Hibiskus Çayının Faydaları

“Agua de Jamaica” veya “Jamaika Gülü” adı verilen “hibiscus sabdariffa” bitkisi Jamaika, Meksika, Orta Amerika, Güney Amerika ve Karayip adalarına özgü bir bitkidir.

Jamaika’da genellikle zencefil ile birlikte karıştırılıp, çay veya soğuk içecek olarak tüketilir. Hibiskus çayı “ekşi çay” olarak da bilinir.

Kafeinsiz olan ve yüksek C vitamini içeren hibiskus bağışıklık sistemini güçlendirir.

ABD’de özellikle Kaliforniya eyaletinde en popüler çaylar arasında yer alan hibiskus çayı, başta Kuzey Afrika, Kuzey Amerika ve Güney Amerika ülkeleri olmak üzere tüm dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır.

 • Tansiyonu düşürür
 • Tip 2 diyabette yüksek kan basıncını düşürmek için kullanılır
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir
 • Antioksidandır
 • Kolesterolü düşürür
 • Mide kanserine karşı koruma sağlar
 • Şişliği alır
 • Sindirim sistemini çalıştırır
 • Kalp ve karaciğer hastalıklarına karşı kullanılır
 • Kilo vermeye yardımcıdırHibiskus Çayı Nasıl Hazırlanır?

Hibüskus çayını sadece kurutulmuş hibiskus çiçeğinden hazırlayabilir ya da tat vermesi için bir miktar zencefil, tarçın veya limon suyu kullanabilirsiniz. Bir bardaklık suyu kaynattıktan sonra 1-2 çay kaşığı kuru hibiskus yaprağını içine atın.

Demlenmesini beklerken ağız tadınıza göre tarçın veya zencefili bu aşamada ekleyebilirsiniz. 15-20 dakika demlenmesini bekledikten sonra süzüp içebilirsiniz.

Daha güçlü bir tat için ya daha fazla hibiskus kullanabilirsiniz. 20 dakikadan fazla demlerseniz çayın tadı biraz acılaşacaktır. Yine ağız tadınıza göre limon suyu veya balla tatlandırabilirsiniz. Daha fazla hazırlayıp depolamak isterseniz buzdolabında 3 güne kadar tazeliğini korur.

Hibiskusun Sağlığa Faydaları

“Journal of Alternative and Complementary Medicine” adlı yayının Ağustos 2009 sayısında yayınlanan araştırmaya göre günde 1 ay boyunca günde 2 bardak hibiskus çayı içenlerin toplam kolesterol, LDL (kötü kolesterol) ve trigliserit düzeylerinde önemli azalmalar tespit edilmiş. Aynı kişilerde HDL (iyi kolesterol) seviyesinde yükselme belirlenmiş.

Yüksek kan basıncını düşürmek için kullanılan hibiskus çayı bu alanda bazı araştırmalara da konu olmuş ve olumlu sonuçlar alınmış. Ocak 2009’da “Journal of Human Hypertension” dergisinde yayınlanan makaleye göre günde 2 bardak hibiskus çayı içmek hipertansiyon hastalarında olumlu etkilere yol açıyor. Tansiyon düşüren bitki çayları yazımızda hibiskus çayının yüksek tansiyon üzerine etkisi hakkında daha geniş bilgiler bulabilirsiniz.

“Chemico-biological Interactions” adlı tıbbi yayının Ocak 2007 sayısında hibiskus özünün kanserli hücre sayısını azalttığı ve mide kanserinin yayılmasını engellediği belirtiliyor. Antioksidan etkisi bulunan bitkinin özellikle mide kanserinin tedavisinde yardımcı doğal ürün olarak kullanılabileceğinin altı çiziliyor.

Hibiskus Çayının Yan Etkileri

Hibiskus çayı genel olarak güvenli kabul edilirken bazı özel durumlarda kullanılması tavsiye edilmiyor. Hamilelik döneminde kullanılan hibiskus çayının düşüğe yol açtığı vakalar görülmüştür. Emzirme dönemindeki kadınlara önerilmemektedir. Hibiskus çayı veya özü tansiyon ve kolesterol ilaçlarıyla etkileşime geçebilir ve olumsuz etkilere neden olabilir. Bu yüzden düzenli olarak ilaç kullananların hibiskus veya diğer bitkisel çayları kullanmaya başlamadan önce doktora danışmaları gerekmektedir.

