Yeşil Çayın Kullanımı


yesil-cayin-kullanimi
Botanik adı Camellia sinensis olan bitkiden üretilen yeşil çay sıcak veya soğuk olarak tüketilebilir. İçeriğinde bulunan kafein ile zihni ve uykuyu açan yeşil çay, günümüzde kanser tedavisinden mide ve bağırsak sorunlarına kadar.

Botanik adı Camellia sinensis olan bitkiden üretilen yeşil çay sıcak veya soğuk olarak tüketilebilir. İçeriğinde bulunan kafein ile zihni ve uykuyu açan yeşil çay, günümüzde kanser tedavisinden mide ve bağırsak sorunlarına kadar pek çok sağlık probleminin giderilmesinde yardımcı bir doğal ürün olarak kullanılmaktadır.

Faydaları konusunda bazı bilimsel araştırma sonuçları bulunmasına karşın yeşil çayın iyi geldiği söylenen tüm hastalıklar için gerçekten faydalı olup olmadığı henüz net olarak kanıtlanmamıştır.

Ancak kahve veya siyah çay gibi sıcak içecekler tüketme gibi bir alışkanlığınız varsa yeşil çay bunlara daha sağlıklı bir alternatif olarak kullanılabilir.

Yeşil Çayın Faydaları

Daha önce yayınladığımız yeşil çayın faydaları yazımızda hangi hastalıklardan korunmaya ve hangi hastalıkların tedavisine yardımcı olduğu konusunda geniş bilgiler bulabilirsiniz.

Burada kısaca özetlemek gerekirse yeşil çay geleneksel olarak; daha sağlıklı kalp ve damarlar, diyabet, kan basıncını düşürmek, kanserli hücre oluşumunu durdurmak veya yavaşlatmak, cilt, göğüs, prostat, mide ve gırtlak kanserinin tedavisine yardımcı olması için tüketilmekte.

Ancak başta da söylediğimiz gibi tüm bu hastalıklara iyi geldiği klinik araştırmalar sonucunda bilimsel olarak kanıtlanmış değil.

Yeşil Çayın Kullanımı

Diğer bitki çaylarında olduğu gibi yeşil çayı da hazırlarken direkt kaynayan suyun içine atmayın. Kaynamış suyu ocaktan alın ve 3-4 dakika soğumasını bekledikten sonra 1 bardak için 1 çay kaşığı dolusu kurutulmuş yeşil çay yaprağını atın. Yeşil çay 2-3 dakikada demlenir. Bu süreyi geçerseniz çayın tadı acılaşacaktır.

Yeşil çay güneşten fazla yanmış cildin tedavisinde harici olarak da kullanılabilir. Yeşil çay poşetini ıslattıktan sonra yanan bölgelerin üzerinde gezdirin. Bir süre sonra cildinizin yumuşadığını hissedeceksiniz.

Eğer hamile veya emzirme döneminde değilseniz, kan inceltici, tansiyon veya şeker ilacı kullanmıyorsanız uzmanlar günde 2-3 bardak yeşil çay içebileceğinizi belirtiyor. Ancak yeşil çayın içinde kafein olduğunu unutmayın ve akşam saatlerinde tüketmeyin. Herhangi bir sağlık sorunu nedeniyle düzenli ilaç kullanıyorsanız yeşil çay içmeye başlamadan önce doktorunuza danışmanızı öneririz.

Paylaş

16 yorum

 • Ciddi anlamda zayıflatıyor mu?

  • Sevgi Özdemir

   Her sabah uyanır uyanmaz yeşil çay içiyorum. 1 ayda 3 kilo verdim. Faydasını kesinlikle gördüm. Fakat çay şeklinde değil de öz olarak kullanmaktayım. Yeşil çay özü her yerde bulunamıyor.

  • murat şahan

   Gerçekten ciddi olarak iyi geliyor ben 2 aydır kullanıyorum almadığım zayıflama ilaçları kalmadı zaten hepsinin içinde de yeşil çay var şekersiz kullanır bide düzenli diyet yaparsan kilo verirsin ben yaklaşık 20 kilo kadar verdim sporda yapıyorum bana iyi geliyor.

 • Sevgi hanım peki yeşil çay içerken özel bir diyette uyguladınız mı?

 • Demleme şekli ve süresini doğru özetlemişsiniz.

 • Furkan Güneri

  Valla çok sağ ol tarif mükemmel basit gibi duruyor ama bir çay kaşığı deyince şaşırdım o kadar araştırma yaptım çoğu sitede bir tatlı kaşığı diyor ve 5 – 10 dakika bekletin diyordu o kadar acı oluyordu ki iğrenmiştim şimdi senin dediğin gibi yaptım mükemmel oldu çok teşekkür ederim ayrıca sivilcelere iyi geliyor diye biliyorum doğru mu?

 • Caner Övet

  Merhaba arkadaşlar. Yazıda ve yorumlarda zayıflama konusunu gördüm. Arkadaşlar hangi suplementi veya bitkiyi kullanırsanız kullanın; bu kullanıma ek olarak düzenli ve kararlı bir diyet ile antrenman programını olmazsa kilo verme işi anca hayal olur. Yeryüzünde mucizevi şekilde zayıflatan hiçbir bitki ya da besin takviyesi yoktur. Ancak sonuç olarak yeşil çay, metabolizmayı hızlandırdığı için ister istemez yağ yakımını uyarıyor. Ancak siz hiçbir egzersiz yapmayıp; vücudunuzun ihtiyacı olan günlük kalorinin çok üstüne çıkar ve egzersizle kalori yakmazsanız her gün litrelerce yeşil çay içseniz, kilolarca Goji üzümü yeseniz, L-karnitin alsanız hiçbir işe yaramaz. Dediğim gibi yeşil çay zayıflatmaz; zayıflamaya azımsanmayacak ölçüde yardımcı olur ve sizi sonuca daha hızlı ve etkin bir şekilde ulaştırır. Yine de dediğim gibi DİYET, ANTRENMAN ve belki de en önemlisi SABIR-KARARLILIK şart…
  Bu arada ben vücut geliştirme sporcusuyum. Antrenman esnasında yeşil çayı mutlaka tüketiyorum.

 • Merhaba ben yeşil çayı papatya ile birlikte demleyip içiyorum birlikte zararlı olurmu.

 • Günde 2-3 bardak yeşil çay kemik erimesi yapar mı?

 • Unutkanlığa iyi gelir mi

 • Evet sivilcelere iyi geliyor ben faydasını gördüm..

 • Tarifi nasıl ki

 • Peki yesil cay gunde kac defa kullaniliyor ? ‘ve ac Karina mi yoksa tok karinami icilecek ltfen soylermsnz

  • Spor öncesi için. Daha hızlı kilo verirsiniz.

 • maşide

  Yeşil çay sabah aç karnına veya tok karnına değilde,midede sindirim yokken günün ilerleyen saatlerinde içilmesi daha etkili sonuç veriyor
  Bir söylenti duydum bu gibi çaylar 15 gün içilip 15 gün ara verilmesi lazımmış aksi taktirde vücud sistemi alışırsa etkisi kalkıyomuş

Bir cevap yazın