Tarçın Çayının Faydaları

Aynı adlı ağacın kabuğundan elde edilen tarçın bir bütün olarak kabuk şeklinde ya da toz şeklinde bulunabilir. Bilimsel adı Cinnamonum verum olan tarçının 100’den fazla türü bulunmaktadır. Cinnamonum verum dışında en yaygın olarak kullanılanları Cinnamonum zeylanicum – Seylan tarçını ve Cinnamomun aromaticum – Çin tarçını’dır. Tatları ve kokuları oldukça yakın olan bu türler arasında Seylan tarçını daha rafinedir, daha pahalıdır ve daha zor bulunur.

Çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılan en eski baharatlardan biri olan tarçın geleneksel olarak sindirim sistemi bozuklukları, ishal, adet öncesinde ya da sonrasında oluşan ağrıları hafifletmek için kullanılır. Son yıllarda tarçının şeker hastalığı üzerindeki olumlu etkisi üzerine araştırmalar yapılmaktadır.

 • Dolaşımını artırır
 • Soğuk algınlığı belirtilerini azaltır
 • Mide rahatsızlıklarını hafifletir
 • Menstrüel ağrıları azaltır
 • Kilo vermeye yardımcı olur
 • Kan şekerini düzenler
 • Mide kramplarına iyi gelir
 • Anti bakteriyel özelliği ile enfeksiyonlara karşı koruma sağlar

Tarçın Çayı Nasıl Hazırlanır?

Tarçın çayı yapmak için iki seçeneğiniz var; ya tarçın kabuğu kullanacaksınız ya da tarçın tozu. Eğer çayı kabuktan yapacaksanız 1 adet kabuğu bir kaç parçaya ayırarak yarım litre kaynamış suya atıp demliğin kapağı kapalı halde 10 dakika demlenmesini bekleyin. Tozdan hazırlayacaksanız bir çay bardağına 1-1,5 çay kaşığı tarçın koyun ve üzerine kaynar su ekleyip iyice karıştırın. 4-5 dakika demlenmesini bekledikten sonra içebilirsiniz.

Tarçının Sağlığa Faydaları

Uzmanlar tarçının vücut ısısını dengelediğini söylemektedir. LDL (kötü kolesterol) seviyesini düşürürken iyi kolesterolün belirli değerlerde kalmasına yardımcı olur. Son yıllarda yapılan bazı araştırmaların sonuçlarına göre tarçın kan şekeri düzeyini koruyarak insülin direncine karşı avantaj sağlamakta ve obeziteyi engellemektedir. Çeşitli araştırmalar Tip 2 diyabet hastalarında tarçın tüketiminin olumlu etki yarattığı sonuçlarına sahip olmakla birlikte bu konuda daha fazla bilimsel çalışmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

Gıdalarda bakteri üremesini engelleyen tarçın doğal bir gıda katkı maddesi olarak kullanılabilir. Demir yönünden zengin olan baharat kandaki oksijenin hücrelere ulaşmasını sağlayan hemoglobin üretimini teşvik eder.

Kalsiyum içeriği ile kemikleri ve dişleri güçlendirir. Aynı zamanda lif ve manganez yönünden de zengin olan tarçın tuzun atılma sürecini hızlandırır, dolayısıyla kalın bağırsak kanseri riskini düşürür.

Kimyasal bileşenlerin kokularına karşı beynin verdiği psikolojik tepki üzerine araştırmalar yapan Florida merkezli Chemoreception Bilimler Derneği (Association for Chemoreception Sciences) tarçın kokusunun ya da sadece içerisinde tarçın bulunan yemekler tüketmenin beyin fonksiyonlarını geliştirdiğini belirlemiştir. Yapılan çalışmada tarçın kokusu deneklerin dikkati arttırmış ve özellikle bilgisayar başında çalışanlarda kısa süreli hafızayı geliştirdiği belirlenmiş.

