Yeşil Çayın Faydaları

Yeşil Çayın Faydaları

Yeşil çayın ilk kullanımı ile ilgili bilgiler M.Ö. 3000 yılına kadar gitmektedir. Anlatılan hikayeye göre bir yeşil çay yaprağı Çin imparatorunun önünde kaynayan suya düşmüş ve sonra bölgenin en popüler içeceği haline gelmiş. Bundan 5000 yıl sonra, günümüzde ise yeşil çay neredeyse bir fenomen olarak tüm dünyada kolesterolü düşürmekten diş sağlığına pek çok farklı sorunun tedavisi amacıyla kullanılmakta. Tahmin edebileceğiniz gibi en popüler kullanımı da kilo vermeyi hızlandırmak için.

Son 15-20 yılda yeşil çayın faydaları üzerine yapılan araştırmalar daha çok kanseri engelleme ve kanser hücrelerinin yayılımını yavaşlatmadaki etkisi odaklı olmakla birlikte bazı bilimsel araştırmaların kolesterolü ve tansiyonu düşürdüğü, şeker hastalığından koruduğu, yağ yakılmasına yardımcı olduğu ve bunamayı yavaşlattığı yönünde sonuçları bulunmaktadır.

 • Güçlü bir antioksidandır
 • Kansere karşı koruma sağlar
 • Kötü kolesterolü düşürür
 • Kalp sağlığına iyi gelir
 • Kan basıncını düşürür
 • Diş çürüklerini önler
 • Diş eti hastalıklarına karşı koruma sağlar
 • Metabolizmayı hızlandırır
 • Kilo vermeye yardımcı olur
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir

Yeşil Çay Nasıl Hazırlanır?

Yeşil çayı hazırlamak için diğer bitkisel çaylardan daha farklı bir yol izlemeniz gerekmiyor. Bir fincan çay için bir çay kaşığı (5 gr) kurutulmuş yeşil çay yaprağı yeterli olacaktır. İyi su kullanmanız çayın tadını çıkarabilmeniz açısından önemli. Suyu kaynatın, ocağı kapatın ve 4-5 dakika bekleyin. Kabarcıklar azaldıktan ve su biraz soğuduktan sonra bardağın üzerine süzgeçle yerleştirdiğiniz yeşil çayın üzerine dökün. 2-3 dakika bekletin, daha uzun bekletirseniz çayın tadı biraz acı olabilir. Dikkat etmeniz gereken nokta ise su tam kaynar haldeyken bardağa boşaltmamak, çünkü yeşil çay en iyi 80-85 derece suyla demlenir.

Yeşil Çayın Sağlığa Faydaları

Büyük ölçekli insan gruplarıyla yapılan araştırmalar yeşil çayın kansere karşı kullanımı ve kalp sağlığına faydaları alanında umutlandırıcı sonuçlar vermektedir. Ancak bu araştırmaların çoğunluğu yeşil çayın günlük olarak kullanıldığı Asya ülkeleri kaynaklıdır. Bu da araştırmaya katılan insanların daha fazla balık tüketmesi ve yemeklerinde soya kullanması nedeniyle batı toplumlarından farklı sonuçlar elde edilebileceği ihtimalini ortaya koymaktadır. Bilim çevrelerinin birleştiği ana nokta ise yeşil çayın güçlü antioksidan etkisiyle, çeşitli hastalıklara ve var olan hastalıkların yayılmasına neden olan serbest radikalleri temizlemesi.

Yeşil Çay ve Zayıflama: Yeşil çayın zayıflama üzerine etkisi konusunda yapılan araştırmaların yeşil çayın açlık hissini bastırdığı, metabolizmayı hızlandırdığı ve güçlü antioksidan etkisiyle yağı parçalayarak birikime engel olduğu yönünde sonuçları bulunmaktadır. Özellikle bel bölgesindeki yağlanmayı engelleyen yeşil çay bu sayede kalp krizi riskini de azaltmaktadır. Tabii kilo vermek için yeşil çay tek başına yeterli değildir. Etkisini arttırabilmek için düzenli egzersiz yapmak ve tüketilen kalorilerin kontrol edildiği bir beslenme programını takip etmek gereklidir.

Hipertansiyon ve Yeşil Çay: Böbrekler tarafından salgılanan ve hipertansiyonun ana nedenleri arasında yer alan anjiyotensin dönüştürücü enzimin (angiotension converting enzyme – ACE) etkileri yeşil çayla hafifletilebiliyor. Buna bağlı olarak kan basıncı normal seviyelerinde seyrettiği için kalp krizi ve inme riskini düzenli yeşil çay tüketimi ile azaltmak mümkün. Hayvanlar ve insanlar üzerinde yapılmış ve yayınlanmış bu araştırmalarda yeşil çay çay olarak değil yeşil çay özü olarak kullanılmış.