Kaynaklar

, ,

Hibiskus Çayının Faydaları İçin 97 Yorum Yapılmış

 1. hakan 12/08/2012 #

  Jamaika gülü falan değil, Mekke gülü diye geçer Arap yarımadasında kullanılır. Mesela kahve kültürü olan ülkelerde ikram olarak verilir.

  • murat 08/10/2012 #

   Şeker hastalarına iyi geldiği ve kandaki şekeri düzenlediğini duydum doğru mudur acaba? Cevap verirseniz şimdiden teşekkürler.

   • Çaykolik 09/10/2012 #

    Murat Bey,
    Bazı kaynaklarda hibiskus çayının, şeker hastalarında şeker seviyesini değil de yüksek kan basıncını düşürmeye yardımcı olduğu yönünde bilgiler bulunuyor. Ocak 2009 yılında sonuçları “Journal of Human Hypertension” adlı bilimsel dergide yayınlanan araştırmada 60 şeker hastasının yarısına bir ay boyunca, günde 2 kez olmak üzere hibiskus çayı, diğer yarısına da siyah çay içirilmiş. Hibiskus çayı içen şeker hastalarının %16’sında sistolik kan basıncının düştüğü, siyah çay içenlerde ise yükseldiği tespit edilmiş.

    Benim tavsiyem bunu doktorunuza danışmanız, çünkü sizin sağlık koşullarınıza bağlı olarak etkisi değişebilir. Ayrıca düzenli olarak şeker ilacı kullanıyorsanız hibiskus çayı içmeniz kullandığınız ilacın etkisini arttırabileceğinden doktorunuzdan yan etkiler konusunda bilgi almalısınız.

    • sibel 29/08/2014 #

     Ben her gün glifor alıyorum yan etkisi olur mu acaba bu çayın?

   • Semira 04/09/2015 #

    Evet kilo da verdiriyor günde 2 bardak içiyorum kabızlık da gitti göbek küçüldü tansiyon hapı kenarda kaldı kolestrol ise tahlil sonrası öğreneceğim çok yüksekti.

    • selda 01/02/2017 #

     tansiyon ilacı kullanırken içebilirmiyiz yan etkisi varmı

   • Gürsel 27/12/2016 #

    Hani birden ellerin titremeye başlar canın tatlı ister ve saldırır sın abur cubur yersin işte bu sıkıntından eser kalmıyor ben kendim kullaniyorum harika bir cay

  • Selimcan Seriner 27/12/2014 #

   Mekke’de hibiskus yetişmez.Hurmadan başka bir şey olmaz o çöllerde.

   • Esra 31/03/2015 #

    Hocam ben Suudi Arabistan da yaşıyorum bu çöllerde zannettiğiniz gibi sadece hurma yetişmiyor aklınıza gelebilecek pek çok şey yetişiyor aksine. Limon dan brokoliye kadar aklınıza gelebilecek her şeyi üretiyorlar maşallah.

    • umut 02/05/2015 #

     Esra hanım sera şartlarında olmasın o? çölde yetişmez serada brokoli ve limon gibi ürünler için doğal ortam yaratılabilir. 50 dereceyi aşan sıcaklarda bunlar olmaz.

     • Bülent PEKCAN 08/04/2017 #

      Sevgili kardeşim ne kendini yor, ne kaale al.. İllaki bir Arap muhabbeti sokacaklar ya konuya..Adam diyor ki Jamaika değil Mekke..! Fotoğrafla da yolla konumun diyesi geliyor insanın.. Sera’da yetiştirilen ürünleri oranın doğal habitat ürünü sanıyor zeki arkadaş..! Çok şaşırtıcı değil..

   • Kevse açıkgöz 17/12/2016 #

    Hibiskus çöl bitkisi mekke çiçeği de denir.

