Zayıflama Çaylarının Zararları

Zayıflama çaylarının kilo vermeye etkisi iki şekildedir; birincisi metabolizma hızını arttırarak gün boyu yakılan kalori miktarını yükseltmek, ikincisi ise harcanan enerjinin vücutta depolanan yağlardan gelmesini sağlayarak yağ yakılmasını hızlandırmak.

Bazı zayıflama çayları gerçekten kilo vermeye yardımcı olurken, bu çayların etkileri kişiden kişiye farklılıklar gösterebilir. Örneğin zayıflama çaylarının pek çok aynı kahve gibi “kafein” içerir. Aşırı kafein tüketimi ise çarpıntı, uykusuzluk ve kaygılı ruh haline neden olabilir. Ya da vücuttan suyun atılmasına yardımcı olan bazı bitkisel çaylar aşırı su kaybı nedeniyle halsizliğe yol açabilir.

Tüm zayıflama çaylarının yan etkilerinin birbiriyle aynı olduğunu söylemek yanlış olur çünkü karışımları farklı olabilir. Aşağıdaki listede, genel olarak “diyet çayı” olarak satılan bazı karışımların olası ortak yan etkilerini yer alıyor.

 • Nabzı hızlandırır
 • Kalp ritmini bozabilir
 • Baş dönmesi yaratabilir
 • Aşırı su kaybına yol açabilir
 • Zihin karışıklığı yaratabilir
 • Uykusuzluğa neden olabilir
 • Kusma ve mide bulantısına neden olabilir
 • Sindirim sorunlarına ve hazımsızlığa yol açabilir
 • İshale neden olabilir
 • Mide kramplarına yol açabilirZayıflama Çaylarının Yan Etkileri

İster zayıflama çayı olsun ister normal bir bitkisel çay, bu çayların tamamı vücutta bazı değişimlere yol açar. Örneğin sarı kantaron çayı rahatlatıcı bir etki yaratırken, yeşil çay içerdiği kafeinle uykunuzu kaçırabilir. Ayrıca günümüzde kullanılan pek çok ticari ilaç bitkisel çay hazırlarken kullandığımız bitkilerin özlerinden üretilmektedir.

Nasıl her aklınıza estiğinizde ilaç almıyorsanız, her aklınıza estiğinde bitki çayı da içmemelisiniz. Bu çayları tüketirken aşırıya kaçmamalı, gebelik, emzirme gibi hassas dönemlerde veya düzenli ilaç kullanmanızı gerektiren durumlarda mutlaka bir uzmana danışmalısınız.

Öncelikle “zayıflama çayı” olarak aldığınız ürünün gerçekten “doğal” olup olmadığını kontrol edin. Zayıflama çayı olarak satılan çayların Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanması gerekmektedir. Ürün ambalajında bu onayın olup olmadığına bakın.

Nabız Artışı: Kafein ve benzeri uyarıcı maddeler içeren zayıflama çayları nabız artışına ve “taşikardi” denilen kalp ritim bozukluğuna neden olabilir. Zayıflama hapları gibi zayıflama çayları da iştahı azaltmak için uyarıcı bileşenler içerir. Bu uyarıcı madde vücuda girdiğinde merkezi sinir sistemini etkiler ve kan basıncının yükselmesiyle kalp damar sistemine aşırı yük binebilir. Eğer bu tip çayları içtikten sonra “çarpıntı” yapıyorsa içmeyi bırakmalısınız.

Baş Dönmesi: Nabzı yükselten uyarıcı maddeler, baş dönmesi ve kusma gibi diğer yan etkilere de neden olabilmektedir. Baş dönmesi genellikle “sersemlik” hissi boyutundadır ancak şiddetli baş dönmeleri denge kaybına, düşmeye ve yaralanmalara neden olabilir. Ayrıca araba kullanırken daha tehlikeli sonuçlara yol açabilir. Otururken birden ayağa kalktığınızda baş dönmesi nedeniyle dengenizi kaybedebilirsiniz.

Zihin Karışıklığı: Zayıflama çaylarında bulunan bazı kimyasallar zihin karışıklığı yaratabilir. Kafein gibi uyarıcı maddelerin kontrolsüz tüketimi sinir sistemini etkileyerek kaygı ve strese neden olabilir.

