Adaçayının Faydaları


Adaçayı Yaprakları
Yumuşak ve tatlı bir tadı olan adaçayı taze, kurutulmuş yapraklar veya toz şeklinde yıl boyunca bulunabilir. Adaçayı yaprakları griye çalan yeşil renktedir ve sivri uçlu yaprakların üzerindeki damarlar oldukça belirgindir.

Yumuşak ve tatlı bir tadı olan adaçayı taze, kurutulmuş yapraklar veya toz şeklinde yıl boyunca bulunabilir. Adaçayı yaprakları griye çalan yeşil renktedir ve sivri uçlu yaprakların üzerindeki damarlar oldukça belirgindir. Tarih boyunca hem gıda olarak hem de sağlığa faydaları ile bir tedavi aracı olarak geniş çaplı kullanılmıştır ve günümüzde artarak kullanılmaya devam edilmektedir.

Adaçayının bilimsel adı olan ve Latinceden türetilen Salvia officinalis “korunmuş”, türün genel adı olan ve yine Latince “Salvere”den türetilen “Salvia” ise “iyileştirmek için” anlamına gelmektedir.

 • Zararlı toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar
 • Beyin fonksiyonlarını geliştirir
 • Bronşit ve astım belirtilerini hafifletir
 • Karaciğeri temizler
 • İdrar yolu enfeksiyonunun tedavisine yardımcı olur
 • Aşırı terlemeyi azaltır
 • Stresi azaltır
 • Sakinleştirir
 • Menopoz sonrası belirtileri hafifletir
 • Saçların beyazlamasını yavaşlatır
 • Mantar enfeksiyonlarına karşı kullanılır
 • Hafızayı güçlendirir
 • Alzheimer’a karşı yardımcı olarak kullanılır
 • Kan şekerini düşürür
 • Dişeti iltihaplanmasına karşı kullanılır
 • Ağız yaralarının tedavisinde kullanılır
 • Sinirsel baş ağrısını hafifletir
 • Safra kesesini çalıştırır
 • Gargara suyu olarak kullanılır
 • Boğaz ağrısını alır

Adaçayı Nasıl Hazırlanır?

2 çay kaşığı adaçayı üzerine kaynamış suyu dökün ve 5-10 dakika kadar beklettikten sonra için. Adaçayını çok kullanırsanız acı bir tadı olabilir. Tatlandırmak için bir iki damla limon sıkabilir ve bal ekleyebilirsiniz. Adaçayının faydalarını görebilmek için tüketilmesi tavsiye edilen miktar günde 1-2 fincandır.

Adaçayının Sağlığa Faydaları

Adaçayının faydaları başta sindirim sistemi sorunlarına ve hafızayı güçlendirmeye yönelik olarak kullanımı olmak üzere dahili enfeksiyonlardan koruma, terlemeyi azaltma ve saç bakımına kadar pek çok alanda görülmekte. Adaçayı sadece kurutulmuş yapraklarla hazırlanan çay şeklinde değil taze yapraklardan özü çıkarılarak hazırlanan yağ şeklinde de kullanılmakta. Ancak yağı daha kuvvetli ve konsantre olduğu için kullanmaya başlamadan önce doktorunuza danışmanız gerekir.

Baharat olarak ya da çay formunda adaçayı kullanımı iltihaplı hastalığı olanlara (romatoid artrit gibi), bronşiyal astım ve aterosklerozu olan kişilere tavsiye edilmektedir. Doğal bir antioksidan olarak kullanılabilir. 2 çay kaşığı adaçayı günlük K vitamini ihtiyacının %30’unu karşılamaya yeter. K vitamini kanın normal olarak pıhtılaşabilmesi, kemiklerin güçlü kalabilmesi, hastalıklardan daha yüksek düzeyde korunma ve yaraların iyileşmesi için gereklidir.

