Melisa Çayının Faydaları

Melisa bitkisi (Melissa officinalis) nane familyasındandır ve genel olarak sakinleştirici etkisiyle bilinir. Özellikle stres ve kaygıyı azaltmak, uyku düzenini sağlamak, iştah açmak için kullanılan melisa çayı Orta Çağ, hatta daha önceki dönemlere kadar giden bir geçmişe sahip. En eski kullanımının böcek ısırıklarına karşı olduğu biliniyor.

Yabani olarak güney Avrupa ve Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerde yetişen melisa limona benzer hafif bir kokuya sahiptir ve yaz aylarının sonuna doğru küçük beyaz çiçekler açar.

Bilinen diğer adları; nane balsamı, mavi balsam, bal bitkisi, oğulotu ve tatlı balsamdır.

Melisanın genel kullanımı kurutulmuş yapraklardan hazırlanan çaydır ancak kapsül, krem, yağ formlarında bulunabilir.

 • Uyku sorunlarında kullanılır
 • Sinirleri yatıştırır
 • Stresi azaltır
 • Mide rahatsızlıklarını azaltır
 • Sindirim sorunlarına karşı kullanılır
 • Gaz giderir
 • Ateş düşürür
 • Ter atılmasını sağlarMelisa Çayı Nasıl Hazırlanır?

Yarım litre kaynamış suyu ateş üzerinden alıp 10 gram kurutulmuş melisa atıp 10 dakika demlenmesini bekledikten sonra içebilirsiniz. Hazırladığınız melisa çayından bir bardak içip geri kalanını buzdolabında 2 güne kadar saklayabilirsiniz. Günlük olarak tüketilmesi tavsiye edilen olan 1.5 – 4 gram (1 ile 3 çay kaşığı arası) arası kurutulmuş melisadır.

Melisanın Sağlığa Faydaları

Melisa çayının stresi azaltma, uyku bozukluklarını düzenleme ve sakinleştirme özelliklerinin yanı sıra içeriğinde melisa bulunan cilt kremlerinin uçuk tedavisinde etkili olduğu biliniyor. Yine aynı şekilde mantar ve egzama gibi cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılabilir. Özellikle melisa yağı güçlü bir anti bakteriyeldir. Bu alanda çok az sayıda çalışma bulunmasına karşın bazı araştırmaların Alzheimer hastalarında melisanın bilişsel işlevde gelişme sağladığı yönünde sonuçları bulunmaktadır.

Melisanın Tarihi

Melisanın, Plinius (Roma, MS 23-79), Dioscorides (Yunanca, MS 40-90), Paracelsus (1493-1541 Avusturya) ve John Gerard (İngiltere, 1545-1612) tarafından bitkisel ilaç olarak çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde kullanıldığı biliniyor. Melisa adı Yunanca “arı” kelimesinden gelmektedir. Avrupa kıtasındaki popülerliğini Orta Çağ’da kazanmıştır.

Melisa Çayının Yan Etkileri

Melisa sedatif ilaçlar ve tiroit ilaçlarıyla etkileşime girebilir. Uykusuzluk ya da kaygı için ilaç kullanıyorsanız melisa çayı tüketmemelisiniz. Tiroit ya da glokom hastalığınız varsa doktorunuzun tavsiyesi ile onun verdiği dozajlarda kullanmalısınız. Hamilelik ve emzirme döneminde kullanımının güvenliği ile ilgili bilgiler eksiktir. Yine de güvenli tarafta yer almak için bu gibi hassas dönemlerde kullanmaya başlamadan önce doktorunuza danışmanız ve çocuklarda kullanmamanız tavsiye edilir.

Kaynaklar

,

Melisa Çayının Faydaları İçin 111 Yorum Yapılmış

 1. murat 14/11/2012 #

  Melisa çayı ile yeşil çay birlikte kullanılır mı?

 2. Nurşen 05/12/2012 #

  Melisa çayı sara ve migrene iyi geliyormuş? Nasıl kullanmalıyız?