Sindirime Etkileri: Genellikle vücuttan su atılmasını hızlandıran ve bağırsakları yumuşatarak tuvalete çıkmayı kolaylaştıran diyet çayları uzun süre tüketilirse bağırsak tembelliğine ve vücudun aşırı susuz kalmasına yol açabilir. Bağırsakların fonksiyonunu kaybetmesiyle kronik kabızlığa kadar varan sağlık sorunları yaşanabilir.

Karaciğere Etkileri: Çok uzun süreli, hiç ara vermeden ve fazla miktarda diyet çayı içmek karaciğerde ve böbreklerde kalıcı hasara yol açabilir. Bu çayların içindeki bazı kimyasalların işlenmesi sırasında karaciğer zorlanabilir ve tıpta “hepatotoksisite” denilen karaciğer tahribatı görülebilir.

Şeker hastaları, kalp rahatsızlığı bulunanlar, hamile veya emzirme döneminde olanlar, kanamalı ülseri olanlar, yüksek veya düşük tansiyonu olanlar, karaciğer ve böbrek hastalığı olanlar, tiroidi olanlar, psikolojik sorunları bulunanlara ve bu hastalıklar nedeniyle düzenli ilaç kullananlara zayıflama çayları tavsiye edilmemektedir.

Çoğu insan içtiği bitkisel çayın içindeki maddelerden habersizdir ve çayı almadan önce etiketini okumak dahi karmaşık bilimsel isimlerden dolayı yeterli olmayabilir.

Sonuç olarak; zayıflayayım derken daha ciddi sağlık sorunlarına yol açmamak için bu çayları tüketmeye başlamadan önce uzman tavsiyesi almak en doğrusu olacaktır.

Bitki çaylarıyla zayıflama ve yeşil çayla zayıflama sayfalarında kilo vermek için kullanılan bazı bitkisel çaylar ve yeşil çayın kilo vermeye etkisi ile ilgili daha geniş bilgiler bulabilirsiniz.

Kaynaklar

, ,

Zayıflama Çaylarının Zararları İçin 55 Yorum Yapılmış

 1. ibrahim 24/01/2013 #

  İyi günler,
  Ben 23 yaşında 100 kilo bir erkegim ve zayıflamak istiyorum. Ama ben açık kalp ameliyatı oldum. Sizce ben bu haptan kullansam zararı olur mu? Beni bilgilendirirseniz çok sevinirim. Şimdiden çok teşekkür ederim.

  • Çaykolik 25/01/2013 #

   İbrahim Bey,
   Öncelikle geçmiş olsun. Evet bu hapların size zararı olabilir, hatta ciddi bir operasyon geçirmemiş olsanız dahi bazı yan etkiler görülebilir. Ciddi bir ameliyatı sonrası kilo vermek için neler yapabileceğiniz konusunda bir doktora danışmanızı tavsiye ederim. Uygun bir beslenme ve egzersiz programı konusunda en doğru bilgileri ancak doktorunuzdan alabilirsiniz.

   • Rojin 01/03/2015 #

    Merhaba bir haftadır bir karışık bitki çayı aldım içeriği şöyle sinameki yaprakları, huş ağacı, ardıç, peygamber çiçeği, civanperçemi, nergis çiçeği, mürver çiçeği gibi karışımı var şuan kullanıyorum bir sıkıntı yok ama herhangi bir sakınca var mıdır?

 2. Ali 14/02/2013 #

  Sitenizi beğenerek izliyorum. Ben 42 yaşında hiçbir hastalığı olmayan, vardiyalı çalışan bir işçiyim. Hafta sonları doğada yürüyüşler yaparım ve her hafta zeytin yaprağı, defne yaprağı, kuşburnu, limon ve maydanozdan oluşan bitki çayı yapıp 2 bardak içerim. Bir zararı var mıdır?

  • Çaykolik 14/02/2013 #

   Merhaba Ali Bey,
   Eğer bir rahatsızlığınız yoksa ve düzenli olarak ilaç kullanmıyorsanız yazdığınız bitkileri kullanarak hazırladığınız çayın bir zararı olacağını sanmıyorum. Tabii her şeyde olduğu gibi “azı karar çoğu zarar” sözünü unutmadan kararında tüketmekte fayda var. Ayrıca karıştırdığınız bitkiler özellikle kış aylarında gripten korunmak için oldukça faydalı çünkü yüksek miktarda C vitamini içeriyor.