   • huseyin 14/08/2017 #

    sudanda cok yetisiyor ben kendim getirdim

  • Mücahid 07/02/2017 #

   Helal olsun.

 2. Nurgül 04/12/2012 #

  Hibiskusun emziren annelere ne gibi zararı var? Ben emzirme döneminde süt artırsın diye soğuk olarak çok tükettim. Bir şikayetimde olmadı aksine sütümü arttırdı. Bir seneyi geçmesine rağmen hala emziriyorum. Ama sakıncalı denmesi kafamı karıştırdı. Hiç duymamıştım. Olabilecek zararları açıklarsanız sevinirim.

  • Çaykolik 05/12/2012 #

   Merhaba Nurgül Hanım,

   Referans kaynaklarda, hibiskus çayının emzirme döneminde içilmesinin etkileri hakkında yayınlanmış çalışma bulunmadığı için güvenli tarafta yer almak adına tüketilmemesi tavsiye ediliyor. Bazı anneler ise forumlarda hibiskusun vücutta detoks etkisi yarattığını ve bunun süt kalitesini düşürdüğünü belirtiyorlar ancak yine bilimsel olarak belirlenmiş bir durum yok.

   Burada ve bu kaynakta ise uzun dönemli hibiskus tüketiminin doğruganlığı azaltabileceği ve hamile kalmaya çalışan kadınlarda adet kanamalarını tetikleyebileceği belirtiliyor.

   Sonuç olarak biz sitemizde tüm bitki çaylarının olası yan etkileri ve etkileşimleri hakkında en doğru bilgileri vermeye çalışıyoruz. Çünkü bu bitki çaylarının etken maddeleri kişinin sağlık koşulları üzerinde olumsuz etki yapabilir. Hibiskus çayının emzirme dönemindeki faydaları veya zararları hakkında net bir bilgi olmadığı için tüketilmemesi, en azından düzenli olarak içmeye başlamadan önce bir doktora danışılması en doğrusu olacaktır.

   • Nurgül 11/12/2012 #

    Cevabınızı yeni gördüm yazdıklarınız için teşekkür ederim.

   • ümit 04/07/2015 #

    Tansiyonu düşürdüğü kesinlikle doğru ben kullandım. İspat ettim. Ancak vücuttaki demir emilimine engel olduğu için kansızlık, anemi tedavisi görenlerin kesinlikle kullanmaması gerekir. Psikolojik yönden rahatlama sağlıyor. Borçlu kişilerin içmesini tavsiye ediyorum.

    • Mucella 29/09/2015 #

     Çok garip başka bir yazıda da bitkisel demir deposudur özellikle kansızlık ve demir eksikliği olanlar için faydalıdır yazıyor. Hangisi doğru kansızlığa ve demir eksikliğine yararı ya da zararı nedir?

   • Nilüfer 12/01/2017 #

    Doktorlar yeme-içme konusunda tavsiyelerde bulunmuyor ki!

 3. beman 25/02/2013 #

  Hibiscus ile nar çiçeği aynı bitki mi? Aktar öyle dedi de. Pek inanmadım.

  • Çaykolik 26/02/2013 #

   Nar çiçeği, Mekke gülü, Jamaika gülü, gülhatmi, amber çiçeği, Çin gülü, Japon gülü, ağaç hatmi, bamya çiçeği adları çeşitli aktarlarda “hibiskus” için kullanılmaktadır.

   • beman 26/02/2013 #

    Bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim.

  • zeynep 30/03/2014 #

   Hayır.

  • Muruvvet 23/12/2014 #

   Hibiskus ile narçiçeği ayni bitki değil, narçiçeği bildiğimiz narın çiçeği hibiskus Mekke gülü Japon gülü gibi isimleri var.

 4. faruk 08/03/2013 #

  Henüz aldım, kullanmak istiyorum. Şişkinlik için nasıl ve ne kadar kullanmalıyım?

 5. selin 30/03/2013 #

  Annem şeker ve tansiyon hastası. Yaklaşık 1 sene kullandı hem şeker hem tansiyonu dengelendi. İçerisine tarçın ve karanfil ekledi. 10 kiloya yakın kilo kaybetti.