  • Çaykolik 05/12/2012 #

   Merhaba Nurşen Hanım,

   Melisa çayının geleneksel kullanımı arasında migrenin bulunduğu, Georgetown Üniversitesi’nin bu sayfasında yer alıyor ve migrene iyi gelmesinin nedeni olarak kaygıyı ve stresi azaltması gösteriliyor. Ancak modern alternatif tıpta daha çok sakinlik verici ve sindirime yardımcı bir çay olarak tüketilmesi öneriliyor. Maryland Tıp Fakültesi’nin bu sayfasında ise kediotu kökü ve melisa karışımının sedadif etkisinin saraya iyi geldiği belirtiliyor. Ancak aynı sayfada sedatif etkisi bulunan bitkilerin çeşitli ilaçlarla etkileşime geçtiğinden sadece doktor kontrolünde tüketilmesi öneriliyor.

  • şeyhmus gergin 14/01/2017 #

   merhaba arkadaşlar ben melisa çayını yıllardan beridir kullanırım ister inanın ister inanmayın yıllardır bu otu kalp sıkışmalarımda kullanıyorum ve ben bu ota çok güveniyorum ritim bozuklarında bile ilk yardım gibi yetişiyor yalnız kaynatmıyacaksınız sıcak suyu üstüne döküp demlenmesini bekliyeceksiniz günde iki fincan yeterlidır hiç bir zararı yoktur otları fazla karıştırmayın ………..

   • Sümeyye Sena 18/07/2017 #

    Peki hangi vakitler icmeliyiz melisa çayını

 3. Ayşe 05/12/2012 #

  Merhabalar,
  Doğum kontrol hapıyla melisa aynı anda kullanılabiliyor mu? Kantaronun kullanılmaması gerektiğini okumuştum da melisada da böyle bir durum söz konusu mudur?

  • Çaykolik 06/12/2012 #

   Merhaba Ayşe Hanım;
   Melisa çayının doğum kontrol hapıyla birlikte kullanımı hakkında hiç bir kaynakta olumlu ya da olumsuz bir bilgi bulamadım. Ben daha güvenli olması açısından melisa çayı içmemenizi önerebilirim ama bu konuyla ilgili olarak en doğru bilgiyi doktorunuzdan alabilirsiniz.

 4. Aysegül 16/12/2012 #

  Merhabalar,
  Ben zehirli guatr hastasıyım ve melisa çayı içiyordum. Az önce öğrendiğime göre ilaç etkisini azaltıyormuş. Diğer içtiğim çaylar nar çiçeği, kuşburnu, adaçayı, yeşil çay. Bu bitkiler de ilaç etkisi azaltır mı?

  • Çaykolik 17/12/2012 #

   Merhaba Ayşegül Hanım,
   Bitkisel çaylar ve diğer bitkisel ürünler aynı ilaçlar gibi bazı yan etkiler yaratabilir. Sizin sağlık koşullarınızda, kullanılması ve kullanılmaması gereken bitkisel çaylar hakkında en doğru bilgiyi doktorunuzdan alabilirsiniz.

 5. mehmet 23/12/2012 #

  Günde kaç bardak melisa çayı tüketebiliriz?

 6. Şennur 26/12/2012 #

  Melisa çayını hiç bir şeyi kafaya takmamak için kullanmak istiyorum. Her şeyi kafaya takarak kendimi sürekli huzursuz hissediyorum ve bu bende baş ağrılarına neden oluyor. Beynimi rahatlatmak istiyorum. Çocuğumla sakin kafayla ilgilenmek istiyorum. Sizce doğru seçim melisa çayımı? Bana yardımcı olun. Teşekkür ederim.

  • Çaykolik 27/12/2012 #

   Merhaba Şennur Hanım,
   Öncelikle şunu söyleyeyim bitki çayları süregelen huzursuzluk, tekrarlayan baş ağrıları, derin kaygı ve depresyon için kesin bir çözüm değildir. Ayrıca bu çayların uzun dönemli ve sürekli tüketiminin bazı yan etkileri olabileceğini unutmamak gerekiyor.