   • ali 16/02/2013 #

    Teşekkür ederim.

 3. Mine 03/03/2013 #

  Merhaba,
  Ben bir litre suda ada çayı, kekik, rezene, kiraz sapı, biberiye, yeşil çay gibi bir çok zayıflatan bitkileri karıştırıp çay yapıyorum ama korkmuyor da değilim zararı olabilir mi?

  • Çaykolik 05/03/2013 #

   Merhaba,
   Sağdaki menüden, kiraz sapı dışında kalan diğer bitkilerin sayfalarını ziyaret ederek bu bitkilerle hazırlanan çayların yan etkileri konusunda bilgiler alabilirsiniz.

 4. semra 15/03/2013 #

  Merhaba,
  Bende şu an gündemde olan dokuzlu çay aldım, bir aydır kullanıyorum. Ama aktardan kendim yaptırdım kullanmaya başladıkdan daha sonra sindirim sistemini bozdu bana dediler ki dozunu düşür, bende yaptım. Şu an bir problem yok ama devam etmeli miyim sizce? Teşekkür ederim.

  • Çaykolik 16/03/2013 #

   Merhaba,
   Yazıda da okuduğunuz gibi zayıflama çayları (hazır olarak satılan veya aktardan aldığınız) sindirim sistemini olumsuz yönde etkileyebilir. Sindirim sorununun ortadan kalktığını söylüyorsunuz ancak bazı diğer yan etkileri olabileceğini unutmayın. Ben bu tip çayların günde 2-3 bardaktan fazla tüketilmemesi gerektiğini düşünüyorum. Ayrıca olası olumsuz etkilerinden korunmak için örneğin 1 hafta içtikten sonra 1 hafta ara vermek daha doğru.

 5. sinem 26/04/2013 #

  Merhaba,
  Bundan 15 gün öncesine kadar form kiraz sapı içiyordum, bir aydır günde 2 bardak kadar ve 15 gün önce aşırı titreme, kalp çarpıntısı, sinir sisteminde yıpranma başladı. Önce panik atak diye düşündüm. Sonrasında fark ettim, çaydan olma ihtimalini, sizce mümkün müdür? Vücudumdan etkisi ne zaman geçer. Aşırı iştahsızlık, halsizlik yaptı. Şimdiden teşekkürler.

  • Çaykolik 28/04/2013 #

   Merhaba,
   Kiraz sapı çayının yan etkileri hakkında bir bilgim yok ama günde 2 bardak çay bu kadar çok yan etkiye neden olmaz diye düşünüyorum. Titreme, çarpıntı, halsizlik, iştahsızlık oldukça ciddi yan etkiler ve anladığıma göre hepsi bir anda çıkmış. Ben doktorunuza danışmanızı öneririm.

 6. eda 27/05/2013 #

  Benim 9 bitki çayından içiyorum tsh’ım yüksek çıktı. Acaba çaydan yükselmiş olabilir mi? Teşekkürler.

 7. simge 04/06/2013 #

  Merhaba bir kilo kontrol çayı aldım. Acaba bir yan etkisi zararı var mıdır ?

  • Çaykolik 05/06/2013 #

   Merhaba, yazıda bu tip zayıflama çaylarının genel zararları hakkında bilgi vermeye çalıştım. Sizin aldığınız çay da zayıflama çayı olarak satılıyorsa yukarıda yer alan yan etkilerden biri veya bir kaçı görülebilir. Konuya her marka zayıflama çayı olarak ayrı ayrı bakmak mümkün değil çünkü bu çayların içerikleri birbirinden farklı olabiliyor. Ancak bu çaylar da genel olarak kullanılan bileşenlerin aşırı tüketimde yukarıdaki gibi yan etkileri olabiliyor.

 8. yağmur 29/09/2013 #

  Ben yaklaşık 2 aydır her gün 1 veya 2 fincan sallama form bitki çayı içiyorum bunu içmemin sebebi zayıflamak değil sadece mide ve bağırsak hareketlerimi düzenlemek. Eğer içmezsem midemde şişkinlik oluyor ve bağırsak hareketlerim durma derecesine geliyor. Ben bitki çayı içmeden duramıyorum yani, bunun zararları nedir ne yapmam gerekiyor bu durumda bilgisi olan yardımcı olursa bu konuda sevinirim.