  • nurten 29/11/2015 #

   selam anneniz nasıl kullandı ne kadar kaynattı yemeklerden önce mi sonra mı kullandı bir de tarçını uzun kaynatmak hibisküsü demlemek gerekiyormuş anneniz çayı nasıl hazırladı?

 6. sevgi 16/04/2013 #

  Sayın çaykolik, gül hatmi yani hatmi çiçeği denen şeyle hibiskus aynı şey değildir. Hatmi yol kenarlarında rengarenk olur ve daha ince olup ortasında sarı tohumu yoktur, öksürük ve boğaz ve akciğer hastalıklarına faydalıdır, akatarınız bilmiyor ama ben bitkilerle çok ilgilenir ve onları dönem dönem farklı şeyler icin kullanırım.

  • Çaykolik 17/04/2013 #

   Merhaba Sevgi Hanım,
   Gül hatmi, hibiskus bitkisiyle aynı familyadandır (Malvaceae). Bu familyadan olan diğer bitkilerin görünüşleri birbirinden farklı olmakla birlikte aktarlarda genel olarak hibiskus olarak satılırlar. Zaten bu nedenle gülhatmi bitkisinin sözlük anlamında hibiskusu, hibiskus’un sözlük anlamında ise gülhatmi olduğunu görebilirsiniz.

 7. Zuhal 17/04/2013 #

  İyi akşamlar,
  Hibiskus çayını şekeri düşürdüğü için içmemi tavsiye ettiler. Doğru mudur? Bilgi verirseniz çok memnun olurum.

  • Çaykolik 20/04/2013 #

   Merhaba,
   Hibiskus çayının direkt kan şekerini düşürdüğü yönünde bir bilgi bulamadım ancak tip 2 diyabet hastalarında kötü kolesterolü düşürmeye yardımcı olduğu şeklinde bazı araştırma sonuçları mevcut.

  • Sami 17/05/2017 #

   Evet doğru dur siskinkigide yok ediyor şekeri dengeliyor sabah aç karnına iç öğle yemeği ne yarım saat kala kullanın akşam yemekten önce ve yatmadan bı bardak içip yatin farkı göreceksiniz

 8. sevgi 21/04/2013 #

  Ben ısrarla ayni olmadığını söylüyorum, hatmi ebegümecigillerdendir, ve boyu 2m’ye kadar uzar hibiskus da ağaç da olur mevsimi geldimi çiçekleri acar mevsim dışında ağaç olarak durur hatmi ise mevsiminde çiçekleri toplandımı bitkisi de kurur gelecek yıl köklerinden geri fışkırır. Hatminin kurusu papatya tarzındadır ortası bombelidir, faydaları bile farklıdır hatmi genelde soğuk algınlığına öksürük , boğaz ağrısına iyi gelir, hibiskusda tansiyon damarlar, kolesterol şeker vs için kullanılır aktardan hatmi deyince hatmi, hibiskus deyince de hibiskus veriyor. Birbirinin yerine vermiyor yani.

  • yakamoz 27/07/2015 #

   Gülhatmi ile hibiskus aynı değil çiçekler benzese de yan yana geldiğinde farkı görürsünüz gülhatmi bir dal üzerinde sıralı çiçekleri vardır hibiskus yanı Japon gülü ufak bir ağaç gibi dallar halindedir.

 9. arda 31/05/2013 #

  Hibiskus çayı kür olarak ne kadar süre kullanılmalı acaba?

 10. Atilla 10/06/2013 #

  Ben iş gereği Mısır’da yaşıyorum, karkade çay soğuk olarak turistlere ikram ediliyor ve yüksek tansiyona iyi geldiği burada söyleniyor fakat genç erkekler cinselliği bitiriyor diye içmiyor. Benden söylemesi.