Kolesterol ve Yeşil Çay: Damar tıkanıklığına yol açan LDL kolesterolün birikmesini engellemeye yardımcı olan yeşil çay aynı zamanda tromboz olarak bilinen anormal kan pıhtılaşması nedeniyle görülen damar tıkanıklığı riskini de azaltıyor.

Yeşil Çayın Antioksidan Etkisi: Yeşil çay içinde bulunan bir antioksidan olan kateşin DNA hasarı, kanser, kan pıhtılaşması ve ateroskleroz gibi ciddi hastalıklara katkıda bulunan serbest radikallerin temizlenmesini hızlandırıyor. Bu antioksidanlar yeşil çayda daha konsantre çünkü yeşil çay yaprakları siyah çaya göre daha az işleniyor.

Kanser ve Yeşil Çay: İnsanlar üzerinde yapılan araştırmalar günde 2 bardak yeşil çay içmenin kanser gelişimini engellediğini ortaya koymaktadır. Ancak bu çalışmaların sayısı henüz yetersiz olarak kabul edilmektedir.

İlk çalışma; 1. ve 2. evre göğüs kanseri olan 500 Japon kadın üzerinde yapılmıştır. Çalışma sonucuna göre ameliyat öncesi ve sonrası arttırılan yeşil çay tüketiminin kanserin nüks etme oranını düşürdüğü belirlenmiş.

Çin’de yapılan bir diğer araştırmada ise yeşil çay içmenin mide kanseri, yemek borusu kanseri, prostat kanseri, pankreas kanseri ve kolorektal kansere yakalanma riskini azalttığı sonucu elde edilmiş.

Son olarak, günde 2 bardak yeşil çay tüketmenin akciğer kanserine yakalanma riskini %18 oranında azalttığı bu alanda yapılan 22 çalışmanın sonucu olarak belirlenmiş.

Diş Sağlığı ve Yeşil Çay: Diş çürümesinin ana nedeni olan diş yüzeyinde biriken ve plak tabakası oluşturan bakterilerin düzenli yeşil çay tüketimiyle azaltılabildiği çeşitli araştırmaların sonucu olarak bilimsel dergilerde yayınlanmıştır. Yeşil çay bakteri birikimini engellediği gibi diş eti hastalıklarıyla mücadelede etkin bir yöntem olarak yıllardır kullanılmaktadır.

Yeşil Çayın Tarihi

Yeşil çay bu kadar popüler olunca tarihi ile ilgili efsanelerde de artış yaşanmakta. Bazı kaynaklarda yeşil çay yaprağının yaklaşık 5000 yıl önce kaza sonucu kaynayan suya düştüğü belirtilirken bu kaynayan suyun sahibinin Shen Nung adlı Çin İmparatoru mu yoksa Shien Non Shei adlı bir köylü mü olduğu kesin değildir. Belki de yeşil çayın ilk kullanılmaya başlanması tamamen farklıdır ancak görünen o ki bunu net olarak bilemeyeceğiz.

Eski çağlarda Çin’de sadece yeşil çay kullanılıyordu. Yeşil çayın yarı fermente edilmesiyle üretilen Oolong çayı ve tam fermente edilmesiyle üretilen siyah çay çok sonradan keşfedildi. O dönemde sadece taze yeşil çay yaprakları ve kaynar su kullanılıyordu.

MS. 600-900 yılları arasında, Tang hanedanı zamanında “Lu Yu” tarafından yazılmış olan “Cha Jing – Klasik Çay” adlı kitap yeşil çayın tarihi hakkında en detaylı bilgilerin bulunduğu kaynaktır. Bu kitapta dönemin çay evleri hakkında bilgi verilmekte ve en iyi çayın nerelerden satın alınabileceği anlatılmaktadır.

800′lü yıllarda Japonya’da kullanılmaya başlanan yeşil çay Sencha, Matcha ve Bancha gibi ünlü Japon çaylarının kaynağı olarak gösterilmektedir. Yeşil çayın Avrupa kıtasına gelişi ise MS 1600 yıllarıdır.

Günümüzün en popüler içecekleri arasında alan yeşil çay dünyada sudan sonra en çok tüketilen içecektir.

Popüler Yeşil Çay Türleri

 • Bancha Çayı
 • Chun Hao Çayı
 • Dao Ren Çayı
 • Dragonwell Çayı
 • Genmaicha Çayı
 • Gyokuro Çayı
 • Hojicha Çayı
 • Kai Hua Long Ding Çayı
 • Kukicha Çayı
 • Matcha Çayı
 • Sencha Çayı
 • White Monkey Çayı

Yeşil Çayın Yan Etkileri

Kalp sorunları, yüksek tansiyon, böbrek sorunları, karaciğer sorunları, mide ülseri ve anksiyete başta olmak psikolojik bozuklukları bulunanlar yeşil çay tüketmemelidir. Anemi, diyabet, glokom veya osteoporoz hastalıkları olan kişiler yeşil çay içmeden veya ekstresini kullanmadan önce mutlaka bir doktora danışmalıdır. Hamile ve emziren kadınlar da yeşil çay içmekten kaçınmalıdır. Aşırı yeşil çay tüketimi sinirlilik, uykusuzluk, kalp çarpıntısı, baş dönmesi yaratabilir. Kafein içerdiğinden bazı kişilerde bulantı, kusma, ishal, baş ağrısı ve iştah kaybına neden olabilir.