  • dilek 17/07/2014 #

   Bende aynı.Buna cevap vermemişsiniz ama.

  • Kardelen 13/04/2017 #

   Peki içtiğiniz için kilo kaybı gördünüz mü kendinizde

 9. neslihan 25/12/2013 #

  Merhaba ben tek böbrekliyim amber çiçeği çayını kullanabilir miyim?

  • neslihan 25/12/2013 #

   Cevap yazarsanız sevinirim.

 10. selcuk 24/01/2014 #

  Merhaba önerebilceğiniz zararı olmayan bitki çayı var mı acaba?

 11. Sevilay Kızıltepe 28/01/2014 #

  Merhaba ben 38 yaşında herhangi bir rahatsızlığım yok. Sadece siyah çayın yerine sağlıklı olsun diye bitki çaylarını kendim aktardan alıp karıştırıp demliyorum. Miktarlarını daha önceden sitenizde okumuştun. Ona göre demliyorum. Zencefil, tarçın ve biberiye. Bu çayların birlikte tüketmek sürekli olarak yararından çok bir zararı olur mu cevaplarsanız sevinirim.

  • Çaykolik 03/02/2014 #

   Merhaba, hangi bitki çayı olursa olsun hiç ara vermeden tüketmek pek önerilmiyor, hatta bu siyah çay için de geçerli. Mesela 15-20 gün düzenli olarak içtikten sonra 5 gün, 1 hafta ara verebilirsiniz. Saydığınız çaylar genel olarak, sizin durumunuzdaki biri için güvenli kabul edilen bitkiler ancak sitemizde, bu çayların bulunduğu sayfalara bakarak olası yan etkileri hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

 12. sinem 11/02/2014 #

  Merhaba ben aktardan kiraz sapı bitkisel karışım kapsül aldım 20 gündür kullanıyorum cildimde kuruluk artması oldu. Bir yan etkisi var mıdır? İçindekilerde tamamen her şey bitkisel görünüyor. Yardımcı olursanız çok sevinirim devam edip etmemekte çok kararsızım şimdiden teşekkürler.

  • Yusuf 11/10/2017 #

   Kiraz sapi vucuttan odem yani su atar. Satan kisi size bol su icmenizi tavsiye etmedi mi? Kuruluk su kaybindan lutfen bol su tuketin.

 13. Necmiye 20/04/2014 #

  Ben 3 yıl önce 2 kez anjiyo oldum. İlaçlı stent takıldı. Anjiyo olana kadar 1 buçuk paket sigara içiyordum. O zaman 50 kiloydum. Şu an 71 kilodayım. Ama 6 ay önce miyom ameliyatı oldum. Göbek bağladım. Kilo vermek istiyorum. Diyet yapmıyorum. Yeşil çay kullanıyorum. 52 kiloya kadar düşmek için bana ne önerebilirsiniz? Kolesterol ve hipertansiyon. Düzenli spor da yapıyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

 14. gülistan 21/04/2014 #

  Merhaba ben kiraz bitki çayı kullanıyorum. Kiraz sapı ve mısır püskülünü karıştırıyorum. Acaba bir zararı var mı?

 15. fatma 19/10/2014 #

  Merhaba benim çocukluğumdan beri kabızlık sorunum var denemediğim içmediğim hiçbir şey kalmadı kadar doktora gittim çare bulamadım. Form çayları beni kurtardı. Günde sadece bir fincan içiyorum yaklaşık iki senedir böyle kullanıyorum acaba bana zarar vermiş midir? Çok merak ediyorum.

 16. sinem 23/10/2014 #

  Merhaba ben 24 yaşındayım, ciddi anlamda kabızlık sorunum vardı ve 70 kiloydum kilomdan da rahatsızdım bir arkadaşımın önerisi ile sinameki çayı içmeye başladım ciddi anlamda erimeye başladım, evet kabızlık sorunum bitti ama sağlığımda kaybettim şuanda 43 kiloyum fakat ritim bozukluğu iştah problemleri yaşıyorum kilo alamıyorum, şiddetle sinameki çayını önermiyorum.

