 31. Şeref 11/12/2014 #

  Sarı kantaron çayını günde bir fincan olarak 2 aydan beri kullanıyorum. Stres ve gerginlik problemim vardı, hafif bir depresyon da denebilir. Gayet etkili oldu, kendimi çok daha sakin hissediyor, iyi uyuyor ve ferahlamış hissediyorum. Birkaç gün içmedim ara vereyim diye eski halime döndüm ve tekrar günde bir bardak içmeye başladım. Ara verilmesi gerekir kısmı beni biraz tedirgin etti bu yüzden.

  • nilüfer sultan 19/12/2014 #

   Şeref bey ara vermek gerekiyor bazı şeylere çünkü vücut kendini temizliyor bir hafta için yada on gün 3 gün ara verin her gün içmeyin gün aşırı için içine mutlaka bal katın içine katılan balın size çok faydası olacaktır kantaron çayının faydasını içine bal katarak daha çabuk şifa olacağını görebilirsiniz.

 32. sevket 25/12/2014 #

  Arkadaşlar bir suredir psikolojik tedavi görmekteyim. Hastalığımın paranoit şizoik kişilik bozukluğu söylendi süregelen tedavimde epey yol kat ettik. Son terapimde doktorum hastalığımın baya ileri bir seviyede olduğunu antidepresan kullanmam gerektiğini söyledi. Fakat ilaç yerine bana sarı kantaron ve kedi otu kullanmamı önerdi. Her gün bir kupa demleyip içmemi ve bir hafta birini bir hafta birini kullanmamı söyledi. Bu şekilde beyin bağışıklık kazanmıyormuş. Henüz bir numarasını görmedim gerçi ilk günüm ama uzun zamandır beni tedavi eden bir doktor anti depresan yerini bu otları verdiyse vardır bir hikmeti. Varsa da paylaşırım zaten buradan.

 33. ferda 02/01/2015 #

  Benim rozasea rahatsızlığım var. Bu konu ile internette sürekli araştırma içindeyim. Sarı kantaron yağının iyi geldiği hakkında yorumlar okudum. Doğru mudur?

 34. MİNE 03/02/2015 #

  Merhaba kolay gelsin ben yeni panik atak olduğumu yeni öğrendim ve bana ilaç verdiler ancak çok ağır ilaç olduğu için içmeye korkuyorum ve arkadaşlar bana melisa ve kantaron iç dediler yaklaşık 1 hafta dan beri günde 2 bardak içiyorum ve iyi hissediyorum kendime o panik korkum, stres ,titreme azaldı fakat ne kadar süre daha kullanabilirim ben bu çayları bilmiyorum lütfen cevap verirsiniz çok sevinirim bana yardımcı olun lütfen teşekkürler şimdiden.

 35. melisa 06/02/2015 #

  Merhaba. Kantaron kökü depresyon tedavisi kütü (Prof.dr Saraçoğlu). 1 su bardağı kaynayan klorsuz suya 1 tatlı kaşığı katıp 6 dk kaynatın öğleden önce günde 1 defa tuketin.15 gün devam edip bir hafta ara verip tekrar 15 gün için. Ayrıca kesinlikle panik atağı ilaçsız yenebilirsiniz. Evimin dış kapısına dahi yaklaşamıyordum ilaç kullanmadan kendi çabalarımla ve bitkilerle kurtuldum senelerdir tekrar da etmedi şükürler olsun. Eczacı olan kardeşim kediotu ve kantaronun kesinlikle beraber kullanılmamasını da ayrıca söyledi. Geçmişler olsun herkese.

  • mine 02/03/2015 #

   Melisa hanım çok teşekkürler bana çok yardımcı olduğunuz cevap için tekrar teşekkürler. Dediklerinizi yapacağım umarım daha iyi olurum. Çünkü çok kötüyüm dışarı adım atamıyorum evde tek başıma kalamıyorum delirmek üzereyim ve işin kotusun ilaç içmeye korkuyorum.

 36. Hamdullah 06/02/2015 #

  Sayın çaykolik sarı kantaronun kanser hastalığına iyi geldiğiniz duydum sizce doğru mudur.

 37. ayşe 10/02/2015 #

  Sarı kantaronu 3 haftadır kullanıyorum faydasını gördüm ama çocuk düşünüyorum çayı bıraktıktan ne kadar sonra vücuttan etkisi gider. Ne kadar sonra hamile kalırsam bir sorunla karşılaşmam.

 38. Uğur 11/02/2015 #

  Merhaba, Uykuda sürekli uyandığım ve sabahları huzursuz bir biçimde uyandığım için şurup kullanıyorum. Gündüzleri sarı kantaron çayı tüketmemde bir sıkıntı meydana gelir mi? Diğer bir sorum ise ne zaman etkisini göstermeye başlar? Teşekkürler.

 39. Evren 11/02/2015 #

  Selam benim bağırsaklarımda düzensizlik ve boğazımda balgam var bunun için bana kantaron yağını tavsiye ettiler acaba sizin tavsiyeniz ne olur. Saygılar.

 40. Nagihan 16/02/2015 #

  Ben kulak burun boğazın verdiği ilaçları kullanıyorum bir sorun olur mu sarı kantaron kullanırsam.

 41. Burcu 18/03/2015 #

  Bende okulumda birçok sorun yaşıyorum, arkadaşlarımla. Orta derece depresyondayım ve bir psikoloğa gitmekten çekiniyorum. Bu depresyon halimi dindirecek türden bir şey mi bu bitki? Öyleyse koşarak gidip alacağım, lütfen yardımcı olun.

 42. Turan 21/03/2015 #

  Sarı kantaronun varise iyi geldiği ile ilgili şeyler söyleniyor ancak okuduğumuzda böyle bir şeyden bahsetmiyor görüşü olan varsa yazabilir mi?

 43. bere 27/03/2015 #

  Merhaba ben bugün 14yaşındaki kızım için limonlu melisa ve sarı kantaron çayı karışık içirmeye başladım heyecanı ve stres için ve dikkat için sınavda var.

Bir Cevap Yazın