Pharmacological Biochemical Behavior dergisinin Haziran 2003 sayısında yayınlanan 45 yetişkin üzerinde gerçekleştirilen araştırma sonuçlarına göre adaçayı içenlerin özellikle kısa dönemli hafızalarında önemli artışlar görülmüş. British Pharmaceutical Konferansında sunulan diğer bir araştırma sonucu ise kurutulmuş adaçayı kökünün Alzheimer hastalığının tedavisinde kullanılan modern ilaçlara benzer maddeler içerdiği belirtilmiş.

Beyinde bulunan kan damarlarının sağlığını (serebrovasküler) korumak için uzunca süredir geleneksel olarak kullanılan adaçayı beyin fonksiyonunun azaldığı hastalıkların tedavisinde kullanılmakta.

Adaçayı aynı zamanda saç, kepek, yağlı saç, ya da kafa derisi enfeksiyonları için durulama suyu olarak tavsiye edilmekte. Aynı zamanda gri veya beyaz renkli saçlarda gözle görülür şekilde eski rengine dönme sağladığı yönünde bazı çalışmalar bulunuyor.

Adaçayının Tarihi

Akdeniz’e kıyısı bulunan ülkelerde doğal olarak yetişen adaçayı bu bölgelerde binlerce yıldır tüketilmekte. Tedavi amaçlı kullanılan şifalı bitkilerin en eskilerinden biri olan adaçayı günümüzde neredeyse tüm dünyada yetiştirilmektedir. Adaçayının tarihte ilk kullanımı Antik Yunan ve Roma dönemine kadar gidiyor. Bu dönemlerde ilk olarak et gibi uzun süre taze kalmayan gıdaların dayanma sürelerini arttırmak amacıyla kullanılmış.

Adaçayının bir nevi efsane olan faydaları tarih boyunca pek çok farklı kültürde farklı nedenlerle kullanılmasını sağlamış. Arap yarımadasında ölümsüzlük için, 14. yüzyıl Avrupa’sında ise büyülerden korunmak amacıyla kullanılmış. 17. yüzyılda adaçayı Çin’de o kadar talep görmüş ki Çinli tüccarlar Hollandalı ticaret gemilerine 1 sandık adaçayı için 3 sandık siyah çay vermeye razı olmuş.

Günümüzde hala popülerliğini koruyan adaçayı en son 2001 yılında International Herb Association (Uluslararası Şifalı Bitkiler Birliği) tarafından yılın bitkisi seçildi.

Adaçayı Nasıl Seçilir Ve Saklanır?

Taze adaçayı yaprakları grimsi yeşil renktedir ve üzerinde siyah noktalar bulunmaz, rengi sarıya çalmaz. Yerel pazarlarda ya da aktarlarda kurutulmuş organik adaçayı bulabilirsiniz. Organik olarak üretilen adaçayı C vitamini yönünden daha zengindir ve besin değerleri taze adaçayına daha yakındır.

Taze adaçayını az miktarda hava alan plastik bir kabın içinde muhafaza edebilirsiniz. Kurutulmuş adaçayı ise hava geçirmeyen cam bir kavanozda saklanırsa tazeliğini 6 aya kadar korur. Kavanozu serin, loş ve kuru bir yere koyun.

Adaçayının Yan Etkileri

Adaçayı, hamile veya emziren kadınlar tarafından ya da epileptik kişiler tarafından kullanılmamalıdır. Fazla tüketimi durumunda içinde bulunan thujone ve kafur bileşenleri toksik etkiye yol açabilir. İki haftadan uzun süreli kullanımı tavsiye edilmez. Herhangi bir sağlık koşulunuz varsa adaçayı kullanmaya başlamadan önce doktorunuza danışmalısınız.

Kaynaklar
Paylaş

64 yorum

 • Beyzanur

  Her hafta düzenli olarak günde 2 fincan içmem sakıncalı mı olur? Öğrenciyim ve fazla stres sıkıntı içerisindeyim iyi geleceğini düşündüğüm için içmek istiyorum fakat bu yazıyı görünce tedirgin oldum. En kısa sürede cevabınızı bekliyorum. Şimdiden çok teşekkür ederim.