   Sizin sorununuza gelince; melisa çayı, sarı kantaron çayı ve papatya çayı gibi çaylar, sinirleri gevşeterek bir miktar rahatlama sağlayabilir ancak bence bu çaylara başlamak yerine, baş ağrısına kadar varan sıkıntılarınıza çözüm bulmak için bir uzmanla görüşmeniz daha doğru olacaktır. Belki onun vereceği tavsiyelerle ve uygulayacağı tedaviyle sıkıntılarınızdan kalıcı olarak kurtulma şansını yakalayabilirsiniz.

 7. ferdi 18/01/2013 #

  Günde ne kadar tüketmek lazım? Antidepresan ile birlikte kullanılabilir mi?

  • Çaykolik 19/01/2013 #

   Ferdi Bey,
   Antidepresan ve melisa çayının birlikte kullanımı konusunu doktorunuza danışmalısınız. Çünkü bildiğiniz gibi pek çok farklı antidepresan var ve bazıları bitkisel çaylarla etkileşime geçebilir.

 8. nihal 25/01/2013 #

  Sitenizi çok beğeniyorum. İnsanlara bilimsel niteliği olan bilgiler sunmanız çok güzel. İlginiz için teşekkürler.

  • Çaykolik 25/01/2013 #

   Teşekkürler Nihal Hanım.

 9. Orhan 19/02/2013 #

  Merhaba,
  Citoles ve lustral ilaçları ile melisa çayı içilebilir mi?

  • Burak Karaçak 03/10/2014 #

   Melisa ve sarı kantaron otu antidepresan etkisi göstereceğinden, kullanmanızı tavsiye etmem. Mesela ben bir antidepresan kullanıyordum, onu bıraktım ve sarı kantaron çayı içmeye başladım, emin ol daha az yan etki daha fazla fayda görürsünüz.

   • Recep ayalp 07/07/2017 #

    Bende panik atak var ,sarı kantaron mu kullansam,xanax ve paxil i bırakayım mı

    • Burak Karaçak 25/10/2017 #

     Sizin hastalığınızı bilemem, ne yaşadığınızı, ilacın ne kadar etkili olduğunu veya size ne kadar uyumlu olduğunu bilemem. Benim tavsiyem, İnternet üzerinden okuduğunuz şeylere göre tedavinizi yönlendirmeyin. Burada herkes istediğini yazabiliyor ve doktorluk taslayabiliyor. İyi bir psikiyatristle ve psikoterapiyle sorununuzun üzerine gidin. İlacı bırakmak istiyorsanız da yine doktorunuza danışın ve ona göre yolunuza devam edin. Allah şifa versin.

 10. filiz 24/02/2013 #

  Melisa çayıyla kekik çayını karıştırıp içiyorum. Bir zararı olur mu?

  • Nilüfer Homça 10/03/2015 #

   Selam filiz hanim melisayla kekik çayını bence karıştırmayın tek başına içerseniz daha uygun olur ve içerken de içine bal katınki şifanız tez olsun saygılar.

 11. Özlem 27/02/2013 #

  Acaba sigaraya falan hiç faydası olur mu?

  • kemal 18/12/2013 #

   Hayır karabaşotu bitki çayı 3 kutu alır. Sigara 7 gün bırakılır.

  • emin 10/10/2016 #

   sigarayı bırakmanın en güzel yolu karabag lavantadır..

 12. osman 13/03/2013 #

  Merhabalar,
  Bende zaman zaman mide bulantısı ve mide bulantısı hissi oluyor, melisa sayı içerek bu sorunlarımı azaltabilir miyim?

  • Çaykolik 13/03/2013 #

   Merhaba,
   Melisa genel olarak mideyi sakinleştirir ancak mide bulantısı için en sık kullanılan çay zencefil çayıdır. İkisini de 3’er gün deneyin, hangisi size daha iyi gelirse o çayı kullanabilirsiniz.

  • Zahide 10/01/2018 #

   Bana mide bulantısı için en iyi nane çayı geliyor!

 13. aytaç 23/04/2013 #

  Panik atak, anksiyete, sosyal fobi gibi psikolojik rahatsızlıklara etki eder mi acaba?