 11. Seyyare hnm 22/07/2013 #

  konuyla pek ilgisi yok ama şöyle ki, sarımsak ta bir bitki. Çok sarımsak yiyorum ama kokuyorum. Bir de fena halde gaz yapıyor, bazen tutulmuyor tabi ay ayıp oldu ama bence bol bol sarımsak yiyin. Akşamları yatarken de bir bardak iyi kaliteli içme suyunun içine limon sıkın. Mesela yarım limona yakın veya arzunuza göre sıkın. Sonra onu için. Ben kiloluyum mesela.Ama tansiyonum düşük.

 12. veysel 12/11/2013 #

  Öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok çok teşekkür ediyorum. Babam by-pass ameliyatı geçirdi ameliyattan sonra karnında şişlik oluştu yani asitli sıvı. 9 ay sonra tekrar göğüs kafesini açtılar kalp ve akciğer üzerinde zar şeklinde oluşan enfeksiyonu temizlediler. 5 ay oldu ama halen karnında şişlik var. Şişlik çoğalmıyor artık ama azalmıyor da. Bunun için nar çiçeğini önerdiler yaklaşık 2 aydır kullanıyor. Benim sorum şu fazla kullanmasının bir zararı olur mu, ne kadar kullanması gerekir. Teşekkürler.

  • Çaykolik 13/11/2013 #

   Merhaba, bu kadar ciddi operasyonlardan sonra vücutta ödem oluşabilir ve şişlik görülebilir. Benim tavsiyem doktora danışmadan herhangi bir doğal destek kullanılmaması, eğer kullanılıyorsa aşırıya kaçılmaması yönünde.

 13. meral 10/12/2013 #

  İyi günler, ben göbek bölgem için denemek istiyorum aşırı yemek yiyen biri değilim fakat artık yaşımız gereği vücut gevşemeye başladı! Ağır spor yapamadığım için 1 yıl önce kalp ameliyatı geçirdim. İlaçta kullandığım için yan etkisi olabilir mi? ve reflüm var midem de hep şişkinlik var. Bana faydası olur mu? Beni bilgilendirirseniz sevinirim.

 14. Rauf 15/12/2013 #

  Nereden buluruz? Azerbaycana ne zaman gonderilecek?

 15. semra 16/12/2013 #

  Merhaba, ben tansiyon ilacı kullanıyorum. Bu bitkiyi kullanabilir miyim? Cevaplarsanız sevinirim. Teşekkürler.

  • Çaykolik 16/12/2013 #

   Merhaba, Hibiskus bitkisinin yüksek tansiyonu düşürücü etkisi var. Bu nedenle yüksek tansiyon için kullandığınız ilacın etkisini arzu edilmeyecek şekilde arttırarak düşük tansiyona yol açabilir. Yazıda da belirtildiği gibi tansiyon ilaçlarıyla birlikte düzenli olarak hibiskus çayı içmek önerilmemektedir. Bu konuda en sağlıklı bilgileri doktorunuzdan alabilirsiniz.

  • Yk 27/01/2017 #

   Kardeş hapını akşam çayı sabah iç

 16. Çiğdem 16/12/2013 #

  Merhaba, benim tansiyonum normalde biraz düşüktür.Bu çayın zararı olur mu? Teşekkürler.

 17. tülay 17/12/2013 #

  Merhaba benim tiroid problemim var ama hapımı her gün kullanıyorum. Duydum ki hibiskus çayı zayıflatıyormuş bir zararı olur mu? Hibiskus çayı aldım briazda olsa bana zayıflamada bir faydası olur mu?

 18. FİGEN 17/12/2013 #

  Hibuskus çayı zayıflama da etkili midir?

 19. Ziynet 18/12/2013 #

  Merhaba, bugün hibiskus bitki çayını içmeye başladım, tadı çok güzel. Günde 2 bardak değilde daha fazla içilse (suyu çok içen biri değilimde) yaşanacak problemler neler olabilir. Yanıtınıza şimdiden teşekkür ederim.

 20. havva 18/12/2013 #

  Hibiskus çayını çocuklarda içebilir mi? 10 yaşında bir oğlum 2 yaşında bir kızım var.

 21. havva 18/12/2013 #

  Bir de kendim de hipotroit hastasıyım hibiskus çayını kullanmalı mıyım?. Teşekkürler.

