Rooibos Çayı

Ülkemizde “kırmızı çay ve kızıl çay” olarak bilinen rooibos çayı, Güney Afrika’ya özgü “kızıl çalı”dan (Aspalathus linearis) elde edilmektedir. Kızıl çalı baklagiller ailesindendir ve Güney Afrika’da tüketilen en popüler çaylar arasında yer almaktadır.

Demlendiğinde kırmızı olan çayın okside edilmeden üretilen ve tat olarak olmasa da mineral bakımından daha zengin yeşil versiyonu da bulunmaktadır.

Kırmızı rooibos çayı tatlıdır, yeşil rooibos çayının tadı ise daha çok ot tadına benzer. Antioksidan bakımından oldukça zengin olan rooibos çayında kafein yoktur ve tanen oranı oldukça düşüktür.

Rooibos Çayının Faydaları

Rooibos çayının en önemli özelliği antioksidan bakımından zengin olması ve siyah çay ya da yeşil çay gibi kafein içermemesidir. Geleneksel olarak sinirleri yatıştırmak, bebeklerde kolik tedavisi, astım, alerjilere karşı ve sindirim sorunları için kullanılır.
Kanser: Rooibos çayında bulunan polifenoller oldukça güçlü antioksidanlardır ve hücre zarlarının korunmasına yardımcı olur. 2009 yılında Gıda ve Kimyasal Toksikoloji’de (Food and Chemical Toxicology) yayınlanan araştırmada rooibos çayının, siyah çay ve yeşil çayla birlikte kanserli tümörlerin boyutunun küçültülmesinde etkili olduğu belirlenmiş.

Kolesterol: Güney Afrika’da yapılan bir diğer araştırmada, 6 hafta boyunca her gün rooibos çayı içen 40 kişinin vücudu kalp hastalıklarına, kansere ve yaşlanmanın olumsuz etkilerine karşı koruyan “glutatyon” seviyelerinde yükselme belirlenmiş. Aynı zamanda bu kişilerin LDL kolesterolünde önemli ölçüde düşüş kaydedilmiş. Ek olarak iyi kolesterol olarak HDL kolesterol seviyeleri yükselmiş. Araştırma sonuçları 2010 yılının Eylül ayında Etnofarmakoloji Dergisi’nde (Journal of Ethnopharmacology) yayınlanmış.

Alzheimer Hastalığı: Antioksidanların Alzheimer hastalığından korunma ve hastalığın gelişimini yavaşlatmadaki önemi biliniyor. Bu konuda Ohio Üniversitesi tarafından yapılan araştırmada, rooibos bitkisinde bulunan “nothofagin”nin sinir ve beyin fonksiyonu üzerinde koruyucu etkiye sahip olduğu belirtiliyor.

Kolik: Rooibos çayı, Güney Afrika’da geleneksel olarak bebeklerde kolik tedavisinde kullanılmaktadır. Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalarla desteklenen bu kullanım şekli için daha çok araştırmaya ihtiyaç duyulmakla birlikte “Uluslararası Pediatri” (Pediatrics International) dergisinde sonuçları yayınlanan bir çalışmaya göre rooibos çayının düzenli kullanımı çocuklarda herhangi bir yan etkiye neden olmuyor.

Sindirim: Bu konuda yapılmış bir bilimsel çalışma yok ancak rooibos çayı hazımsızlık, mide yanması, bulantı ve kusma gibi sindirim sorunlarına karşı popüler olarak kullanılmakta. Ayrıca mide ülseri bulunanlar rooibos çayının ülser belirtilerini hafifletmek için kullanıyor.

Diş Sağlığı: Rooibos çayında bulunan kalsiyum (100ml’de 0.54mg), florid (100ml’de 0.11mg) ve manganez (100ml’de 0.02mg) sağlıklı dişler ve kemikler için uzmanların önerdiği minerallerdir. Rooibos ayrıca sodyum, potasyum, demir ve bakır minerali içerir.