  • Çaykolik 24/04/2013 #

   Merhaba Aytaç,
   Bazı bitki çaylarının sakinleştirici etkisi vardır ve kişiyi rahatlatabilir. Ancak bahsettiğiniz psikolojik rahatsızlıkların hangi derecede olduğu önemli. Terapi ve ilaç tedavisi ile iyileştirilebilecek kadar ilerlemiş rahatsızlıklar sadece bitkisel çaylarla tedavi edilemez. Ancak melisa, satı kantaron, çarkıfelek ve papatya çayının stresi ve kaygıyı azalttığı bilinmektedir. Eğer düzenli olarak ilaç kullanıyorsanız bu çayları düzenli olarak tüketmeye başlamadan önce olası yan etkilerinden korunmak için öncelikle doktorunuza danışmanızı öneririm.

 14. sema 27/04/2013 #

  Merhabalar,
  Yaklaşık 1 ay önce doktor kontrolünde kullanmış olduğum paxil adlı ilacımı bıraktım, doktorun tavsiyesi üzerine günde 3 kere sarı kantaron ve melisa çayı içiyorum. Yatmadan öncede kedi otu çayı içiyorum. İlacımı gebelik düşündüğüm için bıraktım. Benim sorum hamile kalana kadar bu bitki çaylarının herhangi bir zararı olup olmadığı. Cevap verirseniz çok sevinirim.

  • Çaykolik 28/04/2013 #

   Merhaba,
   Melisa, sarı kantaron ve diğer çayların gebelik döneminde yan etkileri olabilir. Ancak gebe kalmaya çalışırken herhangi bir yan etkisi olup olmadığı konusunda belirli bir araştırma bulunmuyor. Ben, doktorunuza gebelik düşündüğünüzü söyleyerek bu çayların hangilerini tüketebileceğinizi danışmanızı öneririm.

 15. sinan 08/05/2013 #

  Merhaba, melisa çayı boy uzatıyor mu?

 16. uğur 27/06/2013 #

  Sayın ilgili,
  Uzun zamandan beri depresyon ve çok kuvvetli anksiyete sorunları ile uğraşıyorum. Şuan cimbalta 60 mg kullanıyorum, fakat çok değişen bir şey olmadı. Lütfen bu rahatsızlıklara yardımcı olabilir misiniz? Hangi bitkilerden faydalanabilirim?
  Saygılarımla

  • Çaykolik 04/07/2013 #

   Uğur bey depresyon ve kaygı eğer belirli bir noktaya ulaştıysa sadece doktor önerisiyle verilen ilaçlar ve bazı durumlarda terapi ile tedavi edilebilir. Bilinçsiz ilaç ve bitkisel ürün kullanımı tedaviden çok durumun daha da derinleşmesine neden olabilir. Bu yüzden alternatif ilaçlar için öncelikle doktorunuza danışmalısınız.

 17. gökhan 30/06/2013 #

  Melisa çayı sedef hastalığında etkili midir?

  • Çaykolik 05/07/2013 #

   Merhaba, melisa çayı daha doğrusu demlenip soğutulduktan sonra pamukla cilde uygulanan melisa çayının iltihabı azaltıcı özelliği vardır. Bilimsel araştırmalarla kesin olarak kanıtlanmış olmamasına rağmen geleneksel olarak kaşıntılı, iltihaplı cilt hastalıklarının tedavisine yardımcı olarak kullanılmaktadır. 1-2 hafta deneyerek iyi gelip gelmediğini görebilirsiniz. Sonucu buradan diğer okuyucularımızla paylaşırsanız seviniriz. Çünkü hem papatya hem de melisa çayı için böyle çok soru gelmekte.

 18. Burak 26/08/2013 #

  Lütfen cevap verin melisa çayı boy uzatır mı? Belki uykudan dolayı büyüme hormonu salınımı artırıyordur ama? Sizin bilginizi da almak isterim.

 19. gulsum 22/10/2013 #

  İyi aksamlar ben hamileyim ilaç kullanmam yasak sizce bu çay bebeğe bir zarar verir mi şimdiden teşekkürler.

 20. Tülay 05/11/2013 #

  Bende guatr başlangıcı var melisa çayının bir zararı olur mu?