Bir çay kaşığı (yaklaşık 7 gram) tarçın günlük demir ihtiyacınızın %4’ünü, kalsiyum ihtiyacınızın %8’ini, manganez ihtiyacınızın %68’ini, lif ihtiyacınızın %16’sını karşılamaya yeter.

Tarçının Tarihi

İncil’de adı geçen baharat Eski Mısır’da sadece içeceklere aroma katmak ve çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde değil mumyalama işleminde de kullanılmaktaydı. Aynı dönemde altından daha değerli olduğuna inanılırdı. Alternatif Çin tıbbında kullanılan şifalı bitkiler hakkında yaklaşık M.Ö. 2700 yılında yazılmış olan kitaplarda tarçının faydalarından bahsedilmektedir.

Orta Çağ’da Avrupa’da en çok kullanılan baharatlardan biriydi ve aşırı talep nedeniyle Yakın Doğu – Avrupa ticaret yolunda düzenli olarak taşınan ürünler arasına yer almış. Çin tarçını esas olarak Çin, Vietnam ve Endonezya’da üretilirken Seylan tarçını, Sri Lanka, Hindistan, Madagaskar, Brezilya ve Karayip Adalarında üretilmektedir.

Tarçın Çayının Yan Etkileri

Tarçın tüketimi genel olarak güvenli kabul edilmektedir. Ancak bazı kişilerde tarçına karşı aşırı duyarlılık bulunabilir ve alerjik reaksiyona neden olabilir. Gebelik ve emzirme dönemlerinde kullanımı konusunda yeterli klinik bilgi olmamakla birlikte tüketimi yemeklerle sınırlandırılmalıdır. Cilde uzun süre temas ettiğinde alerjiye ve tahrişe neden olabilir.

Kaynaklar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir


Tarçın Çayının Faydaları İçin 26 Yorum Yapılmış

 1. berk 22/08/2012 #

  Çok beğendim, kesinlikle uygulayacağım bir tarif olacak. Teşekkürler.

  • serap 29/11/2014 #

   Tarçın çayını severek içiyorum ama uyku sorunum başladı ve bu çayın neden olduğu söylendi. Günde 2-3 çay bardağı içiyordum. Buna rağmen gripte oldum.

 2. sevil 18/09/2012 #

  Ben yıllardır içiyorum. Ağzımın içinde çıkan yaraları hiç bir ilaçla geçirememiştim. Tarçın çayı içmeye başladığımdan bu yana ağzımda yara çıkmıyor. Tavsiye ederim.

  • sheyla 23/06/2013 #

   Bu çayı nasıl içiyorsunuz? Tadı acı, ağzımın içi sanki yanmış gibi.

   • Çaykolik 04/07/2013 #

    Tadı acı geliyorsa balla tatlandırarak içebilirsiniz.

  • Mine 11/11/2013 #

   Peki kilo verilebilir mi bu çayla Sevil hanım?

   • mhrbi 07/02/2014 #

    Akşam çayınızın içerisine kabuk tarçın atarsanız zayıflamaya yardımcı olur. Hiçbir ürün zayıflatmaz, yardımcı olur. Zayıflayacak olan sizsiniz.

 3. Yakup 16/06/2013 #

  Ben kabuk tarçının çayını her sabah içmeye başladım. Bu çayın içine karanfil de katıyorum 4-5 tane. 200-250’lerde seyreden şekerim bir kaç gün kullanınca 90-100 seviyelerine indi. Tabii ki insülinimi de kullanıyorum. Şimdi daha dinç ve zinde oldum. Ben faydasını gördüm.

 4. sheyla 23/06/2013 #

  Tarçınlı çayı neyle içebiliriz?

 5. Tuğçe 25/08/2013 #

  2 çubuk tarçını bölüyorum daha sonra 3-4 tane karanfil atıyorum sonuç: Mükemmel :) Biberiye, yeşil çay, sinameki, 9’lu çay, melisa, mate, kayısılı, böğürtlenli ve daha bir çok çayı denedim ama kimseyi görmedim ben senden daha güzel.