Cilt Hastalıkları: Rooibos çayı harici olarak cilt yüzeyinde görülen çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Çinko bakımından zengin olan bitki uçuk, aft (gargara olarak kullanıldığında), hafif yanıklar, pişik, cilt tahrişine karşı ve egzamanın kaşıntı, cilt kuruluğu gibi belirtilerini hafifletmek için kullanılan etkili doğal ürünler arasında yer alıyor.

Rooibos çayı ayrıca sinirleri yatıştırmak, uykusuzluk, hafızayı güçlendirmek ve kalp sağlığını korumak için tüketilen çaylar arasında yer almaktadır.

Rooibos Çayı Nasıl Yapılır?

Rooibos çayı hazırlamak için büyük bardak başına 1 çay kaşığı kurutulmuş rooibos ölçüsünü kullanabilirsiniz. Bu ölçü hem kırmızı hem de yeşil rooibos çayı için geçerlidir. Suyu kaynattıktan sonra ocağı kapatın ve çayı kaç kişilik hazırlıyorsanız o kadar otu demliğe atın ve demliğin kapağını kapatın. 5 dakika demlenmesini bekledikten sonra süzüp içebilirsiniz. Kırmızı olan rooibos çayı yeşil rooibos çayına göre daha tatlıdır ancak Güney Afrika’da geleneksel olarak şeker ve süt karıştırılarak içilir. Çayın tadını değiştirmek için limon veya balda kullanabilirsiniz.

Rooibos Çayının Yan Etkileri

Genel olarak güvenli kabul edilen bitki çayları arasında yer alan rooibos çayının aşırı tüketimi bazı yan etkilere neden olabilmektedir. Yeşil ve siyah çaya oranla daha az “tannik asit” içermesine rağmen demirin vucut tarafından emilimini olumsuz yönde etkileyebileceği için özellikle demir eksikliği anemisi olan kişilere önerilmez. Kanser tedavisi gören kişilerde bazı enzimlerin üretimini tehlikeli boyutlarda arttırabilir. Antioksidan bakımından zengin rooibos çayı antioksidan takviyesi kullananlar tarafından tüketilmemelidir. Hormona duyarlı meme kanseri gibi kanser türlerinin tedavisinde kullanılması bitkinin östrojenik aktivitesi nedeniyle önerilmemektedir. Gebelik ve emzirme döneminde kullanımı ve olası yan etkileri hakkında herhangi bir araştırma bulunmamaktadır.

Kaynaklar

, , , , , ,

Rooibos Çayı İçin 30 Yorum Yapılmış

 1. Ridvan 16/01/2014 #

  Hazırlayanların emeğine sağlık müthiş bilgilerle dolu bir paylaşım teşekkürler.

 2. Koc 26/06/2014 #

  Emeğinize sağlık arkadaşlar, çok güzel bilgiler bunlar, Teşekkürler.

 3. idris çalışkan 10/11/2014 #

  Teşekkürler.

 4. hülya 28/11/2014 #

  Ben inatla 8 gün içtim ve hastanelik oldum. Baş dönmesi, mide bulantısı, tanslyon yükselmesi yaptı. Bıraktım. Bıraktık dan sonra 5-6 gün içinde zor kendime geldim.

  • yasemin 27/04/2015 #

   Aynı şikayetlar bende de oldu ve bıraktım içmeye korkuyorum.

 5. HÜLYA 11/12/2014 #

  Ben Hülya. Bana bu ürünü öneren satıcı kişi mutlaka içmeye devam etmemi istedi ve devam ettim. Gerçekten dediği gibi yukarıda belirttiğim olumsuz tepkiler tamamen geçti. Şimdi tansiyonum düzeldi, mide ağrılarım ve bacak ağrılarım geçti özellikle baş ağrılarım düzeldi. İkinci paketi sipariş verdim. Diğer ürünlerle birlikte.

 6. mehmet 02/02/2015 #

  Gerçekten harika bir çay başta bende de baş dönmesi ve bulantı oldu ama daha sonra hepsi geçti şuan kendimi çok iyi hissediyor ve herkese öneriyorum çocuğuma da veriyorum ve 9 aydır hastane yüzü görmedik vücuttaki toksinleri çok iyi çıkarıyor. Allah herkese şifa versin.

