Yeşil Çayın Kullanımı

Botanik adı Camellia sinensis olan bitkiden üretilen yeşil çay sıcak veya soğuk olarak tüketilebilir. İçeriğinde bulunan kafein ile zihni ve uykuyu açan yeşil çay, günümüzde kanser tedavisinden mide ve bağırsak sorunlarına kadar pek çok sağlık probleminin giderilmesinde yardımcı bir doğal ürün olarak kullanılmaktadır.

Faydaları konusunda bazı bilimsel araştırma sonuçları bulunmasına karşın yeşil çayın iyi geldiği söylenen tüm hastalıklar için gerçekten faydalı olup olmadığı henüz net olarak kanıtlanmamıştır. Ancak kahve veya siyah çay gibi sıcak içecekler tüketme gibi bir alışkanlığınız varsa yeşil çay bunlara daha sağlıklı bir alternatif olarak kullanılabilir.

Yeşil Çayın Faydaları

Daha önce yayınladığımız yeşil çayın faydaları yazımızda hangi hastalıklardan korunmaya ve hangi hastalıkların tedavisine yardımcı olduğu konusunda geniş bilgiler bulabilirsiniz.

Burada kısaca özetlemek gerekirse yeşil çay geleneksel olarak; daha sağlıklı kalp ve damarlar, diyabet, kan basıncını düşürmek, kanserli hücre oluşumunu durdurmak veya yavaşlatmak, cilt, göğüs, prostat, mide ve gırtlak kanserinin tedavisine yardımcı olması için tüketilmekte.

Ancak başta da söylediğimiz gibi tüm bu hastalıklara iyi geldiği klinik araştırmalar sonucunda bilimsel olarak kanıtlanmış değil.Yeşil Çayın Kullanımı

Diğer bitki çaylarında olduğu gibi yeşil çayı da hazırlarken direkt kaynayan suyun içine atmayın. Kaynamış suyu ocaktan alın ve 3-4 dakika soğumasını bekledikten sonra 1 bardak için 1 çay kaşığı dolusu kurutulmuş yeşil çay yaprağını atın. Yeşil çay 2-3 dakikada demlenir. Bu süreyi geçerseniz çayın tadı acılaşacaktır.

Yeşil çay güneşten fazla yanmış cildin tedavisinde harici olarak da kullanılabilir. Yeşil çay poşetini ıslattıktan sonra yanan bölgelerin üzerinde gezdirin. Bir süre sonra cildinizin yumuşadığını hissedeceksiniz.

Eğer hamile veya emzirme döneminde değilseniz, kan inceltici, tansiyon veya şeker ilacı kullanmıyorsanız uzmanlar günde 2-3 bardak yeşil çay içebileceğinizi belirtiyor. Ancak yeşil çayın içinde kafein olduğunu unutmayın ve akşam saatlerinde tüketmeyin. Herhangi bir sağlık sorunu nedeniyle düzenli ilaç kullanıyorsanız yeşil çay içmeye başlamadan önce doktorunuza danışmanızı öneririz.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir

,


Yeşil Çayın Kullanımı İçin 10 Yorum Yapılmış

 1. murat 26/04/2014 #

  Ciddi anlamda zayıflatıyor mu?

  • Sevgi Özdemir 24/10/2014 #

   Her sabah uyanır uyanmaz yeşil çay içiyorum. 1 ayda 3 kilo verdim. Faydasını kesinlikle gördüm. Fakat çay şeklinde değil de öz olarak kullanmaktayım. Yeşil çay özü her yerde bulunamıyor.

   • ayşe 10/02/2016 #

    Yeşil çay özü ne?

  • murat şahan 24/04/2015 #

   Gerçekten ciddi olarak iyi geliyor ben 2 aydır kullanıyorum almadığım zayıflama ilaçları kalmadı zaten hepsinin içinde de yeşil çay var şekersiz kullanır bide düzenli diyet yaparsan kilo verirsin ben yaklaşık 20 kilo kadar verdim sporda yapıyorum bana iyi geliyor.

 2. fahrye 27/11/2014 #

  Sevgi hanım peki yeşil çay içerken özel bir diyette uyguladınız mı?

 3. nazim 01/02/2015 #

  Demleme şekli ve süresini doğru özetlemişsiniz.

 4. Furkan Güneri 05/09/2015 #

  Valla çok sağ ol tarif mükemmel basit gibi duruyor ama bir çay kaşığı deyince şaşırdım o kadar araştırma yaptım çoğu sitede bir tatlı kaşığı diyor ve 5 – 10 dakika bekletin diyordu o kadar acı oluyordu ki iğrenmiştim şimdi senin dediğin gibi yaptım mükemmel oldu çok teşekkür ederim ayrıca sivilcelere iyi geliyor diye biliyorum doğru mu?

 5. Yunus 19/03/2016 #

  Günde 2-3 bardak yeşil çay kemik erimesi yapar mı?

 6. Melek 05/12/2016 #

  Unutkanlığa iyi gelir mi

 7. derya 07/12/2016 #

  Evet sivilcelere iyi geliyor ben faydasını gördüm..

Bir Cevap Yazın