  • Çaykolik

   Merhaba,
   Adaçayı bitkisi içinde bulunan “thujone” adlı bileşenin uzun süreli tüketiminin toksik etkisi olduğu yönünde Avrupa Birliği Sağlık ve Tüketiciyi Koruma Komisyonu’nun bir raporu bulunuyor. Bu nedenle diğer bitki çaylarında olduğu gibi ada çayını da çok uzun süreler tüketmek yerine ara ara vücudu dinlendirerek tüketmek olası yan etkilerinden dolayı daha sağlıklı bir seçim olarak görünüyor. Stresle mücadele için sadece bitki çayı tüketmek yerine düzenli egzersizi de kullanabilirsiniz. Aşağıdaki linklerden raporun orijinaline ve thujone hakkında detaylı bilgilerin yer aldığı (İngilizce) Wikipedia sayfasına ulaşabilirsiniz.

   Kaynaklar
   Scientific Committee on Food on Thujone
   Wikipedia: Thujone

   • Dostum hayal görüyorsunuz galiba, adacayı içerisinde 0.01 mg dahi thujon yoktur, yani hiç yoktur, ne yaptınız siz ya.

    • Çaykolik

     Merhaba, adaçayı (Salvia officinalis) içerisinde thujone vardır. Adaçayında bulunan thujone için ABD ve Avrupa Birliğinin getirdiği gıda kısıtlamalarını bu kaynakta, adaçayının thujon nedeniyle görülen yan etkilerini bu kaynakta bulabilirsiniz.

   • Tarık Aral

    Bu raporda thujone bulunduğu söylenen ada çayının iki türü var; Salvia officinalis (sage), Salvia sclarea (clary). Ben size salvia rutlians, yani Ananas Adaçayı türünü öneriyorum. Yaprakları ananas kokuludur. Balkonda saksıda yetiştiriyorum. Sorunsuz yetişiyor şu an. Yapraklarını sürekli kesip kurutuyorum. Size de adaçayı alırken bu türü tavsiye ederim. En azından bu raporda ismi geçmiyor.

  • Bir sorun olmaz ama yine de günde 1 fincan içmek daha uygun görülür.

  • Bir şey olmaz iç ben de öğrenciyim her gün içiyorum.

 • Ada çayınının erkekliği öldürücü özelliği olduğu için erkekler tarafından tüketilmesinin önerilmediği söyleniyor. Doğru mudur?

 • Merhaba,
  Doğum kontrol hapı kullanıyorum ve bazı yazılarda bu hapı kullananların bitki çayı tüketmemesi gerektiği yazıyor. Tedirgin olduğum için yazmak istedim. 6 ay sürekli kullanıp üç ay ara verdikten sonra tekrar hap kullanmaya devam ediyorum. Bu durumda hangi bitki çaylarını rahatlıkla kullanabilirim?

  • Çaykolik

   Merhaba,
   Doğum kontrol hapı veya düzenli olarak diğer ilaçları kullananların bu ilaçların içilen bitkilerle etkileşime girerek neden olabileceği yan etkilerden korunmak için öncelikle doktora danışmasını önerebilirim. Bitkilerde bulunan bazı bileşenler doğum kontrol hapının etkisini azaltabilir ve istenmeyen boyutlarda arttırabilir.

   • Her şeyin fazlası zarar zaten doğal şeyler hiç bir şeycik olmaz.

 • gülsever

  Merhabalar, ada çayının kadınlarda östrojen hormonunu arttırarak göğüs büyüttüğü söyleniyor doğru mu?

  • Çaykolik

   Merhaba,
   Ada çayının östrojen seviyesini yükselttiği bir kaç kaynakta yer alıyor ancak bunun göğüslerin büyümesini sağlayacak kadar çok olmadığını söylemeliyim. Günde 5-6 bardak adaçayı içip ada çayından alınan östrojeni arttırmakta doğru bir seçim değil çünkü yazıda da belirttiğim gibi aşırı adaçayı tüketiminin toksik etkisi bulunuyor.