 7. xristina 16/02/2015 #

  Roybos çayını 10 yıldır içiyorum, büyük faydası var, herkes bence alsın ve içsin. Seker hastalığına çok faydası var, kansere karşı, bağışık sitemine çok faydalı, lütfen içiniz faydasını görürsünüz.

 8. sibelkılıç 16/02/2015 #

  Kansızlık var bende bu çayı kullanmamda sakınca var mı acaba?

  • alev 17/02/2015 #

   Seker ve tansiyon hastaları kullanabilir mi?

   • okan 20/02/2015 #

    Evet şeker ve tansiyon hastaları kullanabilir.Ben 2 aydır kullanıyorum kronik astımım var artık hava cekmiyorum. Etrafımda kullanan ve faydasını gören cok tanıdıklarım var. Şiddetle tavsiye ediyorum.

    • alev 26/02/2015 #

     Sağ ol cevapladığın için.

  • zeyd 04/10/2017 #

   Çok fazla aşırı derecede içenler için yan etki olarak yazmışlar bende tüketiyorum bir sorun olmuyor gayette iyi geliyor

 9. alev 26/02/2015 #

  Uykusuzluğa iyi geliyor mu?

  • peev 07/04/2015 #

   Evet harika bir bitki roobios.

   • NESİ 20/10/2015 #

    Ben sipariş verdim kullandım da yorumlarımı yazarım.

 10. zuhal 30/04/2015 #

  Bende böbrek taşı var düşmesi için bu çayı tavsiye ettiler var için kullanan var mı düşürüyor mu?

  • Erhan 07/09/2016 #

   Tas dusurme kum dokmede de faydali ozellikle icinde reishi mantarli olanini bulunuz.bende de tas vardi.kullandim tasin yarisi eridi sonra attim.

 11. NESİ 08/11/2015 #

  Ben kullanıyorum gerçekten harika neskafe içmeden yapamıyordum şimdi aklıma bile gelmiyor herkese tavsiye ediyorum.

  • zeynep araç 25/03/2017 #

   acaba kullandığınız ürün gano excell miydi?cevaplarsaniz cok sevinirim teşekkür ler

 12. sevmek 22/12/2015 #

  bu roybos çayı en fazla ne kadar tüketilmelidir, kaç bardak içmek gerekir?

 13. yasemin 28/03/2016 #

  Alerji için kullanan var mı bir de çocuklarda ne kadar ve kaç gün kullanılmalı oğlum astım alerji hastası polen zamanında kötü oluyor kullanan varsa cevap yazabilir mi tsk.

  • Çaykolik 08/04/2016 #

   Yasemin Hanım sitedeki bilgiler yetişkinlere yöneliktir. Çocuklar bitkilere karşı çok daha hassas olabilir. Doktoruna danışmadan çocuğunuza bitkisel kür uygulamamanız en güvenli yoldur, geçmiş olsun.

  • Erhan 07/09/2016 #

   10 yasindan buyukse sıkıntı olmaz ama yinede 2 gunde bir kullandirabilirsiniz.eger kucuksede kullandirin hergun olmasada 2-3 gunde bir.oglum 3 yasindayken ates ve ishal gibi duruarinda kullandim.ama reishi mantarli olanini kullandim.mantar oroni az oldugu icin rahatca cocukta kullandim.

 14. Selman 01/05/2016 #

  Alerjiye faydasi var mi gercekten

 15. Selman 01/05/2016 #

  Saman alerjisine ne önerirsiniz

 16. Merve 04/05/2016 #

  Zayıflamada yardımcı bir ürün mü acaba?

 17. Hüseyin 18/05/2016 #

  baş Dönmesi kaç gün Sürüyor tansiyon havai fişek gibi içmeye devam etmelimiyim.

 18. Mehmet 05/07/2016 #

  Firma bayisiyim ve ürünleri kullanıyorum hem sağlık hem varlık arkadaşlar

 19. şengül 07/09/2016 #

  bu çayı içtikten sonra aşırı mide ağrısı oluyo bende acaba neden?

Bir cevap yazın