 17. HaLe Ruzgar 05/01/2015 #

  Merhaba ben 23 yaşında 1,72 boyunda 66kilo bir bayanım. Ben aktardan 12 günde 6 kilo verdirecek zayıflama hapı kullandım evet 2gunde 1kilo verdim 60 kilo oldum. Yalnız Wc gidemedim kabızlık başladı kaslarımda ani panik ataklar başladı. Eklemlerim çok ağrıyordu çok donuk bakıyordum odaklama problemleri, uyuzluk iştah kesildi sonuç mu? İnanın çok film yapımı gelecek size belki ama ettim istem dışı vücudumu kaslarımı kontrol edemedim hatta krize girmişim epilepsi hastaları gibiydim hacihocaya götürdüler anlamsızdı her şey hapı biriktim normalde dondum ama3-4 gün sürdü ataklarım.

  • faruk 18/05/2016 #

   pardon bende de aynısı olmaya başladı hatta bıraktığımda uyuyamıyorum.. sizin geçti mi hocam bi de hapı biriktim demişsiniz ne demek istediniz orda

 18. Fatma 31/01/2015 #

  Ben 75 kilo 1.65 boyunda bir bayanım ve bir bebeğim var emzirmekte olduğum dokuzlu form çayı kullansam bir zararı okur mu bebeğime. Cevap verirseniz çok sevinirim lütfen.

  • Didem 04/01/2016 #

   Aynen ben de ama dr cvp vermemiş.

 19. Sevda 04/03/2015 #

  Kilo kontrol çayı içiyorum yetmiş kiloydum bir ay içinde atmış dört kilo verdim sizce normal mi bana bir zararı olur mu ilerde?

 20. Melis 21/06/2015 #

  Merhaba, günde 1 litre hibiskus çayı içiyorum sindirim düzenleme ve kilo verebilmek için içinde tarçın karanfil ve hibiskus var bi zararı olur mu?

 21. naciye 27/08/2015 #

  38 yaşındayım 1 seneden beri form çayı kullandım önce iyi geliyor gibiydi sonra ritim bozukluğu ve yüksek tansiyon problemim oldu çok zor günler yaşıyorum hala. Şiddetle tavsiye etmiyorum.

 22. bedriye arslan 28/01/2016 #

  zayıflama çayları yararlı tam tersine her şeyin fazlasını kullanırsak zararlı olur o nedenle zaman zaman kullanmak gerekiyor. bağırsakların doğasını bozuyor sonra bağırsak düğümlenmesi yapıyor. k vitamini olan bağırsaklarda ki k vitaminini öldürüyor .yani bağırsakların florasını bozmamak için için az içmemiz gerekiyor.

 23. Savaş 29/02/2016 #

  Slm 33 yaşındayım 110 kilodayım bir türlü kilo veremedim goji berry çayı önerdi bir arkadaşım günde üç paket her öğünden bir saat önce içiyorum sizce bu bitkisel çay faydalı mı zararlı mı?

 24. Minel 08/04/2016 #

  Yaklaşık 4 yıldır doğadan kayısılı form içiyorum. Bir gün bir tane bir gün iki tane. Çok iyi geldi devam ediyorum. İlk sene 8 kilo verdim. Sonrası yerinde sayıyor. Sormak istediğim zararı olur mu?

  • Çaykolik 11/04/2016 #

   Minel Hanım bu tür kürler kısa süre yapılır, birkaç hafta ve ardından biraz ara verip belki tekrar denenebilir. Siz çok farklı bir şey yapmışsınız, üstelik sonuç da almıyorsunuz yıllardır. Biraz ara vermeniz daha iyi olacak sanırım. Sindirim sisteminizi kötü etkiliyor olabilirsiniz.

  • Kardelen 13/04/2017 #

   Bende içiyorum 1 ay da 3 kilo verdim ama benim böbreğim de kum oldugu için doktorum günde 1 defa iç en fazla dedi çünkü ben günde 1 den fazla içiyordum ama siz çok az kilo vermişsiniz bir de ben sadece çay la kalmayıp egzersiz de yapıyordum

 25. Ayşe ulu 16/05/2016 #

  Merhabalar ben fantastik dörtlü adında bir çay aldım daha bugün kullandım. Sabah öğle akşam içiyorum. Ama çayı içtikten 1 saat sonra falan hemen tuvalete gidiyorum. Işgal oldum ve uzun süre tuvalette kalıyorum. Zararı varmı bu durumun

 26. faruk 18/05/2016 #

  merhaba ben iki ay gibidir günlük bir papatya çayı içiyorum bıraktığımda uyuyamıyorum.. böyle bir yan etkisi var mı acaba

 27. Ümran 26/06/2016 #

  Tansiyon hastaları kullanabilir mi?