Yeşil çay aşağıdaki ilaçlarla etkileşime geçebilir ve etkilerini arzu edilmeyen boyutlarda azaltabilir veya yükseltebilir. Bu ilaçları kullanıyorsanız yeşil çay içmeye başlamadan önce doktorunuza danışmalısınız.

 • Kalp ritmini düzenleyen ilaçlar
 • Beta-lactam antibiyotikler
 • Diazepam (Valium) ve lorazepam gibi anksiyete ilaçları
 • Yüksek tansiyon ve kalp ilaçları
 • Kan inceltici ilaçlar ve aspirin
 • Kemoterapi ilaçları
 • Clozapine (Clozaril)
 • Ephedrine
 • Lityum
 • Bazı antibiyotikler
 • Doğum kontrol hapları

Kaynaklar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir

86 Yorum

 1. Özge diyor ki:

  Merhaba bende yeşil çay var ama tüketmediğim için tarihi bayağı geçmiş. Ben şimdi kullanmak istiyorum bir sakıncası olur mu?

  • Çaykolik diyor ki:

   Merhaba Özge Hanım,
   Yeşil çay veya diğer bitki çaylarını son kullanma tarihleri geçtiyse kullanmamalısınız. Bu çaylar kurutulmuş olmalarına rağmen zaman içinde nemlenerek bakteri üretebilir ve küflenebilir. Bunun dışında, son kullanma tarihinden sonra bitki özelliğini kaybeder ve sağlığa faydaları ortadan kalkar. Ayrıca hazır bitki çayı alırken ambalajının yırtık olmamasına dikkat edin. Çayı, direk güneş almayan, oda sıcaklığında ve nemsiz bir ortamda muhafaza edin.

  • Zeynep diyor ki:

   Bence olur kullanmasanız daha iyi.

 2. pınar diyor ki:

  Yeşil çaydan çok memnunum. Gerçekten herkes günde iki bardak tüketmeli.

 3. sevim diyor ki:

  Merhaba, ben 26 yaşındayım, 48 kiloda ve 1,55 boyundayım. Düzenli olarak günde 2 su bardağı yeşil çay tüketiyorum. Acaba bir zararı var mıdır? Ailem pek istemiyor. Doğurganlığı azalttığını duydum doğru mudur? Bir de aç karnına içmenin faydası var diye okudum internetten ne kadarı doğrudur?

  • Çaykolik diyor ki:

   Merhaba,
   Yeşil çay kafein içerdiğinden kahve kadar olmasa da uykusuzluğa, çarpıntıya neden olabilir. Bu tip bitki çaylarını uzun süreler tüketmek yerine mesela 10-15 günden sonra 1 hafta ara vermek önerilmektedir. Yeşil çayın doğurganlığa olumlu veya olumsuz etkisi hakkında bilimsel bir araştırma sonucu bulamadım ancak diğer yan etkilerini yazımızda bulabilirsiniz.

 4. Esma diyor ki:

  Merhabalar,
  Ben yeşil çayı 3 haftadan fazladır kullanıyorum. Bence süper bir şey, ben kilo vermek için kullanıyorum. Normal çayı da çok severim ama onun yerine hem daha sağlıklı ve faydasını göreceğim yeşil çayı içmeyi tercih ediyorum. Bel bölgemde de gerçekten incelme oldu göbekte gidiyor:) Şu an her şey yolunda inşallah biraz daha verebilirim :)

  • Kamer diyor ki:

   Selam Esma :) veya Esma Abla. Ben 13 yaşındayım ve fazla kilolarım var :( babamda kiloluydu 100 kilodan 90 a düştü yeşil çaydan ve bende yeşil çay içerek zayıflamak istiyorum benimde karın bölgem ve bellerim de bazı fazlalıklar var inşallah yeşil çay derdime çare olur birde kaç kiloydun kaça düştün? Bir sakıcası yoksa öğrenebilir miyim :)

 5. Esma diyor ki:

  Birde nasıl zayıflama derseniz, hem iştah kesmesi, hemde içindeki antioksidan sayesinde yağları çabucak yakması. İkisi bir arada ;) Tabi bende yediğime içtiğime dikkat ediyorum. Psikolojik de olabilir :P :)

 6. Nesrin diyor ki:

  Yeşil çay kullanımının kan basıncını düşüreceğini ve kalbi koruyacağını belirtirken diğer yandan bu çayın hipertansiyon hastalarında kullanılmaması uyarısı yapılmış bu bir çelişki değil mi?