 6. dilek 29/11/2013 #

  Kan şekerini dengeleme konusunda tarçına çok güvenirim. 1 çay kaşığı tarçın kaynatılmış 1 su bardağı sıcak su içerisinde 15 dk. demleyerek içiyorum. Tavsiye ederim.

 7. suphi 14/12/2013 #

  Çok faydalı bir yazı teşekkürler, Tarçın ve diğer bitkileri çok ucuza ve toplu olarak sipariş verebilirsiniz.

  • ayser 23/12/2013 #

   Çok faydalı özellikle kış aylarında vücut ısısını muhafaza ediyor. Bence herkes kullanmalı.

 8. tekirdağ 10/03/2014 #

  Çok faydasını gördüm tarçın çayını denemenizi tavsiye ederim.

 9. Çağrı 18/07/2014 #

  Bu arada bu çayın ses telleri üzerinde de müthiş bir etkisi var sigara içen ses sanatçılarının kullanması gerekiyor haftada 3-4 kez kullanmak ve 15-20 gün periyodlarla kullanmak ses telleri üzerindeki tahrişi engelliyor ses tellerini koruyor :)

 10. Tembelogrencı 01/08/2014 #

  Merhaba ben tarçını suyla kaynatıyorum acaba bir zararı var mıdır ?

 11. hanifd 14/08/2014 #

  Çok güzel bir tarif kilo vermeye aşırı yardımcı mide sorunları için birebir ben sabah kahvaltısından önce içiyorum çok memnunum.

 12. caglar 17/10/2014 #

  Nasıl kullanabilirim?

 13. nizamettin yılmaz 18/12/2014 #

  Ben şeker hastasıyım her akşam bir çay kaşığı toz tarçını kuru su bardağına koyuyorum üzerine dolana kadar kaynar su döküyorum ve karıştırıyorum beş dakika demlendikten sonra içiyorum arada karıştırıyorum yoksa dibine çöküyor. Kullandığım şeker ilaçlarını bıraktım, Şekerim normale dönüştü. Kullanmanızı tavsiye ederim. Toz Tarçını suya koymayın hamurlaşıyor. Suyu tarçına koyun.

 14. nazlikr 23/12/2014 #

  Merhabalar ben tarçın çayını çok severek tüketiyorum. Tarçın, karanfil, elmayı bir arda kaynatıp tüketiyorum şekere bile gerek kalmıyor kokusu harika ayrıca isteyen bir tutam da ıhlamur ekleyebilir. Herkese şifa ve afiyet olsun.

 15. bulent 02/01/2015 #

  Merhabalar valla öyle bir anlattınız ki faydalarını şimdi tarçın çayı yapmaya gidiyorum.

 16. nagehan 12/01/2015 #

  Ben tarçınla balı kaynatıp içiyorum 1 aydır 4 kilo verdim biraz daha yediklerime dikkat ederek tabi ama istenilen kiloya gelindiğin de bırakılması gerekiyormuş daha istediğim kiloya gelmedim.

 17. irem 13/01/2015 #

  Bir adet elma, kabuk tarçın, limon, isteğe bağlı çok az portakal kabuğu, çok az kekik ve kuru nane 2 gündür anneme yapıyorum ve şimdi sapa salam tavsiye ederim.

 18. Merve gül 26/01/2015 #

  Tarçın kabuğunu büyük 1,5 litrelik su şişesinin içine attım susadıkça içiyorum ve tok tutuyor evet zayıflamaya yardımcı oluyor ama sporda yapıyorum her gün.

 19. Aygun 23/02/2015 #

  Ben kokusunu çok seviyorum, faydalarını da okudum. Bundan sonra mütemadi tüketmek fikrindeyim. Herkese sağlıklı günler diliyorum.

Bir Cevap Yazın