 • neslihan

  Merhaba adaçayının saçlara iyi geldiğini yazmışsınız. Uzamasına yardımcı oluyor mu ve marketler de satılan hazır ada çayını durulama suyu olarak kullanabilir miyiz?

  • Çaykolik

   Merhaba,
   Adaçayında bulunan B, A ve C vitaminleri ile ve potasyum, kalsiyum mineralleri genel sağlığınıza olduğu gibi saç sağlığının korunmasına da yardımcı olabilir. Saçların beyazlamasını yavaşlatmak için bazı kaynaklarda adaçayı suyuyla saçları durulamak öneriliyor ancak bu konuda kesin bir araştırma sonucu bulunmuyor. Adaçayı suyuyla saçlarınızı durulamak ayrıca saç derisinde oluşabilecek ve saçların uzamasını olumsuz yönde etkileyebilecek çeşitli cilt sorunlarına karşı koruma sağlayabilir. Hazır olarak satılan poşet adaçayı kullanabilirsiniz.

   Saçların daha sağlıklı uzaması için önerilen bir diğer uygulama ise şöyle; 3-4 damla nane, biberiye ve adaçayı yağını 1 yemek kaşığı zeytinyağı ile karıştırarak her gün saç derisine masaj yapmak. Bu yağ karışımının saç derisinin yumuşamasını sağladığı ve kan dolaşımını arttırarak saç köklerine giden oksijeni arttırdığı belirtiliyor.

 • Ada çayı tüyleri azaltıcı etki yapar mı?

 • handikay

  Adaçayı harika.

 • Bende yüksek prolaktin var ve her zaman stresli sinirli oluyorum. Adaçayı bu duruma iyi gelir mi acaba?

 • Merhabalar ada çayı, tarçın, yeşil çay karışımı müthiş oluyor hem ödem atıp hem sinirleri gevşetip vücudu toksinlerden arındırıp daha zinde yapıyor tavsiye ederim.

 • Adaçayı ayak mantarında nasıl kullanılır hocam?

 • Arkadaşlar sakinleşmeye ihtiyacınız varsa kesinlikle rezene için ben sigarayı bıraktığım zaman çok kullandım gerçekten çok sakinleştirir zati rakı gibi kokusu var.

  • ibrahim

   Ben iş yerinde her gün bir bitki çayı içiyorum bence en güzeli bu haftalık bakım 🙂

 • Aşka dila

  Ihlamur ve ada çayından her gün içebilir miyiz veya her hafta birini mi içmeliyiz?

 • çiğdem

  Merhaba bitki çayı kullananların ara ara vücudu dinlendirmeleri gerektiğini söylemişsiniz. Bunun periyotu nasıl olmalı ?

 • Adaçayının zayıflatma özeliği var mıdır? Lütfen çevap yazın 😀

 • Bademciklerimi aldırdım 1 sene önce ama hala şişme yaptığını görüyorum halsizlik ağrı çok var ne yaptıysam geçmedi vücudum direnci çok az çok çabuk Üşüyorum hemen hastalanıyorum buna karsı öneriniz var mı acaba ?

  • Salih Turgay

   Sabah kahvaltıdan sonra gri renkli olan ada çayından 5-6 yaprak olacak şekilde ağzında acı suyu çıkacak şekilde çiğne ve 1-2 saat üzerine kibir şey içme postasını atabilirsin acısı 3-5 dakikada geçiyor Bende kronik faranjit var şu anda bunu sabah akşam uyguluyorum antibiyotik almayı unuttum Denemekte fayda var Allah şifa versin

  • Tiroid kontrolü yaptırırsınız mı?

 • Düzenli olarak doğum kontrol ilacı kullanıyorum bir hafta boyunca günde iki fincan adaçayı içsem ilacın etkisinin azaltır mı çünkü çok kötü bir şekilde boğazım ağrıyor boğaz ağrısına iyi geldiğini yazmışsınız.

