Sinameki Çayının Faydaları

Geniş bir bitki ailesi olan Fabaceae türünden gelen sinameki tropikal bölgelere özgüdür. Yaklaşık 260 farklı türe (bazı kaynaklara göre 400) sahip olan sinameki müshil etkisi yaratan içeriği ile günümüzde pek çok ticari ilaç içerisinde etken madde olarak kullanılmaktadır. Somali, Mısır, Hindistan, Ortadoğu ve Sudan’da doğal olarak yetişir.

Bitkinin İngilizce adı olan “senna” kabuğu soyulabildiği için Arapça “sena” ve İbranice “soyulabilir” anlamına gelen “cassia”nın birleşmesinden türemiştir.

Sinamekinin tarihte doktorlar tarafından ilk kullanımı ile ilgili belgeler MS 9 yüzyılda Arap Yarımadasına kadar gitmektedir. Bitki ticari olarak sıvı, toz ve tablet formlarında satılmaktadır.

 • Bağırsakları temizlemek için kullanılır
 • Müshil etkisi vardır
 • Şişliği alır
 • İştahı kapatır, diyet yapanlara yardımcı olur
 • Kabızlığı giderir

Sinameki Çayı Nasıl Hazırlanır?

Sinameki çayı hazırlamadan önce çok güçlü bir müshil olduğunu unutmayın ve çayı içtikten sonra yakınızda bir tuvalet bulunmasına dikkat edin. Sinameki çayını hazırlamak için bir fincan kaynamış su içine yarım çay kaşığı sinameki otu atarak 10 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Çayınızı balla tatlandırabilirsiniz.
Sinameki Sağlığa Faydaları

Sinamekinin modern tıpta ve geleneksel kullanımda en belirgin özelliği müshil etkisiyle kabızlığı gidermek ve bağırsakları yumuşatmak içindir. İştah kestiği için diyet yapanlar tarafından kullanılır. Sinameki bitkisi kullanılarak üretilen kremler basur ve egzama tedavisinde harici olarak kullanılmaktadır. Kolonoskopi öncesi bağırsakların tamamen temizlenmesi için tavsiye edilebilir.

Sinameki Yan Etkileri

Sinameki genel olarak güvenli kabul edilir ancak yan etkileri olan bir bitkidir. Sinameki çayının en sık görülen yan etkileri mide ağrısı, mide bulantısı ve uzun süreli ishaldir. İki haftadan uzun süreli kullanımı tavsiye edilmez. İki haftadan uzun sürelerde tüketimi bağırsakların normal fonksiyonunu etkileyebilir ve sindirim sisteminde tembelliğe yol açarak müshile bağımlılık meydana getirebilir.

Sinamekinin uzun süreli tüketimi daha az görülmekle birlikte kandaki bazı kimyasalların dengesini değiştirerek kalp hastalıklarına, kas güçsüzlüklerine, karaciğer tahribatına yol açabilir.

Gebelik ve emzirme döneminde kısa süreli kullanımı hakkında araştırmalara dayalı bir bilgi bulunmamaktadır. Tedbirli davranmak adına kesin bir bilgi ve dozaj için mutlaka doktorunuza danışın.

Potasyum eksikliği çeken kişilerin sinameki çayı içmesi durumu daha da kötüleştirebilir.

İshal olan kişiler sinameki çayı içmemelidir. Ayrıca vücut dışkı birlikte fazla miktarda su kaybettiği için dehidratasyon meydana gelebilir.

Gastrointestinal hastalıkları (ülseratif kolit, apandisit, mide iltihabı, anal prolapsus) bulunanlar sinameki kullanmamalıdır.

Kalp hastalıkları, yüksek tansiyon, sindirim sistemi sorunları için düzenli olarak ilaç kullananların sinameki kullanmaya başlamadan önce doktora danışması gerekmektedir.

Kaynaklar

,

Sinameki Çayının Faydaları İçin 40 Yorum Yapılmış

 1. banshee 28/01/2013 #

  Bir kaç gün ara ile devamlı kullanılırsa da bağırsak tembelliğine sebep olur mu?