 28. Seda 10/08/2016 #

  M4blar bn netten bu cayi aldım ama midem hassas tadı keskin geldiği için içemiyorum ve kansızlığim var bu cayi kullansam zararı olur mu acaba bi kaç gün içtim ter bastı tuvalete çıktım bişeyler yedikten bi kaç saat sonra ama korktum dünden beri icmyrum sizin fikriniz nedir zero vita çayın adı

 29. Seda 10/08/2016 #

  Bu arada çayın içeriği şu hibiskus biberiye funda sinameke toz sandroz sakızı kitre keten tohumu ginseng safran lohusa şerbeti mate portakal aroması mısır puskulu kiraz sapı avokado rezene anason maydanoz kurusu ardıç meyvesi limon aroması ve mirver çiçeği

 30. emine 27/08/2016 #

  Merabalar benim arkadaşım 16 yaşında ve biraz kilosu var takıntı haline getirmiş bir zayıflama çayı almak istiyo para biriktirip alacak. Hiç bir türlü önün geçemiyoruz. Bir zararı olur mu?

 31. Emine 29/10/2016 #

  Bitki çaylarını mesala tarçın çayını günde ne kadar içmek gerek ya da haftada

 32. Ztoros 25/11/2016 #

  Bende 2014 te karışık bir bitki çayı kullanmıştım 1 kutu falan saçlarımda inanılmaz dökülme başladı ve hala çözüm bulamadım bu duruma. Öneriniz var mı?

 33. Yeliz 10/12/2016 #

  Yaklasik 3 haftadir detox zayıflama çayı iciyorum ve adetim 9 gündür bitmedi cayla bi alakasi olabilir mi metabolizma bozmuş olabilir mi ?

 34. Melike 03/04/2017 #

  Ben 23 yasndaym 1.60 boyunda 97 kiloyum kabizlik sorunum var ne yapacagimi bilmiyorum yardimci olabilirseniz sevinirim bi oneriniz varsa bekliyorum

 35. Ayşe 06/04/2017 #

  Merhaba ben doğadan karışık bitki çayı içiyorum günlük 1 kupa bardağı zararı olur mu

 36. Aslı 19/04/2017 #

  Mrb ben bir zayıflama cayı kullanıyorum içeriğinde; hibisküs biberiye funda sinemaki sandoloz sakızı kitre tarçın lohusa şekeri mate kuşburnu yeşil çay kinoa chia tohumu var. Bunların birleşimi sıkıntı yaratırmı ve annemde kullandı yuksek tansiyonu var ama bı sıkıntı yaşamadı şimdiye kadar.

 37. Cansu 22/08/2017 #

  Slm ben 35 yaşındayım aktara gittim zayıflamam için bana karışık bitkisel aromatik su. Hayat suyu.stone life …enginar suyu …gileburu 2 tane bitkisel hap 2 tane bitkisel çay 1 tane oda sıcağında yapılacak bitkisel çay verdi bunlari sabah aç karnına içiyorum.. ve akşam içiyorum. 3gun boyunca öğlen ve akşam salata yedim ve 3 gün sonra salata ve çorba daha sonrada sulu yemekler ye ve sabah kahvaltı yap dedi ben sadece 3 gün salata yemeyi uyguladım şimdi ise suları bıraktım sadece birgi çaylarını ve hapları kullanıyorum yemek de çok yemeden yiyorum artı bu beni ishal yaptı devam etsem bir zararı olur mu acaba 75 kiloyum 72.800 kiloya düştüm

 38. Trkmn gzc 28/08/2017 #

  Merhaba açlık otu rezene Melissa Funda yaprağı anason papatya biberiye mate yaprağı çoban çökerten kekik ten olusan kafka form çay içiyorum 2×1 şeklinde ama aşırı bağırsak spazmı ve kramplar ve ishal şikayetlerim var sebebi bu çay olabilir mi ayrıca aşırı terleme oluyor ilk defa böyle bir çay kullanıyorum acaba normal mi

Bir cevap yazın