 • Merhaba, herhangi bir sağlık problemim yok, 20 yaşındayım. Bitki çayı içiyorum. Yorgun olduğum günlerde rahatlatıyor. Bir gün ıhlamur bir gün adaçayı içiyorum yani adaçayını 2 günde 1 içmiş oluyorum. Bu sıklıkta içersem bir problem çıkar mı yoksa haftada 1 mi içmeliyim? Şimdiden teşekkürler.

 • Adaçayının sinizüte iyi geldiği söyleniyor doğru mudur? Burnum akmadığı için sıkıntıdayım onun için soruyorum.

 • Ben her gün içiyorum insanı rahatlatıyor.

 • Adaçayı mide asidini azaltır mı? Reflü ameliyatı oldum. Ancak reflü devam ediyor, adaçayı içince rahatlıyorum. Günde 3 fincan fazla mıdır?

  • Kudret narı reflüye cok iyi geliyor. Tonlarca ilaç içtim birinin tavsiyesiyle kudret narınıda denedim 1 yıl içerisinde düzeldi denemenizi tavsiye ederm

 • Sabahattin

  Adaçayı hipertroide ne etkisi var. T3 ve T4 hormonlarını azaltıyor mu?

 • büşra

  benim ellerim çok terliyor annem stresten olduğunu söylüyor ama ben bir şeylere sinirleniyorum doktor adaçayının buna faydalı olacağını söyledi bu hastalığa başka çözümleri olanlar varsa lütfen bana yardımcı olsun piskolojimi de etkiliyor.

  • Bende aynı dertten mustaribim tek çaresi ameliyat sinirleri bağlıyorlar, sinirlerde ellere giden ter bezlerini uyaramadığı için terleme olmuyor ancak bu teri sırtından atıyorsun 🙁 Kalp ve damar cerrahisi uzmanlarına bunu sorabilirsin.

  • abdullah

   Merhaba melisa çayını önerebilirim gerçekten işe yarıyor.

  • Asiri terleme icin botoks yapiyorlar arastirip deneyebilirsiniz

  • Gülabi

   Sarı kantaron kapsülü kullan

 • Peygamber efendimiz iki şeyi bir arada kullanın buyuruyor. Yani adaçayını yalnız değil de herhangi bir bitkiyle beraber kullanmak lazım yani biri diğerinin zararlı etkisini gidermesi için.

 • öğrensek

  Üniversitede hocam içerdi yanlış hatırlamıyorsam.

 • Hiç bir şey olmaz aksine faydalı akut faranjiti olanlar içsin gargara yapsın. Çok iyi geliyor. Sigara boğaz ağrısını azdırıyor. Deneyimlerinden biliyorum. Adaçayının üstüne yok. İçine de bir iki karanfil sallayın tamamdır.

 • Merhaba. Bazı yazılarda adaçayının tüy azaltıcı olduğunu okudum, bazılarında ise sac bakımında kullanıldığını, saclara iyi geldiğini. Simdi bunlardan hangisi doğrudur acaba. Tüy azaltıcıysa sac bakımında kullanırken sacları dökmez mi? ya da aksine istenmeyen tüyler için kullanıldığında azaltmak yerine çoğaltmaz mı? Bilgisi olan lütfen cevaplayabilir mi? Çok teşekkürler.

  • Tüy azaltması hafif de olsa östrojen hormonu salgılanmasını tetiklemesinden kaynaklanıyor,saça iyi gelmesi de saç dökülmesinin azaltılmasında bir faydası olmasından dolayı diye biliyorum tabii bunlar benim fikrim uzmanlar ne der onu bilemem.

 • Şiddetli karın ağrısı çekiyorsanız adaçayı ve de naneyi birlikte kaynatıp için limonuda unutmayın anında etkisini gösterecektir.