  • Çaykolik 31/01/2013 #

   Merhaba,
   Sinameki veya diğer bitki çayları, bir kaç gün arayla kullanılsa dahi uzun dönemli kullanımı bazı yan etkilere yol açabilir. Özellikle güçlü etkisi bulunan çayları 10-15 gün içtikten sonra 15-20 gün ara vermek daha doğru olacaktır. Kronik bir sindirim sorununuz varsa düzenli olarak sinameki içmek yerine öncelikle bir doktora gitmenizi öneririm. Muayene esnasında bitkisel çay içmenin rahatsızlığınıza iyi gelip gelmeyeceğini doktorunuza sorabilirsiniz.

 2. Dogalpazar 14/02/2013 #

  Uzun süreli kullanımlarda bağırsak içi faydalı bakterileri yok eder ve sindirimi olumsuz etkiler. Ayrıca sinamekinin bir diğer türü olan açlık otu bu konuda daha masumdur.

 3. Osman 22/05/2013 #

  2008 yılından beri kullanıyorum, örnek alınabilsin diye tecrübemi yazdım: Önce şunu bilmeliyiz ki, her bünye farklı tepki verebilir ancak sinameki kullanırken dikkatli olunmalıdır. İlk kullandığımda iri bir tutamı bir kupa kaynar suda beş dakika bekleterek içtim, ne var ne yok barsaklarım boşalmıştı. Ondan sonra tutam dozajını kendime göre azaltarak ayarladım ve asla haftada iki kereden fazla kullanmadım. Son iki yıldan beri de yine haftada iki defayı geçmemek üzere 8 – 10 yaprağı ufalayarak çorbayla karıştırıp içiyorum, netice fevkâlade. Beslenme rejiminizle de ilgili olarak değişebiliyor, örneğin; her yemekte bol salata yiyor, Akdeniz diyeti ile besleniyorsanız çok seyrek, belki hiç sinameki kullanmanız gerekmez. Ben kışın daha çok ihtiyaç hissediyorum. Herkes kendi dozajını tecrübe ederek bulacak. Bir liralık aldığımda bana bir yıl yetiyor ama bayatladıkça da etkisi azalıyor. Geçmiş olsun.

  • çağdaş 05/11/2014 #

   Kaç dakikaya tuvalete çıkarıyor kardeşim?

   • ihsan 29/12/2014 #

    Yatmadan önce bir fincana bir tutam atıp sıcak suyun içinde bekletip demlendikten içiyorum 7 ya da 8 saat uyuduktan sonra kaldıktan yarım saat sonra tuvaletimi yapıyorum günde bir defa.

   • Sabina 08/01/2017 #

    Ilk once 6 7 saatten sonra biraz sancı geliyor ondan 1 saat 1saat buçuk sonra dediğiniz oluyor yani toplam 8 saatde işini görür

 4. Tigin 25/05/2013 #

  Bana hiç bir faydası olmadı, doğru şekilde demliyorum yine yok bir şey.

 5. muge 11/08/2013 #

  Bende kullanmak istiyorum.

 6. esin 16/01/2014 #

  Merhaba, ben yan etkilerini bilmiyordum ve yaklaşık 4 aydır bitki çayı içiyorum karışık form çayı ve yan etkilerini geçen gün izlediğim bir tv programında duydum. İçinde sinameki de olan form çayını içmeyi bıraktım ve gerçekten içmeyince tuvalete gidemediğimi gördüm. Şimdi ben bu yan etkiyi yok etmek için ne yapmalıyım?:(

  • Ayyuzlu 25/03/2014 #

   merhaba bende uzun zamandır bitki çayı yani sinameki çayı içiyorum hiç bir olumsuz etkisini hissetmedim kendimde. Zaten her organizma farklıdır, bence her kes bir şeyi kullandıkça genel olarak değil de kendisine öz olan etkilere daha fazla dikkat etmeli. İyi günler.

  • Aysenur 04/05/2017 #

   5 günde bir içiyorum.. ve gece yatmadan önce içiyorum, sabahleyin, kahvaltıdan sonra. Veya önce tuvalete gidiyorum.kesinlikle, haftada, 2 kerenin dışında icilmemeli? Yarım fincan soguk veya ılık icilmeli..