  • Çaykolik 05/11/2013 #

   Merhaba Tülay Hanım,
   Bazı kaynaklarda melisa çayı, hormonları dengeleme özelliği ile guatr için tavsiye edilmekte ancak, bu konuda yayınlanmış, güvenilir kaynaklı bilimsel bir çalışma bulamadım. Güvenli olması açısından düzenli olarak melisa çayı içmeye başlamadan önce doktorunuza danışmanızı öneririm.

 21. Ayça 05/12/2013 #

  Merhaba,siteniz ve sorulara cevap verme şekliniz çok düzeyli. Benim 9 aylık bebeğim var ve emziriyorum, bu dönemde bu çayı içebilir miyim sizce?

 22. kemal 30/12/2013 #

  Melisa çayı panik atak anksiyete iyi gelir mi acaba?

  • Buse 11/04/2014 #

   Bunu bende merak ediyorum keşke böyle bitki çayları ilaç kullanmamızı engellese ama faydası olduğunu duydum.

 23. suheyla 01/02/2014 #

  Merhaba arkadaşlar ben 1 ay hiç uyumadım, uyku problemin vardı, melisayı ilk içtiğim akşam uykum düzene girdi. Belki bu da psikolojiktir ama ben faydasını gördüm.

 24. şeyma 28/02/2014 #

  Ygs sınavına gireceğim melisa çayını önerdiler faydalı olur mu ?

 25. sema 03/03/2014 #

  Benim 4 yaşında oğlum var atipik otizm hastası melisa çayı iyi gelir mi acaba kaç yaşındaki çocuklar kullanabilir?

 26. cansu 23/03/2014 #

  Melisa çayı boy uzatır mı?

 27. mediha 25/03/2014 #

  Melisa çayı saç dökülmesi için kullanılır mı lütfen cevap verin.

 28. Beyza 31/03/2014 #

  Melisa çayını boy uzatma kürü içinde duymuştum. Acaba gerçekten yararı olur mu?

 29. Pelin 07/04/2014 #

  Merhaba; Melisa çayının boy uzattığını duydum. Bunun hakkında biraz bilgi alabilir miyim? Boy uzatmak icin ne yapmam gerekiyor? Yardımcı olursanız cok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

 30. Buse 11/04/2014 #

  Merhaba öncelikle böyle bir sitenin olması ve insanları bilgilendirmeniz beni mutlu etti OKB hastasıyım ama ileri derece değil ve ilaç kullanıyorum melisa çayı ile içilmediğini duydum gün içerisinde ilaç almadığımda içsem faydası olur mu? Şimdiden teşekkür ederim rabbim herkese şifa versin. Hayırlı günler.

 31. yasemın 20/04/2014 #

  Otistik çocuklar içinde kantaron, melisa, papatya çayını yani üçünü bir arada içebilir mi? Birde bir hafta içtikten sonra bir hafta içilmemesi mi gerekli?

 32. serife 02/05/2014 #

  Merhaba. Benim bir sorum olacak. Tiroit bezim yavaş çalışıyor, limonlu melisa çayının zararı var mı?

 33. büşra 05/08/2014 #

  Merhaba ben 16 yaşındayım ve boyumun uzamasını istiyorum melisa çayının boy uzattığını söylediler acaba kullansam faydası olur mu? Yardımcı olursanız sevinirim.

  • Zeliha 05/09/2015 #

   Melisa çayıyla boyun uzamasnin alakasi yok 🙂

 34. hale 16/09/2014 #

  Regl öncesi aşırı derecede sinirli ve kırıcı oluyorum, melisa çayı dışında öneri biteceğini bir bitki var mı? Teşekkür ederim.

  • tuba 28/03/2015 #

   Ben genelde sinirli bir insanım papatya çayı içiyorum hem uykusuzluğa iyi geliyor hemde sinirleri yatıştırıyor. Ben çok memnun kaldım tavsiye ederim.

  • Poyrazbilen 17/10/2015 #

   Regl öncesi stres için rezene çayı kullanabilirsin. İnternetten rezene çayının faydaları şeklinde araştırırsan eğer içeriğinden de detaylı olarak okuyabilirsin 😉 ??

  • Zeynep 30/11/2017 #

   Rezene çayını deneyin 🙂

 35. hatice 22/10/2014 #

  Annem guatr hastası kistik nodüllerinin erimesi için melisa çayını önerdiler kullanmamızı tavsiye eder misiniz faydası olur mu?