 • Merhaba ben kronik böbrek yetmezliği hastasıyım 4. aşama ve henüz diyalize girmiyorum ada çay ve diğer bitkisel çayları kullanmada üzerimdeki etkileri neler olabilir. Çok teşekkürler.

  • Dag nanesini öneririm. Yabani nane olarakta biliniyor. Google’dan bulun.

 • Merhaba . Aşırı terleme sorunum var . Adaçayının bir faydası olur mu ?

 • Ahmet YÜNCÜ

  Ben 60 yaşındayım kendimi bildim bileli doğal bitkilerle yaşadım. 1965lerde rahmetli babaannemle yaylaya çıkardık ve içtiğimiz dağ çayı (Elduran) ve şabula türü şimdi herkesin her içilebilen ota -ada çayı diye kafa karıştırdığı bir ortamda kekik ve türleri, elduran, kara ot(şabula familyasından) deve dikeni çayı ,papatya çayı,kızılcık kökü çayı, ardıç (mazı ağaçgilleri) gıliği, diken ardıçı gibi doğallar ile büyümüş birisiyim ve hala kullanıyorum.ağız içi yarasında kara ot ,sakinleşmek için dağ çayı (elduran) gbi kullanırsanız hiçbir yan etkisi olmayan tabi ki de günlük normal dozlarda alınması gereklidir. Aşırı terlemeye kara ot dediğim ottan içebilirsiniz, mide rahatsızlığı için dağ çayı dediğim elduran, yumuşak bir içimlidir, bunları kesinlikle kaynatmayıp kaynamış 4-5 dakika beklemiş sıcak suda 5-6 dk bekletip içilmesi gerekir. Bunları doğal -taze halde egenin, Akdenizin dağlarında,koyun-keçinin ulaşamadığı yerlerde bulmak mümkündür. Ayrıca tansiyonunuz düşük değilse soğuk pres çörek otu yağını gece yatmadan önce yarım tatlı kaşığı içip yatın, akciğeri-kanı -tansiyonu,vb yani vücudun balansıdır, şifalar dilerim,eğer herhangi bir tedavide iseniz yinede Drunuza danışın,sağlıklı yaşam dilerim.yinede evinizde zerdeçalı-zencefili-tarçını-kişnişi eksik etmeyin.

 • asm hancı

  Adaçayı hastalığınız ilerlememişse içilebilir. Bademcik iltihabı kronikleşmiş birine iyi geldiği kesinlikle söylenemez. Eğer bademciği iltihaplanmışsa 100 bardak da içsen geçirmez. Bunun tek çaresi antibiyotik.

  • Horzumlu

   Ada çayının 70 yakın çeşidi vardır Salvia officinalis olan türü farenjit ve bademcik iltihabına karşı etkilidir. Diğer türler bu iki hastalık için hiç bir işe yaramıyor. Aktarlarda olanı diğer türdendir. Şifalı olan bu türün çiçekleri eflatun renginde açar. 15 günde tekrarlayan farenjit ve bademcik iltihabım vardı denemediğim ilaç gitmediğim dr. kalmadı. Nette araştırırken bu türün resmini telefona indirdim. Köyüme gittiğimde yaşlılara resimleri gösterdim bana gülerek bu kara şabla otudur çakal deresinde var dediler. Haziranın ilk günleriydi hemen oraya gittim. Bir de ne göreyim ot nette gördüğümün aynisi çiçekleri eflatun topladım topladım. Gölgede kuruttum. Şimdi ne mi oldu? Boğazımı ablukaya alan çakallar kaçacak delik arıyor. Ama mutlaka çiçekleri eflatun olanı diğerleri farenjit ve bademciğe karşı ETKİSİZDİR.