  • Çaykolik diyor ki:

   Merhaba,
   Yeşil çay antioksidan etkisiyle kan basıncını düşürüyor. Ancak kafein içerdiği için düzenli tüketiminin çarpıntıya yol açabileceği unutulmamalı. Yazıda da yer aldığı gibi, yeşil çayın hipertansiyona olumlu etkisi üzerine yapılan araştırmalarda yeşil çay çay formunda değil yeşil çay özü olarak kullanılmış. Ayrıca hipertansiyon ilacı kullanıyorsanız düzenli yeşil çay içmek, ilaçla etkileşime geçerek olumsuz etkilere neden olabileceğinden öncelikle doktorunuza danışmanızı öneririm.

 7. serap diyor ki:

  Zayıflamak için sallama çay kullanıyorum limonlusunu da içiyorum faydası olur mu acaba? Birde sıcak içilmemesi gerekiyormuş doğru mu?. Teşekkürler.

 8. busra diyor ki:

  Bende sallama çay kullanıyorum, faydası var mıdır?. Günde 2 defa kullanıyorum. İstediğim saatte içebilir miyim yoksa kendime saat mi belirlemeliyim?

  • Çaykolik diyor ki:

   Sallama çayında, aktardan alınan yeşil çay kadar etkili olacağını düşünüyorum ama bu alınan çayın kalitesine göre değişebilir. Saatlerinizi kendiniz belirleyebilirsiniz ancak yeşil çay kafein içerdiğinden akşam saatlerinde tüketildiğinde uykuyu kaçırabilir.

 9. Nazlı diyor ki:

  Merhabalar,
  Sitenizi çok beğendim. Ben de bir şey sormak istiyorum: Cilde ve sivilcelere iyi gelecek çay hangi çaydır? Cevap verirseniz çok sevinirim. Ben günde 2 kere yeşil çay içiyorum.

  • Çaykolik diyor ki:

   Merhaba, teşekkürler. Yeşil çayın antioksidan etkisi bulunduğu için cilde iyi geldiği söyleniyor. Bence günde 2 bardak yeşil çay iyi bir tüketim şekli.

   • hilal diyor ki:

    Her şey iyi güzelde şu doğurganlık meselesi nedir ya? Şimdi içeriz zayıflarız falan ama böyle ciddi bir yan etkisi var mı? Atlanamayacak bir ayrıntı çünkü. Sizinle bir bilgi daha paylaşayım kızlar çörek otunu bir kahve makinesinde falan çekin. Toz haline getirin. Her sabah bir çay kaşığı dolusu bir bardak suyla yutun. Kesinlikle hiç bir yan etkisi yok. Ölümden başka her derde deva diyorlar ben de katılıyorum açıkçası. Bir kere dolaşımı hızlandırıyor ve çabuk acıkmanızı önlüyor. Ufak bir araştırma yapabilirsiniz gerçekten çok fazla faydası var. Annem kullanıyor 2 ayda 80 kilodan 60 a düştü. Tabi ki yediğine içtiğine dikkat ederek. Bir de buna yeşil çay takviyesi yaparsanız istediğiniz gibi fit olabilirsiniz bence.

 10. fatma diyor ki:

  Ben şunu öğrenmek istiyorum, yeşil çay zayıflatıyor ama bu çayı günde kaç defa içmek lazım ve ayda kaç kilo verilebiliyor? Bunu bana açıklar mısınız?

  • Çaykolik diyor ki:

   Merhaba, öncelikle yeşil çayla kilo verilmez, yeşil çay sadece kilo vermenize yardımcı olarak tüketilebilecek bir içecektir. Yani sadece yeşil çay içerek kilo vermeniz mümkün değil. Günde 2-3 bardak içebilirsiniz. Akşam saatlerinde içerseniz uykunuzu kaçırabilir.

 11. ebru diyor ki:

  Merhaba,
  Çok sık olmasa da haftada bir kaç kez yeşil çay tüketiyorum ve buzlu olarak. Bu bana sürekli idrara çıkma isteği veriyor. Bu buzlu içmemden kaynaklanan bir durum mudur? Bana yardımcı olabilir misiniz?

  • Çaykolik diyor ki:

   Merhaba,
   Bu durum size özel bir durum değil çünkü yeşil çayın idrar söktürücü özelliği vardır ve içerdiği kafein nedeniyle idrara çıkmayı arttırabilir.

 12. tuba diyor ki:

  Açık aktardan alınan yeşil çayın bozulduğunu ve kalitesini nasıl anlayabiliriz?

  • Çaykolik diyor ki:

   Merhaba,
   Yeşil çay üretim şeklinden dolayı diğer çaylara göre daha az raf ömrüne sahiptir. Paketlenmiş yeşil çay 6 aya kadar tazeliğini koruyabilir. Açık olarak satılan yeşil çay ise oksijenle temas etmesinden dolayı 2, en fazla 3 ay dayanır. Daha sonra küflenmeye başlayabilir. Aktardan alırken kokusunu kontrol edebilirsiniz. Eğer kokusu size taze ve olması gerektiği gibi gelmiyorsa çay bayatlamış olabilir.