  • Esma 02/11/2014 #

   Melisa çayı kan artırır mı?

 36. Esra 09/11/2014 #

  Merhabalar benim sorum nefes kokusu için hangi çay iyi gelir yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.

  • mehmet 09/12/2014 #

   Nefes kokusu, kan artırımı, uyku düzensizliği saç dökülmesini önlemek vb faydaları gördüm ve hala içiyorum.

 37. abdulsamet 30/11/2014 #

  Bence hepiniz kulanın çok faydalı.

 38. hatice 11/12/2014 #

  İdrar yanmasına iyi geliyor diye duydum aldım içtiğim günden bu yana yanma olayım geçti araştırım dedim bu sayfa önüme çıktı maşallah baya hastalığa faydası varmış en önemlisi kaygıları azaltması çok güzel ilaç bir yararı varsa 10 zararı var ama bitkiler en azından daha masum herkese Rabbimden acil şifalar diliyorum.

 39. dilek 05/01/2015 #

  Benim kızım 7 yaşında dikkat eksikliği dendi ve çok hareketli. Acaba hangi bitki çaylarını kullanabilirim.

  • murat 11/01/2015 #

   Dilek hanım 7 yaşındaki bir çocuğa melisa ağır gelebilir. Ancak ıhlamur ve papatya çayını kombin yaparak lezzetli bir çay elde edebilir kızınıza içirebilirsiniz rahatlatacak ve sakinleştirecektir.

 40. Melisa 11/01/2015 #

  İsmimle aynı bir çay olduğu için araştırmak istedim ve birçok şeye iyi geldiğini gördüm hemen gidip melisa çayı alacağım bu arada melisa çayı hakkında birçok bilgi vermişsiniz teşekkür ederim.

 41. esra 16/01/2015 #

  Çocuklara içirilebilir mi sakıncası var mıdır. 2-3 yaş.

 42. mehtap 22/01/2015 #

  Merhaba 1 yaşında oğlum var çok kısa uyuyor ve gece saat başı uyanıyor bu durum benim de uykusuz kalmama neden oluyor ve daha yorucu oluyor. Artık psikolojim bozuldu neredeyse oluma melisa çayı versem faydası olur mu? Konuyla ilgili bilgisi olanlar cevap yazarsa memnun olurum teşekkürler.

 43. Abdullah yiğit 02/02/2015 #

  Boy uzamasına bir faydası var mıdır yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.

  • dnsbs 26/02/2015 #

   Yok daha neler.

 44. nuniş 20/02/2015 #

  Merhabalar. Benim mide ağrım var uzun yaklaşık iki aydır çekiyorum. Doktora gittim bir sürü tahlil falan yapıldı ama bir şey çıkmadı gitmediğim doktor kalmadı. Benim şuan ki sorunum uyanınca mide bulantısıyla uyanıyorum ve yemek yedikten sonra mide ağrım oluşuyor midem atıyor ve kusmama neden oluyor. Bu da gözümde yorgunluk ve halsizlik yapıyor gün boyu halsiz ve uyku modundayım. Ayrıca gece en geç 3 4 gibi uyuyorum gündüzde en geç 11 de uyanıyorum gün boyu da hep uyku modunda ve halsiz oluyorum. Bunun sebebi nedir var mı bilginiz?

  • hülya olcay 08/05/2015 #

   nuniş hemen bir psikiyatriste git bende yıllar önce aynı şeyleri yaşamıştım mide doktorlarını aşındırdım meğerse sorunum psikolojikmiş onun tedavisini görünce iyileştim geçmiş olsun.

  • Haddice 04/08/2016 #

   Çölyak ya da fonksiyon bozukluğu olabilir. Bunun üstüne gidin derim ben.

 45. Nilgun 23/02/2015 #

  Merhaba melisa çayı aşırı aktif mesane hastalığında ne kadar etkili? Birde tedavi ediyorsa günde ne kadar tüketilmelidir?

 46. aysegul 19/04/2015 #

  Melisa çayı regli olmama yardımcı olur mu? Söktürücü özelliği var mıdır?

