Ökse Otu Çayının Faydaları


Ökse otu çayının faydaları
Ağaç gövdelerine tutunan ve sarmaşık gibi büyüyen ökse otu genellikle kan basıncını düşürmek için kullanılmaktadır. Ortalama ömrü 70 yıl olan bitkinin yeşil renkli oval yaprakları vardır.

Ağaç gövdelerine tutunan ve sarmaşık gibi büyüyen ökse otu genellikle kan basıncını düşürmek için kullanılmaktadır. Ortalama ömrü 70 yıl olan bitkinin yeşil renkli oval yaprakları vardır.

Kavak, söğüt, huş, armut, alıç, erik, kiraz, akasya, akçaağaç ve kestane gibi ağaçlarda yetişen ökse otunun çeşitli kültürlerde iyi şans getirdiğine, büyüye karşı koruduğuna, doğurganlığı arttırdığına inanılmaktadır. 

Orta çağda ise evlerin tavanına asılan bitkinin kötü ruhları kovduğuna inanılıyormuş.

Bitkiyle hazırlanan çay halk arasında kas kasılmalarına, sinirsel gerginliğe, astıma, yüksek tansiyona ve mide kasılmalarına karşı kullanılmaktadır.

 • Kan basıncını düşürür
 • Öksürüğe iyi gelir
 • Astım tedavisine yardımcı olur
 • İshale iyi gelir
 • Adet öncesi sendromuna karşı kullanılır
 • Sinirleri yatıştırır
 • Sara hastalığı tedavisine yardımcı olur

Ökse Otu Çayı Nasıl Hazırlanır?

Ökse otu çayını hazırlamak için 1 çay kaşığı dolusu ince kıyılmış ökse otunu 1 fincanlık soğuk suya atın ve oda sıcaklığında 1 gün bekletin. Daha sonra bu karışımı ısıtarak içerebilirsiniz.

Ökse Otunun Sağlığa Faydaları

Kanser, hipertansiyon, hepatit gibi hastalıkların tedavisinde kullanılan ve bu hastalıkların tedavisi ile ilgili bilimsel araştırmalara konu olan ökse otu sıklıkla sinirleri yatıştırmak ve kasılmaları engellemek için kullanılır. Kanserin yayılmasını engellediği ve tümörleri küçülttüğü yönünde bilimsel çevrelerden yapılan açıklamalar birbirinden farklıdır. Bazı araştırmalar olumlu sonuçlar sunarken bazıları tam tersini belirten sonuçlara sahiptir. Buna karşın kanser tedavisinde kullanılan bazı ilaçların ökse otu içerdiği bilinmektedir.

Bitkinin tansiyonu düşürmesi üzerine yapılan araştırmalarda olumlu yönde sonuçlar elde edilmiştir. 2009 yılında “Journal of Traditional Chinese Medicine” dergisinde yayınlanan ve hayvanlar üzerinde yapılan araştırmada 14 gün boyunca düzenli olarak ökse otu özü tüketen hayvanların kan basıncının önemli oranda düştüğü gözlemlenmiştir.

Ökse Otunun Yan Etkileri

Çiğ olarak tüketilen ökse otu nöbetlere neden olabilir. Nadir olarak görülmekle birlikte bazı kişilerde ökse otu özü kullanımı anafilaktik şokunda dahil olduğu ciddi alerjik reaksiyonlara yol açabilmektedir. Ökse otu yemişlerinin zehirlenmelere yol açtığı bilinmektedir ve bu yemişler kesinlikle yenmemelidir. İlaçlarla etkileşimi konusunda yeterli veri bulunmadığından ökse otu ürünleri tüketmeye başlamadan önce doktorunuza danışın. Hamile ve emziren kadınların ökse otu özü, çayı, kapsülü tüketmesi önerilmez.

Kaynaklar
Paylaş

4 yorum

 • Bu bitki şeker hastalığı, yüksek ve düşük tansiyon, her türlü kalp problemleri için mucize niteliğinde denedim ve gördüm, gölgede kurutun, soğuk suya koyun, sabah akşam 1-2 bardak için mucizeyi görün…

  • fikret simsek

   Kesinlikle tavsiye ederim ,kullanmadan önce yere egildigim,de yildizlar dünüp durudu, bu otu kesfetikten sonra ne bas dönmesi nede dedigim yildizlari saymaz oldum ,harika bir bitkidir siddetle tavsiye ederim,ben kendim topluyorum almanyada bolca bulunur gölgede kurutup sakliyorum ,aksamdan soguk suda bekletip ertesi gün soguk soguk iciniz.ihmal etmeyin 15 20 gün devam edin,aktarlardan bulabilirsiniz ,gecmis olsun

  • Koray bey selam kalp ritim bozukluguna ve kalp kapagi kacirmasina faydasi varmidir

 • Selbiye

  Ben göz tansiyonu için senede 21 günlük kür uyguluyorum ve çok memnunum.

Bir cevap yazın