  • İki limon iki baş sarımsak ve 200 Gr ? bal sarımsak iyice havanda macun kıvamına gelinceye kadar dövülür iki limon suyu ve bal metal degdirilmeden karıştırılır ağzı tülbent ile bağlanıp 7 gün bekletilir daha sonra dolap da saklayabilirsiniz. Tahta kaşıkla sabah aç karnına ve akşam yatmadan önce sabahları en az bir saat üstüne yemek yemeyin benim oğlum amaliyat olacaktı ses tellerinde nodül oluşmuştu sürekli ses kısıklığı vardı bunu kullandım hiç birşey kalmadı

 • Ayşe sayin

  Ağız kokusunu ada çayı giderir mi acaba ne yapmak ne gerekir cevap yazar mısınız?

 • mrb bende faranjit gırtlak iltihabı var antibiyotik ve çeşitli gargaralar kullandım sürekli tekrarlanıyo şimdi ada çayı içmeye başladım bal ve limon ile karıştırarak acaba bi faydası olur mu ciddi bi cevap alabilir miyim

 • Merhaba arkadaşlar ada çayını bende kullanıyorum fakat aralıklarla en az 14 gün günde 3 barsak olarak ve bir ara veriyorum ta bir ki ara verdiğim dönemde başka bitki çayı içiyorum mesela ıhlamur Karabaş otu gibi diğer şifalı bitkiler dende yararlanıyorum tabii ki 14 günlük kürler olarak.

 • Bilgilendirme mesajları için tşk ederim herkese ; ancak atılan mesajlara baktımda bir ara adaçayı ölüme de iyi geliyormu diye soran varmı diye merak ettim doğrusu :):)

 • 5.6 bardak içiyorum bir zararı olurmu yan etki görmedim

 • iki haftadir günde iki bardak ada çayı içiyorum ve birkaç faydası gozlerimin onunde…4 yildir el tırnaklarım mantardan yok olmus ve çok kötü duruyordu ama icmeye başladıktan sonra eskisi gibi saglikli gordum tirnaklarimi…herkese tavsiye ederim..

 • Merhaba arkadaşlar ada çayını çok değerli buluyorum. Ben zatürre geçirdim ve tedavi sürecinde adaçayı gerçekten çok etkili. Nefes alışıma, hastalığın zamanından önce tedavi olması ve balgamı kolayca atmama yardımcı oldu. Günde 8-10 yaprak gayet yeterli ve ideal. 3-4 dk suda bekletip yaprakları çıkarıp içebilirsiniz. Ayrıca psikolojik olarak nefeste yetersizlik hissediyorum ve anksiyete bozukluk, obsesif kompulsif bozukluğum var. Ada çayı içtiğim günlerde çok rahat hissediyorum. Bu gibi sebeplerle okula gitmek, dışarı çıkmak, kalabalık ortamlarda bulunmak istemeyenler varsa kahvaltıda ada çayını tavsiye ederim. Rahat uyumak içinde yatmadan önce ada çayı rahat uyumanıza yardımcı olur. Anksiyete bozukluk çok kötü bir rahatsızlık şu ana kadar ada çayı haricinde bir şey bulamadım.