 13. şahin diyor ki:

  Selam, yeşil çayı günlük 5 fincan tüketmenin mahsuru var mıdır?

 14. şahin diyor ki:

  Sallama çaylarda değişik otlardan karışım yapılmış olabilir mi? Nasıl anlayabiliriz?

 15. Zeynep diyor ki:

  Ben Akdeniz anemisiyim ve astım bronşit hastasıyım. Anemi olduğu için bana zararı olabilir mi acaba?. Teşekkür ederim.

  • Çaykolik diyor ki:

   Merhaba Zeynep Hanım,
   Yeşil çay’da bulunan tanenler (polifenoller) gıdalar veya besin takviyeleri yoluyla alınan demirin vücut tarafından emilimini olumsuz yönde etkileyebilir. Ayda 3-4 bardak yeşil çay içmenin bir sorun yaratacağını sanmıyorum ama her gün veya gün aşırı yeşil çay içmek demir seviyesini düşürebilir. Ben bu bilgileri bu ve bu kaynaklardan buldum ancak en doğru bilgiyi yine doktorunuzdan alabilirsiniz. Yeşil çay dışında normal çay, oolong çayı’da tanen içermektedir.

 16. serap diyor ki:

  2 haftada 5 kilo verdim :)

  • Çaykolik diyor ki:

   Merhaba,
   Yeşil çayın faydaları yazısını okuyanlardan en çok “yeşil çay zayıflatır mı?”, “kilo vermek için kaç bardak yeşil çay içmeliyim?” ve buna benzer sorular geliyor. Yeşil çay diğer bazı bitki çayları gibi metabolizmayı bir miktar hızlandırarak gün içinde yaktığınız kalori miktarını arttırabilir. Ayrıca yeşil çayda bulunan “kateşinlerin” kalça, göbek bölgesi gibi inceltmesi zor bölgelerde yağ yakılmasını hızlandırdığı yönünde bazı araştırma sonuçları mevcuttur. Ancak yeşil çayı daha hızlı kilo vermek için günde 4-5 bardak tüketmeye başlarsanız bazı yan etkileri olabileceğini unutmayın. Yeşil çayda bulunan kafein çarpıntı, uykusuzluk, huzursuzluk gibi yan etkilere yol açabilir. Sadece yeşil çay içerek kilo vermenin pek mümkün olmadığını da belirtmeliyim. Eğer kilo vermek istiyorsanız yapmanız gereken tek şey gün boyu yemeklerden, içeceklerden aldığınız kalorinin vücudunuzun harcadığı kaloriden az olmasına dikkat etmektir. Ancak bu şekilde vücut enerji kaynağı olarak depolanmış yağları kullanmaya başlar ve yavaş yavaş kilo kaybetmeye başlayabilirsiniz. Yeşil çay ve diğer bazı bitki çayları sadece bu sürece destek olur ve tek başlarına yağ yakılmasını sağlamaz. Yeşil çay’da kafein vardır, eğer halihazırda kahve içmemeniz gereken bir rahatsızlığınız varsa yeşil çayda içmemelisiniz. Düzenli olarak ilaç kullananların yeşil çayın bu ilaçlarla etkileşime geçip geçmediğini mutlaka doktora danışmaları gerekmektedir. “Azı karar, çoğu zarar” sözünü unutmadan bitki çayı tüketiminde aşırıya kaçmayın. Yeşil çay az miktarda tüketildiğinde pek çok faydası olabilir ancak aşırı tüketimi vücudunuzu olumsuz etkileyebilir.

  • nurten diyor ki:

   Merhaba, sadece yeşil çayla mı verdiniz 5 kiloyu? Yoksa diyet var mı?

  • ilgin diyor ki:

   Nasıl verdin sadece çayla mı :-)

 17. nagehan diyor ki:

  Mutivitamin kullanıyorum aynı zamanda spora başlayacağım bu hafta gündüzleri. İki su bardağı soğuk olarak yeşil çay içmeyi düşünüyorum. Soğuk olarak içmek etkisini azaltır mı? Bir de vitamin kullandığım için içmemde bir sakınca olabilir mi? Cevap yazarsanız çok sevinirim, teşekkürler.

  • Çaykolik diyor ki:

   Günde 2 bardak yeşil çay içmenin eğer herhangi bir sağlık probleminiz yoksa bir sorun yaratacağını sanmıyorum. Multi vitamin ile yeşil çay kullanımının bir yan etkisi olup olmadığı konusunda ise bir fikrim yok. Yeşil çayı soğuk içmenizin ise sıcak içmenizden bir farkı yok.

 18. berfin diyor ki:

  Yeşil çay adeti geciktirir mi? Bugün tam 31 gün oldu, normalde 24 günde bir oluyordum, hamile miyim bilemedim. Sürekli kasık ağrısı var, idrara çıkıyorum, 3 gün önce çayı bıraktım. Öncesine kadar yeşil çay çok içtim bu sebep olur mu yoksa hamile miyim. Bilemedim test yaptırdım çıkmadı. Bir soru daha eğer hamileysem yeşil çay zarar vermiş midir gebeliğe. Çok teşekkürler cevabınızı bekliyorum.

