Regl Ağrısına İyi Gelen Bitki Çayları


Regl Ağrısına İyi Gelen Bitki Çayları
Regl ağrıları, çoğunlukla adet öncesinde görülmesine karşın adet dönemi boyunca devam edebilir. Kadınların yaklaşık %75'i bu ağrılardan ve kramplardan şikayetçidir. Adet öncesi ve sırasında yaşanan östrojen hormonu dalgalanmaları.

Regl ağrıları, çoğunlukla adet öncesinde görülmesine karşın adet dönemi boyunca devam edebilir. Kadınların yaklaşık %75’i bu ağrılardan ve kramplardan şikayetçidir. Adet öncesi ve sırasında yaşanan östrojen hormonu dalgalanmaları mide kramplarının ve ağrıların esas nedenidir.

Ağrıların şiddetlendiği durumlarda pek çok kadın ağrı kesicilere başvururken, ilaç kullanmak istemiyorsanız, orta ve hafif dereceli regl ağrılarını bazı bitkisel çaylarla hafifletebilirsiniz.

Başta zencefil çayı olmak üzere yaban mersini  papatya, ahududu yaprağı gibi çaylar regl kasılmalarını ve ağrılarını azaltmada yardımcı olabilir.

Zencefil Çayı

Etkili bir ağrı ve iltihap giderici olan zencefil menstürel kramplara bağlı ağrıları azaltmak için kullanılabilir. Aynı zamanda regl öncesi ve sırasında yaşanabilecek mide bulantısına da iyi gelir.
Günde 2-3 bardak zencefil çayı içerek kasılmaları ve ağrıyı hafifletebilirsiniz.

Zencefil çayı sayfamızda zencefil çayının nasıl hazırlanabileceği, sağlığa yararları ve olası yan etkileri hakkında geniş bilgiler yer alıyor.

Hayıt Çayı

Akdeniz ve Orta Asya’ya özgü olan hayıt ağacının,  esansiyel yağ asitleri ve flavonoidler bakımından zengin yemişlerinden hazırlanan çay yüzyıllardır menstürel spazmların ve ağrıların tedavisinde kullanılmaktadır. “American Family Physician” adlı bilimsel derginin Eylül 2005 sayısında yayınlanan bilimsel bir araştırmaya göre, hayıt çayı adet döneminde göğüslerin hassaslaşmasını azaltıyor ve ağrılı krampları hafifletiyor. Maryland Tıp Fakültesi tarafından yayınlanan bir diğer araştırmaya göreyse, kahvaltıdan önce alınacak 20 mg’lık hayıt kapsüllerinin regle bağlı krampları belirgin oranda azalttığı belirtiliyor.

Papatya Çayı

Bulantı, kusma, hazımsızlık, şişkinlik ve iştahsızlık tedavisinde kullanılan papatya çayı aynı zamanda kasılmaları azaltıcı özelliğe sahiptir. Regl döneminde yaşanan kasılmalara karşı doğal bir antispazmodik olarak kullanılabilir. Çok ağrılı günlerinizde günde 3 bardak içebilirsiniz ancak papatya çayının aynı zamanda uyku getirdiğini unutmayın. Papatya çayının faydaları yazımızda çayın hazırlanışı, kullanıldığı rahatsızlıklar ve yan etkileri hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Nane Çayı

Nane’nin sakinleştirici etkisi menstrüel krampların yanı sıra baş ağrısı, ishal ve şişkinlik tedavisi için kullanılabilir. Regl ağrılarının arttığı günlerde günde 3 bardağa kadar içebilirsiniz ancak reflüsü veya ülseri olanlara nane çayı önerilmemektedir. Nane’nin krampları azaltan etkisinde eczanelerde bulabileceğiniz nane kapsüllerini kullanarak da faydalanabilirsiniz. Nane çayı sayfasında nanenin sağlığa faydaları, çayının demlenmesi ve yan etkileri hakkında daha ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Diğer Çaylar

Melisa Çayı: Melisa çayı hem adet ağrılarını hafifletir hem de adet ağrılarına eşlik eden şişliği azaltır.
Yaban Mersini Çayı: Kasları rahatlatan ve kas spazmlarını önleyen yaban mersini kasılmaların neden olduğu ağrılar için tüketilebilir.
Ahududu Yaprağı Çayı: Uterus’u rahatlatan ve krampları önleyen “ferulic asit” bakımından zengin olan ahududu yaprağı çayı regl döneminde kullanılabilir.

Önlemler

Diğer tüm bitkisel ürünlerde olduğu gibi bitki çayları da kontrollü ve bilinçli olarak tüketilmelidir. Bitkicaylarininfaydalari.com’da size çayların faydaları dışında referans kaynaklardan derlediğimiz yan etkileri hakkında da bilgiler vermeye çalışıyoruz. Ancak yan etkiler kişin sağlık koşullarına göre farklılıklar gösterebilir. Bu nedenle herhangi bir rahatsızlığınız varsa ya da düzenli olarak ilaç kullanıyorsanız bitki çayı içmeye başlamadan önce doktorunuza danışınız. Bitki çayları nasıl kullanılmalıdır yazımızda bitkisel çayları alırken nelere dikkat edilmeli, bu çaylar nasıl hazırlanmalı ve diğer konularda uzmanlardan derlenmiş bazı bilgileri bulabilirsiniz.