 22. ezo 20/12/2013 #

  Aç mı yoksa tok karna mı içmek lazım. Bir de günde kaç defa içmek normal olur?

 23. merve 21/12/2013 #

  Merhaba ben hibiskus çayının kilo verdirdiğini duydum. Yalnız sabahları içiyorum bazen akşam içmiyorum. etkisini görebilir miyim? Bu sekilde yoksa sabah akşam aksatmadan içmem mi gerekiyor. Cevabınız için teşekkürler.

 24. çimen 13/02/2014 #

  Merhabalar 2 yaşında yeğenimde şeker hastalığı çıktı ve insülin vuruyoruz hibiskus çayını vermemiz ne kadar doğrudur acaba, sizden konu ile alakalı olarak bana cevap vermenizdir. Teşekkürler

 25. Banu salur 13/02/2014 #

  Hibiskus kansızlığa iyi gelir mi yoksa tam tersi bir etkisi olur mu?

 26. Nimet Gülsen Ertem 30/06/2014 #

  Arkadaştan duydum, ben de alıp kullanmak istiyorum. Kilo ve kolesterol açısından faydalı deniyor. Günlük limit nedir lütfen deneyenler paylaşsın. Teşekkür ederim.

 27. inci 20/07/2014 #

  Ben tip 2 diyabet hastasıyım dengelesin diye içtim ama çok fazla şekerimi düşürdü. Bana yaramadı.

 28. Aylin 08/09/2014 #

  Hipotitoidi hastasıyım hibiskus zarar veriyor tiroide dediler doğru mu?

 29. özge 12/09/2014 #

  Merhaba depresyon ilaçlarıyla alınır mi sakıncası var mi?

 30. Uğur 06/10/2014 #

  Nar çiçeği diye söylüyorlar ama bildiğimiz nar meyvesinin çiçeği ile ilgisi yok sadece benziyor. Bu bitkinin Akdeniz’de özellikle Antalya’da çok büyük ağaçlarını gördüm. Evimde de saksıda yetiştiriyorum. Güneş görürse özellikle sabah güneşi çok güzel çiçek açıyor. Bu arada hatmi çiçeği ile ilgili olarak da sevgi hanimin söyledikleri tamamen doğru.

 31. gül 08/11/2014 #

  Merhaba tansiyonum düşük, hibiskus çayı kullanırsam daha da düşer mi? Tatlı düşkünlüğüm nedeniyle kullanmak istiyorum, şeker emilimini yavaşlattığı söyleniyor.

 32. seda 12/12/2014 #

  Ben bundan birkaç yıl önce hibiskus çayını düzenli olarak günde iki defa içiyordum ama zayıflama niyetli değil ve ben o donem baya kilo kaybı yaşadım yaklaşık 15 kilo kadar sonradan öğrendim ki tatlı isteğini indirgiyormuş simdi tekrar başlayacağım herhangi bir olumsuz etkisini de görmedim. Paylaşmak istedim.

  • Nurgül 26/01/2017 #

   Merhaba nekadar süre içinde vermiştiniz 15 kiloyu

 33. behire akkaya 12/12/2014 #

  Hamileyken içilebilecek çaylar nelerdir tansiyonu düşük biriyim çok halsizim.

 34. Taleh 16/12/2014 #

  Selamlar, Kendi üzerimde yaptığım testlerden şunu diyebilirim ki, hipertansiyona karşı güzel ilaçtır. İki-üç ay devamlı olarak içiniz. Etkisi hemen oluşur amma 60-90 gün devamlı olarak kabul ederseniz sonraki yıllar hipertansiyonu unutursunuz. Amma her gün kullanırsınız, inşallah, hipertansiyon geri dönmez!. 35lerde yüksekti. Üç ay kabul ettim her tür çay yerine! Unuttum tansiyonu. Sonra hiç kabul etmedim diyebilirim! Bir kaç gün önce 160/110a kalktı. Doğrusu, diğer ilaçlar ki, farklı nedenle kullanıyorum, kılavuzlarında yan etki gibi hipertansiyon kaydı edilmiş. Yani, bu sebepten olabilir. Ama yine bu çaydan kabul etmeye başladım. Şimdiki tansiyonum 117/87! Yaşım 42.