 19. sibel diyor ki:

  11 aylık bebeğim var ve emziriyorum yeşil cay kullanabilir miyim? Emziren annelere zararı olur mu acaba? Bilgilendirirseniz sevinirim.

  • Çaykolik diyor ki:

   Bildiğiniz gibi yeşil çay kafein içermektedir ve emziren annenin aşırı kafein tüketimi bebekte kahve uyarımına yol açabilir. Kafeinle uyarılmış bebek uykusuzluk yaşayabilir ve göz bebekleri büyür. Uzmanlar emziren annelerin bebekte olumsuz bir etki yaratmayacak miktarda kafein alabileceklerini söylüyorlar ancak bu miktarın ne kadar olduğu hakkında en doğru bilgiyi doktorunuzdan alabilirsiniz.

 20. funda diyor ki:

  Merhabalar, öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Ben düzenli olarak doğum kontrol hapı kullanıyorum acaba etkileşiminde bir yan etkisi olur mu? Teşekkür ederim.

  • Çaykolik diyor ki:

   Merhaba, şu kaynakta yer alan bilgiye göre doğum kontrol hapı kullanırken düzenli olarak yeşil çay içmek, yeşil çayda bulunan kafeinin vücut tarafından parçalanmasını yavaşlatarak baş ağrısı, çarpıntı gibi yan etkilere neden olabiliyor.

 21. Murat diyor ki:

  Merhaba yukarıda faydalarında kalp rahatsızlıkları için iyi geldiğini belirtmişsiniz ve yine alt tarafta zararlarında kalp hastalığı olanların kullanmaması yönünde uyarıda bulunmuşsunuz bu nasıl bir tezat yönlendirme şeklidir açılımını rica edebilir miyim faydalı mıdır zararlı mıdır?

  • Çaykolik diyor ki:

   Merhaba, yukarıda kolesterol ve tansiyonu düşürerek herhangi bir sağlık sorunu bulunmayan kişilerde kalp hastalıklarına karşı koruduğu, aşağıda mevcut kalp sorunu olanların veya kalp ilacı kullananlara zararı olabileceği yazıyor. Yani kalp sağlığını korumak için yeşil çay tüketebilirsiniz ancak halihazırda bir kalp rahatsızlığınız varsa önce doktorunuza danışmanızı öneririm.

 22. Ayfer diyor ki:

  Teşekkürler, ben yazılardan çok faydalandım. Öncelikle şunu söylemek istiyorum son 4 yıldır sürekli yeşil çay tüketiyorum günlük 3,4 defa ve bana çok yönden iyi geliyor. Kilomu kontrol altında tutuyor, yorgunluğu alıyor, b,r çok iç organlarımı temizliyor. Bunlar sadece bazıları, bu düşüncelerimi sizlerle paylaşmak istedim.

 23. Selin diyor ki:

  Merhabalar, ben çok uzun süredir günde 5-6 bardağa yakın yeşil çay tüketiyorum, yağ yakımında çok etkili, selülitler için özellikle. Şu an kullandığım çay Çin’den geldi. Bir dönem marketlerde satılan poşet çaylardan içtim kesinlikle arada çok fazla fark olduğunu hissettim. Poşet çaylara aromalar vs. katılarak yeşil çayın etkisi azaltılıyor. Ben aktardan almanızı veya yurt dışından getirtmenizi öneririm. Ek olarak önce bardağa kaynar su koyup onun üzerine çayı koymak gerek. Ayrıca doğurganlığa negatif bir etkisi var mı? Beni tedirgin etti, Bu konuda kesin bir şey söyleyebilir misiniz lütfen. Teşekkürler.

  • Çaykolik diyor ki:

   Merhaba, yeşil çayın doğurganlığı arttırdığı ya da azalttığı yönünde yayınlanmış bir araştırma sonucu bulamadım. Ancak yeşil çayda bulunan kafeinin aşırı tüketildiğinde hamile kalmayı zorlaştırabileceği yönünde bazı uzman açıklamaları mevcut. Sizin durumunuzda 5-6 bardak içmek yerine daha 2-3 bardak içmek daha iyi olacaktır diye düşünüyorum. Bu sayede aldığınız kafein miktarını azaltmış olursunuz.

 24. tuğba diyor ki:

  Merhaba benim bağırsaklarda mantar tespit edildi ve ilaç kullanıyorum. Yeşil çay iyi gelir mi? Mantar için hangi çayı önerirsiniz?

 25. Dicle diyor ki:

  Merhabalar ben yeşilçay içmek istiyorum ama psikolojik hap kullanıyorum lusral ve risperdal acaba zararı olur mu bilgilendirir misiniz?