 7. irem 27/01/2014 #

  Birde ben bir şey sormak istiyorum kabız yapan yiyecekleri söyler misiniz lütfen.

  • Osman Demir 10/03/2014 #

   Bünyeye göre değişir, örneğin; kuru kayısı kabızlık giderici olarak bilinir ama, çok yakından tanıdığım biri tam aksine kabızlık yaptığından şikâyet eder. Genelde sebze meyve (lifli gıdalar) barsakları rahatlatıcı etki yaparlar.Bildiğim kadarı ile ağırlıklı kırmızı et ile beslenme kabızlık nedenidir. Bir de iyi çiğnemeden yutmamak gerekir.

   • Ayyuzlu 25/03/2014 #

    Cevabınıza bir şey daha ekleyeyim uzun süredir kabızlıktan eziyet çeken biri olarak bunu kesinlikle biliyorum ki, karbohidratlar kabızlık yapar yani bende öyle oluyor.

   • Emel 10/06/2017 #

    Aynen yaaa bende kullandım tik yok valla iyice içim kurudu benim sanki keten tohumu dediler oda içimde taş oldu

  • Ebru 01/08/2017 #

   Muz
   Süt
   Beyaz ekmek

 8. serpil 28/03/2014 #

  Bebek düşürmede yardımcı olduğunu duydum doğru mu acaba?

 9. açelya 09/07/2014 #

  Sinameki içtiğimizde yediğimiz yemekler bize yarıyor mu yoksa ne var ne yok çıkartıyor mu öğrenebilir miyim?

 10. Tembelogrencı 28/07/2014 #

  Arkadaşlar ben sinamekinin Peygamberimiz (s.a.v)in eşine (kabızlık ile şikayetçiydi) tavsiye ettiğini hadislerden öğrendim. Bende de kabızlık sorunu var şu anda açlık otunu kullanıyorum ilk denememde güçlü bir etkisi oldu ama sonradan bu etki zayıflamaya başladı. Bu yüzden dozajını arttırdım ve karın ağrılarına sebep oldu. Peki sinamekini ve açlık otunu beraber kullansam yararlı olur mu?

 11. Alara 02/09/2014 #

  Sinameki çayının karaciğere zararı var mıdır?

 12. begüm 24/09/2014 #

  Arkadaşlar ben yaklaşık 2 haftadır açlık otunu kullanıyorum. Bana hiç öyle şiddeti ishal etkisi yaratmadı. İştahımı gerçekten kapattı ancak acayip kötü bir tadı ve kokusu var.

 13. Dudu: 16/12/2014 #

  Bende karın ağrısı yaptı zaten kabız değildim baya ishal oldum fenayım.

 14. Mustafa 30/03/2015 #

  Ben kullandım, mide ağrısı ve ishal dışında bir faydasını ilk günde görmedim. Bakacağız.

 15. charşambali 12/04/2015 #

  Sinameki sihirli bir ot’tur. Faydalı yorumlar ve kullanış şekli harika bir şekilde anlatılmış. 60 yıldır kabızlık çeken basur ameliyatlı bir yetişkin olmama rağmen bu sinameki ile 3 senedir mutluluğu yakaladım.3 senedir devamlı kullanıyorum. Ateşli bronşit geçiren torunlarıma da ısrarlarım neticesinde az az içirmeye başladık. Torunlar artık ateşlenmiyor. Çünkü bağırsaklar boş olursa ateş derdin olmaz. Diyor ve araştırmaya devam ediyorum.

 16. zuzu 20/06/2015 #

  Herkesi dinledim sorun ne anladım ama beni gerçekten iyi dinleyin acı çehre tohumu inanılmaz bir bitki kabızlığa şişkinliğe birebir üzerine yok kesinlikle ve isteyenler günlük kullanımla 10 günde ciddi zayıflayabilir ben 10 günde 12 kg verdim gerçekten doğru söylüyorum deneyin ve görün.