  • seysa 09/04/2017 #

   ilaç kullandınızmı ?veya bıraktınızmı ?ilaçla birlikte kulanımın sakıncalı olduğunu okudum tşk

 35. selma 19/12/2014 #

  Benim ülseratif kolitim var hibisküs çayını içebilir miyim?

 36. eslem 03/02/2015 #

  Bu bitki kadınlarda kısırlık yapıyor diye duydum doğrumu lütfen cevap bekliyorum.

 37. zülfiye 20/02/2015 #

  Benim oğlum wilson hastası vücutta bakır birikimi var kan dolaşımı çok basınçlı olduğundan damarlar zarar görme olası var tedavi görüyoruz ama kullanmak için size bi sorayım danışayım dedim.

  • Salih Turgay 27/12/2015 #

   Zülfiye hanım daha önce izlediniz mi İbrahim Saraçoğlu bu rahatsızlık İçin hibiskus çiçeklerinin çiçeklerinin altında bulunan taç yaprakları ile birlikte kullanılması gerektiğini söylüyor. Allah şifa versin inşallah.

 38. serdar 11/03/2015 #

  Hepatit hastalarda faydası nedir. Cevap alsam sevinirim.

 39. selma 25/03/2015 #

  Ben diyabet tip 2 hastasıyım hibiskus çayını günde 1 kez tarçınlı olmak üzere içiyorum günde 2 kez yani sabah ve akşam olmak üzere içersem herhangi bir sakıncası var mı ve bu çayı yemekten önce mi veya sonra mı içmeliyim?

 40. merve 19/06/2015 #

  Merhabalar. Bu çayı uzun yıllar muhafaza edebilir miyiz? Bozulur mu? Bozulursa bozulduğunu nasıl anlarız? Dört yıl kadar önceden biraz var da, kullanmakta tereddüt ediyorum. Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  • Aziz Soylu 13/01/2018 #

   ABD de benim bahcemde yetisiyor ve ortasinda karabiber kadar tohumlari oluyor ve onlari tekrar ekin yenisi hemen cikar.Ancak Turkiye de icindeki cekirdegini cikarip da satiyor olabilirler.

 41. Seda 14/11/2015 #

  Merhaba ben yaklaşık 3 haftadır hibiskus içiyorum regli geciktiriyor mu cevap verirseniz sevinirim.

 42. halime 06/12/2015 #

  Tiroit hastasi içebiliyor mu bu çayı lütfen acil cevaplarsanız sevinirim bekliyorum.

 43. Emel 28/12/2015 #

  Merhaba, boğaz kuruluğu ve balgam sökücü özelliği kuvvetli olan bitki çayı hangisidir? Benim için çok önemli.

 44. emine 16/03/2016 #

  Merhabalar ben 2 ay gibi bir süredir kahvaltıda 3 bazen 6 fincan hibüsküs çayı içiyorum genel olarak kan tahlili yaptırdım bütün tahlillerim çok iyi çıktı kanım 13.9 çıktı hiç bu kadar yükselmemişti ben bu çaydan çok memnunum migren tedavisi için cymbalta 60mg kullanıyorum bir zararı olur mu uzun süre kullanmayı düşünüyorum sizce bırakıp tekrar mı başlayayım?

  • Çaykolik 11/04/2016 #

   Emine Hanım bitki çayları genel olarak günlük 1-2 bardakla sınırlanır. İlaçla ilgili olarak ise doktorunuza danışmanızı öneririm.

 45. Oznur 31/03/2016 #

  Merhabalar. 8 yaşındaki oğlumun kolesterolü yüksek. Bu çayı oğluma verebilir miyim? Hangi ölçülerde tüketebilir?

  • Çaykolik 08/04/2016 #

   Sayın Oznur sitemizdeki bilgiler yetişkinler içindir. Çocuklar bitki çaylarına karşı çok daha hassas olabilir. En güvenlisi doktoruna danışmadan oğlunuza bitkisel kür uygulamayınız.