 26. ezgi diyor ki:

  Merhaba ben diyetisyene gidiyorum yeşil çayı zorunlu tuttu bana. İçtiğim haftalarda 2 kg ve 1.5 kilo arasında veriyordum son iki hafta içmedim 600 gr verdim. Yeşil çay gayet faydalı kesinlikle öneririm.

 27. Nurcan diyor ki:

  Merhaba, ben yeşil çay kullanmaya yeni başladım inşallah faydasını da görürüm. Yeşil çayı normal siyah çay gibi kahvaltılarda kullanabilir miyiz? Yani yemekle beraber alınır mı böylelikle özelliği gider mi? Yeşil çayın cevabınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler :)

 28. gokhan diyor ki:

  Ben 1.80 boy 95 kiloyum 10 kg zayıflamam gerekiyor her gün spor yapıyorum zayıflayamıyorum geceleri yemek yemem bitki çayını nasıl kullanmam gerekiyor?

 29. Hafize diyor ki:

  Benim b12 değerlerim hep düşük, doktorumun yazdığı reçetede b12 anemisi yazıyor. Bende günde 1 su bardağı yeşil çay içiyorum zararı ne olabilir? Ayrıca omurilik problemlerim var yeşil çayın iyi geldiğini düşünüyorum, eklemlerimdeki ağrılar hafifliyor b12 için içmemem mi lazım?

 30. esra diyor ki:

  Merhabalar ben 1.69 boyundayım ve kilom 67 zayıflamak çok istiyorum kalçalarım ve göbeğimi eritmek ve kilo vermek istiyorum acaba yeşil çayla zayıflayabilir miyim? Yardımcı olur musunuz. Teşekkür ederim.

 31. makbul diyor ki:

  Merhaba Ben 6 yıldır panik atak hastasıyım ve anti depresan kullanıyorum. Yeşil çay tüketebilir miyim ve günde en fazla kaç bardak tüketebilirim?

  • Çaykolik diyor ki:

   Merhaba, yeşil çay içinde bulunan tanenler, kafein benzeri bir etki yaratarak kullandığınız anti depresanların etkisini azaltabilir. Kaç bardak içebileceğiniz veya içip içemeyeceğiniz konusunda doktorunuzdan bilgi alabilirsiniz.

 32. fatmagül diyor ki:

  Ben on beş yaşındayım yeşil çayın ne şekilde içmem daha sağlıklıdır?

 33. Ceylin diyor ki:

  Merhaba ben 1 sene önce panik atak yaşadım ve 6 aydır iyiydim ta ki 1 hafta önce zayıflamaya karar verdim ve günde 2 veya 3 bardak yeşil çay içiyorum. 2 günden beri nefes alamıyorum sanki zorlanıyorum, yani hastalığım geri geliyor sanki. Yeşil çay tetiklemiş olabilir mi? Lütfen sorumu cevaplayın bekliyorum ve panik atak için ne önerirsiniz?

  • Çaykolik diyor ki:

   Merhaba,
   Evet, yeşil çay kafein içerdiğinden düzenli olarak tüketmek, aynı fazla kahve içmek gibi çarpıntı oluşması, kaygının artması etkilere yol açabilir. Panik atak tedavisi için doktora gitmenizi öneririm. Sakinleştirici bitki çayları yazısında ise kafein içermeyen, hafif ve orta dereceli sakinleştirici bitki çayları hakkında bilgiler bulabilirsiniz. Geçmiş olsun.

 34. nihat diyor ki:

  Piyasada farklı farklı yeşil çaylar var. Çaykur’un yeşil çayı ile aktarlardan temin ettiklerim farklı. Hangisi gerçek :( Yardım eder misiniz?

  • Çaykolik diyor ki:

   Merhaba, hepsi gerçek yeşil çaydır. Ancak siyah çay gibi yeşil çayın da bazı kalite dereceleri vardır. Eğer tanıdığınız bir aktar varsa açık yeşil çay almanızı öneririm ancak Çaykur’un yeşil çayının da kötü olduğunu düşünmüyorum.

 35. Anıl diyor ki:

  Yuksek tansiyonum var ve gut rahatsızlığım var. Kalpte aritmi var. Yeşil çay nasıl gelir bana?

 36. Kamer diyor ki:

  Merhaba, zayıflamak istiyorum yeşil çay içiyorum ama acı olduğu ve tadı olmadığı için biraz tadı kötü geliyor ve bu yüzden biraz şeker atıyorum çayın etkisi azalıyor mu ? Teşekkürler :)

 37. ilman diyor ki:

  Bebek emzirenlerin yeşil çay tüketmelerinin bir zararı var mı acaba yani bebeğe geçip bir zarar verir mi?

 38. birgül diyor ki:

  Yeşil çayı aç karnına mı tüketmek gerekir yoksa yemeklerden sonra mı?

 39. kudret diyor ki:

  Merhaba 10 aylık kızım emziriyorum. 2 bardak yeşil çay içsem bir zararı olur mu?

