Yasemin Çayının Faydaları

Konu aromalı çay olunca yasemin dünyada en çok tercih edilen bitkiler arasında yer almaktadır. Yasemin çayı tek başına yasemin bitkisinden hazırlanabileceği gibi genellikle yeşil çay ile birlikte kullanılır. Yasemin genellikle beyaz veya sarı renkli ve 2,3 yaprağı bulunan çiçekler açar. Asya’nın tropikal bölgelerinde doğal olarak yetişen bitki özellikle kendine özgü kokusuyla popüler olmuştur.

Bitki ekildikten yaklaşık 6 ay sonra bahar veya yaz aylarında çiçek açmaya başlar. Gerçek yaseminin oval, parlak yaprakları vardır ve çiçekleri hafif yapışkandır. Yasemin bitkisi 2,5-3 metreye kadar uzayabilir ve yılda yaklaşık 30 santim boy atar. Bazıları yıl boyunca yapraklı olarak kalırken bazı türleri kışın yapraklarını dökebilir.

Hindistan’ın birçok bölgesinde (gül ve diğer çiçeklerle birlikte) bahçelerde ve saksı bitkisi olarak evlerde yetiştirilen yasemin kadınlarda saç süsü olarak ve ibadet için kullanılmaktadır. Evlilik törenleri, festivaller ve dini tören ritüellerinde sıkça kullanılır ve bu törenler için ticari olarak üretilmektedir.

 • Enerjiyi arttırır
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir
 • Yağ yakmak için kullanılır
 • Konsantrasyonu arttırır
 • Stresi azaltır
 • Kalp hastalıklarından korunmak için kullanılır
 • Kolesterolü düşürmeye yardımcı olur
 • Kas ağrılarını hafifletir
 • Soğuk algınlığına iyi gelir
 • Şeker hastalığının tedavisine yardımcı olur
 • Alerji belirtilerini hafifletir
 • Eklem ağrılarını azaltır
 • Bel ve sırt ağrısına karşı kullanılır
 • Antioksidandır
 • Depresyon belirtilerini azaltır
 • Ağız kokusunu alır
 • Kan basıncını düşürürYasemin Çayı Nasıl Hazırlanır?

3-4 bardak yasemin çayı hazırlamak için bir demlik kaynamış suya 1 yemek kaşığı yasemin atın. 5 dakika kadar demlenmesini bekledikten sonra içebilirsiniz. 5 dakikadan uzun demlerseniz çayın tadı biraz acı olabilir. Yaseminin tatlı kokusu ekstra bir tatlandırıcı gerektirmez ancak daha tatlı olsun isterseniz bal kullanabilirsiniz. Yasemin çayı genellikle yeşil çay yaprakları ile karıştırılarak kullanılmaktadır.

Yaseminin Sağlığa Faydaları

Antioksidan özelliği ile yasemin çayı yaşlanmanın fiziksel etkilerini geciktirir. Pek çok diyetisyen tarafından diyet programlarına dahil edilmektedir çünkü tatlı tadı çay ya da kahveyi şekerli içenlerin şeker kullanmadan sıcak içecek içmesini sağlar ve yağ yakılmasını teşvik eder.

Göğüs kanseri üzerine yapılan bazı araştırmalar çeşitli kanser türlerine karşı korunma sağladığı ve kanserli hücrelerin yayılmasını yavaşlattığı yönünde çalışmalara sahiptir. Ancak bu bulguların bilimsel olarak kabul görmesi için daha fazla sayıda araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

Çin’in çeşitli bölgelerinden 14,212 kişi (35-60 yaş arası) üzerinde yapılan araştırma sonucunda yeşil çay ve yasemin çayı içenlerin kalp krizi geçirme risklerinin ciddi oranlarda azaldığı belirlenmiştir. Yine Çin kaynaklı bir araştırma kalp hastalıklarında önemli bir rol oynayan kötü kolesterolün yasemin çayı kullanılarak düşürülebileceği yönünde sonuçlara sahiptir. Ancak her iki araştırmanında kesin kabul görmesi için bağımsız diğer kaynaklar tarafından yapılacak araştırmalarla desteklenmesi gerekmektedir.

Kyoto Üniversitesi tarafından 24 sağlıklı kişi üzerinde yapılan bir araştırmada 5 dakika boyunca yasemin çayının kokusunu soluyanların sakinleştiği belirlenmiştir. Çay geleneksel olarak halk arasında bu özelliği ile uyku bozuklukları ve stresi azaltmak için kullanılmaktadır.

Yaseminin Tarihi

Himalayalar ve Çin’in batısından geldiği düşünülen yasemin çiçeğinden eski Çin, Fars ve Mısır yazılarında bahsedilmektedir. Tarih boyunca Arap yarımadası ve Çin arasında İpek Yolu aracılığıyla ticareti yapılmıştır. Bitkinin en eski tarihli kullanımı yağı ve yaprakları ile birlikte yeşil çay yapraklarıyla karıştırılarak hazırlanan çaydır.
Tarih boyunca güzel kokusu nedeniyle kişisel bahçelerde ve ev bitkisi olarak kullanılan .yasemin Endonezya, Pakistan ve Filipinler’in ulusal çiçeğidir ve İran ve Orta Doğu’da en popüler kız isimlerinden biridir.