 • Merhaba.Başka bir cinsi olan adaçayı salvia pratensis, çayırlarda kayırlarda ve meralarda yetişir çevresini Itırlı hoş bir koku yayan koyu mavi menekşe renkli çiçeklerinin pırıltısı uzaklardan seçilebilir. Bu bitkinin çiçekleri, gargara veya adaçayı sirkesi yapmak için toplanır ( Bir avuç çiçek, doğal sirke içinde bir süre bekletilir) Ve elde edilen sirke, uzunca bir süre hasta yatağından kalkamayan kişilere rahatlatıcı ve canlandırıcı olarak sürülerek, masaj yapılır. Yapraklar, daha çiçeklenme başlamadan, mayıs ve haziranda toplanır. Bitki, kuru ve güneşli günler boyunca, eterli yağlar oluşturduktan sonra, yapraklar öğle güneşinde toplanır ve gölgede kurutulur. Gerçek ada çayı veya bahçe ada çayı ise, şifalılık bakımından daha etkilidir. adaçayı, insanları iyileştirmek ve onlara yardım etmek için her yıl yeniden çiçekleniyor. Sıkça içildiğinde tüm bedeni güçlendirir, kalp krizi tehlikesini azaltır ve kötürümlüklerde de çok yararlıdır. Gece terlemelerinde, Lavantanın yanı sıra, yardımcı olabilecek tek bitkidir. Gece terlemesine neden olan hastalığı iyileştirir ve Bu hastalıkla el ele giden aşırı güçsüzlüğe, canlandırıcı etkisi sayesinde son verir. Kramplarda, omurilik rahatsızlıklarında, beze hastalıklarında ve organ titrekliklerinde büyük bir başarı ile kullanılıyorlar. Yukarıda belirtilen hastalıklarda, günde iki fincan çay yudumlanarak içilmelidir. Adaçayı, hasta karaciğeri de çok olumlu etkiler, onunla ilgili tüm rahatsızlıkları giderir ve gazları yok eder. Kan temizleyici etkisi vardır. solunum organlarını ve mideyi balgamsız salgılardan temizler, iştah açıcıdır ve bağırsak rahatsızlıkları ile ishalleri İyi eder. Adaçayı, dıştan uygulandığında, bademcik iltihabî, boğaz hastalıkları, diş iltihaplanmaları, yutak ve ağız boşluğu iltihaplanmalarında özellikle önerilir. Sinirleri yorgun olan kişiler ve dölyatağı hastalığı çeken kadınlar, arada sırada adaçayı oturma banyoları almalıdırlar. Şifalı bitki olarak kullanılmasının yanı sıra, adaçayının çok değerli bir baharat olduğunu ve böylece mutfaklarada girdiğini unutmamak gerekir. Bu arada toplama yapılamayacak yerler, kimyasal gübre kullanılmış tarlalar, kirli ve mikroplu suların kıyıları, karayolları, endüstri alanları dolaylarıdır. Doğayı koru 🙁 bitkileri kökleri ile çekip koparma, zarara yol açma ) bazı bitkiler, doğayı koruma yasası kapsamına alınmışlardır. Fakat, aynı tedavi gücüne sahip olup da, koruma yasası kapsamına alınmamış başka bitkilerde vardır. Çiçekleri ve yaprakları, toplarken ezmeyin ve plastik torbalara veya cebinize koymayın! Bu durumda bitkiler terlemeye başlar ve kurutulurken kararırlar. Kullanım biçimleri : Çay hazırlamak : Bir çay kaşığı bitki, çeyrek litre suda haşlanır ve demlenmesi için kısaca beklenir. Ada çayı sirkesi: geniş ağızlı bir şişe, boğazına kadar yabani adaçayı ile doldurulur, çiçeklerin üstüne çıkacak kadar doğal üzüm sirkesi eklenir ve şişe 14 gün güneşte veya sıcak bir yerde bekletilir. Oturma banyosu:İki avuç dolusu yaprak soğuk suda gece boyunca bekletilir. Ertesi gün kaynama derecesine kadar ısıtılır ve süzüldükten sonra banyo suyuna eklenir. Banyo süresi 20 dakikadır. Kalp bölgesi, suyun dışında kalmalıdır.banyodan sonra kurulanılmaz ve bir bornozun içinde, sıcak yatakta 1 saat kadar yatılarak terlerinir. Bu verdiğim bazı bilgiler tanrının eczanesinden sağlık(MariaTreben)kitabında ki adaçayı ile ilgili bazı yazılardır. Bazı ağır hastalıklar için önerebileceğim doğal karışımlarda var.Herkes şifa bulsun.

 • Merhabalar ben iki senedir panik atak rahatsizligi geçirdim ilaç hiç kulanmadim kendi kendimi tenkin etim ama hala rahatsızlığın devam ediyo ada çayını hiç kulanmadim deneyeceğim insallah faydasını görürüm rabim herkese doğa versin

  • Tempolu fiziksel aktivite oneririm. 1 senedir spor yapiyorum inanilmaz fayda gordum.. carpinti atak aglama nobeti hic biseyim kalmadi.

Bir cevap yazın