 40. ayşe diyor ki:

  Merhabalar ben fazla kilolarımdan kurtulmak için günde en az 2 bardak yeşil çay içiyorum ancak yeşil çayı demlerken içine biraz nar çiçeği ve çubuk tarçın atıyorum. Böyle tadı daha hoşuma gidiyor ancak ikisi beraber kullanılınca bir yan etkisi var mı bilemedim. Acaba beraber kullanılınca zararlı olur mu?

  • Çaykolik diyor ki:

   Merhaba, hazırladığınız karışımın günde 2-3 bardak içildiğinde bir yan etkisi olacağını sanmıyorum. Ayrıca tarçın çayı da kan şekerini düzenlediği için öğünler arasında yaşanan açlığın hafifletilmesine yardımcı olur.

 41. gül diyor ki:

  Yeşil çayı bende içiyorum ama ballısını. Pek içilecek gibi değildi önceleri ama alışıyor insan hele zayıflatacağına inanıyorsan tabi sporla birlikte :)

 42. yasin diyor ki:

  Merhaba ben Yasin, ben doktora gittiğimde bana şeker hastalığına yakalanmak üzeresin dedi ve benim boyum 1.62 yaşım 12 kilom 86. Ben yeşil çay kullanırsan kilomu azaltabilir miyim? Sorunun cevabını bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.

  • gül diyor ki:

   Şahsen bence sadece yeşil çay ile kilo verilmez. Spor ve mümkünse diyet ile birlikte günlük 2 fincan içerseniz faydasını görebilirsiniz bence. Uyguladığımdan biliyorum.

 43. nurcan diyor ki:

  Serap nasıl verdin neler yaptın bende uğraşıyorum ama olmuyor :-)

 44. fatma diyor ki:

  Ben alerji iğnesi ve hapı kullanıyorum yeşil çayın zararı olur mu?

 45. emine diyor ki:

  Merhaba ben zayıflama olarak yeşil çay kullanmak istiyorum ancak kalbimde çarpıntı (taşikardi) ve ritim bozukluğu var kullanmamın bir sakıncası olur mu?

 46. gülşah diyor ki:

  Kansere yeşil çayın yararı veya zararı var mı?

 47. hasibe diyor ki:

  Yeşil çayın idrar söktürücü etkisi var mı?

 48. Deniz diyor ki:

  Merhabalar ben yaklaşık 1 haftadır yasmin kullanıyorum. Yan etkilerinden dolayı uykudan önce alıyorum. İstisnasız her akşamda yeşil çay içerim hatta 2 bardak içtiğimde olur. Acaba yeşil çay ilacın etkisini azaltır mı? Çünkü çok fazla tuvalete çıkmak gerekiyor. İlacında idrarla atılması gibi bir şey söz konusu olabilir mi?

 49. gülcan diyor ki:

  Ben 17 yaşındayım 65 kiloyum kalçamda fazlalığım bayağı var belim çok ince ama kalçamdan dolayı kilolu gözüküyorum yeşil çay içmeye yeni basladım akşamları kendi çabalarımda spor yapıyorum kalçamdaki yağları eritmeye yardımcı olur mu? Bir de nasıl içmemiz gerekiyor cevap yazarsanız sevinirim.

 50. Sporcu diyor ki:

  Merhaba ben her gün değil ama haftada 4 gün 2 bardak yeşil çay içiyorum büyükçe bir bardak bazende aynı gün diğer çaylardan içiyorum yani papatya çayı, elma, ıhlamur tarzında çaylar aynı günde içmemin bir sakıncası var mıdır? Ve yeşil çay içtiğim gün kahve içmemin de sakıncası olur?

 51. elif diyor ki:

  Aldığım yeşil çayın hiç tadı çıkmıyor öyle mi olması gerekiyor acaba? Demlemem mi gerekiyor ?

 52. çiçek diyor ki:

  Bende kullanmaya başlamak istiyorum ama zayıflamak için değil göz altı morlukları için bende var ve bu beni çok rahatsız ediyor ben onun için kullanacağım ama şekersiz içemiyorum acaba bir zararı olur mu lütfen cevap yazın şimdiden teşekkürler.

 53. mert diyor ki:

  Merhaba ben yeşil çay içtiğimde çok sakin oluyorum rahat oluyorum ancak son günlerde farkına vardığım şey sperm sayımda düşüş olduğu ve antremanlarda eskisine oranla ağır yüklerde daha zorlandığım bu yeşil çaydan kaynaklandığını düşünüyorum sizin fikriniz nedir?

 54. Yakup diyor ki:

  Marketten poşet çay şeklinde alsak olur mu?

 55. Ceyda diyor ki:

  Benim bir sorum olacak ben 12 yaşındayım ve arkadaşlarıma göre kendimi kilolu buluyorum sayfanızı okuduktan sonra günde 1 sallama yeşil çay kullanmaya başladım ne ve ne gibi faydalarını olacaklarını merak ediyorum.

 56. zehra diyor ki:

  Selam bende hepatit b var yeşil çayı kullanırsam bir zararı var mı?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>