Çemen Otu Çayının Faydaları


Çemen otu çayının faydaları
Geleneksel olarak menopoz belirtileri ve sindirim sorunları gibi rahatsızlıklara karşı kullanılan çemen otu, günümüzde bunların dışında iştah açmak, emzirme döneminde sütü arttırmak için ve diyabet tedavisinde kullanılmaktadır.

Geleneksel olarak menopoz belirtileri ve sindirim sorunları gibi rahatsızlıklara karşı kullanılan çemen otu, günümüzde bunların dışında iştah açmak, emzirme döneminde sütü arttırmak için ve diyabet tedavisinde kullanılmaktadır. Botanik adı “Trigonella foenum-graecum” olan çemen otu aynı zamanda harici olarak, cilt üzerinde egzama, çıban, iltihap ve yaralarında tedavisinde kullanılır.

Çemen otunu çay formunda, kapsül şeklinde ve özüt olarak bulunabilirsiniz.

Gebelik veya emzirme döneminde olan kadınların çemen otu tüketmeye başlamadan önce doktora danışmaları tavsiye edilir.

 • Kan şekerini düzenlemeye yardımcı olur
 • Kolesterolü düşürür
 • Beri beri hastalığı tedavisinde kullanılır
 • Böbrek hastalıkları tedavisine yardımcı olur
 • Balgam sökmek için kullanılır
 • Menopoz belirtilerini hafifletir
 • Sindirim sistemini çalıştırır
 • Anne sütünü arttırır

Çemen Otu Çayı Nasıl Hazırlanır?

Çemen otu çayı, çemen otunun kendisinden değil tohumlarından hazırlanır. Çayı hazırlamak için 2 yöntem var. Birincisi; 2 büyük fincan suyu bir kaseye alın, içine 1 tatlı kaşığı (yaklaşık 5 gram) çemen otu tohumunu atın ve 3 saat suda beklettikten sonra tohumları süzün. Dilerseniz soğuk olarak içebilir veya ısıtabilirsiniz.

İkinci yöntem ise, çeyrek litre (250 mg) suyu kaynatın, ocağı kapattıktan sonra 1 tatlı kaşığı bütün çemen tohumlarını kaynamış suya atın ve 20 dakika demleyin. Çayı hazırlarken çemen otu tohumlarını bütün olarak kullanın, öğütülmüş, toz çemen otu tohumu kullanmayın. Hazırladığınız çayı günde en fazla 3 bardak, yemeklerden sonra içebilirsiniz.

Çemen Otunun Sağlığa Faydaları

Çemen otu üzerine yapılan klinik araştırmalar bitkinin tip 2 diyabet hastalarında kan şekerini düşürdüğü ve yüksek kan şekerine bağlı sinir ağrıları, cilt enfeksiyonları, sık idrara çıkma, aşırı susama gibi belirtileri hafiflettiği yönünde sonuçlara sahiptir.

Tip 1 diyabete etkileri alanında ise sadece 1 araştırma bulunmaktadır ve henüz çemen otunun tip 1 diyabete iyi geldiği şeklinde genelleme yapacak kadar araştırma bulunmamaktadır.

Diyabet nedeniyle ilaç kullananların çemen otu tüketimine başlamadan önce yan etkilerinden korunmak için doktorlarına danışmaları tavsiye edilir.

Yine yapılan araştırma sayısı yetersiz olmakla birlikte çemen otu yüksek kolesterolü düşürmek için kullanılabilir.

Amerikan Ulusal Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp Merkezi’ne (NCCAM) göre çemen otu emziren kadınlarda süt üretimini arttırabilir. Ancak vücudun hassas olduğu emzirme döneminde çemen otu ve diğer bitkisel ürünleri kullanmaya başlamadan önce doktora danışmak en güvenli yol olacaktır.

Çemen Otunun Yan Etkileri

Çemen otu ürünlerinin tüketilmesi genel olarak güvenlidir ancak aşırı tüketimi gaz, ishal, baş dönmesi gibi yan etkilere yol açabilir. Çemen otu alerjisi bulunanlarda şişlik, nefes darlığı ve bayılma gibi yan etkiler görülebilir.

Kanamayı arttırabileceği için cerrahi operasyonlar öncesi çemen otu tüketimi durdurulmalıdır. Kan şekerini düşürmek için ilaç kullananların doktora danışmadan çemen otu ürünleri tüketmesi, ilacın etkisini istenilmeyen boyutlarda arttırabileceği için tavsiye edilmez.

Çemen otunun kandaki potasyum seviyesini düşürdüğü yönünde bazı bilgiler bulunmaktadır. Bu nedenle potasyum eksikliği bulunanlar çemen otu tüketmemelidir. Çemen otu yüksek oranda lif içerdiğinden düzenli olarak kullanılan ilaçların vücut tarafından emilimini azaltabilir.

Kaynaklar
Paylaş

5 yorum

 • Çemen otunu nereden alabiliriz?

 • yusuf atik

  çemen otuyla üzüm çekirdeğinin dövülmüş karışımının balla karışmanın insan sağlığında güç arttırıcılığı doğru mudur karışımın 3 gün bekletildikten sonra kullanılacak ne gibi doğrudur veya yanlıştır sakıncalı mıdır diye soruyorum TV de böyle bir tanıtım yapıldı bilenlere soruyorum.

  • mehmet onat

   3 gün bekletirsen kanserojen olur üzüm çekirdeği toz haline getirdikten sonra 3 gün geçmeden tüketilmelidir. Bir de onu sıvı teması olursa tavsiye edilmez.

   • Peki ama marketlerde ambalajlarda üzüm ekirdegi ögütülmüs olarak toz halinde satiliyor onlardami kanserijen o halde? Seker yerine ben daha cok onu kullaniyordum cünkä

 • Fibrokistik miomlar,göğüs kistleri ,lipomalar(yağ bezi)prolaktini yüksek olanlar KESİNLİKLE kullanmamalı.çünkü çemen otun içerdiği fitohormon sayesinde onlar büyüme yapar.DİKKATİNİZE!

Bir cevap yazın