  • Murat 14/05/2016 #

   8 yaş çocuğun kolesterolüne bakan doktor ne amaçladı acaba? kolesterol konusunda Dr. Uffe Ravnskov’un kitabını okuyun derim. … ve de çocuğu lütfen rahat bırakın. saygılarımla.

  • Dr 22/06/2016 #

   Kan östrojen düzeyini artırdığı için büyüme çağındaki çocuklar kullanmamalıdır

 46. Semira 15/06/2016 #

  870 olan kötü kolestrol ve diğer klostrolum 500 du günde sadece 2 fincan içtim tahliller de 3 ay sonra düşmüş çıktı göbek eritilir bağırsak tembelliğinë iyi tansiyonum hep 18 19 du normale getirdi bende etki bu siskinliklerde gidiyor yardimci olduğumu tahmin ediyorum

 47. umut 18/06/2016 #

  hibiskus u uzun süre kullanan birisi olarak aç karına 1 2 çay kaşığı bir su bardağı kaynamış suyda 15 dakika bekletilir süzgeçle süzüldükten sonra içilir.1/ tansiyonu düşürür.2/şekeri düşürür.3/sinirleri yumuşatır.4/anemi hastalarına hamilelere yaramaz.5/çok güçlü antioksidandır.enfeksiyon oluşumunu önler.6/ağız ve damak iltahaplarını iyileştirir.7/cinsel aktiviteyi azaltır.yumurtalıları küçültür.ABD tespitli.bnlar kesin tanılar.saygılar.

 48. gülcan 19/07/2016 #

  emziren anneler kullana biliyormu acaba?

 49. Ferhan 15/11/2016 #

  Merhaba lar benim troid icin kullandigim gunluk ilacim var..normal gidiyor.LDL kolesterol um cok yuksek bu hibiskusu kullanirsam zarari olurmu cevap verirseniz sevinirim bu durumda ne yapmaliyim

 50. Esma Kolay 23/11/2016 #

  Merhaba İbrahim Saraçoğlu hibiskus çayının wilson hastalığına iyi geldiğini söyledi..(wilson hastalığı vücutta bakır birikimine verilen hastalığın adı ) Ağır metalleri vücuttan atıyormuş.

 51. Nurcan 06/12/2016 #

  Acil nasıl kullanacağını lütfen aç mı yoksa tok mu?

 52. Aydın 03/02/2017 #

  Hibiskus çayın hamileliğe zararı var mı acaba?

  • Aycan 25/02/2017 #

   Sakin hamileyken kullanmayin düşük riski oluyormuş.. araştırin bakin düşük riski artiyor diyooo 🙁

 53. Aycan 25/02/2017 #

  Merhaba hibiskus cayinin kısırlık yaptığını.. hamile kalmak istendiğinde engellediğini bir nevi koruyucu olduğu söylenmiş.. bu konuda açıklama yaparsaniz bizde bilgilenmis olacagiz. Kullanmali miyiz ? Boyle bir durum varmi

 54. Ayten 05/04/2017 #

  Onbir yaşındaki çocuk kullanabilirmi kilosu varda

 55. Ayten 05/04/2017 #

  Kizim onbir yasinda kilolu kullanabilirmi

 56. tülay 26/04/2017 #

  merhaba admin 2011 yılında zehirli troit ten ameliyat oldum iki triot hormonumda alındı şuanda hipotroit ilacı kullanıyorum . HİBİSKUS çayını bugün aldım ve 1 bardak içtim. sorum şu olacak ameliyat olduğum halde hibiskus u kullanmamda sakınca varmı ?Tekrarlaması mümkünmü. aydınlatırsanız sevinirim

 57. Emel 17/12/2017 #

  Yorumlari basindan itibaren okudum hicbir troid hastasinin sorusu cevaplanmamis. Bende hipotroid hastasiyim ve merak ediyorum bizde kullanabilirmiyiz? En azindan troid hastasi olup kullananlar varsa yorum yapabilirler mi? Teşekkür ederim..

Bir cevap yazın