Baş Ağrısına İyi Gelen Bitki Çayları


bas-agrizina-iyi-gelen-bitki-caylari
Lavanta, melisa ve papatya gibi sakinleştirici etkisi bulunan çaylar sinirleri yatıştırır, kasları rahatlatır ve stres nedeniyle oluşan baş ağrısına iyi gelir. Bunlar en çok kullanılan bitiler olmasına karşın sizin en uygun çayı ya da karışımı bulmak.

Lavanta, melisa ve papatya gibi sakinleştirici etkisi bulunan çaylar sinirleri yatıştırır, kasları rahatlatır ve stres nedeniyle oluşan baş ağrısına iyi gelir. Bunlar en çok kullanılan bitiler olmasına karşın sizin en uygun çayı ya da karışımı bulmak için bir kaç bitkiyi denemeniz gerekebilir. Tabii baş ağrısının stres dışında pek çok farklı nedeni olabilir. Eğer sık sık bağ ağrısı yaşıyorsanız bir doktora görünerek nedeni hakkında bilgi almalısınız.

Gerilim ve Baş Ağrısı: Günümüzün hızlı ve zorlayıcı yaşamında gerilme bağlı olarak yaşanan baş ağrısı oldukça yaygındır ve her gün milyonlarca insan bu baş ağrılarından kurtulmak için reçetesiz ağrı kesicilere başvurmaktadır.

Ancak bu ilaçların çoğunun yan etkileri vardır ve düzenli olarak kullanmak başta mide hastalıkları olmak üzere diğer sağlık sorunlarına yol açabilir.

Stres yüzünden boyun, sırtın üst kısmı ve omuz kaslarında yaşanan kasılmalar bu baş ağrılarının başlıca sebebidir. Ihlamur çayı, papatya çayı, lavanta çayı gibi ruhsal ve fiziksel rahatlama sağlayan çaylar strese bağlı yaşanan bağ ağrıları için oldukça faydalıdır.

Ancak bu çayları günde 2-3 bardaktan fazla tüketmeniz tavsiye edilmez.

Migrene Bağlı Ağrılar: Tam nedeni bilinmemekle birlikte beyni çevreleyen damarların daralması sonucu oluştuğu söylenen migren ağrıları ışık hassasiyeti, bulantı, terleme ve görme bozuklukları gibi diğer belirtilere yol açabilir. Migren ağrısı için tavsiye edilen zencefil çayı ağrıların hafiflemesine yardımcı olacaktır. Ancak düzenli olarak migren ilacı kullanıyorsanız zencefil çayı bu ilaçlarla etkileşime geçebileceğinden önce doktorunuza danışmalısınız.

Sinüs ve Baş Ağrısı: Sinüslerin iltihaplanmasına yol açan sinüzit baş ağrısına yol açabilir. İltihaplanma dışında mevsimsel alerjiler de sinüslerin dolmasına neden olabilir. Meyan kökü çayının sinüs iltihabını yatıştırdığı bilinmektedir. Okaliptüs, kasımpatı çiçeği, zencefil kökü ve yeşil çayda sinüzite bağlı ağrıların hafifletilmesi için kullanılabilir. Bu çayları denemeden önce sinüzit tedavisi için doktorunuzdan tavsiye alın.

Baş Ağrısını Önleme: Stres nedeniyle yaşanan baş ağrıları stresi azaltmanıza yardımcı olacak düzenli egzersiz, nefes teknikleri gibi bazı rahatlatıcı yöntemlerle engellenebilir. Migren ağrıları ise migreni tetiklediği bilinen bazı gıdalardan uzak durarak, kahve ve şarap gibi içecekleri tüketmeyerek en aza indirilebilir. Şiddetli baş ağrıları ise bazen menenjit ve anevrizma gibi ciddi sağlık sorunlarının belirtisi olarak ortaya çıkabileceği için vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna gitmeniz gerekebilir.

Paylaş

16 yorum

 • Teşekkür ederiz, bilgiler faydalı.

  • Teşekkür ederim bilgileriniz gerçekten çok faydalı geldi.

 • Çok şifalı bir çay allah sizden razı olsun.

  • Baş agrısı için net hangi bitki tavsiye edilir

 • Çok iyi geldi teşekkür ederim ve tavsiye ederim.

 • Allah razı olsun çok güzel bir çay.

 • Bende ne çay ne de ilaç işe yaramıyor maalesef. Başka ne yapabilirim acaba?

  • Aynen bana da hiçbişey fayda etmiyor ,ilaç alıyorum geçiyor ertesi gün yine ağrılı uyanıyorum.

 • Ben en az hafta 2 defa migren atağı geçiren bir insanım bazen sol bazen sağ taraftan geliyor bazende enseden geliyor dayanılmaz noktalara getiriyor bu çaylardan kullanıp da faydasını gören var mı yardımcı olur musunuz?

  • Enseden gelen Baş ağrısı tansiyona bağlı ağrıdır surekli tansiyonunuzu ölcünüz. Ufacik bir oynama bile miğreni tetikliyor. Bende ayni sorunu yaşıyorum

  • Benim lodosta siddetli basim agriyor.en sonunda denedigim cay iyi geldi sabah oglen aksam yapiyorum duruma gire yanliz siddetliyse tabi,melisa papatya melisa ve anoson deneyin lutven iyi geliyor.

 • Çok güzel bilgilendirici teşekkürler.

 • Papatya çayı güzel geldi deneyin gerçekten rahat katıyor herkese geçmiş olsun

 • Lavanta mı iyi zencefil mi damla hanım hangisi iyi geldi kullanan varsa önersin

 • teşekkür ederim gercektende dogru bi tespit.

Bir cevap yazın