 47. melike 15/05/2015 #

  Melisa çayı uykusuzluğa iyi geliyor mu?

 48. Gülnur 08/06/2015 #

  Taze melisa yaprakları ile çay yapabilir miyim?

 49. sule 14/07/2015 #

  Regl olmadan önceki bir kaç gün çok sinirli geçirmem büyük problemlere sebep oluyor o sıkıntılı günlerden önce başlayıp regl olana kadar düzenli aralıklarla içmemin bu sorunuma faydası olur mu?

 50. erdal 03/09/2015 #

  Melisa sarı kantaron birlikte mi ayrı ayrı mı kullanılmalı ikisini birlikte kullandım 2 su bardağı içtim pes peşe müthiş midem bulandı normal mi?

 51. Zeliha 05/09/2015 #

  Merhabalar benim uyku sorunum, var yattığımda yatağa dalamıyorum yatamıyorum ne yapmam gerekiyor lütfen yardımcı olun melisa çayı içmem doğru olur mu?

 52. Çaykolik 28/09/2015 #

  Naz Hanım küçük çocuklar söz konusu olduğunda doktora danışmadan bitkisel kürler uygulanmamalı, sakıncalı olabilir.

 53. Sevim 15/10/2015 #

  Benim hipotroidim var uyku sorunu yaşıyorum uyuyamıyorum antidepresan ilaç da kullanmak istemiyorum melisa çayı aldım akşamları içmek için bir sakıncası olur mu bilgi lütfen.

 54. güler 06/12/2015 #

  Melisa bitkisi otizm hastalarına iyi gelir mi acaba lütfen cevap verirseniz sevinirim.

 55. asya 09/12/2015 #

  Soğuktan sıcağa geçince yüzüm yanmaya ve yanaklarım kızarmaya başlıyor bu çayın iyi geldiği söylendi daha etkili bir şey var mı acaba yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler ?

  • Çaykolik 09/04/2016 #

   Sayın Asya bir cildiyeci ile görüştünüz mü, ilaç kullanmak ya da güneşten korunmak gibi tedbirler olmadan sadece çay işe yaramayabilir. Geçmiş olsun.

 56. Nurten 18/12/2015 #

  1 yasında kizim var ve dogudugu günden gece uykularimiz bölük pörçük ve ben cinnet geçirmek uzereyim bir tanıdığım melisa çayı icir dedi veye papatya çayı. Sarı kantaronlu melisa çayı buldum ve aldım kizima bu çayı icirmemde bi mahsur varmı? Doktorunuza sorun demeyin lütfen doktorumuzun çokta umrunda değil çeken benim

 57. Melek 01/01/2016 #

  Merabalar Ben yaklaşık 13 yıldır üveit hastasiyim melisa çayi icmemde bi sakınca varmidir şimdiden teşekkürler…

 58. tuba 05/01/2016 #

  Merhaba melisa çayının strese iyi geldiğini okudum. Bende kullanmak istiyorum ama çok uzun süreli kullanımda ne gibi yan etkiler yapar merak ediyorum. Yardımcı olur musunuz

 59. Soner 24/01/2016 #

  Uykusuzluğa kesin iyi geliyor mu? Yeni kullanmaya başlayacağım…

 60. Sevgi 10/03/2016 #

  Merhabalar, 4 yaşında oğlum için dikkat toplamasına yardımcı olsun diye kullanmaya başladım. Acaba kullanmasında bir sakınca var mıdır? Ya da bunun için önereceğiniz başka bitki çayı var mıdır? Teşekkürler.

  • Burak 23/08/2016 #

   4 yaşındaki çocuğun dikkatini nereye toplamayı düşünüyorsunuz, çok merak ettim doğrusu. Çocuğun oyun oynama yaşı, siz uzayı gözlemlemesini mi bekliyorsunuz?

 61. Fatma 21/03/2016 #

  İbrahim Saracoğlu boy uzatır diyor sizce doğru mu?

 62. eda.c 19/04/2016 #

  sarıkantoron melissa çayı biberiyeyle karıştırılır mı?

 63. Neslihan 20/05/2016 #

  Adet söktürücü özelliği var mı?