  • mercan 23/06/2017 #

   Aci cehre otunu bir defa kullandim ve bende asiri siskinlik gaz yapti kivrandirdi cok agir gecti o aksamim soguk terler doktum remen oluyorum sandim doktorra gitmeyi dusundum 4 saat sonra falan kendime geldim birdaha asla kullanmam kullananlar varmis zayifliyorlarmis bende duydum ama bana yan etki yapti sanirim

 17. mihrimah 28/07/2015 #

  Merhaba zuzu, bende zayıflamak istiyorum, acı çehre tohumunu ilk senden duydum, nasıl kullanıyorsun acaba açıklayabilir misin?

  • Erol 08/05/2016 #

   Acı çehre nin kullanımı basit tohum şeklinde oluyor 4 tanesini iyice havanda ezip bol su
   İle yutun ve mümkün olduğunca şu içmeye bakın çünkü acı çehre yi içtikten sonra ne kadar çok su içersiniz o kadar etkili oluyor kilo verdiriyormu derseniz mükemmel derecede ama vücut dengenizi bozuyor onun için 3,4 günde bir kullanın

  • Muhammed 12/05/2016 #

   Merhaba. Ben de kullandım acı çehre. Lakin bir süre karın ağrısı yapıyor ve zayiflama konusunda bir değişiklik görmedim ben. Yine diyorum ki bünyeden bünyeye değeşebiliyor..

 18. mustafa 06/08/2015 #

  Sinameki çayı görünüşte kabızlığa iyi gelir fakat uzun kullanımlarda iyice kabız yapar. Bu yüzden uzak durulması gereken bir bitkidir. Kullanıldığında bağırsak mukozasını kurutur. Bağırsaklar tembelleşir. Hasta yeniden kullanmak zorunda kalır. Bu ise bir kısır döngüye sebebiyet verir. Eğer uzun yol yolculuğu yapılır da tuvalete gitme devamlı ertelenirse ve sonuçta bu sebepten kabız olunursa bir kereliğine kullanılabilir.

 19. yasemin 20/11/2015 #

  Benim 9 aylık kızım var kabızlık sorunumuz var sinameki kullansak sorun olur mu?

  • Çaykolik 09/04/2016 #

   Bitkilerin de yan etkileri vardır, lütfen bebeklerde ve küçük çocuklarda doktor söylemeden bitkileri denemeyiniz.

  • Muhammed 12/05/2016 #

   Kesinlikle doktorunuzla danışmadan kullanmamanızı tavsiye ederim…

 20. Aliye 12/09/2016 #

  Adeti de yoluna koyar mı. Bazan gecikiyorum. Bu sorunu halleder mi?

  • Derya 27/11/2016 #

   Sinemaki kullanılmasını tavsiye etmem hele hele çocuklarda aslaaa

 21. Hassalı 18/03/2017 #

  Sinameki-tereyağı-balla beraber çook faydalı olur.

 22. Emel 10/06/2017 #

  Çocuk düşürmeye yariomu ne demek ya ???? kabızlık dio adet veya çocuk düşürmek ne

 23. göçebe 16/06/2017 #

  Günümüzde küçük kesecikler halinde satılan bitki çayları var, genel olarak da ‘form’ veya ‘slim’ diye adlandırılıyor. Bu kesecikleri, torbaları firmalar (Lipton, doğadan, doğuş, vb.) bilerek sinamekiyi zarar vermeyecek ölçüye getirerek hazırlamışlar! Bence uğraşmayın, riske de girmeyin, alın poşeti nescafe içiyormuş gibi kupanıza atın, 3-4 dk sonra da için. Ha, tadını beğenmeyen, pekmezle, balla, limonla tadlandırabilir.

  Kronik kabızlık çekenlere, kullandıkları süre kadar ara vererek kullanmalarını öneririm.

  Çocuklarda kullanmayınız, sabahları 2 adet kayısı sindirimlerini düzenleyecektir.

  İshalin önüne geçmek için muz yemeyi deneyiniz.

 24. Hasan 19/01/2018 #

  İyi araştırılırsa yemek üzeri özellikle çorba ve salata yanında yenirse faydasının olacağı kanaatindeyim.

Bir cevap yazın