Kaynaklar
Paylaş

17 yorum

 • Doğru papatya ve nane çayı yardımcı oluyor benim tavsiyem doktor tavsiyesi olmadan ilaç kullanmayın.

 • Papatya çayını söyledim ama umarım işe yarar ne kötü bir ağrıymış bu 🙁

 • Benim ağrılar çok kötü ben ölmeye razıyım o günün yaklaşmasına değil ne yapmam gerek lütfen yardımcı olun.

  • Şeymaaa

   Papatya nane taze zencefil az biraz da Reyhan hepsini kaynat balla tatlandır iç

  • Şeymaaa

   Ayrıca kafeinli şeylerden (çay kahve özellikle ) uzak dur ama eğer tirkakıysen minimum derecede tüket ,inan bu karışım çöm iyi gelecek ben ölüyorum dediğim Zaman’larda içtim iyi geldi .şifalar dilerim ?

  • Ben bu ay boyunca bitki cayi ictim her gun 2 bardak ve harika hissediyorum suan kendimi. Bugun ilk günüm, normalde ilk gun sancidan ve kusmaktan hicbi sey yapamazdim ama bugun normal bi gun gibi hicbi seyim yok

  • İğne vurulmalisin hemen geçer veya ballı süt iç oda iyi gelir. Yada hastalanmana yakın soğuk almamaya çalis sıkı giyin

 • Su an da adet dönemimin ilk günü ve ben ölmek üzereyim. İlaç aldım hiç bir fayda etmedi aşırı düzensiz geliyor iki üç ay dört ay hatta altı aya kadar çıktı. Doktora gitmedim uzun aralıklarla olunca ağrı çekmeyince işime gelir diye düşündüm ama gittikçe ağrılarım artıyor. Keşke erkek olsaydım ya lanet olsun.

  • Canım sana tavsiyem ayvadana otudur. Toz halince yarım çay kaşığı kadar suyla beraber yutman iyi gelir. Sancı olduğu an alabilirsin tadı biraz acıdır ve hiçbir zararı olmaz ama sen yine de emin olmak için bu işle ilgilenen yetkili birine danışabilirsin. Aktarlarda bulabilirsin bütün otlara bedeldir diyebilirim.

  • Zilan Şevval

   Benimde düzensiz 4 ay olmuyom hatta daha fazla düzensiz doktora gittiydim yine düzensiz olduğum zamanda sancıdan ölüyom regl olduğum zaman ağrılarımı ne geçirir ? Ayrıca düzenli olabilmek için de nasıl bir yöntem bulabilirim

  • Yasin kac bu kadar kanma miyum olbilrde bakdirya

 • Benim ağrılarım çok fazla yürüyecek halim olmuyor kısmi felç gibi bir şey oluyorum regl döneminde her ay iğne yemekten bıktım haplarda etkisiz doktorlar doğum yaptığımda hafifleyeceğini söylüyor ama ben kanaat getirmiyorum aynı zamanda bulantım ve kusmam çok oluyor ne olur yardımcı olun bana şimdiden teşekkürler.

  • Şeymaaa

   Yukarda bazı arkadaşlara yazdım benimde aşırı sancım oluyor deli gibi bunun araştırmasını da yaptım bitki uzmanı tanıdıklarım a gittim sürekli en sonunda bu karışımı buldum :papatya nane az biraz Reyhan ve yas zencefil günde üç bardak sabah öğlen bi de yatarken içince sancın fazlasıyla hafifliği yani seni rahatlatacak kadar ilaç kullanmak alışkanlık yapıyor ve o bölge inanılmaz bi bağışıklık sistemine sahip olduğu için çabuk alışıyor .bazı arkadaşlarım da asitli icecekler fazla tüketiyor onlar da sancıyı alıyor. Ha unutmadan kafeinli icecekler sancıyı tetikler uzak durun (çay kahve vs ) şifalar dilerim ?

  • magnezyum ve B6 vitamini alın .geçen ayı tek ağrı kesici ile geçirdim .

  • Esra gül

   Melisa çayı kullan ada çayı da çok iyi geliyor

  • BERİVAN

   Canım benim birincisi regl olduğunda içtiğin ağrı kesici hap ve şurupları kesmelisin onlar daha beter ediyo kanamaya ve iltabı kesiyo diğer ay’a daha kötü geçiyordur Eminimm sen sadece 1 adet maydonozu 1 litrelik suya koyup onun suyunu hergün birer bardak içersen üstünden ağır bir yük kalkar

 • adet Günlerimi bende çok kötü geçiriyorum sancı o kadar çok şiddetli oluyor ki öleceğim zannediyorum doktora muayene oldum bi sıkıntı yok dedi yani adet sancisi kabus

Bir cevap yazın