Yasemin Çayının Yan Etkileri

Yasemin çayı düşük miktarda kafein içerir. Özellikle yeşil çay ile karıştırıldığında kafein alımını kontrol altında tutması gereken kişilerde (hamilelik, emzirme dönemi…) yan etkilere yol açabilir. Kafeinsiz yasemin çayları satılmaktadır ancak yine de böyle hassas dönemlerde doktorunuza danışmadan herhangi bir bitki çayı tüketmeniz tavsiye edilmez.

Kaynaklar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir

,

Yasemin Çayının Faydaları İçin 14 Yorum Yapılmış

 1. Mehmet 14/01/2013 #

  Merhaba
  Geçen yıl Çin’de bulunduğumuz süreçte Şanghay’da Carrefour’dan yasemin sallama çay aldım. 6 ay kadar her akşam 1 fincan içtim. Kolesterol ve trigliserit ve diğer kan değerlerinde ciddi boyutta düşme fark ettim. Gece yatarken içtiğinizde hem gece rahat uyuyorsunuz hemde sabah daha zinde kalkıyorsunuz. Yalnız Türkiye’de maalesef sırf yasemin çayı yok. Yeşil çay ile birlikte satılıyor. Ama sadece yasemin çayı biraz acı da olsa daha keyifli olduğunu düşünüyorum. Eğer Türkiye’de de sadece yasemin çayı var ise geri dönüş yaparsanız sevinirim.
  Sağlıcakla kalın.

  • Çaykolik 15/01/2013 #

   Mehmet Bey,
   Evet söylediğiniz gibi çeşitli çay markaları yasemin çayını yeşil çayla karıştırarak satıyor. Bu karışımın sağlık için daha faydalı olduğu söylenmekle birlikte ikinci önemli nedeninin yasemin bitkisinin ülkemizde pahalı olması olduğunu düşünüyorum. Ancak özellikle büyük şehirlerde aktarlarda kurutulmuş yasemin bulmak mümkün. Bir de yasemin çayını yatmadan önce tükettiğinizi söylemişsiniz. Ancak yasemin çayı az da olsa kafein içermektedir. Bu uykunuzun kaçmasına neden olabilir.

  • Beymen 24/02/2013 #

   İstanbul’da yaşıyorsanız Tarihi Çemberlitaş Baharatçısında var Mehmet Bey. Birkaç gün önce aldım. Tramvay durağının hemen yakınında. Kg fiyatı 200 TL.

  • tülay 10/12/2014 #

   Mehmet bey merhaba Türkiyede aktarlarda yaprak ve tohum olarak yasemin çayı mevcut.biraz pahalı fakat gayet faydalı bir ürün. iyi günler dilerim.

  • altan faruk 14/03/2015 #

   Eminönü’nde kurukahveci mehmet efendi civarındaki baharatçılarda rahatlıkla bulabilirsiniz. Kilosu 200 tl civarı ama 50 gr da alabiliyorsunuz.

  • Berk 19/06/2016 #

   Memet bey merhaba ben sadece Yasemin çayını Eminönü Misir Çarşısından aldım bilginize sunarım

 2. Yasemin 15/07/2014 #

  Her gece yatmadan önce içmenizi tavsiye ederim. Mideyi rahatlatıyor. Şişkinlik hissederseniz için. Gerçekten çok güzel.

 3. songül 27/09/2014 #

  Yasemin çayını Kıbrıs’tan getirdim günde 18 saat çalışıyorum yorgunluktan stresten ağrı ve sinir hastası oldum 1 buçuk aydır sabah bir kaşık bal karıştırıp yasemin içiyorum artık kimseye bulaşmıyorum cildim bile değişti masanın üzerinde uyumuyorum göbeğimdeki yağlarda eridi çevremdekilerin fark ettiği kadar değiştim herkese tavsiye ederim.

 4. Handan 04/01/2015 #

  Ben seker hastasıyım ve kilo problemim var ne önerirsiniz.

 5. şükran 07/01/2015 #

  Ben markasının yaseminli yeşil çayını aldım ama bu çaylar açık satılan bitki çayları gibi mi yada hangisi doğru çay bilemedim ve bu çayları günde kaç bardak içmeliyim bilemedim bilgilendirirseniz sevinirim.

 6. Mert 12/03/2015 #

  Yasemin bitkisinin 2-3 yaprağı değil en az 4-5 yaprağı olur her türünde. Çay hakkında böyle geniş ve özel bilgiler vermenize rağmen verdiğiniz bu yanlış bilgi size olan güvenimi az da olsa sarsmadı değil.

 7. metin 04/07/2015 #

  Uykuya iyi gelir demişlerdi doğru mu bilginiz var mı?

 8. Melih akgül 29/06/2017 #

  Bahçemdeki yaseminin sadece çiçeklerini kurutarak yasemin çayı için kullanabilirmiyim?

 9. Cansu 10/10/2017 #

  Bende tayland da bulundugumda ysaemin cayı beni rahatlatiyordu iyi uykul veriyordu stresimi aliyordu ama malesef burda yesil cayla birlikte karisik veriyorlar dogallik sıfır

Bir Cevap Yazın