Kakule Çayının Faydaları


Kakule Çayı
Bilimsel adı Elettaria cardamomum ya da Elettaria repens olan kakule yıl boyunca yeşil kalan güney Hindistan’da yaygın olarak bulunan bir bitkidir. Dik sapları parmak kalınlığındadır ve 30-50 santim kadar boy atabilir.

Bilimsel adı Elettaria cardamomum ya da Elettaria repens olan kakule yıl boyunca yeşil kalan güney Hindistan’da yaygın olarak bulunan bir bitkidir. Dik sapları parmak kalınlığındadır ve 30-50 santim kadar boy atabilir. Küçük sarımtırak çiçek açar ve hançer şeklindeki yaprakları koyu yeşil renklidir. Bitkinin uçucu yağ içeren tohumları çeşitli hastalıkların tedavisinde tıbbi amaçlı olarak ve parfüm sektöründe kullanılmaktadır. Kakule baharatı Asya mutfağında pek çok yemekte kullanılır.

 • Sindirime yardımcı olur
 • Bağırsak parazitlerini temizler
 • Şişkinliği alır
 • Reflüye iyi gelir
 • Mide ağrısını hafifletir
 • Mide kramplarına iyi gelir
 • Vücudu temizler
 • Ağız kokusunu giderir
 • Kusma ve mide bulantısına iyi gelir
 • Kolon kanserine karşı koruma sağlar

Kakule Çayı Nasıl Hazırlanır?

Kakule çayı hazırlamak için gereken malzemeler; 1,5 litre su (yaklaşık 6 bardaklık çay için), 3 yemek kaşığı siyah çay, 3 çay kaşığı kakule tohumu,250 ml süt. Suyu kaynattıktan sonra ocaktan alın ve tüm malzemeyi içine atın. 10-15 dakika bekledikten sonra bir iki kez karıştırın ve süzerek için.

Kakulenin Sağlığa Faydaları

Kakule tohumları uyarıcı olarak etki yapan uçucu bir yağ içermektedir. Bu özelliği ile özellikle Arap ülkelerinde afrodizyak olarak halen kullanılmaktadır. Geleneksel Çin tıbbında çölyak hastalığı tedavisinde en çok başvurulan bitkidir. İshale ve diğer sindirim sorunlarına iyi gelir. Bronşit, astım ve diğer solunum yolu hastalıklarına karşı kullanılmaktadır.

Zihni canlandırmak için kullanılır. Sıklıkla yemeklerde baharat ve ilaç sektöründe katkı maddesi olarak kullanılmaktadır.

Kakulenin Yan Etkileri

Yemeklerde baharat olarak ya da çay formunda kakule kullananların çoğunda herhangi bir yan etkiye rastlanmamıştır. Nadir olarak görülmekle birlikte midede hassasiyet ve safra ağrısı yaşanabilir. Safra taşı olan hastaların kakule çayı içmesi önerilmez. Bitkiye alerjisi olanlarda cildin bazı bölgelerinde şişlik, göğüs ağrısı, nefes alma zorluğu gibi belirtiler görülebilir. Gebelik ve emzirme dönemlerinde kullanılmamalıdır.

Kaynaklar
Paylaş

9 yorum

 • Kakule reflü, gastrit gibi mide hastalıklarına iyi gelmiyor. Daha çok bu hastalıklara neden olmaktadır.

  • Çaykolik

   Kenan Bey,
   Dr.Mike Boucher tarafından yazılan bu makalede, kakulenin mideyi sakinleştirdiği ve mide yanmasına neden olan gastrite iyi geldiği belirtilmiş. Klinik herbalist clinical herbalist Todd Caldecott (Food As Medicine ve Ayurveda: The Divine Science of Life kitaplarının yazarı) bu makalesinde gastrite bağlı ağrıları ve spazmları azalmak için kakuleyi önermiş. Ancak kakulenin bu etkileri her kişide aynı olumlu sonucu yaratmayabilir ve özellikle reflüsü olanlar kakule kullanmadan önce doktora danışmalıdır. Yazımızda da belirttiğimiz gibi az görülmekle birlikte kakule çayı midede hassasiyete neden olabilmektedir.

   • En güzeli ben deneyim hem gastrit hemde ülserim var iyi gelirse yazarım 🙂

 • Merhabalar,
  Ben Kenan beyin yorumunu okuyunca yazmak istedim, benim sindirimle ilgili problemim vardı ve gaz sancıları çekiyordum. Kaç kere doktora gittim rahatsızlığıma karşı ilaç yazmaktan başka bir şey yapmadılar ve birçok arkadaşım kakuleyi önerdi. Öneren arkadaşlardan bazıları farklı rahatsızlarından dolayı bu bitkiyi kullanmış ve rahatsızlıkları giderildiği gibi üstüne reflü rahatsızlığı da giderilmiş. Yani sizde yan etki yaptı diye herkes aynı sorunu yaşamıyor sana dokunduysa kullanma insanların kafasını karıştırma Dünya kurulduğundan beri bitkiler şifa dağıtıyor kimyasal ilaçlar bitkilerin yerini tutamaz.

 • neco tekcan

  Ben ender saraç doktoru dinledim üç senedir günde dört veya beş tane kakule çiğneyip yutuyorum ne girip oldum nede nezle ne zaman boğazım ağrısa kakule çiğneyip yutuyorum berki sizlere garip gelecek yaşım elli sekiz beyazlarımda azalmalar ve de beyaz telimin devamı koyu geliyor teşekkürler.

 • Merhaba bende bilgi vermek istedim bende gastrit ve refü vardı ve tesadüfen kakule kahvesini aldım ve ne reflüm nede gastritim kaldı kesinlikle tavsiye ediyorum mide yanmamdan dolayı bir şey yiyemiyordum ama şuan her şeyi yiyebiliyorum.

 • Benim reflüm var ve ağız kokum var ben bu yüzden denemek istiyorum bazende midemde yanma oluyor. Kakule bitkisi hakkında yukarıda olumlu ve olumsuz yorumlar var, ben de kullanıp burada paylaşacağım bakalım neler olacak?

 • Mide yanma ve ağrılarında “çakal otu” çayını kullanılmasını tavsiye ederim.
  Yaşadıkları doğa ile iç içe çevrede, rahatsızlanan çakal ve tilkilerin bu otun yapraklarını yediklerini görerek, kendileri de deneyen insanlarımızın,yaparak yaşayarak öğrendikleri tedavi yöntemlerinden biridir.

  (Bir tutam kurutulmuş çakal otu su bardağına konulup,üzerine kaynar su ilave edilerek 5 dakika bekletildikten sonra içilmelidir.)

 • Nihan Kantar

  Abartılmadığı, tariflerinden farklı kullanılmadığı zaman sağlık sorunlarıma bitkisel çözümlerin faydasına inananlardanım.

  Kakulenin bir doğa mucizesi mi, sağlık sorunlarına yol açabilecek bir bitki mi olduğu her kişinin kendi denemeleri ile anlaşılacaktır.

  Olumlu, olumsuz sonuçları burada paylaşmanın önemini de unutmamalı.

  Herkese sağlıklı bir yaşam dilerim.

  Nihan Kantar

Bir cevap yazın