 64. deniz karacan 01/06/2016 #

  kalpte 3delik ve kalp kapağı tamir edilmiş amaliyatlı bi insanda kullana bilirmi yeşil çaylı melisayı tşk ederim şimdiden

 65. Birgul 11/07/2016 #

  10 yaşında kızım var boy uzatıyor diyorlar doğruluk payı var mı uzatır mı?

 66. Deniz 01/08/2016 #

  Merhabalar benim 6 yaşında bir kızım var uyumayı ve uykuyu hiç sevmiyor ne yaparsak yapalım uyutamiyoruz yeşil melisa çayı iyi gelir mi? herhangi bir zararı olur mu? kızım normal çay dahi içmez bazen meyveli bitki çayları içer. teşekkürler

 67. Gül 19/08/2016 #

  Merhaba, ben melisa çayının boy uzattığını duydum. Sadece bunun için içeceğim doğru mu yapıyorum?

 68. Vildandemet 21/08/2016 #

  Ben bu çayı aktardan tavsiye üzerine aldım. Nişanlımdan ayrıldığımdan beri uyku düzenim gitti. 3- 4 gün uyumadığm zamanlar oluyordu. Uykuya dalmakta zorluk çekiyordum. Dün 3 yaprak attım sıcak suda demledim. Bebek gibi uyudum .psikiyatr nin ilaçları çok ağır geldi kullanamadım. Ama melisa gibi bir bitki çayı beni çok rahatlattı.hiç kafama takasım gelmiyor hiçbir şeyi. Tavsiye ederim. Allahın izniyle umarım sizde şifa bulursunuz

 69. Mine 20/11/2016 #

  Merhaba, ben arada Melisa çayı içiyorum cildimde kaşıntı ve karıncalanmalar oluyor acaba bunu Melisa Çayımı yapabilir? Melisa çayını araştırdım ama kaşıntı gibi yan etkileri olduğu hiçbir yerde yazmıyor…

 70. Derya 06/01/2017 #

  Mrb.Ben başımda ki yaralar için aynı anda 4 çayı karıştırıp içiyorum (okseotu bodurotu sahdere ve melisa) gunde iki kez.Ve yanında 4 adette kapsül kullanıyorum (üzüm çekirdeği melisa horse tail deve dikeni) gunde 2 kez kullanyrm bunları da.Sorum şu,kilo almaya basladğmı farkettim bunlarla bi alakası olabilir mi acaba? Şimdiden teşekkürler ?

 71. Dilek 13/01/2017 #

  Merhabalar bende aksiyete bozukluğu var ilaç kullanmıyorum sürekli gergin hissediyorum kendimi melisa çayının faydası olurmu

 72. hüsamettin tepegöz 20/02/2017 #

  ben komadin kullanıyorum sabah 7 de küçük çay bardağıyle gece 9 dada küçük çay bardağıyle birer bardak içiyom zarar verirmi

 73. Maharram 29/05/2017 #

  Bu bitki gercekten bir harika, iceriginde ne var bilmiyorum ama demlenmesi icin gercekten puf nokta var kaynatmak kesinlikle uygun deyil sicak suyu uzerine dokerek bekletilip icilince cok iyi etki yapiyor. Cok iyi sakinlestirici ve kalbe ferahlik veriyor ben ilaclarda bile bu tarz iyi etki gormedim. Cok icmeyin cok icdim bir kac defa kotu birsey olmuyor ama git gide cok sakinlik veriyor insan uyku istiyor hep.

 74. Çiğdem 15/07/2017 #

  Merhaba ben çiğdem ben gecen hafta doktora gittim panik atak şüphesi kondu emaresi istediler haftaya sonuçlar cıkacak ben gece uyuyamıyorum bileklerine ani sıkışma ve sinir oluyorum kafamda acaba bu panik ataktab mı ve bugün aktaran gittim melisa ve şerbeti otu verdi karistırp mı kullanmalıyım yoksa sadece melisa cayı yeterli mi

 75. deniz 02/09/2017 #

  bu bitki boy uzamasından iyi geliyomu

 76. Ümit arı 24/11/2017 #

  Ben glokom hastasıyım acaba bu hastalığa iyi geliyormu

Bir cevap yazın